Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pranie wstępne a zasadnicze - jakie są różnice?

Pranie ubrań w pralce nie należy do trudnych czynności. Wymaga jednak posortowania ubrań i nastawienia odpowiedniego programu prania. Jest to istotna czynność, gdyż program powinien być dopasowany do rodzaju pranej tkaniny lub konkretnej kategorii, np. koszule, strój sportowy czy ręczniki. Przy nastawianiu cyklu prania często nie wiemy, jaki program będzie najlepszy. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czym się różni pranie wstępne od zasadniczego.  

 

Pralka BEKO

 

Jakie są etapy prania?

Zanim przejdziemy do omówienia zagadnienia „pranie wstępne a zasadnicze”, przypomnijmy, w jaki sposób przebiega proces prania. Choć współczesne pralki oferują mnóstwo programów prania, większość z nich podzielona jest na trzy etapy:

 
  • Etap I - pranie zasadnicze ubrań

Zabrudzone ubrania zostają dokładnie wyprane z dodatkiem detergentów - proszku do prania, płynu lub z kapsułkami.

 
  • Etap II - płukanie 

Po praniu zasadniczym następuje etap płukania. W nowoczesnych modelach pralek płukanie uruchamia się automatycznie, bez konieczności wybierania dodatkowych funkcji i wciskania przycisków. Podczas płukania pralka pobiera płyn zmiękczający, dzięki czemu pranie staje się miękkie i nabiera przyjemnego zapachu. Niektóre modele pralek umożliwiają włączenie dodatkowego płukania - zazwyczaj stosuje się je w przypadku ubrań dziecięcych oraz garderoby osób, które cierpią na różnego rodzaje alergie.

 
  • Etap III - wirowanie

Ostatnim etapem cyklu prania jest wirowanie, podczas którego pralka usuwa z ubrań nadmiar wody. W zależności od modelu pralki, prędkość wirowania mieści się w zakresie od 800 do 1600 obrotów na minutę. Im wyższa prędkość wirowania, tym pranie będzie suchsze. 

 

Pralki i suszarki

Taki cykl prania zazwyczaj jest wystarczający, aby odświeżyć i skutecznie wyprać odzież. Należy jednak wspomnieć, że poszczególne programy prania różnią się między sobą czasem trwania, temperaturą, prędkością wirowania, a nawet zalecaną ilością ubrań. Przykładowo, ustawiając program Wełna w pralce Bosch, maksymalny załadunek powinien wynosić 2 kg. 

 
pranie wstępne a zasadnicze
 

Czym jest pranie zasadnicze?

Jest to właściwy cykl prania, podczas którego ubrania zostają skutecznie wyprane przy użyciu środka piorącego. Pranie zasadnicze może odbywać się wraz z praniem wstępnym, które je poprzedza albo bez niego. Jeśli nastawiamy tylko pranie zasadnicze, środek piorący powinniśmy wsypać do komory oznaczonej symbolem "II". W większości modeli pralek, komora ta znajduje się po lewej stronie, co sugeruje, że to właśnie ją należy wypełnić proszkiem, płynem lub żelem do prania. 

 

Co oznacza pranie wstępne?

Jest to program prania, który oferuje większość pralek, zarówno ładowanych od frontu, jak i tych ładowanych od góry. Pranie wstępne, jak sama nazwa wskazuje, zawsze poprzedza etap prania zasadniczego. Taki program dedykowany jest do oczyszczania ubrań z największych zabrudzeń. Sprawdzi się więc w przypadku zabłoconych jeansów czy spodenek ubrudzonych świeżą trawą.

 

 

Jeśli zdecydujemy się ustawić pranie wstępne, musimy wsypać detergent do odpowiedniej komory. Warto więc sprawdzić, jakie są oznaczenia w szufladzie pralki. Jak wiemy, komora, na której widnieje symbol „II” przeznaczona jest na detergent do prania zasadniczego. Natomiast komora z oznaczeniem „I” dedykowana jest właśnie do prania wstępnego. W szufladzie znajdziemy również znaczek kwiatka, który informuje do jakiej przegrody należy wlać płyn do płukania.

 
pranie wstępne a pranie zasadnicze - różnice
 

Jak zrobić pranie wstępne?

Ustawienie prania wstępnego jest bardzo łatwe, a wszystkie czynności wykonywane są automatycznie bez naszej ingerencji. Jedyne, co musimy zrobić, to wsypać detergenty do odpowiedniej przegrody w szufladzie pralki, a następnie wcisnąć przycisk rozpoczynający program prania. W jaki sposób włączyć pranie wstępne? W większości modeli pralek do wyboru programów służy pokrętło - należy je ustawić tak, aby znalazło się na programie „pranie wstępne”. W innych modelach pranie wstępne uruchamia się, naciskając dedykowany przycisk na panelu sterowania.

Podczas prania wstępnego pralka pobierze wodę i ją podgrzeje. Następnie z przegrody oznaczonej symbolem „I” pobierze detergent, który rozpuści się w wodzie. Bęben zacznie się powoli obracać, aby z odzieży usunąć największe zabrudzenia. Po zakończeniu prania wstępnego z bębna pralki zostanie odpompowana brudna woda, a jej miejsce zajmie świeża woda. W tym momencie rozpocznie się cykl prania zasadniczego. 

 

Ile trwa pranie wstępne?

Należy pamiętać, że pranie wstępne znacznie wydłuża czas ogólnego programu prania. Oznacza to, że wzrośnie nie tylko zużycie wody, ale również energii elektrycznej. Czas prania będzie zależał od producenta i modelu pralki. Jednak zazwyczaj pranie wstępne z praniem zasadniczym trwa dłużej niż 2 godziny. Przykładowo w pralce Amica TAW 7123DCW pranie wstępne i pranie zasadnicze w programie Bawełna trwa 2 godziny i 44 minuty, a w pralce Kernau KFWM 7523 I 2 godziny i 51 minut.

 

 

Pranie wstępne a kapsułki

Rozpoczynając cykl prania, zawsze musimy wsypać detergenty do odpowiednich przegród w szufladzie. Jeśli nastawiamy jedynie pranie zasadnicze, proszek do prania powinniśmy wsypać do przegrody z symbolem „II”. Możemy również do komory oznaczonej ikoną kwiatka wlać płyn do płukania

Jeżeli jednak chcemy, aby pralka najpierw przeprowadziła pranie wstępne, a dopiero później pranie zasadnicze, musimy wsypać detergenty do obu komór. W przypadku prania wstępnego w grę wchodzi jedynie detergent w proszku - nie można używać kapsułek

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS