Przeprowadzane badania dowodzą, że lodówki zużywają najwięcej prądu w gospodarstwie domowym. Szacuje się, że odpowiadają za zużycie około 30% całej energii. Trudno się dziwić, skoro lodówki pracują przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na szczęście zużycie prądu można obniżyć, wybierając urządzenie z wysoką klasą energetyczną. Jaka chłodziarko-zamrażarka najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku? Lodówka A+ czy A++? Możemy również postawić na model z najwyższą klasą A+++, jednak musimy się liczyć ze znacznie wyższą ceną zakupu.
[AKTUALIZACJA 01.03.2021]
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Od 1 marca 2021 Unia Europejska wprowadziła nowe etykiety energetyczne dla kilku grup produktowych, a mianowicie dla: lodówek, pralek, pralko-suszarek, zmywarek, chłodziarek do wina i telewizorów. Nowa skala energetyczna dla tych produktów to zakres od A do G. Znikają zatem klasy A+, A++ i A+++, które do tej pory oznaczały najwyższą efektywność energetyczną. Oznacza to, że lodówki, które do tej pory miały najwyższą klasę energetyczną A+++, najprawdopodobniej zostaną sklasyfikowane w klasie D i C. Póki co klasa A pozostanie pusta, by w przyszłości trafiły do niej jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia.
Więcej o nowych etykietach energetycznych przeczytasz w naszym poradniku:
Czym jest klasa efektywności energetycznej lodówki?
Klasa energetyczna jest to parametr, który określa zużycie prądu przez urządzenie elektryczne. W przypadku lodówki klasa efektywności energetycznej wskazuje, ile kilowatogodzin zużyje ona w ciągu jednego roku. Tę kwestię regulują unijne dyrektywy. Pełna klasyfikacja obejmuje 10 klas energetycznych – począwszy od najbardziej efektywnej energetycznie klasy A+++, a skończywszy na najniższej klasie G. Obecnie jednak producenci stosują etykiety energetyczne z siedmioma klasami, czyli: A+++, A++, A+, A, B, C oraz D. Zasada jest więc prosta: im wyższą klasę energetyczną wybierzemy, tym lodówka będzie bardziej energooszczędna. Jak sprawdzić klasę energetyczną lodówki? Wystarczy zapoznać się z jej etykietą energetyczną – klasa danej lodówki będzie oznaczona w czarnej strzałce.
Pamiętajmy jednak, aby zawsze porównywać urządzenia z tej samej kategorii, czyli np. lodówkę side by side Gorenje NRM8182MX z inną lodówką side by side, a nie standardową chłodziarko-zamrażarką. Mała lodówka będzie bowiem pobierała mniej energii niż lodówka o dużej pojemności. Jeśli będziemy porównywać urządzenia różniące się wielkością, zastosowaniem czy funkcjonalnością, nasze wnioski nie będą miały nic wspólnego z rzeczywistością.
Czy warto kupić lodówkę w klasie energetycznej A+++?
Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić lodówkę w najwyższej klasie energetycznej A+++. Choć jest ona tańsza w użyciu, jej cena jest znacznie wyższa niż w przypadku modeli z klasą A+. Różnica w cenie może niekiedy sięgać nawet 1500 zł. Podczas zakupu warto więc kierować się zdrowym rozsądkiem i przeliczyć opłacalność takiego zakupu. Musimy również pamiętać, że zwrot kosztów inwestycji jest bardzo długi. Różnica w cenie może się zwrócić dopiero po upływie kilku lub kilkunastu lat, kiedy konieczny będzie zakup nowego urządzenia. Właśnie dlatego w wielu przypadkach bardziej opłacalna dla nas będzie lodówka A+ czy A++.
Jakie jeszcze funkcje mają energooszczędne lodówki?
Nie tylko klasa energetyczna ma wpływ na pobór prądu lodówki, ale również jej wyposażenie i zastosowane udogodnienia. Należą do nich:
-
Oświetlenie LED – jest to zdecydowanie najbardziej energooszczędne oświetlenie, które znajduje się już praktycznie we wszystkich modelach lodówek.
-
Technologia No Frost – zapobiega powstawaniu lodu i szronu na ściankach lodówki, dzięki czemu pozytywnie wpływa na przechowywaną żywność i zużycie energii. Warto wybierać lodówki, które dysponują technologią No Frost zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce tak jak model Gorenje NRM8182MX.
-
Alarm otwartych drzwi – to praktyczna funkcja, która przypomina nam o konieczności zamknięcia drzwi lodówki. Alarm uruchomi się zazwyczaj po kilku sekundach.
-
Oddzielny zamrażalnik – warto kupować lodówki, w których zamrażalnik otwierany jest osobnymi drzwiami tak jak jest w przypadku lodówki side by side Gorenje NRM8182MX. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie otwierać chłodziarki, jeśli zechcemy wyjąć mrożonkę. Przełoży się to na większą energooszczędność urządzenia.
Jak korzystać z lodówki, aby zużywała mniej energii?
Niezależnie od tego, czy w naszej kuchni stanie lodówka A+ czy A++, podczas jej użytkowania powinniśmy stosować się do pewnych wskazówek, dzięki którym jeszcze bardziej obniżymy zużycie energii. Przede wszystkim nie powinniśmy niepotrzebnie otwierać drzwi urządzenia, gdyż za każdym razem będziemy wpuszczać do środka ciepłe powietrze. Jeśli zamierzamy rozmrażać mięso, warzywa czy owoce, powinniśmy włożyć je do chłodziarki. Dzięki temu obniżymy temperaturę w jej wnętrzu. Pamiętajmy również, aby nie wkładać do lodówki ciepłych potraw – grozi to nie tylko większym poborem prądu i zepsuciem innych produktów spożywczych, ale również może doprowadzić do usterki urządzenia.