Jeśli nie masz w domu pralni, a Twoja łazienka jest na tyle mała, że ustawienie w niej pralki nie wchodzi w grę, musisz zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie pralki w kuchni, ponieważ znajduje się w niej instalacja wodno-kanalizacyjna, potrzebna do działania urządzenia. Jaka pralka w małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie? W poniższym poradniku postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Jaką wybrać pralkę do kuchni – wolnostojącą czy pod zabudowę?
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jaka pralka w małej kuchni sprawdzi się najlepiej. Na rynku dostępne są pralki ładowane od frontu oraz ładowane od góry. Jednak te drugie nie są polecane do kuchni. Ze względu na otwieraną do góry pokrywę nie można ich zabudować ani ukryć w meblach kuchennych. Oczywiście możemy ustawić pralkę ładowaną od góry w kuchni, jednak zaburzy ona całą aranżację wnętrza i będzie tylko zajmować cenną przestrzeń. Do kuchni powinniśmy więc wybierać pralki ładowane od frontu, przy czym możemy postawić zarówno na modele wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy.
Jak ukryć pralkę w kuchni?
Pralka pod zabudowę będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem do kuchni. Taka pralka w aneksie kuchennym nie będzie w ogóle rzucać się w oczy, gdyż w całości zostanie schowana w zabudowie meblowej. Możemy ewentualnie pozostawić widoczny front pralki, jednak może on źle współgrać z innymi urządzeniami AGD w kuchni, np. piekarnikiem. Pod względem funkcjonalności taka pralka pod zabudowę nie różni się od standardowej pralki automatycznej. Jest jednak od niej niższa, dzięki czemu bez problemu mieści się w zwykłej szafce kuchennej.
W kuchni można również ustawić pralkę wolnostojącą, np. model Kernau KFWM 642103. Jednak nie może ona zostać całkowicie zabudowana. Pralka znajdzie się więc pod szafką, ale będzie mieć całkowicie widoczny front. Konieczne jest również pozostawienie kilku centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy obudową urządzenia a ścianami szafki. Dzięki temu pralka nie będzie obijać się o meble kuchenne w czasie wirowania. Musimy jednak pamiętać, że pralki wolnostojące są wyższe niż te pod zabudowę. Istnieje więc ryzyko, że sprzęt nie zmieścić się pod blatem standardowej szafki. Z tego względu warto wybierać modele, które mają ściągany blat.
Pralka w małej kuchni – zalety
Za mała łazienka wymusza na nas poszukiwanie innego, równie dobrego miejsca na pralkę. Naturalnym wyborem okazuje się więc kuchnia, w której znajduje się zarówno instalacja wodna, jak i kanalizacyjna. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Przede wszystkim zyskujemy przytulną łazienkę, w której możemy spokojnie się zrelaksować, bez hałasującej podczas pracy pralki. W kuchni co chwilkę działają jakieś sprzęty AGD – pracująca non-stop lodówka, czajnik gotujący wodę na herbatę czy użytkowany od czasu do czasu blender. Włączona pralka nie będzie więc nam tak przeszkadzać w kuchni, jak podczas relaksującej kąpieli. Poza tym możemy urządzić łazienkę w dowolnym stylu, a sprzęt AGD nie zakłóci naszej koncepcji. Warto dodać, że umieszczając pralkę w kuchni, będziemy mogli łatwo sprawować kontrolę nad praniem, nawet w trakcie przygotowywania posiłków.
Pralka w małej kuchni - wady
Nie wszyscy uważają jednak, że umieszczenie pralki w kuchni to dobry pomysł. Przede wszystkim musimy pamiętać, że kuchnia jest miejscem, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Świeżo wyprane ubrania mogą więc łatwo przesiąknąć tłuszczem czy zapachami gotujących się potraw. W rezultacie konieczne może okazać się ich ponowne odświeżenie. Aby tego uniknąć, najlepiej więc nastawiać pranie wieczorem lub w nawet w nocy, czyli wtedy, kiedy nie przygotowujemy posiłków. W takiej sytuacji pomocna może okazać się funkcja opóźnienia startu prania, którą znajdziemy choćby w pralce Kernau KFWM 642103. Dzięki tej praktycznej opcji będziemy mogli zaprogramować rozpoczęcie cyklu prania w najbardziej odpowiednim dla nas momencie.
Ustawiając pralkę w kuchni, musimy się również liczyć z tym, że ze względów higienicznych, obok niej nie umieścimy suszarki na pranie, a tym bardziej kosza na brudną odzież. Oznacza to, że będziemy musieli przynosić brudne ubrania do kuchni, a potem zanosić do innego pomieszczenia czyste pranie, by rozwiesić je na suszarce. Problem pojawia się również z przechowywaniem środków do prania – proszków, płynów, żeli czy kapsułek. Mają one bardzo intensywne zapachy, dlatego nie możemy ustawić ich w szafkach kuchennych obok żywności.
Jak widać, umieszczenie pralki w małej kuchni ma zarówno zalety, jak i wady. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ciasną łazienką. Można jednak poszukać innego miejsca na pralkę. Coraz więcej osób decyduje się ukryć pralkę w garderobie albo schować w szafie na korytarzu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, aby zachować wszystkie wymogi bezpieczeństwa.