% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak dbać o pralkę, by niezawodnie służyła przez lata?

Pralka jest sprzętem AGD, z którego korzystamy nawet kilka razy w tygodniu. Systematycznie dba o czystość i wysoką jakość naszych ubrań. Większość z nas nawet nie wyobraża sobie, co by było, gdyby nagle przestała działać. Dlatego warto od samego początku odpowiednio dbać i chronić pralkę, aby maksymalnie wydłużyć jej żywotność. Co powinniśmy zatem robić i czego unikać, aby pralka służyła nam przez długie lata?

 

Kontrola od samego początku

Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, że żywotność pralki będzie w dużej mierze uzależniona od naszych nawyków podczas nastawiania prania. Pozostawione w kieszeni spodni monety z pozoru wydają się niegroźne dla pralki, a mogą przyczynić się do jej powolnego niszczenia. Dlatego, zanim wrzucimy ubrania do bębna, powinniśmy dokładnie sprawdzać kieszenie, zapinać guziki w koszulach i zasuwać zamki błyskawiczne. Natomiast ubrania z akcesoriami w postaci nap, cekinów czy koralików powinniśmy odpowiednio zabezpieczać. Najlepiej prać je w specjalnych workach do prania. Dzięki temu ubranie pozostanie nienaruszone, a żadne drobne akcesoria nie przyczynią się do uszkodzenia poszczególnych elementów pralki.

 

 

Poza tym powinniśmy zawsze użytkować pralkę zgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. Jeśli maksymalna pojemność bębna wynosi 8 kg, tak jak w przypadku pralki Samsung WW80J5346MA, pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekraczać tej wartości. Przeciążenie bębna nie tylko sprawi, że ubrania będą niedoprane, ale również grozi jego uszkodzeniem. W niektórych przypadkach może nawet dojść do awarii silnika.

AGD

Systematyczne czyszczenie pralki

Choć zadaniem pralki jest mycie ubrań i usuwanie z nich opornych plam, sama wymaga regularnego czyszczenia. Zazwyczaj strzępki materiałów, włosy, sierść zwierząt czy drobne przedmioty niewyjęte z kieszeni przed praniem gromadzą się w filtrze. Należy go systematycznie opróżniać i czyścić. W przeciwnym razie dojdzie do zapchania filtra, co będzie skutkowało wyciekiem wody na podłogę. To jednak nie wszystko, gdyż czyszczenia wymaga również bęben, podajnik na detergenty i obudowa pralki. Na szczęście czyszczenie bębna nie jest trudne, a producenci często wyposażają swoje pralki w specjalne programy czyszczące. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku dozowników na środki piorące. Resztki detergentów gromadzą się w zakamarkach i zasychają, przez co niezwykle trudno jest je później usunąć. Poza tym takie resztki wilgotnych detergentów stają się doskonałym siedliskiem bakterii, pleśni i drobnoustrojów. Niektóre pralki, jak np. Samsung Eco Bubble WW80J5346MA wyposażone są w szufladę Stay Clean, która czyści się sama. System został tak zaprojektowany, aby dokładnie wypłukiwał wszystkie detergenty. Dzięki temu wewnątrz pozostaje mniej osadu, co pozwala utrzymać większą higieniczność.

 

Pralka WW60A3120BE o klasie energetycznej C

 

Usuwanie kamienia 

Osadzający się w pralce kamień nie tylko brudzi nasze ubrania, ale również jest jednym z najczęstszych powodów jej uszkodzenia. Jego główną przyczyną są twarda woda i pranie w wysokich temperaturach. Zazwyczaj gromadzi się na grzałce, filtrze czy bębnie pralki. Dlatego tak ważne jest regularne usuwanie kamienia, najlepiej za pomocą środków odkamieniających. Można też zamontować w pralce dedykowany filtr, który będzie odkamieniał wodę. Producenci również starają się zabezpieczać swoje pralki przed zgubnymi skutkami kamienia. Przykładowo Samsung w pralce WW80J5346M pokrył grzałkę powłoką ceramiczną, która ma za zadanie zapobiegać osadzaniu się na niej kamienia. Dzięki temu grzałka jest mniej narażona na uszkodzenia podczas eksploatacji.

 

 

Inteligentne wsparcie ze strony pralki

Pralki automatyczne stają się coraz inteligentniejszymi urządzeniami AGD. Dzięki nowoczesnym technologiom są w stanie nie tylko lepiej zadbać o czystość i jakość naszych ubrań, ale również o własną pracę. Wiele pralek Samsung zostało wyposażonych w system Smart Check, którego zadaniem jest monitorowanie pracy urządzenia, wykrywanie ewentualnych usterek i rozwiązywanie problemów. Dzięki temu systemowi możemy już na wczesnym etapie wykryć błędy i łatwo zdiagnozować pralkę, co pozwoli uniknąć kosztownych wizyt w serwisach i trwałego uszkodzenia urządzenia.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS