Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Gdzie wsypać proszek do pralki i wlać płyn?

Pralka automatyczna jest w stanie szybko i skutecznie wyprać nasze ubrania. Choć jej obsługa wydaje się bardzo łatwa, niektórym osobom nastawienie cyklu prania przysparza wielu kłopotów. Jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest to, gdzie wsypać proszek do pralki i gdzie wlać płyn zmiękczający do tkanin. Odpowiednie umieszczenie detergentów w szufladzie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na efektywność prania i decyduje o czystości ubrań.

Pralka BEKO

 

Dlaczego tak ważne jest, gdzie się wsypuje proszek, a gdzie daje się płyn do płukania?

Każda pralka automatycznie pobiera detergenty z szuflady w danym momencie cyklu prania. Najpierw elektrozawór pobiera wodę z sieci i transportuje ją do szuflady za pomocą wężyków. To właśnie tam woda miesza się z proszkiem lub płynem do prania, a następnie specjalnym wężem połączeniowym spływa do bębna. Podczas płukania proces ten jest powtarzany, ale tym razem pralka pobiera płyn zmiękczający do tkanin. Należy jednak pamiętać, że to, kiedy pralka pobierze detergent, w dużej mierze będzie uzależnione od wybranego programu prania. 

Środki piorące należy umieszczać w szufladzie, ponieważ gwarantuje to, że zostaną zmieszane z wodą i dobrze się w niej rozpuszczą, co będzie miało wpływ na efektywniejsze pranie. Nie zaleca się natomiast umieszczania detergentów bezpośrednio na ubraniach w bębnie, gdyż może to spowodować wybielenie ubrań lub pojawienie się na nich plam. 

 
gdzie wsypać proszek do pralki

 

Szuflada pralki - oznaczenia

Wszystkie dostępne na rynku pralki wyposażone są w szuflady, do których wsypuje się detergenty - proszek do prania, płyn zmiękczający, wybielacz czy płyn do prania. W zależności od modelu i producenta komora detergentów podzielona jest na dwie lub trzy przegrody, które ustawione są w pionie lub poziomie. Choć przegródki w pralce mogą mieć różne kształty i rozmiary, wszystkie modele mają jednakową symbolikę, która określa ich przeznaczenie. Dzięki niej wiemy, co gdzie wlać do pralki. Na przegrodach widnieją następujące oznaczenia:

  • Symbol „I” - oznacza przegrodę na środek piorący dla prania wstępnego.

  • Symbol „II” - to komora na środek piorący dla prania zasadniczego. 

  • Ikona kwiatka - jest to przegroda na płyn do płukania (płyn zmiękczający), który nadaje ubraniom miękkości i pięknego zapachu. 

 

Pralki i suszarki

Gdzie wsypać proszek do prania?

Jeśli chcemy wiedzieć, do której przegródki wsypać proszek, a gdzie płyn do prania, powinniśmy najpierw zapoznać się z poszczególnymi etapami cyklu prania. Jaka jest zatem różnica pomiędzy praniem wstępnym a zasadniczym? Pranie wstępne służy do wstępnego oczyszczania najbardziej zabrudzonych ubrań, czyli np. zabłoconych spodni. Ubranie zostaje poddane wstępnemu praniu, a po upływie czasu brudna woda zostaje odpompowana. Dopiero po tym, wraz z pobraniem czystej wody, rozpoczyna się właściwy etap prania, czyli pranie zasadnicze

Jeśli więc korzystamy z programu, który zawiera w sobie pranie wstępne, środek piorący wsypujemy w odpowiedniej ilości zarówno do komory oznaczonej symbolem „I”, jak i do komory z symbolem „II”. Natomiast gdy ustawiamy jedynie pranie zasadnicze, proszek lub płyn do prania, wsypujemy tylko do przegrody z symbolem „II”. 

 

szuflada na detergenty w pralce Beko WRE 7512 XWW2

 

Ile wsypać proszku do prania do przegrody? Ilość detergentu powinniśmy dobrać w stosunku do załadunku pralki. Jednak zawsze powinniśmy postępować według instrukcji znajdującej się na etykiecie środka piorącego. Zazwyczaj producenci umieszczają tam informacje odnoszące się do standardowego załadunku prania, czyli 4,5 kg. W takich przypadkach należy wsypać do przegrody około 100 g proszku do prania. Jeśli nasza pralka ma większy bęben, ilość detergentu należy proporcjonalnie zwiększyć. 

Odpowiednie dozowanie detergentu jest bardzo ważne. Jeśli wsypiemy go za mało, pranie będzie nieefektywne. Jeżeli natomiast dodamy za dużo proszku, jego część zostanie zmarnowana, a reszta odłoży się na ubraniach, co wywoła reakcje uczuleniowe i sprawi, że tkaniny szybciej się zniszczą. Coraz więcej producentów wyposaża swoje pralki w nowoczesne technologie, które mają pomóc efektywnie wykorzystać detergent. Tak jest w przypadku pralki Beko WRE 7512 XWW2, która oferuje innowacyjną technologię AquaFusion. Jej zadaniem jest blokowanie odpływu wody z proszkiem, a następnie rozpylanie detergentu od góry bezpośrednio na pranie. Dzięki temu detergent zostaje wykorzystany praktycznie w 100%, co zapewnia wysoką efektywność prania. 

 

 

Gdzie wlewa się płyn do płukania w pralce?

Płyny do płukania i zmiękczania tkanin w zestawie mają dozownik, który pozwala odmierzyć ich odpowiednią ilość. Zazwyczaj jest to po prostu nakrętka albo oddzielny plastikowy kubeczek. Żadnego z tych preparatów nie powinno się wlewać bezpośrednio na ubrania, gdyż istnieje ryzyko tworzenia się plam. Płyny należy wlewać do przegródki oznaczonej symbolem kwiatka - w wielu modelach pralek jest to środkowa przegroda, tak jak w przypadku pralki Beko WRE 7512 XWW2. Warto pamiętać, że tylko przestrzegając sugerowanego dozowania, uzyskamy najlepsze efekty prania.

 

Aktualizacja: 19.01.2021

 

pojemnik na detergenty w pralce Amica

Szuflada na detergenty w pralce Amica

pojemnik na detergenty w pralce Beko

Szuflada na detergenty w pralce Beko

 

pojemnik na detergenty w pralce Bosch

Szuflada na detergenty w pralce Bosch

pojemnik na detergenty w pralce Candy

Szuflada na detergenty w pralce Candy

 

 

pojemnik na detergenty w pralce Siemens

Szuflada na detergenty w pralce Siemens

pojemnik na detergenty w pralce Whirlpool

Szuflada na detergenty w pralce Whirlpool

 

pojemnik na detergenty w pralce Kernau

Szuflada na detergenty w pralce Kernau

pojemnik na detergenty w pralce Kernau

Szuflada na detergenty w pralce Kernau (nowy model)

 

Gdzie włożyć kapsułkę do prania?

Wiemy już, gdzie wsypać proszek do pralki i płyn zmiękczający, ale co w przypadku, gdy korzystamy z innych detergentów, np. kapsułek lub perełek zapachowych? Przede wszystkim musimy pamiętać, że producenci środków do prania zawsze umieszczają na opakowaniach instrukcję postępowania. Dlatego przed użyciem warto zapoznać się z ich etykietą. 

W ostatnich latach bardzo wzrosła popularność kapsułek do prania, gdyż stały się one świetną alternatywą dla tradycyjnego proszku. Są bowiem łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze. Każda kapsułka zawiera bowiem odmierzoną ilość środka piorącego. Co więcej, w sprzedaży zazwyczaj dostępne są kapsułki typu 3w1, które oprócz proszku, zawierają w sobie również wybielacz i płyn zmiękczający. Dzięki temu nie musimy kupować i dodawać do prania innych detergentów. 

Najważniejsze jest, aby kapsułkę położyć na dnie bębna, a dopiero potem włożyć do niego brudne ubrania. Aby kapsułka mogła się rozpuścić, musi być przykryta praniem. W przeciwnym razie kapsułka może zawieruszyć się w tkaninach albo nawet zatrzymać się na uszczelce, co będzie skutkować niedopranym praniem. 

Jeśli chodzi o perełki zapachowe, postępujemy z nimi w takim sam sposób, jak z kapsułkami, czyli wsypujemy je bezpośrednio do bębna, jeszcze przed włożeniem praniem. 

 
kapsułka do bębna pralki

 

 

Gdzie wsypać proszek do pralki ładowanej od góry?

Wszystkie pralki ładowane od przodu, tak jak model Beko WRE 7512 XWW2, mają wysuwane szuflady na detergenty. Znajdują się one zawsze z lewej strony urządzenia, natomiast po prawej umieszczony jest panel sterowania. Natomiast pralki ładowane od góry nie mają wysuwanych dozowników na detergenty. Są one umieszczone w środku pralki, dlatego najpierw trzeba podnieść pokrywę, aby się do nich dostać. Producenci przeważnie stosują dwa rozwiązania. W pierwszym dozowniki na detergenty umieszczone są na wewnętrznej stronie klapy. Z kolei w drugim przypadku pojemniki znajdują się na obudowie pralki, bezpośrednio nad bębnem. Poszczególne przegrody mają jednak takie same oznaczenia, jakie stosowane są w pralkach ładowanych od frontu

 
gdzie wsypać proszek do pralki ładowanej od góry szuflada na detergenty w pralce ładowanej od góry

Pojemniki na detergenty w pralce ładowanej od góry

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS