Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Coraz częściej decydujemy się urządzić kuchnię w zabudowie, a co za tym idzie na zakup lodówki do zabudowy. Choć modele do zabudowy różnią się konstrukcją od lodówek wolnostojących, przy ich wyborze zazwyczaj kierujemy się takimi samymi parametrami. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę kupując lodówkę do zabudowy?

 

Wymiary lodówki

Jeśli zdecydowaliśmy, że w naszej kuchni znajdzie się lodówka do zabudowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jej wymiary. Większość modeli dostępnych w sklepach ma zbliżone rozmiary, choć znajdziemy również duże lodówki side by side do zabudowy czy mniejsze – lodówki podblatowe, których wysokość nie przekracza 90 cm. W przypadku lodówek do zabudowy rozmiar jest bardzo ważny, ponieważ urządzenie musi idealnie wpasować się w wymiary mebli kuchennych. Należy mieć na uwadze, że lodówki do zabudowy będą mieć mniejszą pojemność niż modele wolnostojące o tych samych wymiarach.

 

 

Umiejscowienie zamrażarki

W przypadku lodówek do zabudowy najpopularniejsze są modele z zamrażalnikiem u dołu, dzięki czemu zabudowa lodówki kończy się na wysokości górnych szafek, zaś zamrażalnik na poziomie dolnych. Jest to nie tylko estetyczne, ale i bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ wszystkie produkty umieszczone w chłodziarce znajdują się w zasięgu naszego wzroku. W sklepach znajdziemy również lodówki do zabudowy z zamrażalnikiem u góry, jednak ich oferta jest dość uboga, dlatego nie cieszą się dużą popularnością. Z kolei lodówki do zabudowy jednodrzwiowe, zazwyczaj nie posiadają zamrażalnika – wśród nich najwięcej jest modeli podblatowych, które idealnie wpasują się do małej kuchni. 

 

 

Wentylacja

Wybierając lodówkę do zabudowy, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej wentylacji, ponieważ jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Z tego względu, lodówka nie może ściśle przylegać do kaset – między nią a tylną ścianą powinno być co najmniej 4 cm wolnej przestrzeni, aby zapewnić prawidłowe ujście ciepła wydzielanego przez urządzenie. Jeśli nie zachowamy odpowiedniego odstępu, możemy doprowadzić do przegrzania lodówki, a w rezultacie do jej uszkodzenia. 

 

Energooszczędność [Aktualizacja 01.03.2021]

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy, powinniśmy zwrócić uwagę na energooszczędność urządzenia, ponieważ przez cały czas będzie podłączone do prądu. Powinniśmy zatem wybierać modele w wysokiej klasie energetycznej. Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne w skali od A do G. Oznacza to, że znikają klasy A+, A++ i A+++, które do tej pory były najbardziej energooszczędne. Wybierając lodówkę, warto zatem celować w górną część skali, czyli np. urządzenia w skali C, D czy E. Klasa A na razie pozostaje pusta, ponieważ to właśnie do niej mają trafić lodówki o najwyższej efektywności energetycznej.

 

Lodówki do zabudowy

Więcej o nowych etykietach energetycznych 2021 przeczytacie w naszym poradniku:

nowe etykiety energetyczne 2021

System No Frost

Podobnie jak w przypadku modeli wolnostojących, lodówki do zabudowy wyposażone są w dodatkowe funkcje i technologie. Zdecydowanie warto wybrać urządzenie posiadające system No Frost, który zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na ściankach komory chłodzącej i mrożącej. Dzięki temu, przechowywana żywność dłużej pozostaje świeża i nie ma potrzeby ręcznego rozmrażania urządzenia.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS