Czasami zdarza się, że pralka zaczyna nadmiernie wibrować podczas wirowania, a następnie przesuwać się do przodu i do tyłu oraz obijać o meble. Na szczęście w większości nie oznacza to poważnej awarii systemu, a jedynie nieprawidłowego ustawienia lub użytkowania. Dlaczego pralka skacze przy wirowaniu? Sprawdzamy, jakie mogą być możliwe przyczyny takiego problemu.
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Pralka skacze przy wirowaniu – co to oznacza?
Stare, wysłużone pralki generowały sporo hałasu podczas cyklu prania i wirowania, ale nikogo to nie dziwiło. Współczesne pralki są jednak stosunkowo cichymi urządzeniami AGD. Jeśli jednak generują zbyt duży hałas, może to oznaczać, że jakiś element uległ uszkodzeniu. O wiele gorsze od hałasu jest jednak to, że pralka przesuwa się podczas wirowania po podłodze. Jeżeli zauważymy, że nasza nowa pralka skacze przy wirowaniu, nie powinniśmy tego lekceważyć. Może to bowiem świadczyć o tym, że urządzenie nie działa prawidłowo albo doszło do uszkodzenia jednego z jej elementów.
Pralka tańcząca po całej łazience nie tylko powoduje ogromny hałas i drgania podłoża. Takie urządzenie jest znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Obudowa pralki może uszkodzić szafki w łazience, a jeśli sprzęt będzie przesuwał się po podłodze, to również zarysować płytki, a nawet doprowadzić do ich popękania. Co więcej, na uszkodzenia narażona jest także sama wychodząca pralka – nadmierne wibracje mogą doprowadzić do uszkodzenia jej wewnętrznych podzespołów.
Dlaczego pralka rusza się przy wirowaniu?
Zastanawiacie się, dlaczego pralka się tłucze przy wirowaniu? Przyczyna może być zupełnie błaha, ale niestety może też świadczyć o awarii jednego z komponentów pralki. Poniżej opisujemy 8 możliwych powodów, dlaczego pralka skacze przy wirowaniu.
Blokada transportowa pralki
Jeśli nowa pralka skacze przy wirowaniu jak szalona, powodem może być blokada transportowa. Jest to akcesorium w postaci śrub mocujących, które mają chronić bęben przed przemieszczaniem się w czasie transportu. Każda pralka ma instrukcję obsługi, w której znajdziemy informację o tym, jak usunąć śruby. Ważne jest, aby zabezpieczenie transportowe pralki zdjąć od razu po zainstalowaniu urządzenia. Jeśli tego nie zrobimy, to pralka będzie pracować bardzo głośno, a nawet przemieszczać się w różne strony po łazience.
Nieprawidłowe wypoziomowanie
Po zakupie i ustawieniu pralki w domu będziemy musieli ją prawidłowo wypoziomować. Jeśli tego nie zrobimy, pralka będzie skakać przy wirowaniu, a także obijać się o meble. Konieczna jest zatem odpowiednia regulacja nóżek. Powinniśmy ją wykonać podczas montażu urządzenia. Warto jednak od czasu do czasu sprawdzić, czy pralka znajduje się w optymalnym położeniu, ponieważ z biegiem czasu nóżki mogą się nieco obniżyć.

Ruchome podłoże
Pralka powinna stać na równym, twardym i stabilnym podłożu. Nierówne deski czy śliskie płytki w łazience mogą spowodować, że urządzenie wpadnie w nadmierne drgania, co przy włączonym wirowaniu generuje duży hałas. Warto zatem zadbać, aby wyrównać podłoże pod pralką. Jeśli wymiana nawierzchni nie wchodzi w grę, alternatywą jest zakup specjalnej maty, która zapobiegnie przesuwania się urządzenia i jednocześnie stłumi drgania. Mata antywibracyjna pod pralkę powinna być wykonana z wytrzymałego na naprężenia i odpornego na wilgoć materiału, a jej grubość powinna wynosić przynajmniej 1 cm.
Nieodpowiednia ilość prania
Dlaczego pralka się tłucze? Przyczyną może być nieprawidłowy załadunek bębna, czyli za mało albo zbyt dużo prania. Jeżeli ubrań jest za mało, a obroty podczas wirowania są wysokie, to pralka wpadnie w nadmierne wibracje i może zacząć się przesuwać. Niekorzystne dla pralki jest również przeładowanie, gdyż automatycznie kilkukrotnie zwiększa wagę całej pralki. Jeżeli nasza pralka skacze przy wirowaniu, to w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy załadunek bębna jest odpowiedni.
Uszkodzone amortyzatory
Bęben pralki uderza o obudowę, jak wiruje? Może to świadczyć o uszkodzeniu elementów eksploatacyjnych, np. amortyzatorów. Są to niewielkie części, na których osadzony jest bęben pralki. Jeżeli nasza pralka wydaje trzaski i dziwne dźwięki, może to właśnie świadczyć o awarii amortyzatorów.
Na szczęście wymiana amortyzatorów jest stosunkowo łatwa, a w dodatku nie kosztują one zbyt dużo. Należy jedynie pamiętać, że amortyzatory wymienia się parami. Jeśli jednak wymiana amortyzatorów okaże się dla nas zbyt dużym wyzwaniem, najlepiej będzie wezwać fachowca.

Rozciągnięte sprężyny bębna
Jeśli pralka skacze podczas wirowania mimo wypoziomowania i wyrównania podłoża, przyczyną mogą być rozciągnięte albo nawet pęknięte sprężyny, które odpowiadają głównie za amortyzację i tłumienie drgań. Sprężyny również możemy samodzielnie wymienić. Jeżeli jednak nie mamy odpowiedniej wiedzy i narzędzi, warto wezwać fachowca.
Wyrobione łożyska
Gdy pralka ucieka i nadmiernie hałasuje, przyczyną mogą być też wyrobione łożyska. Są one elementem, który bardzo szybko się zużywa lub ulega uszkodzeniu. Niestety w niektórych pralkach wymiana łożysk nie wchodzi w grę, ponieważ mają one zbiorniki, których nie da się rozebrać. Są jednak dostępne na rynku pralki z wymiennymi łożyskami. Niestety koszt wymiany łożysk jest dość duży – wynosi ok. 400 zł.
Zbyt lekka pralka
Co ciekawe, przyczyną skaczącej pralki może być również jej niska waga. Mimo że producenci celowo używają żeliwnych i betonowych obciążników, na rynku wciąż można spotkać pralki, które są zbyt lekkie. Niestety dociążanie pralki z zewnątrz poprzez stawianie na niej ciężkich przedmiotów nie pomoże, a może jeszcze doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jedynym rozwiązaniem byłoby dociążenie sprzętu od wewnątrz – jest to jednak skomplikowane i ryzykowne zadanie.
Ukruszona przeciwwaga
Dlaczego pralka tańczy? Kolejną przyczyną może być ukruszona przeciwwaga. Co prawda, zdarza się to dość rzadko, ale nie oznacza, że wcale nie dochodzi do takich sytuacji. Przeciwwaga zbudowana jest z żeliwa lub kamienia i znajduje się z tyłu bębna pralki. Jej zadaniem jest ustabilizowanie pralki, zmniejszenie drgań oraz zapobieganie przemieszczaniu się urządzenia w czasie wirowania.

Jak zrobić, żeby pralka nie skakała podczas wirowania?
Każda pralka trochę hałasuje podczas wirowania. Czasami jednak może wymknąć się spod kontroli i zacząć przesuwać się po podłodze. Na szczęście większość przyczyn takiego stanu możemy wyeliminować samodzielnie, bez wzywania fachowca.
Co zrobić, żeby pralka nie skakała podczas wirowania? Poniżej opisujemy możliwe rozwiązania.
Prawidłowe wypoziomowanie pralki
Najważniejszą kwestią jest prawidłowe wypoziomowanie pralki. Do tego celu będzie nam potrzebna poziomica, którą należy przystawić do każdego z brzegów na górnej pokrywie pralki. Wskaźnik powinien znaleźć się w centralnym położeniu. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie wypoziomowanie pralki za pomocą regulowanych nóżek.
A jak wypoziomować pralkę bez poziomicy? Jeżeli nie mamy poziomicy, możemy wypróbować sposób z nitką i gwoździem. Wystarczy do gwoździa przywiązać nitkę, a następnie przyłożyć go do każdego z rogów pralki i w ten sposób sprawdzić poziom.

Wyrównanie podłoża pod pralką
Gdy pralka skacze przy wirowaniu, powinniśmy wyrównać nawierzchnię. Jeśli mamy śliskie płytki, to dobrym pomysłem będzie obmycie ich acetonem lub płynem do mycia okien. Pod pralkę możemy również włożyć matę antywibracyjną, zamontować nakładki albo stopery do pralki. Unikajmy natomiast „podkładek stabilizujących” w stylu zgiętych kartek papieru.
Kontrola wielkości załadunku
Jeśli chcemy uniknąć skaczącej pralki, zawsze pamiętajmy o odpowiednim załadunku bębna. Ubrań nie może być ani za dużo, ani za mało. Notoryczne przeładowywanie bębna będzie niekorzystne dla pralki, ponieważ może doprowadzić do poważnych uszkodzeń niektórych podzespołów. Wiele pralek ma specjalne czujniki, które kontrolują wagę załadunku i dobierają do niej najlepsze parametry prania. W innych modelach trzeba niestety samodzielnie kontrolować ilość ubrań, aby nie przekroczyć dopuszczalnej maksymalnej ładowności.
Kontrola stanu technicznego pralki
Wraz z użytkowaniem pralki zużywają się jej niektóre podzespoły. Jeśli będziemy regularnie kontrolować stan techniczny naszego urządzenia, możemy szybko wykryć ewentualne usterki i zapobiec poważniejszej awarii. Do tego celu niezwykle przydatne są aplikacje mobilne. Nowoczesne pralki mają moduły Bluetooth, dzięki którym mogą się łączyć ze smartfonami. Gdy pralka przeprowadzi program diagnostyczny, wszelkie informacje o błędach, usterkach czy innych problemach znajdziemy właśnie w aplikacji.

Pralka skacze przy wirowaniu – podsumowanie
Jak widzicie, istnieje wiele powodów, przez które pralka może niebezpiecznie wibrować, a nawet przesuwać się po podłożu. Jeżeli problem dotyczy nowego urządzenia, to w zdecydowanej większości przypadków jest to wina blokady transportowej. Po jej zdemontowaniu pralka powinna już funkcjonować poprawnie. Jeśli jednak nasza pralka nagle zaczęła skakać przy wirowaniu, problem może być poważniejszy i dotyczyć awarii niektórych podzespołów.