Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki laptop na studia wybrać?

Laptop na studiach jest niezbędny. Służy do robienia notatek, wyszukiwania informacji, robienia projektów czy pisania pracy magisterskiej. Trudno jest jednak wskazać idealnego laptopa dla wszystkich studentów, gdyż wiele kierunków studiów ma specyficzne wymagania. Istnieje jednak wiele uniwersalnych parametrów, którymi powinien cechować się dobry laptop na studia.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Wybór laptopa na studia będzie uzależniony od wielu czynników. Każdy model powinien mieć jednak wydajne podzespoły, który zapewnią studentom płynne i wygodne użytkowanie. Sprawdzamy, jakie parametry powinien mieć dobry laptop dla studenta.
  • Niektóre kierunki studiów mają specyficzne wymagania, co będzie wiązać się z zakupem odpowiedniego laptopa. Jaki laptop najlepiej sprawdzi się dla studenta informatyki, a jaki dla grafika?
  • Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na model zakupionego laptopa, jest cena. Ile kosztuje dobry laptop na studia?
  • Na koniec podpowiemy, jakie firmy warto brać pod uwagę, wybierając laptop na studia.

 

Laptop na studia – co powinien mieć?

Wybór laptopa na studia będzie uzależniony od wielu czynników, takich jak kierunek studiów, preferowane oprogramowanie, budżet i wiele innych. Są jednak pewne uniwersalne cechy, które łączą laptopy dla wszystkich studentów. Należą do nich nie tylko mobilność i wytrzymała bateria, ale również matowy ekran, wygodna klawiatura i dobre podzespoły, które pozwolą na wiele godzin płynnej pracy.

 

Jaki procesor wybrać?

Procesor jest jednym z najważniejszych elementów każdego laptopa. Ze względu na to, że odpowiada za przetwarzanie wszystkich procesów obsługiwanych przez komputer, powinien cechować się wysoką wydajnością i szybkością działania. Jaki procesor powinien mieć dobry laptop na studia? Najlepszym wyborem będą procesory:

  • Intel Core i3 lub AMD Ryze 3 – zapewniają podstawową wydajność,
  • Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 – bardzo dobra wydajność,
  • Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7 – największa wydajność.

Wybierając laptopa, warto również zwrócić uwagę na litery, które widnieją przy nazwach procesorów. Przykładowo literka H oznacza zintegrowaną kartę graficzną o wysokiej mocy, a literka U to ultra niski pobór mocy.

 

Pamięć RAM

Ile RAM-u powinien mieć laptop na studia? Obecnie absolutnym minimum jest 8 GB pamięci RAM, najlepiej DDR4. Mniejsza ilość po pewnym czasie po prostu przestanie wystarczać. Z tego też względu warto zwrócić uwagę, czy laptop ma możliwość rozbudowy pamięci RAM.

 

laptop-na-studia-co-powinien-miec.jpg [115.69 KB]

 

Jaka karta graficzna?

Czy laptop na studia musi mieć dobrą kartę graficzną? Wszystko zależy od kierunku studiów i potrzeb studenta. Do celów związanych z nauką z reguły wystarczy laptop ze zintegrowaną kartą graficzną. Jeśli jednak szukamy laptopa dla grafika albo studenta, który w wolnym czasie lubi pograć w gry, najlepszym wyborem będą karty graficzne od NVIDIAGTX lub RTX.

 

Dysk SSD

Studenci przechowują duża ilość notatek, materiałów do nauki czy projektów, dlatego najlepszym wyborem dla nich będzie laptop z dyskiem SSD. Taki dysk zapewnia szybki zapis i odczyt danych, przyspiesza działanie aplikacji , a także skraca czas uruchamiania laptopa. Jeśli jednak mamy dodatkowy budżet, dobrym pomysłem będzie dokupienie przenośnego dysku, który świetnie nada się do przechowywania danych – materiałów do nauki, zdjęć czy innych dokumentów.

Laptopy

Ekran laptopa – wielkość, rozdzielczość i matryca

Wybierając laptop na studia, koniecznie należy też przyjrzeć się ekranowi. Po pierwsze jego wielkość powinna być dostosowana do potrzeb studenta. Jeśli potrzebne jest urządzenie jedynie do robienia notatek i przeglądania Internetu, to wystarczy nawet mały laptop 12-calowy. Warto jednak wybrać laptop z ekranem o przekątnej 14 lub 15,6 cali. Taki laptop umożliwi już wygodne oglądanie filmów czy nawet granie w gry.

Oprócz przekątnej ekranu ważna jest też jego jakość. Najlepiej, aby matryca laptopa była matowa. Dzięki temu, że nie odbija ona światła, łatwiej można korzystać z laptopa, gdyż na ekranie nie pojawiają się refleksy świetlne. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to dobrym wyborem będzie Full HD (1920 × 1080 pikseli). Taka rozdzielczość zapewni dobrą szczegółowość obrazu zarówno w czasie pracy w dokumencie tekstowym, jak i podczas oglądania filmów.

 

System operacyjny

W sklepach dostępne są laptopy z systemem operacyjnym albo bez niego. Który będzie lepszym wyborem? Wszystko zależy od użytkownika. Jeśli planuje on postawić darmowy system, np. Linux albo posiada już zakupiony system operacyjny, to zakup laptopa bez systemu będzie jak najbardziej uzasadniony. Taki laptop będzie znacznie tańszy. Dzięki temu przy podobnym wydatku będzie można sięgnąć po laptopa z wydajniejszymi podzespołami.

W przypadku, gdy użytkownik nie posiada systemu operacyjnego, i tak będzie musiał go zakupić. Takie osoby powinny wybierać laptopy z systemem. Najlepiej wybrać platformę Windows 11, gdyż gwarantuje ona kompatybilność z praktycznie każdym oprogramowaniem.

 

dobry-laptop-na-studia-parametry.jpg [188.87 KB]

 

Klawiatura

Mogłoby się wydawać, że klawiatura w laptopie dla studenta nie ma większego znaczenia. Nie jest to jednak prawdą. Studenci będą często korzystać z klawiatury, np. do robienia notatek, pisania projektów i prac zaliczeniowych czy też pisania pracy magisterskiej. Dlatego pisanie na klawiaturze powinno być jak najbardziej komfortowe. W tym przypadku nie sprawdzi się laptop z dotykową klawiaturą.

Dla studenta najlepsza będzie cicha klawiatura o niewysokim skoku. Jej dodatkową zaletą będzie podświetlenie, które umożliwi swobodną pracę wieczorem lub w zaciemnionym pomieszczeniu.

 

Wytrzymała bateria

Laptop na studiach będzie pracował niemal na okrągło, dlatego powinien mieć wytrzymałą baterię. Najlepiej rozglądać się za modelem, który jest w stanie pracować na baterii przynajmniej 8-10 godzin. Dzięki temu z laptopa można będzie korzystać nie tylko na wykładach czy w pracowniach, ale również w kawiarni czy plenerze. Producenci laptopów zazwyczaj podają orientacyjny czas pracy na baterii.

 

Mobilność

Laptop dla studenta powinien być mobilny, czyli łatwy do przenoszenia i wygodny w pracy niemal w każdym miejscu. Niska waga i niewielki rozmiar są tu ważnymi parametrami. Nie oznacza to jednak, że trzeba wybrać mały laptop na studia. Współczesne laptopy mają inną konstrukcję niż modele, które były dostępne w sprzedaży kilka lat temu. Są bardzo lekkie i oferują kompaktowe rozmiary, mimo że mają klasyczne wyświetlacze 15,6 cala. Taki lekki laptop na studia waży mniej niż 2 kg. Dzięki temu z powodzeniem będzie mógł towarzyszyć studentom na uczelni.

 

laptop-na-studia-podzespoly.jpg [216.23 KB]

 

Jaki laptop na studia wybrać?

Studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale także intensywnej pracy, projektów i wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego laptopa, który sprosta wszystkim wyzwaniom akademickim. Warto jednak pamiętać, że wybór laptopa może być uzależniony nie tylko od ogólnych potrzeb studenta, ale także od konkretnego kierunku studiów. Humaniście nie będzie potrzebny tak zaawansowany laptop co informatykowi lub studentowi grafiki komputerowej.

 

Laptop dla studenta informatyki oraz programisty – jaki?

Informatyka i programowanie to dziedziny, które wymagają od komputera nie tylko sprawności w obsłudze podstawowych aplikacji, ale także zdolności do radzenia sobie z zaawansowanymi narzędziami, środowiskami programistycznymi i wirtualizacją. Dla studenta informatyki oraz dla profesjonalnego programisty odpowiedni wybór laptopa jest kluczem do efektywnej pracy.

Laptop na studia informatyczne przede wszystkim powinien mieć mocny procesor, przynajmniej czterordzeniowy. Dobrym wyborem będą jednostki Intel Core i7 lub i9, ewentualnie ich odpowiedniki od AMD, jak Ryzen 7 czy Ryzen 9. Potrzebna będzie taka duża ilość pamięci RAM, która pozwoli na pracę z wieloma otwartymi aplikacjami. Zalecane minimum to 16 GB, ale warto rozważyć 32 GB. Jeśli chodzi o dysk, to koniecznie musi to być SSD o dużej pojemności – przynajmniej 512 GB. Laptop dla programisty powinien mieć też dobrej jakości wyświetlacz i wygodną klawiaturę. Niezbędne będą również różnorodne porty (USB-C, HDMI czy czytnik kart SD) oraz nowoczesne technologie łączności, takie jak Wi-Fi 6.

 

laptop-na-studia-przeznaczenie.jpg [167.04 KB]

 

Co powinien mieć laptopa dla studenta grafiki i projektowania?

Studenci grafiki i projektowania będą pracować z zaawansowanymi programami graficznymi, tworzyć animacje czy modelować 3D. Wszystkie te zadania wymagają odpowiednio mocnego urządzenia. Taki laptop powinien mieć wielordzeniowy procesor, najlepiej Intel Core i7 lub i9, bądź ich odpowiedniki od AMD - Ryzen 7 czy Ryzen 9. Pozwalają one na płynną pracę nawet z najbardziej wymagającymi programami. Procesor musi mieć wsparcie w postaci dużej ilości pamięci RAM. Minimum to 16 GB, ale dla pełnego komfortu zaleca się wybrać 32 GB lub więcej. Dysk SSD powinien mieć minimum 512 GB, a poza tym protokół NVMe, który usprawnia wymianę danych. Warto także zaopatrzyć się w dysk HDD, który będzie służył do przechowywania gotowych projektów.

Jednym z najważniejszych podzespołów będzie też profesjonalna karta graficzna, najlepiej taka przeznaczona do gamingu. W przypadku grafiki 2D wystarczająca będzie karta GeForce GTX serii 16XX albo AMD Radeon RX. Natomiast do grafiki 3D i animacji potrzeba więcej mocy. Dobrym wyborem będzie karta RTX serii 20xx, lub 30xx lub Radeon RX Vega albo Radeon Pro. Właśnie ze względu na wysoką wydajność i doskonałą grafikę, dla studentów grafiki i projektowania polecane są laptopy gamingowe. Jeśli chodzi o wyświetlacz, to modele z przekątną 15,6 lub 17,3 cala będą odpowiednie. Ekran powinien mieć matrycę IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia oraz rozdzielczość minimum Full HD. Należy też zwrócić uwagę na procent pokrycia palety sRGB – im będzie wyższy, tym żywsze i lepiej odwzorowane kolory.

Laptopy gamingowe

Laptop na studia – jaka cena?

Decyzja o zakupie laptopa na studia wiąże się nie tylko z analizą podzespołów. Jednym z kluczowych elementów jest także dostępny budżet. Kiedyś można było kupić laptop do 1000 zł. Dziś w tej cenie niezwykle trudno jest znaleźć jakiekolwiek urządzenie.

 

Laptop do 1500 zł

Jeśli studencki budżet jest niewielki, wybór laptopów również będzie ograniczony. W cenie do 1500 zł trudno będzie znaleźć kompletne urządzenie, które sprosta potrzebom studenta. Najczęściej będą to laptopy bez systemu operacyjnego, ze zintegrowanym układem graficznym, 8 GB pamięci RAM i szybkim dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Jeśli jednak interesuje nas laptop z systemem operacyjnym, to w kwocie do 1500 zł znajdziemy raczej mniej znane marki.

 

Laptop do 2500 zł

Dysponując wyższą kwotą, około 2500 zł można już liczyć na dużo większy wybór. W tej cenie dostępne są już modele z procesorami Intel Core i5 czy AMD Ryzen 5. Większość ma dyski SSD o pojemności 512 GB oraz 8 GB pamięci RAM. Można jednak znaleźć modele, które oferują nawet 16 GB pamięci RAM.

W tej cenie dobrym wyborem będzie laptop HP 15s 15,6" Ryzen 7 5700U, który ma 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7, szybki dysk SSD o pojemności 512 GB oraz 8 GB pamięci RAM. Warto też zwrócić uwagę na laptopa Asus X515JA-BQ3209W. Został on wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Intel Core i5-1035G1, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Poza tym ma matową matrycę IPS oraz czytnik linii papilarnych.

 

 

Laptop na studia do 4000 zł

W tej cenie dostaniemy już dobry laptop na studia, a nawet urządzenie, które posłuży nam do gier. Modele w kwocie około 4000 zł zazwyczaj mają procesory co najmniej Intel Core i5 (10. lub 11. generacji) lub AMD Ryzen 5. Pamięć RAM to minimum 8 GB, jednak zdecydowana większość modeli ma 16 GB pamięci. Niektóre oferują jeszcze więcej, bo nawet 32 GB pamięci RAM. Takie laptopy mają szybkie dyski SSD o pojemności 512 GB lub 1000 GB. Dla większości kierunków zintegrowana karta graficzna (np. Intel UHD lub Iris Xe) będzie wystarczająca. Dla kierunków związanych z grafiką czy projektowaniem warto rozważyć laptop z dedykowaną kartą graficzną.

W tej cenie możemy kupić laptop Asus TUF Gaming FX506HE-HN012W, który został wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-11400H, 16 GB pamięci RAM DDR4 oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Urządzenie ma też zintegrowaną kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 3050 Ti. Dobrym wyborem w tym zakresie cenowym będzie też laptop HP 15s-eq3204nw. Ma on 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5825U, 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB.

 

 

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje dobry laptop na studia? Jeśli zależy nam na urządzeniu, które działa płynnie i sprawdzi się do robienia notatek, to laptop za około 3000 zł spełni nasze potrzeby. Natomiast studenci, którzy potrzebują lepszej grafiki i mają większe wymagania, powinni się rozglądać za laptopami w cenie około 5000 zł.

 

laptop-na-studia-jakiej-firmy.jpg [238.08 KB]

 

Jakiej firmy laptopa dla studenta kupić?

Wybór firmy produkującej laptopy dla studenta zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz budżetu. Na rynku istnieje jednak kilka marek, które cieszą się renomą. Należą do nich: Asus, Acer, Dell, HP i Lenovo. Produkują one laptopy w różnych przedziałach cenowych i przeznaczone do różnych zastosowań.

Marka Asus oferuje duży wybór laptopów gamingowych, które wyposażone są w potężne podzespoły i ciche chłodzenie. Seria TUF Gaming cechuje się wydajnymi kartami graficznymi i ekranami o wysokiej częstotliwości odświeżania. Takie laptopy gamingowe Asus świetnie sprawdzą się dla studentów grafiki komputerowej, projektowania, architektury, a także dla informatyków i programistów. Będą także dobrą alternatywą dla studentów, którzy lubią grać w rozmaite gry.

Na studia świetnie sprawdzą się też laptopy HP z serii HP 15, które nie tylko pozwolą na wykonywanie codziennych zadań, ale również nadadzą się do rozrywki. Są to mobilne laptopy o lekkiej konstrukcji i długim czasie pracy na akumulatorze, dzięki czemu można je zabrać ze sobą wszędzie.

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS