% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa pralka parowa? Co daje pranie parowe?

Para wodna skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia, dezynfekuje, a do tego zabija bakterie i alergeny. Nic więc dziwnego, że producenci sprzętów AGD coraz częściej wyposażają swoje urządzenia w funkcje parowe – dostępne są żelazka parowe, urządzenia czyszczące parą, a także pralki z funkcją pary. Dzisiaj sprawdzimy, jak działa taka pralka parowa i jakie są jej największe zalety.

 

Pranie parowe – co to jest?

Pralka parowa lub inaczej pralka z funkcją pary wodnej, jest dostępna na rynku od wielu lat. Pranie parowe to nic innego jak wyspecjalizowany program lub funkcja, która rozluźnia włókna w tkaninach za pomocą gorącej pary albo piany, która powstaje z połączenia wody z gorącym powietrzem. 

 

 

Na czym polega pranie parowe?

W pralce parowej pranie odbywa się w nieco inny sposób niż w pralce tradycyjnej. Skąd się bierze para w pralkach? Takie urządzenia mają zamontowane specjalne generatory pary, które podgrzewają wodę do ponad 200°C. Działają one na podobnej zasadzie, co generatory pary w żelazkach czy stacjach pary.

Gdy woda trafi do generatora, jest natychmiast podgrzewana, a ciecz przechodzi do stanu lotnego. Następnie dysza natryskowa wtłacza wyprodukowaną parę do bębna pralki – jest to tak skonstruowane, aby gorąca para równomiernie przenikała wszystkie ubrania znajdujące się w bębnie. 

Para w pralkach może być oferowana w różnych postaciach. Najczęściej spotykane są trzy warianty:

  • Para wodna jako dodatkowa funkcja w pralce – taką funkcję można włączyć zazwyczaj na początku albo na końcu cyklu prania. 

  • Gotowy program parowy – jest to program, który odbywa się z udziałem pary, np. program antyalergiczny parowy.

  • Odświeżanie parowe w pralce – to dodatkowa funkcja, która wykorzystuje parę wodną do odświeżania ubrań. Taki program trwa zazwyczaj ok. 20 minut.

 
jak-dziala-pralka-parowa.webp [153.15 KB]

 

Co daje funkcja pary w pralce?

Pralka parowa umożliwia:

  • Szybkie odświeżanie odzieży,

  • Wygładzanie zagnieceń, co znacznie ułatwia prasowanie.

  • Dezynfekcję odzieży – para usuwa groźne dla zdrowia drobnoustroje, alergeny i inne mikroorganizmy.

  • Skuteczne pranie kołder i poszewek, nawet pluszowych zabawek.

  • Pranie ubrań wykonanych z delikatnych materiałów. 

 
Pralki ładowane od przodu

Jakie korzyści ma dodanie pary na początku cyklu prania?

Para wodna dodana na początku cyklu prania skutecznie zmiękcza zanieczyszczenia. Dzięki temu łatwiej można się ich pozbyć w standardowych cyklu prania. Często nie trzeba nawet dodawać chemicznych odplamiaczy. 

 

Jaka jest korzyść z zastosowania pary na końcu prania?

Pralka parowa pozwala również dodać parę pod koniec cyklu prania. W takim przypadku para zmiękczy i wygładzi tkaniny. Dzięki temu będą one mniej pogniecione i łatwiej będzie można je wyprasować. Szczególną różnicę powinniśmy zauważyć w przypadku ubrań wykonanych ze sztywnych materiałów takich jak sztruks czy jeans – po dodaniu pary wodnej nie będą one tak sztywne i zbite, jak po zwykłym cyklu prania. 

 
co-daje-pranie-parowe.webp [104.85 KB]

 

Co można prać w pralce parowej?

Pralka z funkcją pary wodnej pozwala wyprać te ubrania w domu, które do tej pory musieliśmy zanosić do pralni chemicznej. Oprócz odzieży, która nosimy na co dzień, w pralce parowej bez problemu wypierzemy albo odświeżymy też ubrania wykonane z delikatnych materiałów, np. z jedwabiu, kaszmiru czy wełny.

 

Funkcje parowe w pralce – czy warto?

Pralka parowa jest bardziej przyjazna środowisku niż tradycyjna pralka, co wynika właśnie z zastosowania pary wodnej. Dzięki niej nie korzystamy z żadnych środków chemicznych podczas prania. W ten sposób nie zatruwamy środowiska, a do tego oszczędzamy pieniądze, gdyż detergenty do prania nie są wcale takie tanie. Oprócz tego oszczędzamy energię elektryczną, ponieważ mniej prasujemy albo nie prasujemy wcale. Pranie parowe wygładza bowiem włókna, więc wiele ubrań po prostu nie wymaga prasowania żelazkiem. 

To jednak niejedyne zalety pralek z funkcją pary. Takie urządzenia będą świetnym wyborem dla alergików, ponieważ para wodna doskonale dezynfekuje ubrania, skutecznie neutralizując bakterie, wirusy oraz inne alergeny. Do tego pralka parowa nie niszczy ubrań, więc będzie szczególnie przydatna dla osób, które nie brudzą swoich ubrań do tego stopnia, że potrzebny jest długi i intensywny cykl prania.

 

Czy pralka parowa ma wady?

Jak każde urządzenie AGD, pralka parowa ma też kilka minusów. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pranie parowe nie radzi sobie z usuwaniem opornych zabrudzeń i trudnych plam. Po prostu niektóre ubrania trzeba wyprać w programie z wyższą temperaturą i przy użyciu detergentów. Powinniśmy mieć również na uwadze, że pralka parowa jest po prostu droższa niż zwykła pralka. 

 
pralka-parowa-zalety-i-wady.webp [62.97 KB]

 

Czy do prania parowego dodaje się proszek?

Wszystko zależy od tego, w jakim celu używamy programu parowego. Jeśli tylko do odświeżenia lub zdezynfekowania ubrań, to dodawanie detergentów piorących nie jest potrzebne. Gorąca para wodna skutecznie usunie nieprzyjemne zapachy i zniweluje bakterie, drobnoustroje oraz alergeny. Jeżeli jednak chcemy nastawić program prania z dodatkiem pary, to wówczas należy dodać proszek lub płyn do prania. Bez detergentów nasze zabrudzone ubrania mogą nie zostać dokładnie wyczyszczone. 

 

Czy odświeżanie parowe zastępuje pranie?

Odświeżanie parowe w pralce to funkcja, która ma za zadanie zniwelować nieprzyjemne zapachy z ubrań. Funkcja ta przyda się zatem, jeśli będziemy przez długi czas przebywać w zadymionym pomieszczenia lub w lokalach gastronomicznych. Samo odświeżanie nie zastąpi jednak prani. Jeśli zatem nasze ubrania są mocne zabrudzone albo poplamione, to musimy nastawić standardowy cykl prania.

 

Technologie parowe w pralkach

Pralka parowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Właśnie dlatego producenci pralek wychodzą naprzeciw naszym potrzebom, oferując wielu sprzętów, wykorzystujących funkcję pary wodnej. Pralki parowe znajdziemy w ofercie takich marek jak: Whirlpool, Beko, Amica, Bosch, Samsung, Gorenje, LG, Candy czy Electrolux. Funkcje parowe w poszczególnych urządzeniach mogą się jednak różnić pod względem działania.

 pralka-parowa-jak-uzywac.webp [74.29 KB]

 

SteamCure – funkcja parowa w pralce Beko

Marka Beko w niektórych swoich pralkach stosuje technologię SteamCure, która łączy się z wybranym programem prania albo rodzajem tkaniny. Funkcję SteamCure można włączyć na początku albo na końcu cyklu prania. 

Jeśli dodamy parę na początku prania, to zmiękczymy włókna, co ułatwi usunięcie zanieczyszczeń na dalszym etapie prania. W przypadku, gdy dodamy funkcję prania na końcu, to sprawimy, że ubrania odzyskają właściwe kształty, staną się miękkie, a do tego pozbawione zagnieceń.

 
 

 

Steam Touch – pranie parowe w pralce Amica

W pralkach Amica możemy znaleźć Steam Touch, czyli system prania parowego, który ma szereg zalet. Przede wszystkim zwiększa efektywność prania, zmniejsza ilość zagnieceń, ułatwiając prasowanie, a także usuwa nieprzyjemny zapach i szkodliwe dla zdrowia bakterie. 

Na czym polega system Steam Touch? W czasie cyklu prania wytwarzana jest para wodna, która wnika we włókna tkanin. W ten sposób je rozluźnia, prostuje i oczyszcza. Dzięki temu można łatwo pozbyć się nawet opornych plam, bez uszkadzania odzieży. Jeśli wybierzemy funkcję Steam Touch, para zostanie dodana w dwóch etapach prania – podczas ostatniego płukania i w czasie wirowania. Wydłuży to program prania odpowiednio o 7 minut i o 5 minut w fazie wirowania.

 

 

Steam Refresh – pranie parowe w pralce Whirlpool

Jeśli interesuje nas pralka parowa, możemy również zwrócić uwagę na opcję Steam Refresh od marki Whirlpool. Jest to program parowy, w którym możemy odświeżyć ubrania, jeśli są np. przesiąknięte nieprzyjemny zapachem. W tym programie pralka generuje parę wodną, która wnika we włókna, usuwając zapachy oraz wygładzając zagniecenia. Wpływa również na łatwiejsze prasowanie ubrań za pomocą żelazka. Cały program parowy trwa zaledwie 20 minut. 

Oprócz Steam Refresh w pralkach Whirlpool dostępne są też technologie Steam Hygiene i FreshCare+, które również wykorzystują parę wodną w trakcie cyklu prania. Ta pierwsza to dodatkowa funkcja odkażania, która w ciągu 20 minut usuwa bakterie i alergeny. Natomiast FreshCare+ to funkcja, która pozwala zachować świeżość ubrań nawet do 6 godzin po zakończeniu cyklu prania.

 
 

 

True Steam – system parowy w pralce LG 

W pralkach LG stosowana jest natomiast technologia True Steam, która również wykorzystuje siłę pary wodnej. Cząsteczki pary są 1600 razy mniejsze od wody, dzięki czemu są w stanie głęboko przeniknąć w strukturę tkaniny i usunąć więcej zabrudzeń oraz alergenów. W pralkach LG można włączyć trzy cykle z wykorzystaniem technologii True Steam:

  • Allergy Care – to specjalny program, który za pomocą gorącej pary wodnej dezynfekuje i w delikatny sposób oczyszcza ubrania. W ten sposób jest w stanie usunąć do 99,9% alergenów.

  • Odświeżanie parą – ten program odświeża ubrania za pomocą pary wodnej. Skutecznie niweluje brzydkie zapachy, jak np. dym papierosowy czy zapach smażonego oleju. Program trwa 20 minut. 

  • Zmiękczanie parą – ten program zmiękcza tkaniny, dzięki czemu nie trzeba używać płynów zmiękczających. Pozwala to na łatwiejsze rozprasowywanie ubrań.

 

 

 

ActiveOxygen Refresh – technologia aktywnego tlenu w pralkach Bosch i Siemens

Całkiem nową funkcją stosowaną w pralkach Bosch oraz Siemens, jest ActiveOxygen Refresh, czyli technologia aktywnego tlenu. Pozwala ona na higieniczne pranie w niskich temperaturach oraz odświeżanie ubrań bez użycia wody i detergentów. 

W jaki sposób działa? Do bębna trafia nie woda, a delikatna mgiełka. Powstaje ona z połączenia aktywnego tlenu oraz zimnej pary wodnej. Co to znaczy? Oznacza to, że pralka jest w stanie skutecznie usunąć zabrudzenia i odświeżyć nawet najdelikatniejsze ubrania. Aktywny tlen można stosować nawet w przypadku ubrań, których nie wolno prać w wodzie, tylko czyścić chemicznie. Z technologii ActiveOxygen Refresh można korzystać niezależnie, lub w połączeniu z innymi programami prania. Cały program trwa 45 minut.

 
 

 

Higiena Plus – funkcja parowa w pralce Candy

Marka Candy oferuje w swoich pralkach program parowy Higiena Plus. Został on stworzony po to, aby zredukować zagniecenia oraz usunąć nieprzyjemne zapachy i alergeny z ubrań. Oprócz niego w pralkach Candy znajdziemy też inne programy wykorzystujące parę wodną, m.in. Easy Iron Plus czy program Steam Hygiene Plus.

Program Easy Iron dostępny jest też w pralko-suszarce Candy

 

 

 

Jaki automat do prania kupić?

Podczas wyboru pralki parowej, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie czynniki, jak maksymalna temperatura pary wodnej, skuteczność usuwania plam czy też pojemność bębna. Powinniśmy również porównać poszczególne programy i technologie urządzenia. Dobra pralka z technologią parową to taka, która skutecznie odświeża i dezynfekuje ubrania, a do tego jest ekonomiczna i wygodna w użytkowaniu. Jaką pralkę parową wybrać? Oto nasz mały ranking polecanych pralek, które zbierają pozytywne opinie wśród użytkowników:

  • Pralka Samsung WW 70T552DTW – jest to pralka programem Higiena, który uwalnia parę do bębna po zakończeniu cyklu prania. Para wodna wnika głęboko w zabrudzenia, skutecznie je usuwając i rozluźniając włókna. Ta pralka ma 7 kg pojemności, oferuje wiele programów prania oraz autorską technologię producenta EcoBubble.

  • Pralka Beko WUV9612XBWS – to stosunkowo niedroga pralka parowa z bębnem o pojemności 9 kg, w klasie efektywności energetycznej C. Pralka oferuje 15 programów prania, funkcję Pupil, która pomoże pozbyć się z ubrań sierści zwierząt oraz nowoczesną technologię parową SteamCure, którą można dopasować do rodzaju prania i swoich potrzeb.

  • Pralka Whirlpool W7X W845WB EE – jest to pralka o pojemności znamionowej 8 kg, w klasie energetycznej B, wyposażona w 24 programy prania. Ta pralka Whirlpool oferuje technologię FreshCare+, opcję Steam Hygiene oraz program Odświeżanie parowe – wszystkie trzy opcje wykorzystują parę wodną. Cena tej pralki wynosi nieco powyżej 3000 zł. 

 

 

Pralka parowa – podsumowanie

Jak widać, pralka parowa nie jest nowym rozwiązaniem na rynku. Wielu producentów już od lat stosuje w swoich urządzeniach programy lub technologie wykorzystujące parę wodną. Jeśli mamy zamiar kupić nową pralkę, warto wybrać model właśnie z funkcją pary. Ma ona bowiem wiele zalet – pozwala na odświeżanie ubranie bez detergentu, zwiększa skuteczność prania, a także ułatwia prasowanie poprzez rozprostowywanie włókien. Pralki parowe to nie tylko praktyczne, lecz także ekonomiczne urządzenia, dlatego warto zdecydować się na ich zakup. 

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS