Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak oszczędzać prąd w domu?

W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych. Każde z nich zużywa energię, której ceny mocno poszybowały w górę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczęło oszczędzać i racjonalnie korzystać ze swoich urządzeń, aby zmniejszyć zużycie prądu, a co za tym idzie – obniżyć rachunki. Wbrew pozorom oszczędzanie energii nie jest trudne. Czasami wystarczy mała zmiana nawyków, aby zauważyć efekty. O tym, jak oszczędzać prąd w domu, w firmie i w szkole, przeczytacie w naszym artykule. Pokażemy również, ile energii pobierają popularne domowe urządzenia.

 

Ceny energii mocno w górę

W 2022 roku ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosły. Dlatego rząd uchwalił ustawę, która gwarantuje stałą cenę prądu w 2023 roku dla osób, które potrafią oszczędzać. Stałą cenę energii będą mieć zagwarantowane:

 • gospodarstwa domowe, które w ciągu roku zużyją do 2000 kWh.

 • Gospodarstwa, w których żyje przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością i które zużyją do 2600 kWh.

 • Rolnicy oraz rodziny z co najmniej trójką dzieci, które zużyją do 3000 kWh.

Nowe zasady mają obowiązywać od początku 2023 roku. Ze względu na wejście w życie tej ustawy, wiele osób już zaczęło wyrabiać pewne nawyki, które pomogą ograniczyć zużycie prądu. Jednak zanim zaczniemy oszczędzać, powinniśmy sprawdzić, jak dużo energii zużywają poszczególne urządzenia elektryczne w domu. Dzięki temu będziemy mogli oszacować dzienne, miesięczne, a nawet roczne zużycie prądu.

 

Co bierze najwięcej prądu w domu?

Zanim przejdziemy do zagadnienia, jak oszczędzać prąd, najpierw sprawdźmy, co zużywa najwięcej prądu w gospodarstwie domowym. Poniżej przedstawiamy tabelę z rocznym zużyciem energii przez najpopularniejsze urządzenia znajdujące się w domu. Należy jednak pamiętać, że są to tylko orientacyjne dane, ponieważ każdy sprzęt AGD, RTV czy elektroniczny może zużywać inną ilość energii. Będzie to zależało m.in. od zamontowanych w urządzeniu podzespołów, jakości wykonania, klasy efektywności energetycznej, funkcji oszczędzających prąd czy też uruchomionych dodatkowych funkcji. 

 

Rodzaj urządzenia

Moc urządzenia

Czas użytkowania

Roczne zużycie energii elektrycznej

Roczny koszt użytkowania (cena za 1 kWh – 0,77 zł)

Płyta indukcyjna 

Dwa pola indukcyjne o mocy 2300 i 1800 W

30 minut dziennie

748,25 kWh

576,15 zł

Piekarnik 

2000 W

30 minut dziennie

365 kWh

281,05 zł

Lodówka 

40 W

24 h na dobę

350 kWh

269,50 zł

Zmywarka

0,8 kWh na cykl zmywania

1 cykl zmywania dziennie

292 kWh

224,84 zł

Kuchenka mikrofalowa 

900 W

20 minut dziennie

109 kWh

83,93 zł

Czajnik elektryczny

2000 W

20 minut dziennie

241 kWh

185,57 zł

Pralka

0,9 kWh na cykl prania

5 cykli w tygodniu

216 kWh

166,32 zł

Odkurzacz elektryczny 

1600 W

2 godziny tygodniowo

166 kWh

127,82 zł

Żelazko 

2100 W

2 godziny w tygodniu

202 kWh

155,54 zł

Telewizor 55 cali 

60 W

5 godzin dziennie

237 kWh

182,49 zł

Komputer stacjonarny

150 W

8 godzin dziennie

438 kWh

337,26 zł

Laptop 

48 W

8 godzin dziennie

140 kWh

107,8 zł

Naładowanie telefonu

Ładowarka o mocy 10 W

3 godziny dziennie

10,8 kWh

 

8,32 zł

 

Należy pamiętać, że to, ile prądu zużyje dane gospodarstwo domowe, będzie w dużym stopniu uzależnione od liczby mieszkających w nim osób oraz od częstotliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Jedni rzadziej gotują, inni częściej piorą, a jeszcze inni więcej czasu spędzają na oglądaniu telewizji. Z naszych obliczeń wynika jednak, że najwięcej prądu pobierają płyty indukcyjne, piekarniki oraz lodówki. Z kolei najmniej kosztuje nas ładowanie telefonów.

 

AGD

Jak obliczyć zużycie energii przez urządzenia?

Jeśli chcemy samodzielnie obliczyć, ile zapłacimy za użytkowanie komputera, telewizora czy lodówki, możemy wykonać szacunkowe obliczenia. Musimy znać jedynie moc urządzenia, jego czas pracy oraz cenę prądu za 1 kWh. Wówczas obliczenia będą wyglądać następująco:

 • Pamiętajmy, że potrzebne nam będą kilowaty, a 1000 W to 1 kilowat. Wystarczy zatem wartość podawaną w watach podzielić przez 1000

 • Następnie musimy pomnożyć moc urządzenia przez jego czas pracy. W ten sposób otrzymamy wynik w kilowatogodzinach.

Moc urządzenia [kW] x Czas pracy urządzenia [h] =  Ilość zużytej energii [kWh] 

 • Aby obliczyć koszt korzystania z urządzenia, wystarczy uzyskany wynik pomnożyć przez cenę jednej kWh energii elektrycznej.

Ilość zużytej energii [kWh] x Cena za 1 kWh [zł] = Koszt działania urządzenia [zł]

 • Jeżeli chcemy obliczyć miesięczny albo roczny koszt użytkowania urządzenia, to wynik mnożymy odpowiednio razy 30 dni oraz razy 365 dni. 

 

 

Ile kosztuje jedno pranie?

Pralka jest jednym z tych urządzeń AGD, które pobierają prąd i wodę, ale również wymagają dodatkowo zakupu detergentów. My skupimy się jednak na poborze energii i obliczymy, ile zapłacimy za jeden cykl prania. Współczesne pralki zużywają ok. 0,9 kWh podczas standardowego cyklu prania. Oznacza to, że za jeden cykl prania zapłacimy ok. 0,70 zł. Zakładając, że nastawiamy standardowy cykl prania 5 razy w tygodniu, miesięcznie zapłacimy ok. 13,86 zł, a rocznie ok. 166,32 zł.

 

Ile kosztuje 1 godzina oglądania telewizji?

Telewizor LED, OLED czy QLED zużywają różne ilości energii. Poza tym wpływ na zużycie energii będzie mieć też przekątna ekranu oraz rozdzielczość – im będzie wyższa, tym więcej prądu pobierze odbiornik.

 • W przypadku telewizora 45 cali o mocy 60 W, za jedną godzinę oglądania telewizji zapłacimy ok. 0,05 zł.

 • W przypadku telewizora 65 cali o mocy 150 W jedna godzina oglądania będzie nas kosztować ok. 0,12 zł

 

Ile kosztuje 1 godzina pieczenia w piekarniku elektrycznym?

Przeciętnej klasy piekarnik elektryczny pobiera od 2 do 3 kW energii elektrycznej. Jeśli przyjmiemy, że jego moc wynosi 2,5 kW, a koszt energii wynosi 0,77 zł, to za jedną godzinę pracy zapłacimy ok. 1,93 zł

 

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka jest jednym z niewielu urządzeń elektrycznych, które musi działać przez całą dobę. Do każdej lodówki producenci dołączają etykietę energetyczną, z której możemy dowiedzieć się, ile wynosi roczne zużycie prądu przez urządzenie. Warto pamiętać, że wpływ na pobór prądu będzie mieć nie tylko klasa energetyczna lodówki, lecz także jej rodzaj, wielkość i pojemność oraz dodatkowe funkcje oszczędzające energię.

 

Na potrzeby obliczeń, załóżmy, że lodówka pobiera rocznie 240 kWh. Przy cenie 0,77 zł za 1 kWh, za rok użytkowania takiej lodówki zapłacimy ok. 185 zł.

 
plakat jak oszczędzać prąd
 

Jak zaoszczędzić na prądzie w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym?

Wysokie opłaty za prąd są problemem dla wielu rodzin w Polsce. Poza tym zużywanie energii niekorzystanie wpływa na środowisko, gdyż ok. 80% energii w naszym kraju pochodzi ze spalania węgla. Z tego względu powszechną praktyką powinno stać się racjonalne korzystanie z energii i redukcja jej zużycia. Warto wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które pozwolą zaoszczędzić energię – czasami wystarczy zmiana pewnych nawyków, aby zauważyć różnicę w rachunkach za prąd. Jakich? Poniżej przedstawiamy sprytne sposoby na oszczędzanie energii w domu.

 

Jak oszczędzać prąd w kuchni? 19 sposobów

W kuchni znajduje się bardzo dużo urządzeń AGD, które pobierają prąd. Niektóre, tak jak lodówki, muszą pracować przez cały czas. Z innych, np. z płyty indukcyjnej czy piekarnika, korzystamy regularnie. Są również mniejsze sprzęty AGD, jak np. blender czy mikser, z których korzystamy od czasu do czasu. Właśnie dlatego oszczędzanie energii warto rozpocząć od kuchni. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą nam zaoszczędzić na prądzie:

 1. Do gotowania na płycie indukcyjnej używajmy garnków z grubym i płaskim dnem. Jeśli będziemy gotować w naczyniach, które nie przylegają do powierzchni płyty, urządzenie zużyje nawet do 50% więcej prądu.

 2. Dużą stratą energii jest gotowanie zamrożonej żywności. Z tego względu do garnka powinniśmy wkładać tylko rozmrożone wcześniej produkty – nie w kuchence mikrofalowej, tylko w lodówce.

 3. Podczas pieczenia potraw w piekarniku nie należy otwierać ani nawet uchylać drzwiczek, gdyż spowoduje to utratę ciepła.

 4. Lodówek i zamrażarek nie należy stawiać w pobliżu urządzeń wydzielających ciepło, czyli np. przy kuchenkach wolnostojących, kominkach czy grzejnikach. Nie powinniśmy również stawiać urządzenia chłodniczego w mocno nasłonecznionym miejscu. 

 5. Nie wkładajmy do lodówki ciepłego jedzenia i zawsze pilnujmy, aby jej drzwi były szczelnie zamknięte.

 6. Jeśli nie mamy lodówki No Frost, pamiętajmy o jej systematycznym rozmrażaniu. Gruba warstwa lodu sprawia, że urządzenie pobiera więcej energii.

 7. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, np. na 2 tygodnie, warto opróżnić lodówkę i wyłączyć ją z prądu.

 8. Zamiast przygotowywać skomplikowane, wielogarnkowe dania, korzystajmy z przepisów na dania jednogarnkowe. W ten sposób oszczędzimy nie tylko sporo energii, lecz także naszego czasu.

 9. Zrezygnujmy ze zmywania ręcznego na rzecz energooszczędnej zmywarki. Podczas jednego cyklu zmywania nie tylko oszczędzamy wodę, ale również energię elektryczną. Zmywanie mechaniczne zużywa nawet o 50% mniej prądu.

 10. W miarę możliwości w zmywarce włączajmy program eco. Trwa on dłużej niż standardowy program, ale za to urządzenie pobiera wtedy mniej prądu.

 11. Nastawiajmy cykl zmywania tylko wtedy, gdy zmywarka jest w całości zapełniona brudnymi naczyniami.

 12. Jeśli jest to możliwe, pieczmy i gotujemy kilka produktów jednocześnie, np. ziemniaki i mięso w jednym naczyniu żaroodpornym.

 13. Pamiętajmy, aby dostosowywać rozmiary garnków do rozmiarów pól grzejnych

 14. Zawsze korzystajmy z pokrywek, ponieważ dzięki nim dania gotują się szybciej. 

 15. Wykorzystujmy ciepło resztkowe podczas gotowania na płycie ceramicznej i pieczenia w piekarniku.

 16. Jeśli mamy taką możliwość, przed gotowaniem lub pieczeniem pokrójmy warzywa na mniejsze kawałki. Dzięki temu znacznie szybciej będą gotowe do spożycia.

 17. Mrożonki zawsze rozmrażajmy w chłodziarce. Nie dość, że jest to najlepszy i najbardziej higieniczny sposób rozmrażania, to jeszcze pozwala oszczędzić energię potrzebną do schłodzenia chłodziarki.

 18. Ok. 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia warto wyłączyć piekarnik. Przez te kilka minut bez problemu w komorze pieczenia utrzyma się odpowiednia temperatura, a piekarnik nie pobierze już więcej energii.

 19. Jeśli korzystamy z czajnika elektrycznego, wlewajmy do niego tylko tyle wody, ile potrzebujmy do zaparzenia herbaty, kawy czy innego ciepłego napoju. 

jak oszczędzać prąd w kuchni

W jaki sposób można oszczędzać energię w domu na co dzień?

Przedstawiamy 9 sposobów na oszczędzanie energii w domu.

 1. Jeśli odchodzimy od komputera na długi czas, po prostu go wyłączmy. Nie pozostawiajmy go w trybie uśpienia, gdyż cały czas będzie pobierał energię.

 2. Jeżeli mamy taką możliwość, korzystajmy z laptopów zamiast z komputerów stacjonarnych, gdyż pochłaniają one mniej prądu.

 3. Aby obniżyć zużycie prądu, możemy zmniejszyć poziom jasności ekranu monitora i telewizora.

 4. Ograniczmy liczbę używanych jednocześnie urządzeń, np. laptopa i telewizora.

 5. Nie zasypiajmy podczas oglądania telewizji.

 6. Gdy urządzenie jest już w pełni naładowane, odłączmy je od prądu. Dotyczy to nie tylko telefonów, lecz także powerbanków, smartwatchy i innych bezprzewodowych urządzeń.

 7. Pamiętajmy, że są również urządzenia pobierające prąd nawet wtedy, gdy są wyłączone. Dlatego, jeśli z nich nie korzystamy, warto wyjąć ich wtyczki z gniazdek. Do takich urządzeń należą m.in. dekoder TV, komputer stacjonarny, pralka, drukarka, telewizor, kuchenka mikrofalowa, piekarnik, ładowarka do telefonu czy urządzenia z zegarem.

 8. Podczas odkurzania regulujmy moc ssania, dostosowując ją do rodzaju odkurzanych powierzchni i ich stopnia zanieczyszczenia.

 9. Żelazko najwięcej prądu pobiera podczas nagrzewania. Dlatego, aby nie marnować energii, warto prasować więcej ubrań za jednym razem. Jeśli jest to możliwe, prasowanie zawsze zaczynajmy od tkanin, które wymagają najniższych temperatur. Dzięki temu będziemy stopniowo zwiększać temperaturę i nie będzie konieczne schładzanie żelazka.

jak oszczędzać prąd w domu

Jak oszczędzać energię elektryczną w łazience?

Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że w łazience nie ma wielu urządzeń, które pobierają energię. Musimy jednak pamiętać, że w łazience najwięcej korzystamy z ciepłej wody, a do jej podgrzania do odpowiedniej temperatury potrzebna jest oczywiście energia. Poniżej przedstawiamy 6 sposobów na oszczędzanie prądu w łazience.

 1. Pamiętajmy, aby nastawiać cykl prania przy pełnym załadunku. Dwukrotne nastawienie prania z bębnem zapełnionym jedynie do połowy dwukrotnie zwiększy pobór energii przez urządzenie.

 2. W razie możliwości nastawiajmy programy prania z niższą temperaturą. Pralka pobiera bowiem najwięcej energii podczas nagrzewania wody.

 3. Nastawiając cykl prania, korzystajmy z funkcji energooszczędnych i programów eco.

 4. Zamieńmy kąpiel na szybki prysznic. W ten sposób nie tylko zmniejszymy zużycie wody, ale również energii, ponieważ mniejsza ilość wody będzie wymagała podgrzania do odpowiedniej temperatury.

 5. Ograniczmy korzystanie z suszarki bębnowej. A jeśli już z niej korzystamy, wybierajmy najwyższe obroty, co znacznie skróci proces suszenia.

 6. Jeśli bojler jest włączony, to cały czas podgrzewa wodę, zużywając przy tym energię. Aby zaoszczędzić prąd na bojlerze, warto całkowicie go wyłączyć, jeżeli ciepła woda nie jest nam potrzeba albo nikogo nie ma w domu.

jak oszczędzać prąd w łazience

Jak oszczędzać prąd na oświetleniu? 9 skutecznych sposobów

 1. Pracujmy i wykonujmy prace domowe przy świetle dziennym. Dzięki temu ograniczymy włączanie lamp i głównego oświetlenia.

 2. Jeśli wystarczy nam punktowe źródło światła, włączmy lampkę, a nie górne oświetlenie.

 3. Wymieńmy wszystkie tradycyjne żarówki na energooszczędne diody LED. Nie dość, że pobierają one o wiele mniej prądu, to jeszcze cechują się bardzo długą żywotnością.

 4. Ustawmy biurko w pobliżu okna, aby jak najdłużej korzystać z dziennego światła.

 5. Nie zasłaniajmy okien dużymi przedmiotami, ciężkimi zasłonami czy dużymi roślinami doniczkowymi. Dzięki temu dłużej będziemy mogli korzystać z dziennego światła.

 6. Zamontujmy na zewnątrz domu i w ogrodzie lampy z czujnikiem ruchu. Dzięki temu oświetlenie włączy się tylko wtedy, gdy ktoś będzie obok przechodził.

 7. Wybierajmy takie klosze i lampy, które nie ograniczają dostępu do światła.

 8. Wychodząc z jednego pomieszczenia do drugiego, zawsze pamiętajmy o wyłączeniu światła. 

 9. Do ogrodu warto rozważyć zakup lampek solarnych, które nie pobierają prądu.

 
jak oszczędzać prąd na oświetleniu

 

Jak oszczędzać prąd na ogrzewaniu i termoizolacji? 8 sposobów

 1. Przede wszystkim nie należy blokować ciepła z kaloryferów, np. przystawiając je regałami lub zasłaniając kanapą.

 2. Włączajmy grzejniki tylko wtedy, gdy są konieczne. Często wystarczy ubrać cieplejsze ubrania, aby nie odczuwać chłodu.

 3. Jeśli niewiele czasu spędzamy w danym pomieszczeniu, wyłączmy w nim ogrzewanie.

 4. W dzień odsłaniajmy okna, aby do domu trafiło jak najwięcej ciepła.

 5. Jeśli zamierzamy przewietrzyć pomieszczenie, zawsze zakręcajmy grzejniki, by nie marnować energii. Poza tym lepiej przewietrzyć mieszkanie kilka razy przez krótki czas niż jednorazowo przez długi czas.

 6. Zadbajmy o odpowiednie uszczelnienie okien i drzwi, lub wymieńmy je na nowe. Czasami do ograniczenia strat ciepła wystarczy ich regulacja.

 7. Wyeliminujmy wszelkie mostki cieplne, przez które ucieka z naszego domu ciepło.

 8. Jeśli nasza izolacja jest już wysłużona i nieefektywna, powinniśmy zadbać o jej wymianę. Pozwoli to znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

jak oszczędzać prąd na termoizolacji

Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? 

Oprócz zmiany nawyków możemy też podjąć inne kroki, które pozwolą nam obniżyć rachunki za prąd. Wymiana urządzeń na bardziej energooszczędne czy zmiana dostawcy prądu mogą dać zauważalne efekty.

 

Zakup urządzeń energooszczędnych

Jak oszczędzać prąd w domu? Jednym ze sposobów jest wymiana starych, wysłużonych urządzeń elektrycznych na nowe i energooszczędne. Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich lodówki, zmywarki, pralki czy telewizory były jak najbardziej energooszczędne. Warto zatem wybierać sprzęty, które cechują się jak najwyższą klasą efektywności energetycznej, czyli takie, które oznaczone są literką A, B lub C

Biorąc pod uwagę obecne ceny energii elektrycznej, zakup droższego, ale energooszczędnego urządzenia, może się bardzo szybko zwrócić.

 

 

Fotowoltaika

Sposobem na ogromne oszczędności na kosztach energii są odnawialne źródła energii. Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, warto zamontować w ogrodzie farmę fotowoltaiczną, która pracuje przez cały rok. Wielkość produkcji energii zależy od tego, ile światła słonecznego dojdzie do farmy. Największa produkcja jest na wiosnę i w okresie letnim. Dzięki temu, że nasze urządzenia elektryczne będą pobierać energię ze słońca, rachunki za prąd będą dużo niższe. 

 
fotowoltaika - zmniejszenie rachunków za prąd
 

Zmiana taryfy energii elektrycznej

Jeśli chcemy zaoszczędzić na prądzie, powinniśmy zastanowić się nad zmianą taryfy z G11 na G12. Taryfa G12 adresowana jest głównie do osób, które z urządzeń elektrycznych korzystają wieczorami, a zatem do wszystkich, którzy w ciągu dnia pracują lub uczą się poza domem. Dokładne godziny obowiązywania takiej taryfy są ustalane przez dystrybutorów w danym regionie. 

 

Zmiana dostawcy energii

Sposobem na obniżenie rachunków za prąd może być również zmiana dotychczasowego dostawcy energii. Warto sprawdzić, jacy dostawcy są dostępni i porównać oferowane przez nich ceny. Wybierając atrakcyjniejszą ofertę, możemy zaoszczędzić trochę gotówki.

 

Montaż licznika przedpłatowego

Jeśli chcemy kontrolować zużycie prądu, możemy pomyśleć o zamontowaniu licznika przedpłatowego pre-paid. Takie urządzenie pozwala kontrolować zużycie prądu. Zazwyczaj jest instalowane u osób, które mają zadłużenia. Najpierw należy wykupić konkretną ilość kilowatogodzin, a następnie z nich korzystać. 

 

Jak oszczędzać prąd w biurze?

W firmie również można oszczędzać na energii elektrycznej. Wbrew pozorom przekonanie pracowników do oszczędności nie musi być takie trudne, ponieważ wiele osób po prostu przeniesie dobre nawyki z domu do pracy. 

Oto kilka sposobów na proste oszczędzanie energii w pracy:

 • Starajmy się nie nadużywać klimatyzacji. Jeśli jednak jest ona niezbędna, nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury. Urządzenie pobierze wtedy więcej energii. Poza tym zbyt duża różnica w temperaturze jest szkodliwa dla zdrowia.

 • Tam, gdzie jest to możliwe, korzystajmy z dziennego oświetlenia.

 • W całej firmie należy zamontować energooszczędne diody LED.

 • Wychodząc z pracy do domu, zawsze powinniśmy wyłączać komputery i monitory. A jeśli pracujemy na laptopach, to powinniśmy wyjmować wtyczkę z gniazdka.

 • Warto pytać współpracowników, czy nie potrzebują wody na herbatę, czy kawę. W ten sposób za jednym razem nastawimy dużą ilość wody, co przyniesie dodatkowe oszczędności. 

 • Jeżeli nie korzystamy z drukarek, wyłączmy je z prądu, gdyż należą one do tych urządzeń, które w trybie stand-by pobierają energię. Poza tym powinniśmy drukować tylko te dokumenty, które są niezbędne. Resztę spokojnie można przechowywać lub przesyłać w wersji elektronicznej.

 • Drukując dokumenty, warto korzystać z opcji drukowania dwustronnego. W ten sposób ograniczymy pobór energii, a przy okazji zaoszczędzimy papier.

 • Warto przestawić urządzenia biurowe na bardziej energooszczędny tryb pracy

 • Planując zakup nowych sprzętów AGD do kuchni pracowniczej, należy wybierać modele w jak najwyższej klasie efektywności energetycznej.

 • Na czym zaoszczędzić prądu w firmie? Dużą oszczędnością może być także zamontowanie listew przełącznikowych z gniazdkami. Wówczas wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby odciąć zasilanie wszystkim podpiętym do listwy urządzeniom. 

jak oszczędzać prąd w firmie

Jak oszczędzać prąd w szkole?

Energię elektryczną można oszczędzać również w szkole. Są pewne kroki, które mogą podjąć zarówno uczniowie i nauczyciele, jak i administracja szkoły.

Oto sposoby oszczędzania prądu dla dzieci:

 • Po zakończeniu zajęć w pracowni informatycznej należy wyłączyć komputer.
 • Wychodząc z toalety, zawsze należy wyłączać światła – zarówno to w kabinie, jak i główne.

 • Należy zakręcać wodę po umyciu rąk.

 • Warto segregować śmieci, wrzucając papierki po śniadaniu i napojach do odpowiednich pojemników. Dzięki temu możliwe będzie wyprodukowanie nowych opakowań z odzyskanych odpadów, co pozwoli obniżyć zużycie energii i wydobycie surowców naturalnych. 

Jeśli chodzi natomiast o nauczycieli, to mogą oni podjąć następujące kroku w celu oszczędzania energii:

 • Wyłączanie urządzeń po zakończonej lekcji. Dotyczy to w szczególności projektorów multimedialnych, telewizorów i komputerów. 

 • Rozsądne korzystanie z oświetlenia. Nie należy włączać oświetlenia, gdy nie jest to konieczne. W ciągu dnia do prowadzenia zajęć zazwyczaj wystarczy światło dzienne.

 • Uczenie dzieci dobrych nawyków, które przydadzą się im nie tylko w szkole, ale również w codziennym życiu.

Dodatkowo szkoła może podjąć decyzję o wyłączeniu oświetlenia w godzinach nocnych, wyłączeniu ogrzewania w weekendy i dni wolne od nauki, a także o obniżeniu temperatury o kilka stopni.

 

Czy istnieje urządzenie do oszczędzania prądu?

Niestety nie istnieje żadne magiczne urządzenie, które oszczędzałoby za nas prąd. Jeśli chcemy ograniczyć zużycie energii i obniżyć nasze rachunki, to przede wszystkim sami musimy zmienić nasze przyzwyczajenia i podjąć pewne kroki, które pozwolą nam zaoszczędzić trochę gotówki. 

W sklepach znajdziemy jednak niewielkie urządzenia, które wpina się do gniazdka elektrycznego. Są one reklamowane jako sprzęty pozwalające obniżać energię. W rzeczywistości są to jednak kondensatory prądu, które kompensują moc bierną indukcyjną, co powoduje spadek wartości prądu w instalacji. Takie urządzenie nie sprawdzi się w domu do oszczędzania prądu. Kondensatory najczęściej wykorzystywane są w fabrykach, gdzie znajdują się sprzęty, które pobierają ogromną ilość prądu. 

 

Jak oszczędzać prąd? Podsumowanie

Jak widzicie, istnieje mnóstwo sposobów, które pomogą nam zmniejszyć zużycie prądu w domu. Niektóre z nich wymagają od nas naprawdę niewielkiego zaangażowania, dlatego warto zacząć stosować je na co dzień. 

Pamiętajmy, że oszczędzanie energii ma nie tylko aspekt ekonomiczny. To również mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, a także redukcja zużycia cennych surowców, które przecież nie są nieograniczone. Powinniśmy rozsądnie eksploatować zasoby i dbać o naszą planetę, aby mogły cieszyć się nią również przyszłe pokolenia.

 

Bibliografia:

 • https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/poradnik-odbiorcy/jak-oszczedzac-energie/1903,Jak-zmniejszyc-rachunki-za-energie-elektryczna-i-zaoszczedzic.html
 • https://www.rachuneo.pl/artykuly/jak-oszczedzac-prad-sposoby-do-zastosowania-od-zaraz
 • https://pgnig.pl/sprawdzilismy-co-zuzywa-najwiecej-pradu-w-twoim-domu
 • Poradnik „Jak oszczędzać energię?”, energa.pl
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS