% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Brzydki zapach z pralki – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Pralka powinna być higienicznym i czystym urządzeniem AGD, ponieważ w niej pierzemy swoją bieliznę, odzież czy pościele. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie z pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim objaw, że w bębnie lub innych elementach urządzenia rozwinęły się bakterie i grzyby. Na szczęście można się ich stosunkowo łatwo pozbyć, stosują specjalistyczne preparaty albo domowy sposoby. Wyjaśniamy, skąd się bierze brzydki zapach z pralki i podpowiadamy, jak go usunąć.

 

Brzydki zapach z pralki – jaka może być jego przyczyna?

Jeśli poczujemy, że z pralki wydobywa się przykry zapach, jak najszybciej powinniśmy znaleźć jego przyczynę. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się problemu, nie narażając pralki na uszkodzenie. Poza tym nie dopuścimy do tego, aby nasze ubrania przesiąkły brzydkimi zapachami. Dlaczego śmierdzi z pralki? Poniżej przedstawiamy możliwe przyczyny.

 

Zabrudzony filtr

Najczęściej źródłem problemu jest mocno zanieczyszczony filtr. To właśnie na nim osadzają się zanieczyszczenia z naszych ubrań m.in.: piasek, żwir, błoto, włosy, sierść zwierząt czy kłaczki z materiałów. Gdy będą one tam zbierać się przed długi czas, w końcu zaczną gnić, co spowoduje, że pojawi się nieprzyjemny zapach.  

Warto zatem regularnie sprawdzać czystość filtra. Jeśli jest lekko zabrudzony, zazwyczaj wystarczy opłukać go pod bieżącą wodą. Natomiast w przypadku większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, można użyć specjalnych detergentów albo płynu do mycia naczyń.

 
brzydki zapach z pralki - zanieczyszczony filtr

 

Resztki detergentów w szufladzie

Jeśli nasza pralka brzydko pachnie, przyczyny możemy szukać też w szufladzie na detergenty. Ma ona niewielkie rozmiary i zakamarki, dlatego trudno jest ją dokładnie wyczyścić. Po zakończeniu cyklu prania na ściankach szufladki często osadzają się resztki proszku do prania i płynu do płukania ubrań. W połączeniu z wilgocią zaczynają one wydzielać przykry zapach. 

 
brzydki zapach z pralki - resztki detergentów w szufladzie

 

Pleśń w bębnie pralki

Brzydki zapach z pralki może wydobywać się bezpośrednio z jej bębna i gumowych elementów. W bębnie panuje bowiem duża wilgotność, co sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i drobnoustrojów, które wydzielają nieprzyjemny zapach. Poza tym w bębnie może pojawić się pleśń, jeśli pralka będzie zbyt długo nieużywana, a także wtedy, gdy uruchamiamy pranie tylko w niskich temperaturach.

 
brzydki zapach z pralki - zabrudzony bęben
Pralki

Zgięte rury

Jeśli śmierdzi z pralki, może być to spowodowane również nieprawidłowym ułożeniem rur. Jeśli będą one zgięte w niektórych miejscach, zacznie gromadzić się tam ciecz, która z czasem zacznie wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach. Aby do tego nie dopuścić, powinniśmy dbać, żeby rury były wyprostowane. 

 
brzydki zapach z pralki - zgięte rury

 

Nieprawidłowo podłączony odpływ pralki

Okazuje się, że przyczyna nieprzyjemnego zapachu wcale nie musi znajdować się bezpośrednio w pralce. Jeżeli z pralki śmierdzi szambem lub kanalizacją, świadczy to o tym, że rura odpływowa została źle podłączona i uszczelniona. Prawidłowy montaż rury powinien rozwiązać problem.

 
brzydki zapach z pralki - nieprawidłowo podłączony odpływ

 

Brzydki zapach z pralki – jak się go pozbyć?

Gdy uda nam się zlokalizować źródło nieprzyjemnego zapachu z pralki, będziemy mogli go zlikwidować. Zastanawiacie się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki? Okazuje się, że do tego celu można wykorzystać zarówno domowe sposoby, jak i sprawdzone preparaty czyszczące. Oprócz tego producenci zalecają przeprowadzenie tzw. pustego prania. 

 

 

Puste pranie

Jeśli zastanawiacie się, jak usunąć smród z bębna pralki, dobrym sposobem może okazać się puste pranie. Polega to na tym, że uruchamia się specjalny program czyszczący albo program z najwyższą możliwą temperaturą, najlepiej 90°C, bez załadunku. Do prania warto dodać środek czyszczący – naturalny albo chemiczny (nawet Domestos). Dzięki wysokiej temperaturze i odpowiedniemu detergentowi pozbędziemy się z bębna pralki różnych bakterii i zanieczyszczeń, które odpowiadają za powstawanie przykrych zapachów. 

 
jak się pozbyć brzydkiego zapachu z pralki - puste pranie

 

Nieprzyjemne zapachy z pralki – domowe sposoby

Jak usunąć brzydki zapach z pralki, jeśli nie chcemy używać silnych środków czyszczących? Z pomocą przyjdą nam środki, które większość z nas ma zawsze w kuchni, a więc soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy

 

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Jednym z najpopularniejszych naturalnych środków czyszczących jest soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. Ma ona świetnie właściwości czyszczące, ponieważ rozpuszcza tłuste osady, zmiękcza kamień, usuwa pleśń i zanieczyszczenia, a do tego jest uznanym pogromcą brzydkich zapachów. 

Jak zlikwidować brzydki zapach z pralki za pomocą sody? Wystarczy wsypać do dozownika na detergenty ¼ szklanki sody, a następnie uruchomić pusty cykl prania w temperaturze 90°C.

 

 

Jak wyczyścić pralkę octem?

Przykry zapach z pralki, a przy okazji również kamień, bez problemu usuniemy za pomocą octu. Jest to naturalny środek, który stosuje się też do odkamieniania innych sprzętów AGD, np. zmywarki lub żelazka. Ocet ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, dlatego powinien bez problemu poradzić sobie z usunięciem bakterii i pleśni, które odpowiadają za nieprzyjemne zapachy. 

Jeśli zechcemy użyć octu, wystarczy, że będziemy postępować tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej. Różnica jest jednak taka, że używamy ¾ szklanki octu. Oprócz tego ocet możemy wykorzystać również do wyczyszczenia gumowego kołnierza i uszczelek.

Jeżeli poczujemy z pralki stęchły zapach, to najprawdopodobniej pochodzi on z szuflady na detergenty. Jego również pozbędziemy się za pomocą octu. 

 

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Do wyczyszczenia pralki możemy również wykorzystać kwasek cytrynowy. To świetny sposób na pozbycie się kamienia – właśnie dlatego często jest używany zamiast specjalistycznych preparatów odkamieniających. Co ważne, jest naturalny, co również sprawia, że chętnie wykorzystujemy go do czyszczenia urządzeń kuchennych, np. czajników, ekspresów do kawy czy kuchenek mikrofalowych. Wystarczy, że wsypiemy do szuflady na detergenty ¼ szklanki kwasku cytrynowego i nastawimy pusty cykl prania.

Miksturę kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną możemy z kolei wykorzystać, jeżeli z pralki śmierdzi szambem. 

 

 

Nieprzyjemny zapach z pralki –  środki chemiczne

Jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki, jest wykorzystanie specjalistycznych preparatów czyszczących

 

Odświeżacz do pralki

Neutralizatory zapachu występują w formie proszków, płynów, koncentratów lub żeli. Przed użyciem jednego z nich należy dokładnie zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, aby użyć preparatu zgodnie z jego przeznaczeniem. Niektóre odświeżacze wlewa się do szuflady na detergenty, a innymi po prostu przemywa wnętrze pralki. W sprzedaży dostaniemy też preparatu w postaci sprayów. Wystarczy nimi spryskać wnętrze bębna pralki i pozostawić otwarte drzwi, by zapewnić odpowiednią wentylację. 

 

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Aby pozbyć się przykrego zapachu z bębna, możemy również wykorzystać tabletki przeznaczone do zmywarek. Wystarczy, że jedną tabletkę wrzucimy do bębna pralki, podobnie jak kapsułkę do prania, a drugą włożymy do szuflady na detergenty. Następnie nastawimy program czyszczący albo dowolny program z wysoką temperaturą, przynajmniej 60°C (oczywiście bez załadunku). Po przeprowadzonym czyszczeniu warto włączyć jeszcze dodatkowe płukanie, aby pozbyć się ewentualnych resztek detergentów.

 

Wybielacz na brzydki zapach z pralki

Gdy z pralki wydobywa się przykry zapach, możemy spróbować użyć wybielacza. Wystarczy, że wymieszamy go z ciepłą wodą w stosunku 1:1. W ten sposób otrzymamy świetny neutralizator zapachu do pralki. Należy namoczyć gąbkę w powstałej miksturze, a następnie dokładnie przetrzeć wszystkie elementy pralki, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Na koniec warto włączyć jeszcze pusty cykl prania, aby wypłukać resztki detergentów, ponieważ mogłyby one odbarwić nasze ubrania.

 

Co zrobić, aby nie dopuścić do powstania brzydkich zapachów?

Na szczęście brzydki zapach z pralki ładowanej od frontu lub ładowanej od góry można stosunkowo łatwo usunąć. Warto jednak działać zapobiegawczo, aby problemy nie powtórzyły się w przyszłości. Jakich zasad należy przestrzegać?

  • Nie powinniśmy przeładowywać bębna pralki. Jeśli włożymy do niego zbyt dużo ubrań, woda z rozpuszczonym środkiem piorącym nie będzie w stanie przeniknąć do wszystkich tkanin, co spowoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

  • Pranie należy wyjmować od razu po zakończeniu cyklu. Pozostawione w bębnie przez długi czas mokre ubrania, zaczną gnić, a to z kolei spowoduje powstanie wyjątkowo przykrego zapachu.

  • Po każdym cyklu prania powinniśmy pozostawić uchylone drzwi pralki. W ten sposób wilgoć szybciej odparuje.

  • Pamiętajmy, aby regularnie czyścić pralkę – chodzi tu zarówno o bęben, kołnierz i uszczelki, jak i szufladę na detergenty czy też obudowę. 

 

Podsumowanie

Brzydki zapach z pralki jest w dużej mierze wynikiem naszego zaniedbania. Najważniejsza jest higiena i dbałość pralkę, a co za tym idzie jej systematyczne czyszczenie. Jeśli do tego wyrobimy sobie odpowiednie nawyki, jak np. pozostawianie otwartych drzwi pralki po zakończeniu prania, z pewnością będziemy mogli przez długi czas korzystać z urządzenia, nie martwiąc się nieprzyjemnymi zapachami. 

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS