Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

Okap pełni w kuchni nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Dobrze dobrany gwarantuje skuteczne usuwanie tłustych oparów, pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów, a przy tym staje się dodatkową ozdobą pomieszczenia. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy zainstalować okap pracujący jako wyciąg, nie zaś pochłaniacz. Sprawdźcie, jak podłączyć okap kuchenny do komina, by cieszyć się czystym powietrzem w domu. 

 

Wyciąg czy pochłaniacz - w jaki sposób zamontować okap?

Zanim przejdziemy do rozważań na temat tego, jak podłączyć okap kuchenny do komina, przypomnijmy, że okapy można zamontować na dwa sposoby. To, czy okap będzie pracował jako wyciąg, czy może jako pochłaniacz, będzie zależało od modelu urządzenia, warunków technicznych w kuchni i naszych preferencji. 

Wyciąg jest to okap kuchenny, który podłącza się rurą do kanału wentylacyjnego. Dzięki temu wszystkie opary i nieprzyjemne zapachy wyprowadzane są z kuchni na zewnątrz budynku. Jeśli chcemy, aby nasz okap pracował w trybie otwartym, musimy poprowadzić rury z tworzywa sztucznego do komina. Okapy kominowe (tzw. przyścienne) i okapy do zabudowy montuje się na ścianie w pobliżu przebiegającego wewnątrz niej komina. Natomiast okapy wyspowe i sufitowe montuje się w suficie - właściwym lub podwieszanym, i właśnie w nim ukrywamy też rury wentylacyjne. Okap działający jako wyciąg cechuje się wysoką wydajnością i doskonale sprawdzi się w dużych, przestronnych kuchniach.

Okapy kuchenne

Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na montaż okapu w formie wyciągu. Takim osobom pozostaje więc zamontowanie okapu w formie pochłaniacza, który pracuje w trybie zamkniętym. Taki okap jest bowiem wyposażony w specjalne filtry przeciwtłuszczowe, które wyłapują unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu oraz filtry węglowe, które oczyszczają powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Pochłaniacz wciąga zatem zanieczyszczone powietrze, oczyszcza je, a następnie z powrotem wypuszcza do kuchni. 

 
jak podłączyć okap kuchenny do komina
 

Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Instrukcja

Jeśli tylko warunki wentylacyjne w budynku na to pozwalają, warto podłączyć okap do komina, gdyż pracuje one wtedy wydajniej i znacznie ciszej. Samo podłączenie nie powinno nam sprawić problemów, ale przyda nam się zestaw do podłączenia okapu, a więc: wiertarka, poziomica, śrubokręt, taśma miernicza, kołki rozporowe i rura odprowadzająca.  

  • Miejsce montażu okapu jest bardzo ważne. Powinniśmy go zainstalować tak, abyśmy podczas gotowania nie uderzali o niego głową. Jeśli mamy płytę grzewczą ceramiczną lub indukcyjną, okap powinniśmy zawiesić co najmniej 45 cm nad nią. W przypadku płyt gazowych wysokość należy zwiększyć do 65 cm. Tutaj przyda nam się poziomica, dzięki której zyskamy pewność, że okap zostanie równo zamontowany.

  • Następnym krokiem jest wywiercenie otworów za pomocą wiertarki i zawieszenie okapu na ścianie za pomocą wkrętów i kołków.

  • Aby podłączyć okap kominowy, będziemy potrzebowali rury odprowadzającej. Starajmy się używać jak najkrótszych rur, aby uniknąć powstawania niepotrzebnych zakrętów i załamań. Rekomendowane są rury okrągłe o szerokiej średnicy, np. 12 lub 15 cm. Dopuszczalna jest również rura wentylacyjna płaska o wymiarach 22 x 9 cm lub 20 x 6 cm. Jeden koniec rury podłączamy do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do kanału wentylacyjnego.

  • Następnie zakładamy komin, czyli tzw. maskownicę, która zakryje rurę wentylacyjną. Przeważnie maskownica jest dobierana do danego modelu okapu. 

  • Kolejnym krokiem jest podłączenie do gniazdka. Jak podłączyć okap do prądu? Najprostszym rozwiązaniem jest poprowadzenie kabla z sufitu i zakończenie go gniazdkiem natynkowym. Większość okapów ma kable zakończone wtyczką, ale w niektórych modelach wtyczkę musimy sobie samodzielnie dorobić. Warto pamiętać, aby zapewnić dostęp do gniazdka w pobliżu okapu. 

  • Jeśli zależy nam na cichszej pracy okapu, możemy wygłuszyć rury wentylacyjne, poprzez zastosowanie wełny mineralnej w suficie podwieszanym. W przypadku gdy chcemy całkowicie wygłuszyć okap, powinniśmy podłączyć go do silnika zewnętrznego.  

 
okap podłączony do komina
 

Czy można podłączyć okap do kanału wentylacji grawitacyjnej?

Okap pracujący w obiegu otwartym pomaga usuwać zanieczyszczenia w kuchni i wspomaga wymianę powietrza. Jednak jego nieprawidłowe podłączenie może zaburzyć całą wentylację w domu. Jeśli w kuchni mamy płytę lub kuchenkę gazową, musimy mieć też kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, zakończony kratką wywiewną na ścianie. Jest to jeden z warunków bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, o czym stanowią regulacje prawne. Podłączenie okapu do wentylacji grawitacyjnej jest zabronione. Dlaczego? Ponieważ wyciąg mógłby odwrócić ciąg spalin w kominie. Bez prawidłowej wentylacji szybko wzrośnie stężenie tlenku węgla i dwutlenku azotu, co może doprowadzić do groźnego zatrucia organizmu. 

Na szczęście osoby, które mają w kuchni tylko jeden kanał, nie muszą rezygnować z wyciągu. Istnieją inne rozwiązania, o czym przeczytacie poniżej.

 

 

Trzy sposoby, jak podłączyć okap kuchenny do komina

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w kuchni znajdowały się dwa kanały. Wtedy do jednego moglibyśmy podłączyć okap, by pracował jako wyciąg, a drugi mógłby działać grawitacyjnie. Jeśli jednak mamy tylko jeden kanał, możliwe są dwa rozwiązania:

  • Podłączenie do jedynego kanału, ale z zastosowaniem podwójnej kratki - takie 2 kratki wentylacyjne pozwalają do górnej części podłączyć okap, a dolną pozostawić bez zmian. Dzięki temu usuwane przez okap powietrze nie będzie napływać z powrotem do pomieszczenia, a kratka wywiewna będzie działać nawet wtedy, gdy okap nie będzie pracował. Należy jednak pamiętać, że po włączeniu okapu powstaje podciśnienie, dlatego zaleca się uchylić okno. 

  • Podłączenie wyciągu do kanału wyprowadzonego przez ścianę na zewnątrz - wylot trzeba poprowadzić przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną. Wentylacja okapu przez ścianę zapewni cichą i wydajną pracę, umożliwi łatwe czyszczenie rury, a także zainstalowanie silnika zewnętrznego. 

Przed podłączeniem każdego okapu kuchennego powinniśmy przeczytać instrukcję montażu, a w razie problemów skontaktować się ze specjalistą, który pomoże nam znaleźć odpowiednie rozwiązanie. 

 
podłączenie okapu do komina
 

Jak zamontować okap w obiegu zamkniętym?

Jeśli nie mamy możliwości podłączenia okapu do kratki wentylacyjnej, bo mieszkamy w bloku lub domu z wentylacją naturalną albo z jakichś powodów chcemy mieć okap bez komina, powinniśmy zamontować pochłaniacz. Jego montaż jest znacznie łatwiejszy i nie powinien nikomu sprawić problemów. W zasadzie ogranicza się jedynie do przytwierdzenia okapu do ściany lub sufitu. Konieczne jest jednak zainstalowanie odpowiedniego filtra węglowego, który będzie pochłaniał zanieczyszczenia, brzydkie zapachy i tłuste opary. Pamiętajmy jednak, że filtry węglowe należy systematycznie wymieniać - co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania okapu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS