% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Oznaczenia na metkach - jak czytać symbole, żeby nie zniszczyć ubrań?
Mogłoby się wydawać, że nastawienie prania to drobnostka. W końcu wystarczy tylko włożyć brudne ubrania do bębna, uzupełnić detergenty, wybrać odpowiedni program prania i czekać aż pralka wykona swoją pracę. Tymczasem zdarza się, że z bębna wyjmujesz skurczoną o trzy rozmiary bluzkę, rozciągnięty sweter czy porwaną koronkową sukienkę. Aby uniknąć tego typu wpadek, zawsze przed włożeniem ubrań do pralki, powinieneś zwracać uwagę na oznaczenia na metkach. Dzięki temu Twoje ubrania na długo zachowają swój pierwotny kształt, kolor i rozmiar.
Dlaczego warto czytać oznaczenia na metkach?
Większość osób nie zwraca uwagi na metki na ubraniach. Są i tacy, którzy od razu po zakupie nowej pary spodni, bluzki czy swetra, od razu odcinają metkę, aby ich nie gryzła. To duży błąd. Na metce ubraniowej znajdziemy bowiem nie tylko skład materiałów, z jakich nasza odzież została wykonana, ale również podpowiedzi dotyczące jej prawidłowej pielęgnacji. Producenci umieszczają na metkach symbole, które określają, czy dane ubranie nadaje się do prania w pralce, a jeśli tak, w jakiej temperaturze może być prane. Poza tym piktogramy informują, w jaki sposób można suszyć ubranie, a także jak prasować. Jeśli nie zastosujesz się do oznaczeń na metkach, ryzykujesz rozciągnięciem, skurczeniem, a nawet trwałym uszkodzeniem ubrań. Jeżeli natomiast będziesz stosować się do zaleceń na metkach, nie tylko ochronisz tkaniny przed uszkodzeniem, ale również przedłużysz ich trwałość i sprawisz, że będą dobrze się prezentować przez dłuższy czas.
Nie wiesz, co oznaczają poszczególne oznaczenia na metkach? Wcale nie musisz podążać za radą producentów, którzy często umieszczają na metkach adnotację „Or give it to your mother. She knows how to do it” („Albo oddaj to swojej mamie. Ona wie, jak to zrobić”). Zapewniamy Cię, że jeśli przeczytasz nasz kompletny poradnik, będziesz wiedzieć, jak prawidłowo wyprać swoje ubrania. Obejdziesz się nawet bez pomocy mamy.
![oznaczenia-na-metkach-or-give-it-to-you-mother-she-knows-how-to-do.webp [31.87 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/bf68196a2fdd36f26cb3a7eae7c2c0a4/webp/maxelektro/preview/oznaczenia-na-metkach-or-give-it-to-you-mother-she-knows-how-to-do.webp)
Źródło: www.boredpanda.com
Poniżej opisujemy wszystkie symbole dotyczące prania, czyszczenia chemicznego, wybielania, suszenia oraz prasowania. Przygotowaliśmy również infografikę w PDF, która nadaje się do wydruku. Jeśli nie chcesz podczas każdego prania zastanawiać się, co oznaczają konkretne symbole, pobierz i wydrukuj tablicę, a następnie zawieś ją w swojej łazience czy pralni. Dzięki temu nastawianie prania nie zajmie Ci wiele czasu, a będziesz mieć gwarancję, że z bębna pralki wyjmiesz czyste, pachnące świeżością i w idealnym stanie ubrania.
Co oznaczają symbole na metkach materiałów?
Każda część garderoby, czy to bluzka, spodnie, czy marynarka, ma swoją specyfikację pielęgnacji, którą znajdziesz na metce. Producenci zazwyczaj stosują 5 symboli, które odnoszą się do prania (miska z wodą), suszenia (kwadrat), prania chemicznego (koło), wybielania (trójkąt) i prasowania (żelazko). Aby utrzymać porządek, symbole na metkach umieszcza się w następującej kolejności: najpierw pranie i wybielanie, następnie suszenie, prasowanie i na końcu czyszczenie chemiczne.
Oznaczenia na metkach dotyczące prania
Zawsze pierwszym oznaczeniem na metce ubraniowej jest symbol dotyczący prania. To dzięki niemu dowiesz się, czy możesz bezpiecznie wyprać ubranie w pralce, czy musisz je wyprać ręcznie. Jeśli zobaczysz symbol, przedstawiający miskę z ręką, będzie to oznaczało, że ubranie powinno być prane ręcznie. Chyba że Twoja pralka ma dedykowany program „pranie ręczne”. W takiej sytuacji możesz spokojnie włożyć ubranie do bębna.
Następnie znajdziesz symbole prania, które podpowiedzą Ci, w jakiej temperaturze powinieneś wyprać odzież. Takie piktogramy przedstawiają miskę z wodą, w której narysowane są kropeczki. To właśnie ich liczba określa temperaturę prania - im więcej kropek, tym wyższą temperaturę możesz ustawić.
Najczęściej spotykane oznaczenia prania:
-
Jedna kropka - to oznaczenie prania w 30˚C,
-
Dwie kropki - można prać ubranie w temperaturze 40˚C,
-
Trzy kropki - możliwość prania w temperaturze 60˚C,
-
Cztery kropki - pranie w temperaturze 90˚C.
Poza kropkami na piktogramach mogą pojawić się także poziome kreski - umieszczone pod miską z wodą. Określają one stopień ostrożności, jaki należy zachować podczas prania:
-
Jedna kreska - prać z ostrożnością. Ten symbol oznacza, że powinno się prać ubranie w łagodnym, delikatnym cyklu. Warto wtedy załadować bęben tylko do połowy, a wirowanie ustawić na jak najniższe obroty - albo nie wirować wcale.
-
Dwie kreski - ubrania należy prać z najwyższą ostrożnością. Tkanina jest bardzo delikatna, dlatego należy wybrać jak najłagodniejszy program, np. do jedwabiu czy wełny. Jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu, uruchom program „pranie ręczne”.
Możesz również spotkać bardziej nietypowe oznaczenia na metkach. Jednym z nich jest symbol, który zawiera zarówno kropki, jak i kreski. Przykładowo, jeśli zobaczysz miskę z wodą z jedną kropką i jedną kreską, będzie to oznaczało, że ubranie powinieneś wyprać w 30˚C z zachowaniem ostrożności.
Z pewnością spotkałeś się również z obrazkiem, przedstawiającym przekreślony pojemnik z wodą. Informuje on o tym, że odzież nie nadaje się do prania na mokro i trzeba ją wyczyścić na sucho. Jeśli nie wiesz jak wyczyścić ubranie na sucho, najlepiej oddaj je do pralni chemicznej, aby zajęli się nim fachowcy.
![me_przewodnik_pranie.webp [35.40 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/6c5547d5212e4779744f1758eb82c269/webp/maxelektro/preview/me_przewodnik_pranie.webp)
Symbole dotyczące wybielania
Jako pierwsze na metce umieszczane są znaki pralnicze, natomiast jako drugie symbole, które odnoszą się do wybielania odzieży. Wszystkie mają charakterystyczny kształt trójkąta i określają, czy dane ubranie można wybielać i chlorować. Przekreślony trójkąt informuje, że stosowanie wybielaczy i odplamiaczy jest zabronione.
Musisz pamiętać, że środki wybielające dosypywane są do większości proszków do prania. To właśnie dzięki nim białe i jasne ubrania nie szarzeją i zachowują swoje kolory. Co więcej, na ubraniach nie pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Proszki z wybielaczami nie nadają się jednak do prania kolorowych tkanin, gdyż mogą powodować odbarwienia i wyblaknięcia. Jeśli zamierzasz prać kolorowe ubrania, stosuj specjalnie proszki i płyny przeznaczone do kolorowych tkanin, ponieważ nie zawierają one chemicznych wybielaczy.
Oznaczenia na metkach odnośnie do suszenia
Kolejne symbole na metce dotyczą procesu suszenia ubrań. Wszystkie mają kształt kwadratu, dzięki czemu łatwo można je rozpoznać. Koło wpisane w kwadrat oznacza, że możesz suszyć ubranie w suszarce automatycznej.
Niektóre ubrania nie nadają się do suszenia mechanicznego, gdyż mogą się skurczyć, rozciągnąć albo stracić swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Dotyczy to przede wszystkim strojów kąpielowych (mogą stracić elastyczność), biustonoszy (stracą swój kształt), odzieży z cekinami, koralikami czy ćwiekami (istnieje ryzyko ich stopienia), a także kożuchów, które się skurczą. Do suszarki nie zaleca się również wkładania rajstop i pończoch. Ich materiał jest na tyle delikatny, że łatwo może się zniszczyć, a jednocześnie na tyle cienki, że szybko wyschnie na tradycyjnej suszarce. Jeśli więc zauważysz przekreślony kwadrat z kółkiem w środku, pod żadnym pozorem nie wkładaj ubrania do suszarki bębnowej. Rozwieś je na sznurkach, suszarce rozkładanej albo na powieś na wieszaku.
Na metkach pojawiają się również inne ikony związane z suszeniem ubrań. W kwadracie znajdują się wtedy dodatkowe oznaczenia:
-
Kółko z jedną kropką - oznacza suszenie w niskiej temperaturze i przy niskich obrotach bębna.
-
Kółko z dwiema kropkami - odzież można suszyć w normalnej temperaturze.
-
Kółko z trzema kropkami - pozwala na suszenie ubrań w wysokiej temperaturze.
-
Łuk u góry kwadratu - oznacza, że ubranie powinno być starannie rozwieszone podczas suszenia.
-
Pozioma linia - suszenie powinno odbywać się w pozycji poziomej. Najlepiej rozłożyć ubranie na płasko. Taki sposób suszenia często odnosi się delikatnych tkanin, które mają tendencję do rozciągania się, np. wełny czy dzianiny.
-
Trzy pionowe linie - oznaczają suszenie w pionie. Wówczas najlepiej jest zawiesić ubranie na wieszaku, który pomoże zachować jego kształt.
-
Dwie ukośne kreski w lewym górnym rogu - ubranie należy suszyć w cieniu, gdyż słońce mogłoby odbarwić tkaniny albo doprowadzić do powstania plam.
Możesz również spotkać bardziej nietypowe oznakowanie dotyczące suszenia, np. informujące o powolnym ociekaniu. Oznacza to, że ubrania nie należy wyżymać. W takiej sytuacji najlepiej jest rozwiesić mokrą odzież, aby woda sama z niego skapała.
![me_przewodnik_suszenie.webp [49.22 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/e9f7a70290a5bf016add6b4d566255f9/webp/maxelektro/preview/me_przewodnik_suszenie.webp)
Oznaczenia na metkach - prasowanie
Następne oznaczenia ubrań mają kształt żelazka. Łatwo się więc domyślić, że odnoszą się do prasowania ubrań. Obrazek przedstawiający przekreślone żelazko informuje, że dane ubranie nie nadaje się do prasowania. Dotyczy to między innymi ubrań wykonanych ze skóry naturalnej, syntetycznej i zamszowej.
Pozostałe symbole żelazka występują z kropkami w środku (podobnie jak w przypadku oznaczeń prania i suszenia) i określają, jaka temperatura pozwoli wygładzić materiał. Im więcej kropek, tym wyższą temperaturę można ustawić na żelazku:
-
Żelazko z jedną kropką - ten symbol oznacza prasowanie w maksymalnej temperaturze 110˚C. Możesz go spotkać na metkach ubrań syntetycznych, np. z wiskozy, poliestru czy akrylu. Te materiały mogłyby się stopić pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.
-
Żelazko z dwiema kropkami - informuje, że temperatura prasowania nie powinna przekraczać 150˚C. Ten piktogram często pojawia się na ubraniach, które wykonane są z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych, np. bawełna i poliester.
-
Żelazko z trzema kropkami - dozwolone jest prasowanie w bardzo wysokiej temperaturze, nawet 200˚C. Niektóre naturalne tkaniny musisz prasować w tak wysokiej temperaturze, ponieważ tylko wtedy osiągniesz zadowalający efekt. Dotyczy to np. bawełny i lnu.
![me_przewodnik_prasowanie.webp [32.21 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/2aff34afb83bb31893b974fa22b46e63/webp/maxelektro/preview/me_przewodnik_prasowanie.webp)
Symbole na metkach odnośnie prania chemicznego
Ostatnie symbole, jakie możesz spotkać na metkach, odnoszą się do prania chemicznego. Przeważnie oznaczone są kółkiem i literą. Czym tak w ogóle jest czyszczenie chemiczne? Jest to pranie, które odbywa się praktycznie bez udziału wody, ale za to przy wykorzystaniu roztworów różnych chemikaliów. Takie substancje mają bardzo silne działanie i są w stanie skutecznie usunąć nawet najbardziej oporne plamy, nie niszcząc przy tym tkanin. Samodzielne próby czyszczenia ubrań w taki sposób zazwyczaj kończą się katastrofą. Dlatego, jeśli zauważysz na metce symbol kółka z literką, lepiej nie próbuj czyścić ubrania samodzielnie, tylko od razu udaj się do pralni chemicznej. Przeważnie czyszczenia chemicznego wymagają płaszcze, kurtki puchowe i garnitury.
W symbolu koła mogą pojawić się następujące oznaczenia literowe:
-
A - to czyszczenie we wszystkich typach rozpuszczalników.
-
P - oznacza czyszczenie na sucho w roztworze węglanu lub benzynie.
-
F - to pranie chemiczne w roztworze węglanu lub benzynie. Koło z literką F pojawia się na delikatnych tkaninach.
-
W - informuje, że dozwolone jest czyszczenie na mokro.
Natomiast jeśli na metce znajduje się przekreślone koło, oznacza to, że odzież nie nadaje się do prania chemicznego.
![me_przewodnik_czyszczenie_chemiczne.webp [48.05 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/7c9dc915e48562157a1bc2d477159eb1/webp/maxelektro/preview/me_przewodnik_czyszczenie_chemiczne.webp)
Podsumowanie
Jak widać, oznaczenia na metkach ubrań nie są tak skomplikowane i trudne do rozszyfrowania, jak mogłoby się na początku wydawać. Małe symbole przeważnie składają się z figur geometrycznych, kropek i linii, co sprawia, że łatwo można je zapamiętać. Dzięki nim nauczysz się, jak dbać o poszczególne rodzaje tkanin i unikniesz przykrych niespodzianek w postaci skurczenia bądź rozciągnięcia ubrań. Jeśli będziesz stosować się do symboli na metkach, będziesz mógł nosić swoje ulubione ubrania przez długi czas.
Tablica symboli do wydrukowania
Pobierz PDF