% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Pralka – jak wyczyścić, aby utrzymać ją w dobrej kondycji przez długi czas?
Gdy z wnętrza pralki zaczyna się wydobywać nieprzyjemny zapach, a wyprane ubrania pokryte są szarymi plamami, oznacza to, że w bębnie zalęgły się pleśń i bakterie. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie dokładnego czyszczenia pralki – nie tylko jej bębna, ale również uszczelek, filtra i szuflady na detergenty. W tym celu pomogą nam nowoczesne funkcje oferowane przez pralkę oraz dedykowane środki czystości. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyczyścić pralkę, aby przez długi czas pozostała w dobrej kondycji.
Czyszczenie pralki domowymi sposobami
Wbrew pozorom czyszczenie pralki wcale nie jest tak skomplikowane i czasochłonne, jakby się mogło wydawać. Do czyszczenia możesz wykorzystać dedykowane środki chemiczne, jednak wiele osób stawia na ekologiczne triki z wykorzystaniem produktów dostępnych w kuchni. Okazuje się, że pralkę można wyczyścić sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym, a także octem. Wszystkie te produkty mają pewne właściwości czyszczące, dlatego wiele osób wykorzystuje je do czyszczenia różnych sprzętów AGD, np. piekarnika, kuchenki mikrofalowej czy stalowego zlewu. Producenci jednak nie polecają octu i kwasku cytrynowego do czyszczenia pralki, gdyż ich nadmierne stosowanie może uszkadzać gumowe elementy urządzenia i przyczyniać się do ich szybszego zużywania się.
W sprzedaży znajdziemy wiele środków chemicznych, które pomogą nam przeprowadzić profesjonalne czyszczenie pralki. Dostępne są one w formie płynów, żeli czy saszetek. Niektóre wlewa się do przegródki na proszek, a inne bezpośrednio do bębna pralki. Jednak wszystkie te preparaty działają na podobnej zasadzie – ich zadaniem jest usunięcie nagromadzonego brudu, odświeżenie urządzenia i pozostawienie świeżego zapachu. Należy pamiętać, że takie środki do czyszczenia pralki stosuje się zazwyczaj przy pustym bębnie. Właśnie w tym celu producenci wyposażają swoje urządzenia w specjalne programy dedykowane do czyszczenia bębna. Taki program znajdziemy m.in. w pralce Bosch WAN 2426 GPL. Po wlaniu detergentu do szuflady wystarczy ustawić temperaturę wskazaną przez producenta na opakowaniu i uruchomić program czyszczenia bębna (Drum Cleaning). Gdy cykl czyszczenia się zakończy, wystarczy przetrzeć wnętrze bębna czystą ściereczką. Producent zaleca stosowanie programu czyszczenia przed pierwszym użyciem urządzenia, w przypadku częstego prania w niskich temperaturach, a także po długiej nieobecności, gdy pojawią się niepożądane zapachy. Warto dodać, że pralki samoczyszczące marki Bosch same przypominają o konieczności uruchomienia programu czyszczenia. Po przeprowadzeniu kilkudziesięciu cykli prania na wyświetlaczu pojawi się stosowna informacja, dzięki której nigdy nie zaniedbamy swojej pralki. W przypadku modelu Bosch WLL 2018SPL jest to zaledwie 20 cykli prania w temperaturze poniżej 40℃.
Pamiętajmy jednak, że w niektórych sytuacjach sam środek do czyszczenia pralki może okazać się niewystarczający. Jeśli na ubraniach pojawiają się drobne osady z kamienia, to znak, że powinniśmy użyć odpowiedniego odkamieniacza. Nie tylko zmiękczy on wodę i ochroni elementy pralki przed niekorzystnym działaniem kamienia, ale również będzie przeciwdziałać osadzaniu się kamienia w przyszłości. Wybierając odkamieniacz, warto zastosować się do rekomendacji producenta pralki.

Pralka – jak wyczyścić ją skutecznie?
Choć program czyszczenia bębna zastosowany w pralce Bosch WAN 2426 GPL znacznie ułatwi i przyspieszy proces czyszczenia, nie możemy zapomnieć również o wymyciu innych elementów urządzenia. Aby gruntownie wyczyścić pralkę, musimy również zadbać o czystość dozownika na detergenty, filtra, kołnierza i filtra pompy. Należy również oczyścić urządzenie z zewnątrz, gdyż na blacie i bocznych ścianach szybko osadza się kurz. Jak wyczyścić filtr w pralce? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy odłączyć urządzenie z prądu, otworzyć klapkę znajdującą się w dolnej części i poczekać aż wypłynie woda, która pozostała w wężu spustowym. Następnie należy wyjąć filtr i dokładnie oczyścić go pod bieżącą wodą. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie w filtrze gromadzą się włosy, sierść zwierząt, kurz, kawałki materiałów czy drobne przedmioty, np. monety i guziki. Zatkanie filtra będzie skutkowało nagromadzeniem się wody i brudu w bębnie.
Niezwykle ważne jest również czyszczenie pojemnika na proszek, ponieważ przyczynia się on do czystego i higienicznego prania. Z racji tego, że w dozowniku gromadzi się wiele detergentów, marka Bosch zaleca, aby czyścić go z regularną częstotliwością co 4-5 cykli. Pozwoli to uniknąć powstawania przykrych zapachów i bakterii. W pralkach Bosch, np. w modelu WAN 2426 GPL szufladę można z łatwością wyciągnąć, wykorzystując blokadę w środku. Dozownik najlepiej namoczyć w umywalce i wyczyścić szczoteczką do zębów, która dotrze we wszystkie zakamarki. Jeśli chodzi o czyszczenie kołnierza pralki, to wystarczy nam jedynie ciepła woda i miękka ściereczka.
Jak często należy czyścić pralkę?
Częstotliwość czyszczenia pralki będzie w dużej mierze uzależniona od sposobu i częstotliwości jej wykorzystywania. Jednak wielu producentów zaleca regularne przeprowadzanie czyszczenia przynajmniej jeden raz w miesiącu. Dzięki temu nie dopuścimy do nagromadzenia brudu w bębnie, rozwoju pleśni i bakterii, co korzystanie wpłynie nie tylko na jakość i czystość naszych ubrań, ale również na kondycję pralki. Systematyczne czyszczenie i odkamienianie pralki znacznie wydłuży jej żywotność, dzięki czemu będzie nam dobrze służyć przez wiele lat.