Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pranie codzienne, delikatne czy szybkie? Jaki program wybrać?

Pranie ubrań nie należy do przyjemności i niektórym sprawia duże problemy. Na szczęście nowoczesne pralki są wręcz naszpikowane programami i dodatkowymi funkcjami, które przyspieszają i usprawniają proces prania. Dzięki temu do każdego rodzaju ubrań i tkanin możemy dopasować optymalny program prania. Delikatny do jedwabnych sukienek, pranie wstępne do opornych plam czy pranie codzienne do efektywnego wyprania lekko zabrudzonych ubrań.

 

Jak prać w pralce automatycznej?

Nowoczesne pralki automatyczne są tak zaawansowane, że nastawienie przez nas prania sprowadza się jedynie do włożenia ubrań do bębna, uzupełnienia detergentów i uruchomienia właściwego cyklu prania. Pralka sama dostosuje temperaturę i czas prania do rodzaju załadunku. Mamy jednak możliwość samodzielnego doboru temperatury. Powinniśmy jednak pamiętać, że zbyt wysokie temperatury mogą skutkować zniszczeniem ubrań – tkaniny mogą się skurczyć a nadruki sprać. Natomiast zbyt niskie temperatury mogą nie poradzić sobie z usunięciem niektórych plam i zabrudzeń. Warto zatem korzystać z programów zapisanych w pamięci urządzenia, gdyż są one dostosowane do konkretnych rodzajów odzieży. 

 
jak prać w pralce automatycznej

 

Trzy etapy prania w pralce

Niezależnie od tego, czy wybierzemy program szybki, delikatny, pranie codzienne czy ręczne, cykl prania będzie składał się z trzech etapów. Pierwszym jest pranie zasadnicze, podczas którego ubrania zostają dokładnie wyprane przy użyciu detergentów. Drugi etap to płukanie, dzięki któremu pozostałości środków do prania zostają wypłukane z odzieży. Końcowym etapem jest wirowanie, podczas którego pralka usuwa nadmiar wody z ubrań. To, jak dokładnie pranie zostanie odwirowane, zależy od prędkości obrotowej bębna. 

 
 
jakie są etapy prania w pralce

 

Podstawowe programy prania 

Niektóre programy prania znajdziemy we wszystkich pralkach. Są to tzw. programy standardowe lub podstawowe. Pełnią te same funkcje, ale mogą się różnić nazwami w zależności od producenta. Do najpopularniejszych należą:

 • Program Bawełna – to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych programów stosowanych w pralkach. Jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest do prania ubrań bawełnianych. Zazwyczaj towarzyszy mu temperatura 40°C i 60°C.

 • Pranie codzienne – takie nazewnictwo stosuje marka Samsung w swoich pralkach, inni producenci nazywają ten program „Codzienny”. Doskonale nadaje się on do szybkiego i efektywnego prania ubrań, ale raczej tych lekko zabrudzonych. Ile trwa taki program? Zazwyczaj około 60 minut. Pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również gotówkę, gdyż pralka zużywa znacznie mniej wody i energii elektrycznej. Program pranie codzienne będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nastawiają cykle prania co kilka dni. Zazwyczaj jest on jednak dostosowany do niewielkiego załadunku bębna, dlatego warto doczytać w instrukcji, ile maksymalnie może wynosić taki załadunek. 

 • Syntetyki – przeznaczony jest do prania ubrań wykonanych z tworzyw syntetycznych, np. poliestru, wiskozy czy poliamidu. Przed rozpoczęciem cyklu prania, warto do szuflady na detergenty wlać specjalny płyn do prania syntetyków. 

 • Program Mieszane – nazywany inaczej programem Mix. To uniwersalny program, który stanowi połączenie programu Bawełna i Syntetyki. Dzięki temu nadaje się zarówno do prania ubrań bawełnianych, jak i tych wykonanych z materiałów syntetycznych. 

 • Pranie wstępne – doskonale sprawdzi się przy praniu wyjątkowo zabrudzonych ubrań. Cykl prania zostaje wydłużony o wstępną fazę, podczas której zostają usunięte największe zabrudzenia. Następnie pralka automatyczna odpompowuje brudną wodę, by dalszy cykl prania kontynuować w świeżej i czystej wodzie.

Pralki i suszarki

Specjalne programy w pralkach

Jeśli standardowe programy prania są dla nas niewystarczające, możemy skorzystać z programów specjalnych, w które wyposażone są pralki automatyczne. Poszczególne modele oferują inne programy, dlatego przed zakupem pralki warto dokładnie rozeznać się we wszystkich funkcjonalnościach. Oto kilka specjalnych programów prania:

 • Szybkie/Krótkie programy prania – są to programy skrócone, które trwają zazwyczaj 30 min i przeznaczone są do odświeżania ubrań. Niektórzy producenci oferują jeszcze krótsze programy, trwające zaledwie 12-15 minut
 • Program Delikatny – dedykowany do prania ubrań wykonanych z delikatnych materiałów, takich jak jedwab, satyna czy len. Można w nim również prać odzież, która przeznaczona jest do prania ręcznego. Program Delikatny cechuje się niskimi obrotami bębna i niską temperaturą. 
 • Ciemne kolory – ten program przeznaczony jest do prania czarnych i ciemnych ubrań. Są one bardziej narażone na odbarwienie czy wyblaknięcie, a ten program odpowiednio o nie zadba. Ma go w swoim wyposażeniu m.in. pralka Samsung Addwash WW80K6210RW
 • Jeansy – dedykowany do prania ubrań wykonanych z dżinsu lub materiałów podobnych do dżinsu. Nadaje się zarówno do prania spodni, kurtek, jak i spódnic. 
 • Eco czyszczenie bębna – niektórzy producenci wyposażają swoje pralki dodatkowo w program czyszczący. Ten program stosuje gorącą wodę, aby wyczyścić bęben i utrzymać jego higieniczność.

 

 

Jakie programy prania wybrać dla siebie?

Przedstawione wyżej programy prania to tylko niewielka część spośród wszystkich, jakie oferują pralki automatyczne. Aby wybrać dla siebie odpowiednią pralkę, najpierw powinniśmy się zastanowić, co najczęściej pierzemy. Dzięki temu stworzymy listę programów, na których najbardziej nam zależy. Jeśli zamierzamy nastawiać kilka mniejszych cykli prania, powinniśmy rozważyć program pranie codzienne. Natomiast gdy zależy nam na oszczędności wody i energii, powinniśmy zainwestować w pralkę z programem eco. Musimy jednak pamiętać, że producenci stosują różnorodne nazewnictwo, jeśli chodzi o programy prania. Dlatego przed zakupem pralki, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej instrukcją obsługi.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS