% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Oświetlenie LED w lodówkach – jakie są jego zalety?

Lodówka jest jednym z niewielu sprzętów AGD, które muszą pracować przez cały czas. Szacuje się, że jest ona odpowiedzialna za zużycie nawet 25-30% całego prądu w mieszkaniu. Właśnie z tego względu producenci wyposażają współczesne modele w coraz więcej funkcji i udogodnień, które pozwalają zminimalizować ich koszty użytkowania. Jednym z nich jest oświetlenie LED w lodówkach, które dobrze oświetla wnętrze naturalnym światłem, a jednocześnie nie zużywa zbyt wiele energii.

 

Oświetlenie LED w lodówkach czy zwykłe?

Chyba każdy się zgodzi, że oświetlenie w lodówce jest niezbędne. Pozwala na wygodne korzystanie z lodówki o każdej, gdyż dobrze oświetla znajdujące się w środku produkty. Dzięki oświetleniu w lodówce możemy nawet po zmroku sięgnąć po przekąskę, nie włączając głównego oświetlenia w kuchni. Przez wiele lat w lodówkach producenci montowali klasyczne żarówki z gwintem E14. Jednak rozwój techniki sprawił, że współczesne chłodziarki korzystają z innego rodzaju oświetlenia. Najpierw producenci chętnie montowali oświetlenie halogenowe, jednak później i ono zostało zastąpione – przez oświetlenie ledowe. Diody LED znajdziemy m.in. w lodówce Beko RCNA 366I40XB

Warto dodać, że badania naukowe dowiodły, iż ledy emitujące ultrafiolet przedłużają trwałość żywności. Możemy się więc spodziewać, że w niedługim czasie pojawiają się one w nowych modelach lodówek. Marka Beko stosuje już w swoich lodówkach system Active Fresh Blue Light, który znajdziemy choćby w modelu Beko RCNE 366E30ZXP. Do komory z żywnością dostaje się światło o lekko niebieskim zabarwieniu, co pozwala zachować ciągłość procesu fotosyntezy w owocach i warzywach. Dzięki temu zachowują one świeżość przez dłuższy czas, a do tego nawet zwiększają wartości odżywcze.  

 
Lodówki

Co nam daje oświetlenie LED w lodówkach?

Obecnie diody LED są powszechnie wykorzystywane, nie tylko w sprzętach AGD, ale przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Cechują się one małymi rozmiarami i bardzo długą żywotnością, która może sięgać nawet 100 tysięcy godzin. Oznacza to, że będą one świecić nawet kilka lat. Gdy się przepalą, wymiana oświetlenia ledowego w lodówce nie sprawi nam żadnego problemu. Co więcej, diody ledowe emitują światło o określonej barwie, dzięki czemu można uzyskać praktycznie każdy kolor (tak działają diody LED RGB). Warto dodać, że ledy zaczynają swoją pracę natychmiast po uruchomieniu. Nie potrzebują czasu na rozgrzanie się i osiągnięcie określonych parametrów. Dzięki temu od razu po otworzeniu drzwi lodówki włączy się oświetlenie. Jak widać, diody LED mają mnóstwo zalet, jednak największą z nich jest ich energooszczędność. Są w stanie zużyć nawet do 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne lodówki. 

oswietlenie-led-w-lodowkach-beko.webp

Jakie jeszcze funkcje wpływają na energooszczędność lodówki?

Oświetlenie LED w lodówkach to tylko jeden z parametrów, który wpływa na ich energooszczędność. Producenci stworzyli o wiele więcej funkcji, dlatego przed zakupem urządzenia, warto dokładnie zapoznać się z jego instrukcją i specyfikacją techniczną. Duży wpływ na energooszczędną pracę lodówki mają również:

  • Klasa energetyczna – najbardziej energooszczędne są lodówki w klasie od D wzwyż. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu zużyje lodówka. Przykładowo lodówka Beko RCNA366I40XB może pochwalić się wysoką klasą energetyczną, dzięki czemu – według szacunków producenta – zużyje zaledwie 180 kWh w ciągu roku. Wszystkie informacje o zużyciu energii przez lodówkę znajdziemy na etykiecie energetycznej

  • Technologia No Frost – gromadzący się wewnątrz chłodziarki lód i szron nie tylko negatywnie wpłynie na jakość przechowywanej żywności, ale również sprawi, że urządzenie będzie intensywniej pracować. To z kolei przełoży się na większe zużycie prądu. Dlatego warto kupować lodówki wyposażone w technologię No Frost, która zapewnia stały obieg chłodnego powietrza, nie dopuszczając do powstania wilgoci, szronu czy lodu. Dzięki temu nie musimy tracić czasu i własnej energii na rozmrażanie lodówki, a nasza żywność na dłużej zachowa swoją świeżość.

  • Alarm otwartych drzwi – wiele osób otwiera drzwi chłodziarki i przebiegając wzrokiem po półkach zastanawia się, jakie produkty wybrać. Dzieje się tak również wtedy, gdy na półkach panuje bałagan i mamy trudności ze znalezieniem konkretnych produktów. Choć z pozoru wydaje się to błahostką, ma ogromny wpływ na pracę lodówki. Przez otwarte drzwi do jej wnętrza dostaje się ciepłe powietrze, dlatego zaczyna intensywniej pracować, aby jak najszybciej obniżyć temperaturę do optymalnego poziomu. Skutkiem tego jest większy pobór energii. Na szczęście producenci znaleźli rozwiązanie tego problemu, tworząc tzw. alarm otwartych drzwi, który znajdziemy m.in. w lodówce Beko RCNA 366I40XB. Jeśli przez pewien czas drzwi pozostaną otwarte, uruchomi się alarm, który przypomni nam o konieczności ich zamknięcia. 

 

 

Oświetlenie LED nie tylko wpływa na komfort użytkowania lodówki, gdyż doskonale podświetla przechowywane w niej produkty spożywcze. Jest również jednym z czynników, które wpływają na energooszczędną pracę. Biorąc pod uwagę fakt, że lodówka musi pracować non-stop, każde rozwiązanie pozwalające oszczędzić energię elektryczną, jest na wagę złota.  

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS