Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaka pralka Bosch najlepsza?

Bosch jest znaną firmą specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości sprzętów AGD. W jej asortymencie można znaleźć różnorodne pralki automatyczne, które wykorzystują nowoczesne technologie, aby poprawić jakość i zwiększyć wydajność prania. Zastanawiasz się, jaka pralka Bosch będzie najlepsza do Twojego mieszkania? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie funkcje oferują pralki Bosch i który model może spełni Twoje oczekiwania.

 

O czym przeczytasz w artykule?

 • Marka Bosch dostarcza na rynek wiele urządzeń AGD, w tym pralki wolnostojące i do zabudowy. Czy warto w nie zainwestować?
 • Pralka wolnostojąca czy do zabudowy? Jaka pralka Bosch najlepsza dla Ciebie?
 • Bosch ma w swoim asortymencie ogromną kolekcję różnych urządzeń AGD. Aby łatwiej można było znaleźć pralkę dopasowaną do swoich potrzeb, firma podzieliła je na linie produktowe: Serie 2, Serie 4, Serie 6, Serie 8 i Home Professional.
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki Bosch? Sprawdzimy, jakie funkcje i programy oferują pralki tego producenta.
 • Na koniec podpowiemy, jakie są polecane modele pralek Bosch.

 

Czy warto kupić pralkę Bosch?

Bosch to jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów sprzętów AGD na świecie. W jego ofercie znajdziemy nie tylko pralki, ale również lodówki, zmywarki, piekarniki, płyty grzewcze, mikrofalówki i wiele innych urządzeń. Marka przywiązuje dużą uwagę do jakości swoich urządzeń, dzięki czemu są one trwałe i niezawodnie służą użytkownikom przez wiele lat.

Jeśli chodzi o pralki Bosch, to śmiało możemy powiedzieć, że każdy model wyposażony jest w wiele użytecznych rozwiązań. Poza tym pralki tego producenta są wydajne i bardzo łatwe w obsłudze. Cechują się również niskim zużyciem wody i energii, co jest korzystne nie tylko dla użytkownika, lecz także dla środowiska naturalnego. Jeśli tylko pralka Bosch spełni Twoje potrzeby, warto zdecydować się na jej zakup. W kolejnych akapitach spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: "jaka pralka Bosch najlepsza?".

 

Jaka pralka Bosch najlepsza do Twojego mieszkania?

Jeśli zamierzasz kupić nową pralkę do mieszkania, najpierw zastanów się, gdzie ją ustawisz. Łazienka nie jest bowiem jedynym pomieszczeniem, w którym może działać pralka. Równie dobrze możesz ulokować ją w kuchni, gdyż znajduje się tam niezbędna instalacja wodno-kanalizacyjna. Jeśli masz osobne pomieszczenie gospodarcze, możesz też urządzić pralnię – znajdzie tam swoje miejsce nie tylko pralka, ale również suszarka bębnowa, a także niezbędne detergenty. W zależności od miejsca montażu będziesz potrzebować pralki wolnostojącej lub do zabudowy. Marka Bosch ma swojej ofercie oba rodzaje urządzeń.

Pralki wolnostojące Bosch mogą być umieszczone w dowolnym miejscu. Muszą mieć jedynie dostęp do źródła zasilania i instalacji wodno-kanalizacyjne. Jeśli chodzi natomiast o pralki do zabudowy Bosch, to należy je zamontować w specjalnej szafce, np. w łazience lub kuchni. Takie rozwiązanie pozwala harmonijnie wkomponować pralkę w wystrój wnętrza. Z wiadomych względów pralki ładowane od góry nie występują w wersji do zabudowy.

 

 

Jaka pralka Bosch najlepsza? Dostępne serie produktowe

Marka Bosch ma w swoim asortymencie wiele modeli pralek. Zostały one podzielone na kilka serii produktowych. Każda z nich ma inne unikalne cechy, zastosowanie oraz wygląd. Dzięki temu pralki Bosch są odpowiednie dla różnych grup odbiorców.

 • Pralki Bosch Serie 2 – to najprostsze, a zarazem najtańsze pralki Bosch. Są wyposażone w najważniejsze funkcje i gwarantują łatwą obsługę.
 • Pralki Bosch Serie 4 – są bardziej pojemne niż modele z Serie 2, przez co będą odpowiednie dla większych rodzin.
 • Pralki Bosch Serie 6 – cechują się wysoką energooszczędnością. Pralki z tej serii pobierają mniej wody i energii elektrycznej, a do tego są ciche w działaniu. Oferują też wiele inteligentnych funkcji, które pozwalają na personalizację użytkowania.
 • Pralki Bosch Serie 8 – to zaawansowana seria pralek marki Bosch. Urządzenia z tej linii produktowej cechują się trwałością i funkcjonalnością, a także atrakcyjnym, nowoczesnym designem. Ta seria skierowana jest przede wszystkim dla osób, które cenią sobie nowinki technologiczne.
 • Pralki Bosch Home Professional – to najbardziej zaawansowana linia pralek Bosch. Urządzenia z tej serii wyposażone są w liczne sensory i łączą wszystkie innowacyjne technologie. Oferują m.in. wyświetlacze TFT, funkcję rozpoznawania załadunku czy też automatyczne odplamianie.

 

pralki-bosch-serie-produktowe.jpg [252.15 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

Pralka Bosch – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaka pralka Bosch najlepsza? Trudno jest udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dla każdego użytkownika ważne będą inne programy prania i funkcje w pralce. Z tego względu, przed wyborem pralki Bosch, warto dokładnie zapoznać się z jej najważniejszymi parametrami.

 

Wielkość pralki

Wybierając pralkę automatyczną, koniecznie zwróć uwagę na jej wielkość. Ma to znacznie szczególnie dla pomieszczenia, w którym będzie się znajdować, ale wpłynie też na komfort użytkowania. Do większości pomieszczeń odpowiednie będą pralki o standardowych rozmiarach. Jeśli jednak masz małą łazienkę albo pralnię, możesz rozejrzeć się za pralkami slim, które cechują się mniejszą głębokością.

Rozważ też wybór AGD do zabudowy – pralka zabudowana w kuchni nie zajmie zbyt dużo miejsca, a przy tym nie zaburzy kuchennej aranżacji.

 

Ładowność pralki

Ten parametr będzie uzależniony od liczby domowników. Pralka o pojemności bębna 7 kg w zupełności wystarczy dla singla lub dwóch osób. Natomiast do dużych gospodarstw, w których mieszka pięć osób odpowiednia będzie pralka o załadunku 10 kg.

W zależności od modelu pralki Bosch oferują pojemność od 7 do 10 kg.

 

Klasa energetyczna

Jest to parametr, który określa zużycie prądu przez urządzenie, zgodnie z unijnymi dyrektywami. W przypadku pralek najwyższa jest klasa energetyczna A, a najniższa klasa G. Jak łatwo się domyślić, najbardziej energooszczędne są pralki z wysokimi klasami energetycznymi, np. A, B czy C.

Jeśli chodzi o pralki Bosch, to wszystkie nowe modele są energooszczędne. Modele z Serie 8 są nawet o 20% wydajniejsze od innych pralek w klasie energetycznej A.

 

klasa-energetyczna-w-pralkach-bosch.jpg [130.28 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

Zużycie prądu

Jaka pralka Bosch najlepsza? Z pewnością taka, która zużywa niewiele prądu. Jeśli chcesz kupić oszczędną pralkę, musisz zwrócić uwagę na to, ile prądu zużywa dany model. Zużycie pądu podaje się na 100 cykli prania i określane jest przez kilowatogodziny. Z racji tego, że energia elektryczna nie jest tania, warto wybrać energooszczędny model. Najlepsze pralki Bosch zużywają około 40 kWh na 100 cykli prania.

 

Zużycie wody

Każdy producent musi również określić, ile wody zużywa pralka w czasie jednego cyklu prania z pełnym załadunkiem. W przypadku najlepszych pralek Bosch zużycie wody na jeden cykl wynosi około 48-50 litrów.

 

Prędkość wirowania

Czym jest prędkość wirowania? Ten parametr wskazuje, jak szybko obraca się bęben pralki w czasie wirowania. Im szybciej, tym lepiej odwiruje pranie, dzięki czemu ubrania będą bardziej suche.

Pralki ładowane od frontu Bosch oferują prędkość wirowania w różnych zakresach – od 1000 do nawet 1600 obrotów na minutę. Warto pamiętać, że wysokie parametry wirowania polecane do są odwirowywania ręczników, narzut, pościeli i innych twardych tkanin. Z kolei obroty na poziomie 1200-1400 są uniwersalne i sprawdzą się do odwirowywania odzieży codziennego użytku.

Silnik

To istotny komponent pralki, mający kluczowe znaczenie w jej funkcjonowaniu. Odpowiada on m.in. za prędkość wirowania, zużycie energii oraz hałas generowany przez urządzenie. W nowoczesnych pralkach Bosch znajduje się silnik inwerterowy, który pozbawiony jest szczotek. Dzięki temu cechuje się znacznie niższym poziomem hałasu i niższym zużyciem energii. Producent nadał temu rodzajowi napędu nazwę "EcoSilence Drive", aby podkreślić efektywność energetyczną oraz cichą pracę swoich urządzeń.

 

 

Rodzaj bębna

Jednym z najważniejszych elementów w pralce jest bęben. Jego konstrukcja ma duży wpływ na skuteczność i jakość prania. Poza tym odpowiednia perforacja bębna przekłada się również na dłuższą żywotność ubrań.

W pralkach Bosch można znaleźć bębny VarioSoft, które mają wypukłe otwory w kształcie kropelek. Dzięki swojej konstrukcji bębny te mogą kręcić się w lewo lub w prawo w zależności od rodzaju prania. W przypadku intensywnego programu do mocno zabrudzonych ubrań bęben będzie obracać się w stronę stromo zakończonych kropelek. Natomiast do prania delikatnych tkanin obierze przeciwny kierunek.

 

Programy prania

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka pralka Bosch najlepsza, warto dostosować programy prania do swoich potrzeb. W pralkach Bosch znajdziemy wiele rozmaitych programów prania – zarówno codzienne, jak i delikatne pranie. Poza tym różnią się one czasem trwania – w zależności od potrzeb możemy wybrać program krótki albo długi, zapobiegający alergiom.

Jakie programy oferują pralki Bosch? Jest ich naprawdę dużo, dlatego przedstawimy tylko najciekawsze z nich:

 • Program AllergyPlus (lub Antyalergia) – jest to program antyalergiczny, który skutecznie usuwa z odzieży alergeny i dokładnie wypłukuje resztki detergentów.
 • Program AntiStain – jest to automatyczne usuwanie plam. Program ten skutecznie usuwa nawet 4 rodzaje najbardziej uporczywych plam.

 

 

Nowoczesne funkcje

Pralki Bosch z każdej serii produktowej oferują wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Są to funkcje, które nie tylko gwarantują idealną czystość prania, ale również zapewniają większą wygodę użytkowania, a do tego zmniejszają koszt eksploatacji. Oto niektóre z nich:

 • Funkcja SpeedPerfect – dostępna jest w większości pralek marki Bosch. Pozwala ona na skrócenie czasu prania nawet o 65%. Funkcja ta może być wykorzystywana z większością programów, niezależnie od rodzaju pranych tekstyliów czy załadunku.
 • ActiveWater – jest to funkcja, która rozpoznaje obciążenie pralki, a następnie na podstawie zebranych danych dopasowuje optymalną ilość wody do wielkości załadunku.
 • ActiveOxygen – to funkcja prania aktywnym tlenem. Pozwala usuwać plamy bez konieczności sięgania po dodatkowe detergenty. Dawka aktywnego tlenu zostaje uwolniona do bębna najpierw na początku cyklu prania, a następnie na końcu. Dzięki temu bakterie i drobnoustroje zostają wyeliminowane, co zapewnia sterylnie czyste ubrania.
 • Asystent dozowania i-DOS – system automatycznie odmierza dokładną ilość detergentu i wody, dopasowaną do ilości załadunku.
 • 4D Wash System – ten system zapewnia wydajne przenikanie detergentu w głąb tkanin, nawet przy pełnym załadunku bębna. Dzięki temu pranie jest skuteczne nawet w przypadku mocno zabrudzonych ubrań.
 • Home Connect – ta funkcja pozwala na zdalne zarządzenia pralką. Za pomocą aplikacji Home Connect na smartfonie można nie tylko uruchomić cykl prania, ale również wybrać optymalny program do rodzaju pranej odzieży.

 

 

Głośność pralki

Każda pralka podczas pracy generuje jakieś dźwięki. Nie da się ich całkowicie wytłumić. Najważniejsze jest jednak, aby poziom hałasu był na takim poziomie, żeby nie przeszkadzał Ci podczas codziennych obowiązków lub wypoczynku.

W przypadku pralek Bosch najcichsze są modele wyposażone w silniki EcoSilence Drive. Takie urządzenie skutecznie piorą ubrania, usuwając z nich zabrudzenia, a przy tym generują dźwięki na stosunkowo niskim poziomie. Co więcej, pralki Bosch EcoSilence Drive mają ścianki boczne w konstrukcji AntiVibration, które zapewniają stabilizację i zmniejszają wibracje oraz hałas podczas pracy.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Pralka powinna być nie tylko łatwa i wygodna w obsłudze, ale również bezpieczna. Dlatego wszystkie pralki Bosch wyposażone są w system AquaStop, który zapewnia ochronę przed zalaniem. W większości modeli dostępna jest też blokada rodzicielska, która sprawdzi się, jeśli w domu są małe dzieci. Dzięki blokadzie maluchy nie będą mogły zmienić ustawień urządzenia, gdy panel sterowania będzie zablokowany.

 

 

Najlepsze pralki Bosch – ranking

Jaka pralka Bosch najlepsza? Sprawdź przygotowany przez nas ranking polecanych modeli. Aby zaprezentować cały wachlarz możliwości, jakie oferują pralki Bosch, do rankingu wybraliśmy po jednym modelu z każdej serii produktowej.

 

Pralka Bosch Serie 2 WAJ2407GPL

Dobra i tania pralka Bosch? Model WAJ2407GPL z Serie 2 to propozycja dla osób, które szukają wysokiej jakości w stosunkowo przystępnej cenie. Jest to pralka ładowana od frontu z bębnem o pojemności 7 kg. Została wyposażona w niezawodny silnik EcoSilence Drive, który zapewnia cichą i wydajną pracę. Dzięki wysokiej klasie efektywności energetycznej B pralka Bosch zużywa stosunkowo niedużo prądu – około 51 kWh na 100 cykli prania. Z kolei technologia ActiveWater Plus zapewnia nawet do 50% oszczędności wody. Dzięki niej pralka automatycznie dostosowuje ilość wody potrzebnej do wielkości załadunku.

Pralka Bosch WAJ2407GPL ma również szereg programów, które nadają się do prania różnych typów ubrań. Na uwagę zasługuje w szczególności program Higiena Plus, który niszczy 99,99% najczęstszych zarazków. Niezwykle pomocny może okazać się program Super Krótki, który w zaledwie 15 minut wypierze, wypłucze i odwiruje Twoją odzież. Taki program sprawdzi się jednak do odświeżenia ubrań lub do usunięcia lekkich zabrudzeń.

 

Pralka Bosch Serie 4 WAN20007PL

Ten model jest częścią kultowej serii – Serie 4. Sprawdzi się dla osób, które poszukują niezawodnego urządzenia do prania, wyposażonego w nowoczesne technologie. Ta pralka została wyprodukowana zgodnie ze standardami klasy energetycznej B, dzięki czemu cechuje się niskim zużyciem energii oraz wody. Producent wyliczył, że na 100 cykli urządzenie zużyje jedynie 51 kWh, natomiast jeden cykl prania będzie wymagał 45 litrów wody. Pralka ta ma wsad o pojemności 7 kg, więc będzie odpowiednia dla jednej lub dwóch osób. Powinna też spełnić potrzeby trzyosobowej rodziny.

Pralka Bosch WAN20007PL została wyposażona w wiele praktycznych funkcji takich jak SpeedPerfect, opóźniony start, automatyka wagowa czy system kontroli piany. Dodatkowo oferuje kilkanaście programów prania, m.in.: Syntetyki, Mix szybki, Delikatne/Jedwab, Wełna, Pranie wstępne i wiele innych. Duży wyświetlacz LED zapewnia wygodną obsługę urządzenia, a silnik EcoSilence Drive gwarantuje cichą pracę i długą żywotność. Nie bez powodu producent oferuje na niego aż 10-letnią gwarancję.

 

Pralka Bosch Serie 6 WGG1440EPL

Jest to pralka automatyczna w najwyższej możliwej klasie efektywności energetycznej A, dzięki czemu cechuje się niskimi zużyciem energii. Pozwala zatem oszczędzać cenne zasoby, a także zawartość naszego portfela. Może pochwalić się dużą pojemnością – 9 kg. Bęben VarioDrum pierze skutecznie, a do tego jest delikatny dla tkanin, ponieważ równomiernie rozprowadza wodę bez ich rozciągania czy marszczenia. Przydatnym programem jest także DrumClean, czyli czyszczenie bębna. Działa on przy pustym bębnie i w temperaturze 90°C, dzięki czemu skutecznie usuwa zanieczyszczenia, osady i bakteria, a także likwiduje nieprzyjemne zapachy. Warto wspomnieć, że pralka sama upomni się o czyszczenie, jeśli przez dłuższy czas nie będzie uruchamiany program z temperaturą minimum 60°C.

Pralka Bosch WGG1440EPL oferuje 12 programów prania. Niby niedużo, ale okazuje się, że niczego jej nie brakuje. Do wyboru są takie programy jak: Bawełna, Syntetyki, Delikatne, Jeans/Ciemne kolory czy Sport/Fitness. Oprócz tego ma wiele ciekawych funkcji: ochronę przed zagnieceniami, zmianę prędkości wirowania, regulację temperatury czy opcję dołożenia lub wyjęcia ubrań w czasie prania. Warto dodać, że pralka ma zdejmowany blat, więc z powodzeniem można ją wsunąć pod blat w kuchni lub łazience.

 

Pralka Bosch Serie 8 WAV28M92PL

To nowoczesna pralka z Serie 8, która oferuje bogaty wybór funkcji i atrakcyjne wzornictwo. Ma bęben o pojemności 9 kg, klasę efektywności energetycznej A oraz funkcję ActiveWater Plus, która pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody. Ciekawą opcją jest 4D Wash System z opcją Intensive Plus, który nadaje praniu zupełnie nowy wymiar. Ten nowoczesny system łączy bezpośredni natrysk wody z fazą prania rotacyjnego Spin Wash, co pozwala na wydajne wykorzystanie detergentu i wody. Rezultatem jest idealnie czyste pranie, nawet w przypadku silnie zabrudzonych tkanin.

W pralce Bosch WAV28M92PL dostępny jest również system AntiStain, który precyzyjnie dostosowuje parametry prania do rodzaju plamy. Dzięki temu jest w stanie usunąć nawet uporczywe zabrudzenia, np. z tłuszczu, krwi, trawy czy czerwonego wina. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję przed rozpoczęciem prania, a system AntiStain dopasuje automatycznie temperaturę, ruchy bębna i czas namaczania do konkretnego rodzaju zabrudzeń. Na uwagę zasługuje również system inteligentnego dozowania detergentu i-DOS. Wewnątrz pralki znajdują się czujniki, które automatycznie wykrywają rodzaj tkaniny, wielkość załadunku oraz stopień zabrudzenia ubrań. Następnie odmierzają odpowiednią ilość wody i detergentu. Gwarantuje to nie tylko doskonałe rezultaty prania, ale również oszczędność detergentu do 38% bez marnowania wody.

 

Pralka Bosch WAX32EH0BY Home Professional

To jedna z najlepszych pralek Bosch dla dużych rodzin. Oferuje bęben o ładowności 10 kg, a także trwały i niezwykle cichy silnik EcoSilence Drive. Pralka została wyposażona w system inteligentnego dozowania i-DOS, funkcję SpeedPerfect oraz czujnik AquaSensor, który dba o oszczędność wody. Niezwykle użytecznym rozwiązaniem jest system AntiStain Plus, który jest w stanie skutecznie usunąć nawet do 16 najbardziej uporczywych plam, w tym m.in.: plamy z czekolady, trawy czy czerwonego wina. Świetnie spisuje się także opcja Intensive Plus, która zwiększa intensywność prania w przypadku bardzo silnych zabrudzeń.

Pralka Bosch WAX32EH0BY ma wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu można zdalnie kontrolować jej pracę. Aplikacja Home Connect pozwala na uruchamianie dodatkowych funkcji i włączenie cyklu prania. Podpowiada również, jaki będzie optymalny program prania do rodzaju załadunku i stopnia zabrudzeń. Poza tym umożliwia zdalną diagnostykę ewentualnych usterek. Mimo ogromu funkcji obsługa pralki nie sprawia żadnych problemów. Wyświetlacz TFT jest czytelny, a sterowanie przyciskami i pokrętłem intuicyjne.

 

Jaka pralka Bosch najlepsza? Podsumowanie

Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jaka pralka Bosch najlepsza?”. Ogromny wpływ na to, czy konkretny model przypadnie Ci do gustu, będzie mieć to, czy spełni on Twoje oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i designu. Właśnie dlatego w zestawieniu umieściliśmy pralki Bosch z każdej serii produktowej. Dzięki temu, że różnią się one parametrami, funkcjami i technologiami, otrzymujesz pełniejszy obraz sytuacji i sam możesz zdecydować, która seria jest najbliższa Twoim preferencjom.

W naszym sklepie znajdziesz duży wybór pralek marki Bosch. Wszystkie są bardzo wydajne, jeśli chodzi o zużycie wody i energii elektrycznej, a do tego intuicyjne w obsłudze. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów pralka Bosch może okazać się inwestycja na lata.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS