% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wybrać okap do małej kuchni?

Okap to praktyczne urządzenie, które pomoże Ci utrzymać czystość w kuchni, pochłonie parę wodną, nieprzyjemne zapachy, a także oczyści powietrze z tłuszczu, pyłków i kurzu. Jaki okap wybrać do małej kuchni?

 

Dyskretne okapy do zabudowy

Jeśli posiadasz małą kuchnię i chcesz zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie okapu przeznaczonego do zabudowy. Wśród tego typu okapów znajdują się modele teleskopowe, uchylne, sufitowe oraz okapy przeznaczone do zabudowy blatowej. Najpopularniejsze są modele teleskopowe, które wysuwa się jedynie w czasie gotowania. Takie okapy nie zajmują dużo miejsca, ponieważ montowane są w szafce kuchennej, znajdującej się nad płytą lub kuchnią wolnostojącą. Dzięki temu, otrzymujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, np. na przyprawy albo niewielkie naczynia. W małej kuchni sprawdzą się także dyskretne okapy sufitowe i blatowe – te pierwsze montowane są w suficie podwieszanym, zaś drugie bezpośrednio w blacie kuchennym.

Okapy kuchenne

Niewielki okap podszafkowy

Jeśli zależy Ci na okapie samodzielnie wiszącym, wybierz model podszafkowy. Spośród sprzętów wolnostojących, jedynie ten okap sprawdzi się w małych i ciasnych pomieszczeniach, ponieważ w porównaniu z okapami kominowymi i wyspowymi, nie zajmuje wiele miejsca. Okapy podszafkowe mogą wisieć samodzielnie, tuż pod szafką kuchenną albo być bezpośrednio do niej przymocowane. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania -  jest to szczególnie ważne w przypadku małych kuchni. Dużym atutem okapów podszafkowych jest ich łatwy montaż i prosta konstrukcja, ponieważ nie wymagają podłączenia do wentylacji. Takie okapy sprawdzą się w pomieszczeniach o metrażu do 20 m² – w większych kuchniach ich działanie będzie nieefektywne.

 

 

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając okap do małej kuchni, weź pod uwagę, że powinien być on dopasowany do wielkości płyty grzewczej albo kuchni wolnostojącej. Okap może być szerszy niż płyta grzewcza, jednak nigdy odwrotnie. Jeśli decydujesz się na płytę o szerokości 60 cm, powinieneś wybrać okap o szerokości minimum 70 cm, tak aby jego krawędzie wystawały z każdej strony. Montując okap, musisz również pamiętać, żeby zachować odpowiednią odległość między nim a płytą - zbyt nisko zamontowany sprzęt może utrudniać ruchy, a co za tym idzie – niekorzystnie wpływać na komfort użytkowania. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS