% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pralka i suszarka jedna na drugiej – jaki łącznik?

Suszarki automatyczne z każdym rokiem zyskują na popularności. Nie tylko ułatwiają nam życie, ale również dbają o nasze ubrania, usuwając z nich kłaczki i nadając im miękkości. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że nasza łazienka jest zbyt mała, by pomieścić kolejny sprzęt AGD. Na szczęście nie oznacza to, że posiadacze małych łazienek muszą zrezygnować z zakupu tego fantastycznego urządzenia. Pralka i suszarka mogą bowiem stać jedna na drugiej, wystarczy jedynie dokupić specjalny łącznik. Z naszego poradnika dowiesz się, jak połączyć te dwa sprzęty i jaki łącznik wybrać. 

e_STRONA_PROMOCJI_1350x230 (2).webp [24.95 KB]

Pralka i suszarka jedna na drugiej – jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Choć większość osób decyduje się ustawić piętrowo pralkę i suszarkę ze względu na ograniczoną przestrzeń w łazience, takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście oszczędność miejsca na podłodze. Przestrzeń nad pralką często pozostaje niezagospodarowana, więc umieszczenie tam suszarki jest bardzo dobrym pomysłem. Co więcej, ustawienie tych urządzeń w jednym słupku wpływa też na komfort naszej pracy. Możemy bowiem z łatwością przenieść mokre ubrania z bębna pralki do suszarki, często nie wykonując przy tym nawet jednego kroku. Warto dodać, że taki duet będzie się elegancko prezentować w pomieszczeniu, szczególnie jeśli oba urządzenia pochodzą od tego samego producenta. 

 
 
 Pralka i suszarka od jednego producenta

Jeśli chcemy ustawić suszarkę na pralce w słupku, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup urządzeń jednej firmy. Jeżeli chcemy kupić pralkę Bosch, wybierzmy jedną z suszarek tego producenta. W przypadku gdy zależy nam na pralce od marki Samsung, poszukajmy również suszarki Samsung. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nie będziemy mieć kłopotów z dokupieniem łącznika. Producenci bardzo często oferują dedykowane łączniki do konkretnych serii urządzeń, dlatego będziemy mieć gwarancję, że oba sprzęty będą do siebie pasować pod względem gabarytów. Wybór urządzeń jednej marki ma jeszcze jedną zaletę – estetyczny design

Oczywiście musimy pamiętać, że nie wszystkie pralki i suszarki wyprodukowane przez tego samego producenta, będą do siebie pasować. Przed zakupem powinniśmy dokładnie przeczytać specyfikację urządzeń i dokonać pomiarów, a w razie problemów skontaktować się z producentem. 

 
pralka i suszarka jedna na drugiej

 

Co w przypadku, gdy mamy pralkę i suszarkę różnych marek?

Większość osób decyduje się na zakup suszarki kondensacyjnej, mając już w domu pralkę. W wielu przypadkach wybór pada na suszarkę pochodzącą od innego producenta niż pralka. W takiej sytuacji najważniejsze jest, by dopasować do siebie oba urządzenia pod względem wymiarów. Pralka i suszarka powinny mieć podobne wymiary, przede wszystkim głębokość i szerokość. Dzięki temu będzie można stabilnie zamontować suszarkę na pralce i nie martwić się, że któregoś dnia niespodziewanie spadnie. Właśnie ze względów bezpieczeństwa, nie zaleca się montażu pełnogabarytowej suszarki na pralce typu slim. Jej głębokość wynosi zazwyczaj 40-45 cm, a więc o wiele mniej niż głębokość standardowej suszarki. 

 

 

Jeśli mamy pralkę i suszarkę od różnych producentów, to łącznik powinniśmy dobrać pod suszarkę. Dzięki temu łącznik będzie miał odpowiedni rozstaw pod nóżki suszarki. Jego montaż zazwyczaj jest dość łatwy, ponieważ ogranicza się do wwiercenia w blat śrubek

 

pralka i suszarka od różnych producentów
Pralka i suszarka jedna na drugiej – jaki łącznik?

Praktycznie wszyscy producenci, którzy mają w swojej ofercie suszarki do ubrań, oferują też łączniki. Możemy je podzielić na dwie główne grupy:

  • Łączniki uniwersalne – zazwyczaj składają się ze specjalnych wkrętów i metalowych blaszek, które pozwalają stabilnie połączyć oba urządzenia. Łącznik uniwersalny zazwyczaj sprawdza się przy urządzeniach, które mają 60 cm głębokości i 60 cm szerokości. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena, ale nie posiada on dodatkowych funkcjonalności.

  • Łączniki w formie nakładki – są to najczęściej kupowane łączniki, należy je dopasować do rozmiarów suszarki bębnowej. Taki łącznik montuje się zawsze na pralce, zazwyczaj przykręca do jej blatu za pomocą kilku śrubek. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów takich łączników. Przykładowo łączniki SKK-DF stosowane są, gdy oba urządzenia mają podobną głębokość. Natomiast modele SK-DH, gdy pralka jest głębsza niż suszarka. Tego typu łączniki często mają wysuwaną szufladę, na której można z powodzeniem składać wysuszone ubrania lub ustawić kosz z praniem. Pamiętajmy jednak, że takie szuflady mają ograniczoną nośność.

 
łącznik pralki z suszarką

Źródło: www.appliancesonline.com.au

 

 

Czy można zamontować suszarkę na pralce bez łącznika?

Raczej nie, gdyż nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Wieże pralnicze muszą być stabilne, aby utrzymały ciężar obu urządzeń. Choć suszarka bębnowa nie wibruje podczas pracy, tak jak pralka, istnieje ryzyko, że spadnie. Czasami nawet mocniejsze pociągnięcie za drzwiczki suszarki lub oparcie się o nie, może spowodować, że urządzenie po prostu się przewróci. Pamiętajmy również, że bez łącznika urządzenia w kolumnie nie będą dobrze się prezentować. W końcu to łącznik maskuje nóżki suszarki i szczelinę, która tworzy się między urządzeniami. 

Jeśli jednak nie chcemy kupować łącznika, możemy skorzystać ze specjalnej maty antywibracyjnej. Jest to taka gumowa nastawka na pralkę, która pochłania wszelkie wibracje i ma zapewniać stabilność suszarce. Poza tym mata antywibracyjna wycisza pracę obu urządzeń. Pamiętajmy jednak, że taki montaż jest dość ryzykowny, dlatego dla własnego bezpieczeństwa zalecamy dokupienie łącznika. 

 

Pralka i suszarka jedna na drugiej – jaki łącznik wybrać?

Łącznik to praktyczne, wygodne i przede wszystkim w pełni bezpieczne rozwiązanie, które pozwala połączyć pralkę z suszarką. W sklepach znajdziemy wiele modeli łączników, dlatego przed zakupem sprawdźmy, czy dany model jest kompatybilny z naszą suszarką. Oto kilka polecanych modeli łączników:

 

Jak połączyć pralkę i suszarkę?

Jeśli uważamy, że montaż pralki i suszarki jedna na drugiej nie sprawdzi się w aranżacji naszej łazienki, możemy ustawić urządzenia w zupełnie inny sposób.

  • Ustawienie side by side – to nic innego, jak ustawienie pralki i suszarki obok siebie. Jeśli zdecydujemy na taki sposób ustawienia sprzętów, pamiętajmy, aby dopasować je do siebie zarówno pod względem wymiarów, jak i designu. W ten sposób stworzymy estetyczną aranżację łazienki.

  • Montaż z cokołem – dzięki temu podwyższymy nasze urządzenia o około 30 cm. W ten sposób dostosujemy je do wysokości, która zapewni nam wygodną pracę, bez obciążania naszych pleców. Warto wspomnieć, że te podwyższenia często wyposażone są w szuflady, w których można przechowywać środki piorące lub akcesoria potrzebne podczas prania. 

  • Sprzęty w zabudowie – jeśli pralka i suszarka mają zdejmowane blaty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki zestaw umieścić pod blatem w łazience.

  • Pralka i suszarka oddzielnie – jeśli w naszej małej łazience w żaden sposób nie zmieści się suszarka kondensacyjna, możemy ustawić ją w zupełnie innym pomieszczeniu, np. w garderobie lub schować do szafy w przedpokoju. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS