% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa grzałka? Kiedy pralka zaczyna grzać wodę?

Pralka przeprowadzi efektywny cykl prania tylko wtedy, gdy jej wszystkie elementy będą działać prawidłowo. Jednym z najważniejszych jest grzałka, która podgrzewa wodę do ustawionej przez nas temperatury. To właśnie od grzałki w dużej mierze będzie zależeć skuteczność prania. Jak zatem sprawdzić, czy grzałka działa prawidłowo? Kiedy pralka zaczyna grzać wodę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym poradniku.

 
Pralki

Jak działa grzałka w pralce?

Grzałka jest jednym z najważniejszych elementów pralki, ponieważ odpowiada za podgrzewanie wody. Każda grzałka zbudowana jest z elementu grzejnego, uszczelki, złączek konektorowych i czujnika temperatury, który mierzy temperaturę wodę. To właśnie dzięki niemu grzałka wie, w którym momencie ma zaprzestać podgrzewania wody. Dodatkowym elementem zabezpieczającym jest elektroniczny moduł podgrzewania zamontowany w pobliżu programatora, który również sprawuje kontrolę nad temperaturą wody. 

 

W większości pralek grzałka zamontowana jest w przedniej części, więc wystarczy zdjąć przednią obudowę, aby się do niej dostać. Należy pamiętać, że bez prawidłowo działającej grzałki nie dopierzemy swoich ubrań. Obecnie większość producentów wyposaża swoje pralki w grzałki pokryte powłoką niklową lub ceramiczną. Te drugie stosuje w swoich urządzeniach marka Samsung. Ceramiczna grzałka zamontowana w pralce Samsung WW70J4263MW cechuje się nie tylko większą żywotnością, ale również wpływa na energooszczędność urządzenia. Na grzałkach pokrytych nawet niewielką warstwą ceramiki znacznie wolniej osadza się kamień, co zwiększa ich wydajność i wydłuża żywotność. Nie oznacza to jednak, że takie grzałki nie wymagają systematycznej konserwacji.  

 

 

 Kiedy pralka zaczyna grzać wodę?

Z pozoru działanie pralki automatycznej jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć urządzenie do prądu, włożyć brudne ubrania do bębna, wsypać proszek do dozownika, wybrać odpowiedni program i nacisnąć przycisk „start”. Nowoczesne pralki potrafią nawet same zważyć załadunek bębna i dobrać do niego odpowiednie parametry prania. Niektóre, jak np. pralka Samsung WW 60K42109W, oferują możliwość zapamiętywania ostatniego cyklu, co jeszcze bardziej zwiększa komfort prania. 

 

Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy pralka zaczyna grzać wodę. Gdy urządzenie pobierze odpowiednią ilość wody, przedostaje się ona do szuflady, gdzie łączy się z detergentem, a następnie spływa do bębna – ilość wody kontrolowana jest przez hydrostat. Wtedy do pracy włącza się grzałka, która odpowiada za podgrzewanie wody. Dzięki temu, że nagrzeje ona wodę do wysokiej temperatury, proszek do prania spokojnie się rozpuści i skutecznie usunie plamy. Jeśli zauważymy, że na wypranych ubraniach pojawia się osad z proszku, może to oznaczać, że ustawiliśmy zbyt niską temperaturę prania. Przyczyną może być też awaria grzałki lub uszkodzony czujnik temperatury pralki

 

 

Jak sprawdzić grzałkę w pralce?

Skoro już wiemy, kiedy pralka zaczyna grzać wodę, łatwo możemy sprawdzić, czy grzałka pracuje prawidłowo. Niektórzy zalecają, aby sprawdzić temperaturę wody poprzez dotykanie drzwi urządzenia. Nie jest to jednak do końca wiarygodny wyznacznik, gdyż temperatura wody może być uzależniona od rodzaju programu prania. Poza tym niektóre pralki mają izolowane drzwiczki, co ma zapobiegać ewentualnym poparzeniom. Jak zatem sprawdzić, czy grzałka prawidłowo grzeje wodę? Wiele możemy wywnioskować już z samego prania. Jeśli ubrania będą niedoprane albo znajdą się na nich osady z detergentów, może to świadczyć, że grzałka nie podgrzewa wody. W rezultacie cykl prania przeprowadzany jest w zimnej wodzie, co od razu widać na ubraniach. Możemy również odłączyć pralkę od odpływu i po prostu sprawdzić, czy odprowadzana z niej woda jest ciepła. Taki pomiar należy jednak dokonać jeszcze przed rozpoczęciem fazy płukania, gdyż jest ona zawsze przeprowadzana w zimnej wodzie. 

 

 

Pomocne mogą okazać się również funkcje rozwiązywania problemów, którymi dysponują niektóre modele pralek. Marka Samsung wyposaża swoje pralki w system Smart Check, znajdziemy go m.in. w modelu Samsung WW70J4263MW. Ten nowoczesny system monitoruje pranie od rozpoczęcia aż do zakończenia. Jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, na wyświetlaczu pojawi się kod informacyjny. Może nam to pomóc w zdiagnozowaniu problemów jeszcze na wczesnym etapie, nawet bez konieczności wzywania serwisantów. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS