% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ile wody zużywa pralka ładowana do frontu i od góry?

Pralki to jedne z najważniejszych urządzeń AGD w naszych domach, ponieważ pozwalają nam zadbać o czystość i jakość naszych ubrań. W niektórych gospodarstwach domowych pralki pracują na okrągło, co może mocno nadszarpnąć budżet. Koszty eksploatacyjne tych urządzeń dotyczą nie tylko środków piorących i energii elektrycznej, ale również wody. Postanowiliśmy się zatem przyjrzeć, ile wody zużywa pralka w jednym cyklu prania.

 

O czym przeczytacie w artykule?

 • Co wpływa na zużycie wody w pralce? Okazuje się, że nie tylko wielkość załadunku, ale również wiele innych czynników, m.in. ustawiony program prania, wybrane funkcje czy też stan techniczny urządzenia.
 • Ile wody zużywa pralka ładowana od frontu, a ile pralka ładowana od góry? Przyjrzymy się
 • Sprawdzimy również, ile wody pobierają pralko-suszarki oraz zdecydowanie mniej popularne pralki wirnikowe.
 • Ile wody pobierają pralki popularnych producentów? Przyjrzymy się pralkom Samsung, Bosch czy Amica i podamy przykłady modeli, które pobierają najmniej wody.
 • Co zrobić, żeby zmniejszyć zużycie wody w pralce? Mamy kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszycie rachunki za wodę i bardziej zadbać o środowisko naturalne.

 

Od czego zależy zużycie wody w pralce?

Każda pralka do przeprowadzenia cyklu prania potrzebuje wody. Jedne urządzenia zużyją tej wody więcej, a inne nieco mniej. Zanim odpowiemy na pytanie, ile pralka zużywa wody, najpierw sprawdźmy, od czego zależy pobór wody. Okazuje się, że wpływ ma na to kilka czynników. Jakich?

 • Pojemność – im większa ładowność bębna, tym więcej wody będzie potrzebne do wyprania ubrań.
 • Program prania – w niektórych programach prania urządzenie pobierze więcej wody niż w innych, np. podczas programu antyalergicznego, gdyż na końcu przeprowadza dodatkowe płukanie. Poza tym pralka zużyje mniej wody w programie ekologicznym niż intensywnym, ponieważ stara się jak najbardziej zoptymalizować proces prania i efektywnie wykorzystać wodę.
 • Stopień zabrudzenia ubrań – im brudniejsze ubrania, tym więcej wody zużyje pralka, aby je wyczyścić. Tak jak w przypadku prania wstępnego, które pomaga w usuwaniu trudnych zabrudzeń. Najbardziej zaawansowane pralki potrafią same wykryć poziom zmętnienia wody, a co za tym idzie stopień zabrudzenia ubrań. Dzięki temu wiedzą, ile muszą pobrać wody.
 • Automatyka wagowa – współczesne pralki ważą załadunek bębna, dzięki czemu są w stanie dopasować do niego zużycie wody. A zatem nawet jeśli mamy pralkę z dużym bębnem, pobierze ona tylko tyle wody, ile będzie musiała do wyprania niewielkiego wsadu.
 • Stan techniczny pralkiniesprawny hydrostat może powodować problemy z pobieraniem wody przez pralkę. Wody w bębnie może być za mało, przez co ubrania się nie dopiorą albo może być cały czas wlewana do bębna i od razu odprowadzana.
 • Twardość wody – w twardej wodzie środki do prania trudno się rozpuszczają. Bez nich cykl prania będzie nieefektywny. W rezultacie potrzebna będzie większa ilość wody albo nawet uruchomienie dodatkowe cyklu, by skutecznie wyprać odzież.
 • Klasa energetyczna – okazuje się, że klasa efektywności energetycznej wpływa nie tylko na to, ile prądu zużywa pralka, ale również na zużycie wody. Pralki z wysokimi klasami energetycznymi z reguły mają bardziej zaawansowane funkcje, które pozwalają na oszczędność wody.

 

co-wplywa-na-zuzycie-wody-w-pralce.jpg [200.60 KB]

 

Pralka – zużycie wody

Zastanawiacie się, ile pralka zużywa wody? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy spojrzeć na etykietę efektywności energetycznej danego modelu pralki. Oprócz informacji o klasie energetycznej, zużyciu energii na 100 cykli prania i poziomie głośności, znajdziemy tam również informację o tym, ile wody zużywa pralka na 1 pranie, a także w 100 cyklach prania. Stając przed zakupem pralki automatycznej, warto zwrócić uwagę na ten parametr już na samym początku.

 

Ile wody zużywa pralka ładowana od frontu?

Pralki ładowane od przodu to najpopularniejsze urządzenia pralnicze w naszym kraju. Dostępne są w wielu pojemnościach, designach, a do tego oferują mnóstwo ciekawych programów prania i dodatkowych funkcji. Poza tym wśród nich znajdziemy płytkie pralki slim, które świetnie sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach. Ile wody pobiera taka pralka na jedno pranie? Zwykle jest to przedział od 35 do 50 l wody, ale wiele zależy od pojemności bębna. W większości pralek ładowanych od frontu zużycie wody wynosi ok. 45 l.

 

Pralki ładowane od przodu

 

Pojemność wsadu Zużycie wody w cyklu prania (min. – maks.)
3 kg 36 l
4 kg 35 l – 38 l
5 kg 38 l – 41 l
6 kg 36 l – 43 l
7 kg 36 l – 46 l
8 kg 38 l – 48 l
9 kg 36 l – 50 l
10 kg 37 l – 49 l
10,5 kg 53 l
11 kg 54 l
14 kg 56 l
18 kg 70 l
Pralki ładowane od przodu

Ile wody zużywa pralka ładowana od góry?

Mimo że pralki ładowane od góry są mniej pojemne niż modele ładowane od frontu, zwykle pobierają nieco więcej wody podczas cyklu prania. Jest to związane z ich konstrukcją – mają bowiem węższą komorę, przez którą musi przepłynąć wodą, aby dotrzeć do prania. W rezultacie takie pralki muszą wykorzystać większą ilość wody.

Odpowiedź na pytanie, ile wody zużywa pralka ładowana od góry na jedno pranie, znajdziecie w poniższej tabelce. Uwzględniliśmy w niej najniższe i najwyższe wartości, porównując kilkadziesiąt modeli pralek różnych producentów.

 

Pralki ładowane od góry

 

Pojemność wsadu Zużycie wody w cyklu prania (min. – maks.)
5 kg 40 l – 41 l
6 kg 40 l – 43 l
7 kg 41 l – 45 l
8 kg 44 l
Pralki ładowane od góry

Ile wody zużywa pralko-suszarka?

Zamiast kupować pralkę do prania i suszarkę bębnową do suszenia ubrań, niektórzy decydują się na zakup pralko-suszarki. Taki zakup jest w pełni uzasadniony, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, a pranie robimy raz w tygodniu.

Jaki jest pobór wody przez pralko-suszarkę? Jeśli przyjrzymy się etykietom energetycznym, zauważymy, że producenci podają zużycie wody nie tylko w cyklu prania, ale również podczas suszenia. Okazuje się, że większość pralko-suszarek zużywa wodę również w czasie suszenia ubrań. Czym to jest spowodowane? Podczas suszenia wilgoć z ubrań zaczyna parować. Aby ją odprowadzić, trzeba najpierw ją skroplić, a jak wiadomo, kondensacja następuje na zimnych, wewnętrznych elementach urządzenia. Te elementy pozostają chłodne tylko dlatego, że są przez cały czas oblewane zimną wodą. Ze względu na taki sposób działania, pralko-suszarki zużywają znacznie więcej wody niż pralki ładowane od frontu bądź od góry.

 

Pralko-suszarki

 

Pojemność wsadu Zużycie wody w cyklu prania (min. – maks.) Zużycie wody w cyklu prania i suszenia (min. – maks.)
6 kg – pranie
4 kg – suszenie
40 l 67 l
7 kg – pranie
4 kg – suszenie
34 l – 45 l

46 l – 70 l

8 kg – pranie
5 kg – suszenie
40 l – 48 l

53 l – 80 l

9 kg – pranie
6 kg – suszenie
41 l – 50 l 50 l – 90 l
10 kg – pranie
6 kg – suszenie
35 l – 50 l 50 l – 90 l
11 kg – pranie
7 kg – suszenie
52 l – 54 l 66 l
14 kg – pranie
9 kg – suszenie
56 l 99 l
Pralko-suszarki

Ile litrów wody zużywa pralka wirnikowa?

Mimo że na rynku królują pralki automatyczne, w sprzedaży wciąż dostępne są pralki wirnikowe, czyli współczesne odpowiedniki dawnych Frani. Choć takie pralki mają pewne zalety, np. są tanie, stosunkowo lekkie i trwałe, niestety nie są ekonomiczne. Ze względu na specyficzną budowę, ubrania w pralce muszą po prostu pływać. Jeśli nalejemy do środka zbyt mało wody, to ubrania się poskręcają i porozciągają. Mogą nawet nie nadawać się do dalszego użytkowania.

Zużycie wody przez pralko-wirówkę będzie zależało m.in. od pojemności urządzenia oraz rodzaju pranych tkanin. Jednak według szacunków pralka wirnikowa o pojemności 6-7 kg może zużywać nawet do 70 litrów wody na jeden cykl prania. To o wiele więcej niż standardowa pralka automatyczna.

 

 

Jaki program w pralce zużywa najmniej wody?

Nastawiając pranie, warto pamiętać o tym, że na niektórych programach pralka pobiera znacznie więcej wody niż na innych. Jednym z nich jest pranie wstępne, czyli program przeznaczony do prania najmocniej zabrudzonych ubrań. Uruchomienie prania wstępnego przed rozpoczęciem właściwego cyklu prania powoduje wzrost zużycia wody o ok. 20%. Zatem należy korzystać z tego programu sporadycznie, tylko wtedy, gdy ubrania są naprawdę mocno zabrudzone.

Natomiast najbardziej oszczędny jest program ekologiczny. W niektórych pralkach trwa on prawie 3 godziny. Dlaczego jest taki oszczędny? Głównie z tego względu, że woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury stopniowo, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Oprócz tego cykl prania zachodzi mniej gwałtownie, dzięki czemu urządzenie pobiera o wiele mniej wody.

 

PRALKI.png [180.66 KB]

 

Która pralka pobiera najmniej wody?

Abyście mogli dowiedzieć się, jak przedstawia się zużycie wody w pralkach popularnych producentów, podamy kilka modeli pralek cechujących się najniższym zużyciem wody.

 

Ile wody pobiera pralka Samsung?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Samsung WW80T954ASE 7 kg 48 l
Pralka Samsung WW90T534DAE 9 kg 50 l
Pralka Samsung WW11BGA046AE 11 kg 54 l

 

Ile wody pobiera pralka Bosch?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Bosch WAN2010KPL 7 kg 45 l
Pralka Bosch Serie 8 WAV28M92PL 9 kg 48 l
Pralka Bosch WAXH8E91PL 10 kg 49 l

 

 

Ile wody pobiera pralka Electrolux?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Electrolux EW6FNL348SP 8 kg 43 l
Pralka Electrolux EW7FN349PSP 9 kg 46 l
Pralka Electrolux EW8F261PSP 10 kg 47 l

 

Ile wody pobiera pralka Whirlpool?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Whirlpool FFB 8258 BSV PL 8 kg 48 l
Pralka Whirlpool W7 W945WB PL 9 kg 45 l
Pralka Whirlpool W8W046WRPL 10 kg 45 l

 

Ile wody pobiera pralka Beko?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Beko WUE8624XBWS 8 kg 38 l
Pralka Beko WTE10736HT 10 kg 37 l
Pralka Beko WTE10736HT 10 kg 37 l


Ile wody pobiera pralka Amica?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Amica WA2S714BKISVD 7 kg 45 l
Pralka Amica WA2C814BKISVOD 8 kg 48 l
Pralka Amica WA2C914BKISJD 9 kg 50 l

 

Ile wody pobiera pralka LG?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka LG F2WV5S7S2TE 7 kg 45 l
Pralka LG F2WT208S0E 8 kg 48 l
Pralka LG F4WV5N9S2TE 9 kg 50 l

 

Ile wody pobiera pralka Gorenje?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Gorenje MAWS72ION  7 kg  39 l
Pralka Gorenje MAW820ION  8 kg 39 l
Pralka Gorenje WNPI94BS/PL 9 kg 49 l


Ile wody pobiera pralka Indesit?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Indesit MTWSC51051WPL 5 kg 42 l
Pralka Indesit MTWSE 61252 WK 6 kg 41 l
Pralka Indesit MTWE71252WKPL 7 kg 44 l

 

Ile wody pobiera pralka Candy?

 

Model pralki Pojemność bębna Zużycie wody na jeden cykl prania
Pralka Candy CS4 1172DE/1-S 7 kg 41 l
Pralka Candy CS44 128TXME/2-S 8 kg 44 l
Pralka Candy RO1496DWMCE/1-S 9 kg 46 l


Jak zmniejszyć zużycie wody w pralce?

Wiemy już, ile wody zużywa pralka na jeden cykl prania. Nawet jeśli mamy w domu energooszczędne urządzenie, które pobiera stosunkowo niewiele wody podczas prania, i tak powinniśmy podjąć wszelkie kroki, by jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie wody. Dzięki temu oszczędzimy pieniądze, gdyż zmniejszą się nasze rachunki, a co ważniejsze, przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego. Pamiętajmy, że woda nie jest nieograniczonym zasobem naturalnym i w niektórych miejscach na świecie może jej niedługo zabraknąć. Jak zatem zmniejszyć zużycie wody w pralce? Podpowiadamy kilka wskazówek.

 • Postawmy na energooszczędną pralkę – wybierzemy pralkę z jak najwyższą klasą efektywności energetycznej. Dzięki temu zmniejszmy zarówno zużycie prądu, jak i wody.
 • Ograniczmy pranie wstępne – ten program skutecznie usuwa trudne zabrudzenia, ale zwiększa również zapotrzebowanie na prąd i wodę. Zatem korzystajmy z niego rozsądnie, tylko wtedy, gdy naprawdę musimy.
 • Ustawiajmy dłuższe programy – mimo że niektóre programy prania trwają dłużej niż standardowe, np. program eko, pralka zużywa wtedy mniej wody i energii.
 • Wlewajmy odpowiednią ilość detergentu – jeśli wsypiemy do prania większą ilość środków piorących, wcale nie uzyskamy lepszych efektów prania, a do tego zmarnujemy tylko wodę. Pralka będzie bowiem musiała zużyć więcej wody, aby wypłukać pianę z bębna i resztki detergentów z ubrań. Konieczne może być nawet nastawienie dodatkowego płukania.
 • Pierzmy więcej ubrań za jednym razem – skoro wiemy, ile pralka zużywa wody na jeden cykl prania, wkładajmy do bębna tyle ubrań, ile jest zalecane przez producenta. Korzystniej będzie nastawić jeden duży cykl prania niż dwa mniejsze. Warto trzymać się zasady, aby zapełniać bęben pralki w ok. 75-80%.
 • Nie przeładowujmy pralki – wkładając ubrania do bębna, pamiętajmy jednak, aby go nie przeładować. Każdy bęben ma swoją ładowność, której powinniśmy przestrzegać. Jeśli załadujemy zbyt dużo ubrań do bębna, pralka zużyje więcej wody.
 • Systematycznie czyśćmy pralkę – pamiętajmy o czyszczeniu bębna, uszczelek, filtrów oraz szuflad na detergenty.
 • Walczmy z twardą wodą – skutecznym rozwiązaniem będzie np. zamontowanie filtra magnetycznego między zaworem wody a wężem zasilającym. Twarda woda nie tylko wpływa na większe zużycie wody i energii, ale również znacznie skraca żywotność pralki.
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS