Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie parametry powinna mieć cicha pralka?

Wybierając pralkę do swojego domu, większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na pojemność, klasę energetyczną, ilość dostępnych programów i cenę. Tymczasem bardzo ważnym parametrem jest również głośność pracy pralki, szczególnie dla osób, które chcą ulokować ją w kuchni. Hałas generowany przez urządzenie może być bardzo uciążliwy podczas wykonywania codziennych obowiązków, dlatego warto zastanowić się nad zakupem cichej pralki. Co wpływa na jej pracę?

[Aktualizacja 14.02.2022]

 

Ile decybeli powinna mieć cicha pralka?

Ciche pralki znajdziemy zarówno wśród modeli wolnostojących, jak i przeznaczonych do zabudowy, a także wśród modeli ładowanych od frontu i od góry. Zakłada się, że pralki umieszczone w zabudowie będą pracować nieco ciszej, ponieważ ściany szafki wyciszą urządzenie. Jeśli jednak nie masz możliwości lub po prostu nie chcesz zabudowywać swojej pralki, musisz zwrócić uwagę, ile decybeli generuje podczas prania i wirowania. Będzie to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz wstawić pralkę do kuchni

 

ile decybeli generuje cicha pralka

 

Na rynku można znaleźć urządzenia, które potrafią wydawać dźwięki zarówno na poziomie 50 dB, jak i 65 dB, a nawet i więcej. Przyjmuje się jednak, że cicha pralka powinna generować dźwięki na poziomie do 55 dB w czasie prania i 70 dB podczas wirowania. Czy to dużo? Hałas w mieszkaniu do 35 dB jest zupełnie normalnym zjawiskiem, natomiast 55 dB uznawane jest za granicę komfortu. Hałas na poziomie 55 dB możemy porównać do normalnej rozmowy albo szumu pracy w biurze. Natomiast 70 dB możemy porównać do głośności, jaka panuje we wnętrzu niewyciszonego samochodu czy w głośnej restauracji. Na szczęście wirowanie trwa tylko kilka minut, więc hałas nie powinien być dla nas bardzo uciążliwy. 

 

Pralki i suszarki

Przykładowa skala decybeli:

 • 10 dB – szept, oddech,

 • 20 dB – delikatny szelest liści,

 • 30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu,

 • 40 dB – szmery w domu,

 • 50-55 dB – szum w biurach,

 • 60 dB – dobrej jakości, cichy odkurzacz,

 • 70-75 dB – wnętrze głośnej restauracji lub samochodu,

 • 80 dB – głośna muzyka w pomieszczeniach, klakson samochodowy,

 • 90 dB – ruch uliczny, przerwa w szkole,

 • 100 dB – motocykl bez tłumika.

Za bezpieczne natężenie dźwięku uznaje się poziom dB poniżej 85, natomiast przy 110 dB u niektórych osób występuje już uczucie bólu. Z kolei powyżej granicy 130 dB może dojść nawet do trwałego uszkodzenia słuchu.

 

Co wpływa na poziom hałasu pralki?

Wpływ na głośność pracy pralki będzie mieć kilka czynników. Przede wszystkim program prania, rodzaj zamontowanego silnika czy konstrukcja pralki. Należy pamiętać, że na ilość generowanego przez pralkę hałasu będzie mieć również miejsce jej ustawienia. 

 

 

Silnik pralki

Bardzo cicha praca pralki jest praktycznie niemożliwa, ponieważ odgłosów pracy silnika nie da się całkowicie zniwelować. Można je jednak skutecznie wyciszyć. Dlatego producenci coraz częściej stosują dźwiękoszczelne materiały i ciche silniki w pralkach. Najgłośniejsze są silniki klasyczne i komutatorowe, ponieważ wytwarzają energię za pomocą szczotek. Natomiast do najcichszych należą silniki inwerterowe, które do produkcji energii wykorzystują magnesy, a nie szczotki. Pralki wyposażone w takie silniki pracują cicho i stabilnie, nawet przy maksymalnym załadunku.

 

Pralka Samsung WW70TA026TT
1799.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1749.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1799.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Tłumienie drgań

Pralki automatyczne generują największy hałas podczas wirowania, wtedy też podlegają delikatnym drganiom, a niekiedy nawet zaczynają się trząść. Wibrowanie można wyeliminować dzięki specjalnej konstrukcji ścianek bocznych. Producenci stosują różne konstrukcje, które dzięki ulepszonej izolacji pozwalają zmniejszyć poziom hałasu generowany podczas wirowania. Takie rozwiązanie zapewnia większą stabilność i redukuje wibracje, nawet gdy pralka pracuje na najwyższych obrotach.

 
co wpływa na cichą pracę pralki

 

Układ zawieszenia

Jest to cały układ, który podtrzymuje bęben podczas pracy. Ważne jest tu przede wszystkim łożysko, ponieważ to właśnie ten element najszybciej zużywa się w czasie pracy, co przekłada się na nadmierny hałas. 

 

Ciche programy prania

Warto dodać, że producenci stosują w swoich urządzeniach również specjalne, ciche programy. Jednym z nich jest tryb nocny, który działa znacznie ciszej niż normalny tryb pracy, dzięki czemu pranie można uruchomić nawet wieczorem albo w nocy. Taki tryb związany jest z innymi ruchami bębna, a także ograniczeniem obrotów przy wirowaniu. Tryb nocny sprawia, że cykl prania jest delikatniejszy dla ubrań i zapewnia ciche wirowanie.

 

Cicha pralka ładowana od góry – ranking

 

Pralka Poziom hałasu podczas wirowania
Pralka Whirlpool ETDLR 65332BS PL/N
 
Pralka Whirlpool ETDLR 65332BS PL/N
72 dB

Pralka Indesit BTWL 50300PL/N

Pralka Indesit BTWL 50300PL/N

76 dB

Pralka Candy CST G072DE/1-S

Pralka Candy CST G072DE/1-S

76 dB

 

Cicha pralka ładowana od frontu – ranking

 

Pralka Poziom hałasu podczas prania Poziom hałasu podczas wirowania 

Pralka Siemens WM 14UPHEP

Pralka Siemens WM 14UPHEP

47 dB 71 dB

Pralka Bosch WAN 242G9PL

Pralka Bosch WAN 242G9PL

48 dB 72 dB

Pralka Bosch WAU 24S6GPL

Pralka Bosch WAU 24S6GPL

49 dB 72 dB

 

Cicha pralka do zabudowy – ranking

 

Pralka Poziom hałasu podczas prania Poziom hałasu podczas wirowania 

Pralka Bosch WIW 24341EU

Pralka Bosch WIW 24341EU

41 dB
66 dB

Pralka Bosch WIW 28541EU

Pralka Bosch WIW 28541EU

41 dB

66 dB

Pralka Whirlpool WMWG 91484E EU

Pralka Whirlpool WMWG 91484E EU

45 dB 70 dB

 

Co zrobić, jeśli pralka głośno pracuje?

Po długim czasie eksploatacji nawet najcichsza pralka na rynku może zacząć hałasować podczas prania i wirowania. Może to oznaczać awarię urządzenia albo typowe zużycie części eksploatacyjnych, np. zużyte łożyska, wygięte koło pasowe, zerwany pasek napędowy, uszkodzony silnik, zepsuty elektrozawór albo zepsuta pompę odpływową. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli urządzenie jest jeszcze objęte gwarancją, należy złożyć reklamację u producenta. W przypadku gdy gwarancja już nie obowiązuje, najlepiej skontaktować się z serwisem, który zajmuje się naprawą pralkę. Można też samemu próbować zlokalizować i naprawię usterkę.

 

co robić, gdy pralka głośno pracuje

 

Podsumowanie

Pralka cicha, czy to wolnostojąca, czy do zabudowy, będzie doskonałym sprzętem dla osób ceniących sobie ciszę i komfort użytkowania. Sprawdzi się nie tylko w salonach z aneksem kuchennym, ale również w mieszkaniach w bloku, ponieważ generowany przez nią hałas nie będziesz przeszkadzał sąsiadom zza ściany. Na głośność pralki powinny zwracać uwagę również osoby, które mają małe dzieci, aby można było nastawić pranie w czasie ich snu. Podczas zakupu pralki musimy również wziąć pod uwagę inne kryteria wyboru, takie jak: pojemność bębna, klasę energetyczną, prędkość obrotową czy rodzaje programów prania. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS