Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Płyta indukcyjna z pochłaniaczem – zasada działania, zalety i sposób montażu

Marzysz o kuchni, w której panuje czystość i świeże powietrze, a gotowanie jest prawdziwą przyjemnością? Płyta indukcyjna z pochłaniaczem pomoże Ci szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych zapachów, pary wodnej i drobinek tłuszczu, zapewniając komfortowe przygotowywanie potraw. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa płyta indukcyjna ze zintegrowanym okapem i dlaczego warto w nią zainwestować.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Czym tak właściwie jest indukcja z okapem?
 • Jak działa okap zintegrowany z płytą indukcyjną?
 • Płyta indukcyjna z pochłaniaczem – zalety i wady. Czy warto ją kupić?
 • Dla kogo polecana jest płyta indukcyjna ze zintegrowanym okapem?
 • Jak zamontować taką płytę?
 • Na koniec przedstawimy kilka modeli płyt indukcyjnych z okapem.

 

Płyta indukcyjna z pochłaniaczem – co to właściwie jest?

Płyta indukcyjna z pochłaniaczem łączy w sobie dwa urządzenia AGDpłytę indukcyjną i okap blatowy. Płyta grzewcza wykorzystuje pole elektromagnetyczne do generowania ciepła bezpośrednio w dnie garnka, co zapewnia szybkie i wydajne gotowanie. Natomiast pochłaniacz usuwa opary i zapachy powstające podczas gotowania. Razem tworzą one innowacyjne urządzenie kuchenne, zapewniając wysoką wydajność, nowoczesny design oraz funkcjonalność na najwyższym poziomie.

 

 

Jak działa płyta indukcyjna z pochłaniaczem?

Płyta indukcyjna z okapem to przełomowa konstrukcja, która zapewnia wysoką wydajność pracy i wygodę w kuchni. Urządzenie jest bardzo łatwe i intuicyjne w obsłudze.

W przypadku płyty indukcyjnej podstawą działania jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Urządzenie wykorzystuje cewki indukcyjne, które pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzają pole magnetyczne. Gdy na płycie postawimy garnek z dnem ferromagnetycznym, pole magnetyczne wytworzy w nim prądy wirowe, co spowoduje jego nagrzanie. Proces ten umożliwia szybkie i dokładne gotowanie, a także pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury.

Natomiast zintegrowany pochłaniacz, najczęściej zlokalizowany jest na środku lub na brzegach płyty, a cała instalacja ukryta jest w dolnej części szafki. Okap blatowy nie musi być podłączony do wentylacji, ponieważ ma zamontowane filtry, które oczyszczają powietrze. Oznacza to, że wbudowany pochłaniacz zasysa powietrze, przepuszcza je przez filtry, oczyszczając z tłuszczu i zanieczyszczeń, a następnie z powrotem wypuszcza do kuchni.

Płyta indukcyjna z wyciągiem to urządzenie 2 w 1. Oznacza to, że oba urządzenia są ze sobą zintegrowane i działają zależnie od siebie. W wielu modelach można samodzielnie dostosowywać moc i intensywność pracy urządzenia. Dostępne są również takie modele, które same dostosują się do aktualnych potrzeb, automatycznie dobierając optymalne ustawienia.

 

plyta-indukcyjna-zintegrowana-z-wyciagiem-elica-nikolatesla-prime-s-bl-a-83 (1).jpg [133.88 KB]

Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem Elica Nikolatesla Prime S BL/A/83, źródło: materiały marki Elica

 

Czy warto kupić płytę indukcyjną z okapem?

Płyta z pochłaniaczem to nowoczesne urządzenie do kuchni, które pozwala na wydajne gotowanie i pochłanianie oparów powstających podczas przyrządzania posiłków. Jednak decyzja o zakupie takiej płyty indukcyjnej powinna być dobrze przemyślana, gdyż nie jest to tanie urządzenie. Warto zatem poznać zalety i wady takiej płyty zintegrowanej z okapem.

Płyta indukcyjna z okapem – zalety

 • Oszczędność miejsca – płyta indukcyjna z okapem to urządzenie 2 w 1, które zajmuje niewiele miejsca w kuchni. Instalacja jest bowiem schowana w dolnej części zabudowy. Poza tym okap jest wbudowany w płytę, więc nie trzeba zawieszać nad nią dodatkowego okapu.
 • Wysoka wydajność – okap wbudowany w płytę indukcyjną pochłania zanieczyszczenia, gdy tylko powstaną, nie pozwalając im roznosić się po całej kuchni. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest czyste, a gotowanie bardziej komfortowe.
 • Wygodne użytkowanie – okap zintegrowany z płytą działa intuicyjnie i automatycznie. Uruchamia się równocześnie z płytą i dostosowuje swoją pracę do intensywności jej pracy, zapewniając wysoki komfort podczas gotowania.
 • Energooszczędność – płyta z pochłaniaczem pobiera mniej energii niż klasyczne urządzenia: płyta i okap. Ze względu na to, że wbudowany okap znajduje się blisko źródła zanieczyszczeń, jest w stanie wyłapać je szybko i precyzyjnie.
 • Nowoczesny designpłyty zintegrowane z okapami cechują się bardzo nowoczesnym designem. Zwykle są wykonane ze szkła hartowanego i stali, dzięki czemu będą dobrze komponować się z każdym wystrojem kuchni.

 

Czy płyta indukcyjna zintegrowana z okapem ma jakieś wady?

Płyta indukcyjna z okapem, mimo że jest innowacyjnym i funkcjonalnym rozwiązaniem kuchennym, nie jest pozbawiona wad. Jedną z nich jest wyższy koszt w porównaniu do tradycyjnych płyt indukcyjnych i oddzielnych okapów, co może być znaczącym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Innym aspektem jest konieczność regularnego czyszczenia i konserwacji systemu pochłaniania oparów, co może być czasochłonne i wymagać dodatkowego wysiłku. Jak zawsze to bywa w przypadku wielofunkcyjnych urządzeń, zintegrowanie dwóch sprzętów w jednym może zwiększać ryzyko awarii.

 

plyta-indukcyjna-zintegrowana-z-okapem-beko-hixi-84700-uf.jpg [42.73 KB]

Płyta indukcyjna zintegrowana z okapem Beko HIXI 84700 UF, źródło: materiały marki Beko

 

Indukcja z pochłaniaczem – dla kogo jest polecana?

Połączenie płyty grzewczej i okapu w jednym urządzeniu eliminuje konieczność montażu oddzielnego okapu kuchennego. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni – zamiast okapu można zamontować dodatkową szafkę, np. na przyprawy czy naczynia. Z tego względu płyta z okapem bardzo dobrze sprawdzi się w niewielkich i nieustawnych wnętrzach.

Okapy zintegrowane z płytą indukcyjną docenią także minimaliści i entuzjaści funkcjonalnych rozwiązań. Nowoczesny design sprawia, że takie urządzenie będzie pasować praktycznie do każdego wnętrza, pozwalając stworzyć uporządkowaną przestrzeń. Takie urządzenie sprawdzi się również w kuchniach z wyspą kuchenną. Zamiast montować okap wyspowy, który mógłby zasłaniać widok i zabierać sporo miejsca, można na wyspie umieścić właśnie takie nowoczesne urządzenie.

Płyta indukcyjna z pochłaniaczem będzie tak naprawdę dobrym wyborem dla każdego, kto przygotowuje w domu posiłki.

 

PŁYTY GRZEWCZE.png [181.99 KB]

 

Jak zamontować płytę indukcyjną z okapem?

Sposób montażu płyty z okapem w zasadzie nie różni się od montażu tradycyjnej płyty indukcyjnej. Jednak zajmuje nieco więcej miejsca, dlatego musimy pozostawić wolne miejsce pod szafką.

W zależności od preferencji i modelu urządzenia, okap zintegrowany z płytą może pracować w trybie pochłaniacza albo w trybie wyciągu. Montaż pochłaniacza jest znacznie łatwiejszy, ponieważ najważniejszą rolę będą tu odgrywać zamontowane filtry. Wówczas rury umieszcza się w szafce pod urządzeniem – można je sprytnie ukryć, aby nie zajmowały dużo miejsca. W szafce z powodzeniem zmieścimy jeszcze inne przybory kuchenne.

O wiele bardziej skomplikowany jest montaż okapu w postaci wyciągu. Z racji tego, że opary muszą mieć ujście, konieczne jest podłączenie takiego okapu do kanału wentylacyjnego. Właśnie dlatego taką formę montażu najlepiej planować już na etapie remontu lub urządzania kuchni. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, musimy jeszcze zapewnić urządzeniu zasilanie elektryczne, najlepiej trójfazowe.

 

 

Płyta indukcyjna z okapem – przykładowe modele

Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem Beko HIXI 64700 UF

To nowoczesna płyta indukcyjna zintegrowana z okapem. Oferuje 4 pola indukcyjne, każde z 9 poziomami mocy do wyboru. Ma też strefę IndyFlex, pozwalającą na przyrządzanie potraw w dużych lub niestandardowych naczyniach. Wbudowany wyciąg-ekstraktor ma zamontowane filtry przeciwtłuszczowe, dzięki czemu skutecznie oczyszcza powietrze z pary, dymu i tłuszczu.

 

Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem Elica Nikolatesla Alpha BL/A/78

Jest to płyta indukcyjna z dotykowym sterowaniem. Można ją zamontować w szafkach 80- i 90-centymetrowych. Urządzenie ma innowacyjną funkcję Autocapture, dzięki której automatycznie dostosowuje moc pochłaniania zanieczyszczeń do aktywnych w danej chwili pól grzewczych. Ta płyta z pochłaniaczem została wyposażona także we wskaźnik świetlny Maintenance Alarm, który ostrzega, gdy filtry uzyskają maksymalny poziom nasycenia.

 

Płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem Elica Nikolatesla One BL/A/83

To kolejna innowacyjna płyta indukcyjna z okapem od marki Elica. Charakteryzuje się wyrafinowanym designem, który doda wartości każdej przestrzeni kuchennej. Urządzenie ma 4 pola indukcyjne i 2 strefy łączone, pozwalające na gotowanie w dużych garnkach. Zintegrowany okap może pracować zarówno w formie pochłaniacza, jak i wyciągu. W zestawie znajduje się aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy oraz ceramiczny filtr zapachowy.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS