% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Czym się różni lodówka do zabudowy od wolnostojącej? Poznaj 5 najważniejszych różnic
Urządzając kuchnię, będziemy musieli podjąć decyzję odnośnie do zakupu sprzętów AGD. Wybrać lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy? Wiele zależy od pomysłu na aranżację kuchni, ale też od walorów estetycznych, funkcjonalności czy naszych przyzwyczajeń. W poniższym tekście podpowiemy, czym się różni lodówka do zabudowy od wolnostojącej, aby łatwiej było Wam podjąć odpowiednią decyzję zakupową.
Lodówka wolnostojąca - funkcjonalność i swoboda w kuchni
Zanim przejdziemy do omówienia, czym się różni lodówka do zabudowy od wolnostojącej, przyjrzyjmy się bliżej obu modelom.
Lodówka wolnostojąca jest najczęściej spotykanym urządzeniem AGD w kuchni. Występuje w dwóch wariantach - z zamrażalnikiem u dołu lub u góry. To właśnie ten pierwszy model jest najczęściej wybieranych do polskich kuchni. Taka lodówka wolnostojąca oferuje dużą pojemność, dzięki czemu zmieszczą się w niej spore ilości produktów spożywczych. W uproszczeniu zakłada się, że jedna osoba potrzebuje około 120 l pojemności w lodówce, natomiast do każdej kolejnej osoby należy doliczyć dodatkowe 30 l. Oznacza to, że wolnostojąca lodówka Samsung RB 34T600DSA o pojemności chłodziarki 228 litrów będzie wystarczająca dla czteroosobowej rodziny.
Lodówka wolnostojąca w kuchni
Lodówki wolnostojące są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również występują w wielu rozmiarach i kolorach. Niektóre mają obłe kształty i stylizowane uchwyty, dzięki czemu świetnie wpiszą się w styl retro. Inne dostępne są w eleganckiej czerni lub klasycznej bieli. Obecnie jednak najczęściej kupowane są modele w kolorze inox bądź srebrnym - właśnie w takim kolorze dostępna jest wspomniana wcześniej lodówka Samsung.
Dużą zaletą lodówki wolnostojącej jest to, że można ją ustawić praktycznie wszędzie - zarówno w rogu pomieszczenia, w centralnym miejscu, jak i we wnęce. Zapewnia to dużą swobodę w aranżacji kuchni. Należy jednak trzymać się wytycznych montażowych producenta, czyli nie stawiać urządzenia w pobliżu źródeł ciepła, np. kaloryfera czy piekarnika, ani w mocno nasłonecznionych miejscach. Ważne jest również odpowiednia wentylacja lodówki wolnostojącej, czyli zachowanie odstępów od ściany. Zarówno z tyłu, jak i po bokach urządzenia należy zachować przynajmniej 5-centymetrowe odstępy, co zapewni prawidłową pracę urządzenia.
Lodówka do zabudowy - dopasowana do aranżacji kuchennej
Podobnie jak lodówki wolnostojące, modele do zabudowy również występują w dwóch wersjach - z zamrażalnikiem u góry i u dołu. Oferta tych pierwszych jest jednak dość ograniczona, ponieważ większość konsumentów decyduje się na zakup lodówki z zamrażarką u dołu.
Jak sama nazwa wskazuje, taką lodówkę umieszcza się w zabudowie meblowej, przez co idealnie wtapia się w meble kuchenne. Dzięki temu trudno jest ją odróżnić od pozostałych elementów zabudowy. Jest bowiem całkowicie schowana za frontem meblowym - z zewnątrz przypomina po prostu szafę. Taka lodówka zintegrowana z meblami pozwoli stworzyć spójną i jednolitą aranżację kuchni, ponieważ w żaden sposób nie zaburzy stylu wnętrza.
Lodówka do zabudowy w kuchni
Lodówki do zabudowy są tak skonstruowane, aby łatwo można je było obudować meblami. W ich przypadku również należy zwrócić uwagę na poziom wentylacji. Wlot powietrza musi być zarówno od dołu, jak i z góry, ponieważ dołem wlatuje świeże powietrze, a górą odprowadzane jest wilgotne. Otwory powinny mieć około 200 cm2. Poza tym konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości lodówki od ściany, czyli minimum 5 cm.
Dużym atutem lodówki do zabudowy jest to, że łatwo można utrzymać ją w czystości. Dzięki frontowi meblowemu odpadają problemy z trudnymi do usunięcia odciskami palców. Należy jednak pamiętać, że w przypadku awarii, naprawa takiego urządzenia może być problematyczna.
Czy można zabudować lodówkę wolnostojącą?
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w kuchni jest obudowanie lodówki wolnostojącej. Dla kogo jest polecane? Przede wszystkim dla osób, które chcą zachować spójny wygląd kuchni, a przy tym nie tracić na pojemności i funkcjonalności lodówki. Istnieje spora gama urządzeń, które można w taki sposób zamontować. Właśnie do tego celu stworzono lodówki Samsung Kitchen Fit, które można ustawić na równi z zabudową i idealnie wkomponować w ciąg mebli. W takich modelach wymiana ciepła następuje jedynie dołem, co pozwala zabudować lodówkę zarówno z boku, jak i od góry, bez zachowywania dystansów między urządzeniem a meblami. Są to tzw. lodówki do obudowania.
Jeśli chodzi o typowe lodówki wolnostojące, czyli takie jak Samsung RB 34T600DSA, można je ustawić w ciągu meblowym, ale należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy ścianą i meblami. Jest to konieczne do prawidłowej pracy urządzenia.
Obudowana lodówka wolnostojąca
Jak zabudować lodówkę wolnostojącą? Należy pamiętać o następujących kwestiach:
-
Lodówka musi być ustawiona z dala od źródeł ciepła czy okna, by nie padały na nią promienie słoneczne.
-
Odległość pomiędzy lodówką a znajdującą się nad nią szafką wiszącą powinna wynosić przynajmniej 10 cm. Natomiast z tylu urządzenia należy zapewnić swobodny przepływ powietrza.
-
Lodówka wolnostojącą musi być umieszczona na płaskim podłożu w odległości przynajmniej 2 cm od niego.
-
Konieczne jest dobre wypoziomowanie urządzenia - do tego celu zazwyczaj służą regulowane nóżki.
-
Należy zapewnić łatwy dostęp do wtyczki, by mieć możliwość odłączenia lodówki z gniazdka.
Lodówka wolnostojąca vs. lodówka do zabudowy - różnice
Czym się różni lodówka do zabudowy od wolnostojącej? Oto 5 największych różnic pomiędzy tymi dwoma sprzętami:
-
Pojemność - mimo że oba rodzaje lodówek mają zbliżone do siebie wymiary, lodówki do zabudowy oferują mniejszą pojemność. Wynika to z jej konstrukcji - taką lodówkę musimy bowiem wstawić w zabudowę meblową, która zajmuje sporo miejsca. Przykładowo lodówka Samsung RB 34T600DSA o wysokości 185,3 cm oferuje 228 l pojemności użytkowej w chłodziarce i 112 l pojemności w zamrażarce. W przypadku lodówki do zabudowy Samsung BRB 260000WW o wysokości 177,5 cm pojemność wynosi odpowiednio 196 l i 72 l.
-
Panel sterowania z wyświetlaczem - z racji tego, że lodówki do zabudowy są ukryte w meblach, nie są wyposażone w dotykowe panele sterowania czy podświetlenia, które są powszechnie stosowane w modelach wolnostojących.
-
Dystrybutor wody - w przeciwieństwie do lodówek wolnostojących, te ukryte w zabudowie nie mają dystrybutorów na świeżą i schłodzoną wodę.
-
Sposób montażu - lodówkę wolnostojącą wystarczy ustawić w konkretnym miejscu i podłączyć do prądu - nie wymaga to żadnych specjalistycznych umiejętności. Z kolei lodówka w zabudowie musi być odpowiednio zabudowana, a do tego potrzebna jest specjalistyczna wiedza i pomoc fachowców. Czy lodówka do zabudowy może stać bez zabudowy? Może, nie ma ku temu przeciwwskazań technicznych. Jednak takie urządzenia są dedykowane do obudowy, dlatego powinniśmy w tej kwestii przestrzegać zaleceń producenta.
-
Wyższa cena - ze względu na konstrukcję i sposób montażu lodówki do zabudowy są o wiele droższe niż urządzenia wolnostojące w podobnej klasie.
Lodówka do zabudowy vs. lodówka wolnostojąca - podobieństwa
Jeśli chodzi o parametry i funkcjonalność, normalna lodówka w zabudowie nie różni się znacząco od lodówki wolnostojącej. W obu modelach producenci stosują podobne technologie i funkcje, które mają zapewnić wydajną pracę urządzenia, zadbać o świeżość żywności, a także ułatwić codzienne użytkowanie. Jedną z takich funkcji jest system No Frost, który zapobiega gromadzeniu się szronu i lodu wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie, eliminuje konieczność rozmrażania. Oba typy lodówek mają szuflady do przechowywania świeżych warzyw i owoców, a także mięsa, wędlin czy ryb. O ile lodówki wolnostojące mają kostkarki wewnętrzne i zewnętrzne (umieszczone na drzwiach), tak już w lodówce do zabudowy kostkarka może być tylko wewnętrzna.
Skoro już wiemy, czym się różni lodówka do zabudowy od wolnostojącej, łatwiej podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego urządzenia do naszej kuchni.