Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pralka z zabezpieczeniem przed dziećmi – jak włączyć i wyłączyć blokadę?

Elektroniczne przyciski, uchwyty, pokrętła czy kolorowe podświetlenie LED wzbudzają w małych dzieciach ogromne zainteresowanie. Z tego względu, aby zapewnić im bezpieczeństwo w domu, producenci sprzętów AGD wyposażają swoje produkty w blokady bezpieczeństwa. Mają one uniemożliwić maluchom uruchomienie urządzenia oraz zmianę jego ustawień w czasie pracy. Blokadę bezpieczeństwa znajdziemy w pralkach, płytach grzejnych, piekarnikach, a także zmywarkach. Jak działa pralka z zabezpieczeniem przed dziećmi? W jaki sposób włączyć i wyłączyć blokadę? Wszystko wyjaśnimy w poradniku. 

Pralka BEKO

Co oznacza kluczyk w pralce?

Współczesne pralki wyposażone są w wiele innowacyjnych funkcji, które nie tylko usprawniają proces prania i ograniczają zużycie prądu i wody, lecz także zapewniają bezpieczeństwo najmłodszym domownikom. Jedną z takich funkcji jest blokada rodzicielska. Po co producenci ją stosują w swoich pralkach? Jej zadaniem jest uniemożliwienie maluchom bawienia się panelem sterowania pralki, a co za tym idzie – zmianom ustawień cyklu prania. Gdy pojawi się kłódka na wyświetlaczu, nie będziemy mogli wykonać żadnych innych czynności poza włączeniem lub wyłączeniem urządzenia. Taka blokada nie tylko zapewnia bezpieczeństwo maluchom, ale również zapewnia prawidłową pracę urządzenia

 
jak działa pralka z zabezpieczeniem przed dziećmi
 

Jak działa pralka z zabezpieczeniem przed dziećmi?

Na początku korzystanie z blokady bezpieczeństwa w pralce może wydawać się trudne i skomplikowane. Jednak wystarczy, że zapoznamy się z instrukcją obsługi urządzenia i od razu będziemy wiedzieć, jak aktywować blokadę pralki. Okazuje się, że zabezpieczenie można włączyć na kilka sposobów – wiele zależy od producenta i modelu pralki. Najczęściej jednak blokadę uruchamia się poprzez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków albo przytrzymanie jednego z nich – wówczas taki przycisk oznaczony jest symbolem kluczyka albo kłódki. W niektórych pralkach blokadę uruchamia się poprzez wpisanie kodu PIN na wyświetlaczu. Jest to jednak rzadko stosowane rozwiązanie.

 
Pralka LG F2W8S506W
2499.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1969.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2499.00 zł

Zobacz szczegóły
Pralka Kernau KFWM I 6401
1299.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1199.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1299.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Zabezpieczenie przed dziećmi w pralce – symbole u różnych producentów

Jeśli aktywujemy blokadę rodzicielską w pralce, na wyświetlaczu pojawi się określony symbol. Różni się on w zależności od producenta. 

 

Producent

Symbol

Kernau

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Kernau

Bosch

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Bosch

Siemens

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Siemens

Beko

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Beko

Samsung

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Samsung

Whirlpool

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Whirlpool

Gorenje

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Gorenje

Amica

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Amica

Indesit

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Indesit

Candy

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Indesit

Electrolux

symbol zabezpieczenia przed dziećmi w pralce Electrolux

 

Jak wyłączyć blokadę rodzicielską w pralce?

O ile, uruchomienie blokady przed dziećmi zazwyczaj nie sprawia nam problemów, tak już kłopotów przysparza nam odblokowanie panelu sterowania. Sprawdźmy, w jaki sposób można odblokować panel u popularnych producentów.

 

Pralki ładowane od góry

Pralka Kernau – jak odblokować?

Odblokowanie pralki Kernau następuje w ten sam sposób, co uruchomienie blokady. Aby ją dezaktywować, musimy zatem przytrzymać przyciski 4. i 5. funkcji dodatkowej przez 5 sekund. Gdy zniknie symbol „CL”, będzie to oznaczało, że blokada została wyłączona. 

 
odblokowanie pralki Kernau
 

Pralka Bosch – jak odblokować?

Jeżeli na wyświetlaczu pralki Bosch świeci się czerwony kluczyk, to znak, że zostało aktywowane zabezpieczenie przed dziećmi. Wówczas wszystkie przyciski zostają zablokowane, a przy próbie aktywowania któregoś z nich miga kluczyk. Aby wyłączyć blokadę, wystarczy nacisnąć przycisk blokady oraz przycisk „3 sek.” przez ok. 3 sekundy. 

 
odblokowanie pralki Bosch
 

Pralka Siemens – jak odblokować?

Gdy pojawi się kluczyk w pralce albo symbol „CL”, będzie to znaczyło, że zabezpieczenie przed dziećmi jest włączone i wszystkie przyciski są zablokowane. Aby wyłączyć blokadę, należy nacisnąć i przytrzymać przycisk „Start” od 3 do 5 sekund. Następnie zabrzmi sygnał dźwiękowy, a kluczyk zniknie. 

W innych modelach pralek marki Siemens odblokowanie następuje poprzez naciśnięcie dwóch przycisków: „kluczyka” oraz „3 sek.” i przytrzymanie ich przez ok. 3 sekundy. 

 
odblokowanie pralki Siemens
 

Pralka Beko – jak odblokować?

Aby wyłączyć blokadę rodzicielską w pralce Beko, należy nacisnąć i przytrzymać przycisk funkcji pomocniczej 3 przez 3 sekundy. Wówczas na wyświetlaczu pojawi się odliczanie „3-2-1” i symbol blokady zniknie. 

 
odblokowanie pralki Beko
 

Pralka Samsung – jak odblokować?

Jeśli chcemy odblokować panel sterowania, musimy nacisnąć jednocześnie i przytrzymać przez 3 sekundy przyciski „Temperatura” i „Wirowanie”. Po wyłączeniu tej funkcji zgaśnie ikonka kłódki. 

 
odblokowanie pralki Samsung
 

Pralka Whirlpool – jak odblokować?

Jeśli pralka pokazuje kluczyk, to znaczy, że panel sterowania jest zablokowany. Aby go zresetować, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk „Blokada przycisków” (symbol klucza) przez ok. 3 sekundy. 

 
odblokowanie pralki Whirlpool
 

Pralka Gorenje – jak odblokować?

W przypadki pralki Gorenje, aby zdjąć blokadę, należy równocześnie nacisnąć i przytrzymać przez co najmniej 3 sekundy przyciski 6b (dodatkowa woda) i 6c (program samoczyszczący).

 
odblokowanie pralki Gorenje
 

Pralka Amica – jak odblokować?

Jeżeli blokada jest aktywowana, na wyświetlaczu pojawi się symbol blokada-rodziecielska-pralka-amica-symbol.webp

Jak zresetować takie zabezpieczenie? Wystarczy nacisnąć i jednocześnie przytrzymać przez 3 sekundy przyciski „Poziom zabrudzenia” oraz „Opcje”.

 
odblokowanie pralki Amica
 

Pralka Indesit – jak odblokować?

Jeśli na wyświetlaczu świeci się symbol kluczyka, to znak, że w pralce Indesit została uruchomiona blokada Child Lock. Aby ją wyłączyć, należy przytrzymać naciśnięty przez ok. 2 sekundy przycisk Child Lock (ikona kluczyka).  

 
odblokowanie pralki Indesit
 

Pralka Candy – jak odblokować?

W przypadku pralki Candy jednoczesne wciśnięcie przycisków „Wybór temperatury” oraz „Wybór wirowania” i przytrzymanie ich przez ok. 3 sekundy uruchamia blokadę rodzicielską. Można ją anulować, naciskając te same przyciski. 

 
odblokowanie pralki Candy
 

Pralka Electrolux – jak odblokować?

Aby włączyć lub wyłączyć blokadę bezpieczeństwa w pralce Electrolux, należy nacisnąć i przytrzymać przycisk „Łatwe prasowanie” do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się lub zgaśnie symbol kłódki. 

 
odblokowanie pralki Electrolux
 

Jakie jeszcze zabezpieczenia stosują producenci w pralkach?

Pralka z zabezpieczeniem przed dziećmi to świetne rozwiązanie dla osób, które mają maluchy w domu. Dzięki możliwości zablokowania panelu sterowania nie musimy się martwić, że dzieci przestawią parametry, co z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na praną odzież. Poza tym funkcja ta wpływa na bezpieczeństwo maluchów. Producenci stosują w pralkach jeszcze inne funkcje zabezpieczające. Należą do nich:

  • Blokada drzwi – producenci stosują w swoich urządzeniach blokadę termiczną, która uniemożliwia otworzenie drzwi pralki podczas cyklu prania, a także 2 minuty po jego zakończeniu. Wiele modeli ma dodatkowo blokadę elektromagnetyczną. To właśnie przez blokadę po zakończeniu prania pojawia się problem z otwarciem drzwi pralki. Wystarczy wówczas poczekać kilka minut, aż blokada zostanie zdezaktywowana. Czasami może się zdarzyć, że nie zadziała elektroniczne blokowanie drzwi. W takiej sytuacji konieczne może być zakupienie nowej blokady. Niektórzy próbują również obejść blokadę poprzez mostkowanie blokady drzwi – w takiej sytuacji potrzebny będzie schemat blokady drzwi

  • Ochrona przed wyciekiem wody – taki system sprawia, że w przypadku awarii natychmiast odcinany jest dopływ wody do pralki. Dzięki temu nie dojdzie do wycieku wody i zalania mieszkania. 

  • Blokada transportowa pralki – na czas transportu pralki producent montuje w niej specjalne śruby, które należy wykręcić podczas montażu urządzenia. Nie należy ich jednak wyrzucać, ponieważ mogą się przydać w razie kolejnego transportu urządzenia.

 

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu?

Elektroniczna blokada rodzicielska w znacznym stopniu zapewni dzieciom bezpieczeństwo. Znajdziemy ją w wielu sprzętach AGD, m.in. w piekarnikach, zmywarkach, a także płytach indukcyjnych i ceramicznych. W nowoczesnych urządzeniach znajdziemy też inne funkcje zapewniające bezpieczeństwo, np. chłodny front, który sprawia, że drzwi piekarnika są ledwo ciepłe, nawet gdy jego komora osiąga bardzo wysoką temperaturę. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy, powinniśmy korzystać z plastikowej osłony podczas używania robota planetarnego, a do kuchni wybrać czajnik z nienagrzewającą się obudową. Warto również zakupić barierki i bramki ochronne, dzięki którym dziecko nie spadnie ze schodów albo po prostu nie będzie mogło wejść do kuchni. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS