Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak zorganizować miejsce do pracy i nauki?

Nauka zdalna? Praca w domu? Podczas gdy dla jednych jest to prawdziwe utrapienie, dla innych okazuje się błogosławieństwem. Jednak, aby móc w spokoju się uczyć lub wydajnie wykonywać swoją pracę, będziesz musiał przeznaczyć jeden z pokoi na domową pracownię. O tym, jak zorganizować miejsce do pracy i nauki w domu, przeczytasz w poniższym poradniku. 

 

Jak urządzić miejsce do pracy lub nauki w domu?

Trwająca pandemia sprawia, że uczniowie przechodzą na edukację online, a dorośli, jeśli tylko mogą, przechodzą na pracę zdalną. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zorganizować miejsce do pracy i nauki w domu. Okazuje się jednak, że taka organizacja miejsca pracy czy nauki nie jest wcale trudna. Należy jednak spełnić kilka warunków, aby stworzyć wygodną przestrzeń, która umożliwi wydajną pracę lub naukę.

Przede wszystkim podstawą jest wydzielenie przestrzeni w mieszkaniu, w której będziesz wykonywać swoją pracę. Oczywiście najlepszym pomieszczeniem byłby gabinet, jednak tylko niewiele osób może się pochwalić takim luksusem. Kącik do pracy możesz więc urządzić zarówno w sypialni, salonie, jak i wolnym pomieszczeniu. Jeśli zamierzasz pracować zdalnie przez długi okres, możesz nawet postawić ściankę, aby wydzielić więcej spokojnej przestrzeni na domowe biuro. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli przyjmiesz stałą pozycję, zbliżoną do tej, którą zazwyczaj przyjmujesz w miejscu pracy. Jeśli więc w biurze pracujesz na stojąco, w domu też powinieneś przygotować stanowisko do pracy stojącej. 

 
stanowisko do pracy zdalnej
Przygotuj stanowisko - biurko i krzesło

Te dwa elementy są kluczowe do stworzenia komfortowego miejsca pracy i nauki. Dzięki nim możesz zająć pozycję siedzącą i wygodnie oprzeć plecy o oparcie krzesła. Twoje nadgarstki powinny leżeć na blacie, tworząc przy tym kąt prosty z ugiętymi łokciami. Taka pozycja pozwoli Ci komfortowo pracować albo pisać w zeszycie przez długi czas. Jeśli chodzi o wysokość biurka, to powinna być ona dopasowana do Twojej anatomii. Dla osób średniego wzrostu odpowiednia powinna być wysokość 70-75 cm, natomiast dla wyższych - 80-85 cm. Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na wysokość biurka, ale również na jego szerokość i głębokość. Musisz bowiem mieć trochę wolnego miejsca, aby oprócz laptopa czy komputera stacjonarnego umieścić na biurku również inne akcesoria i pomoce potrzebne w pracy, czy nauce. 

Jeśli natomiast chodzi o siedzisko, to najlepiej wybrać fotel biurowy z funkcją regulacji wysokości. Dzięki niej będziesz mógł dopasować wysokość fotela do wysokości biurka. Tutaj pomocne okazują się podłokietniki - krzesło należy ustawić tak, aby znalazły się mniej więcej na wysokości biurka. Pamiętaj również o tym, aby pozostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni pod biurkiem. 

 
ergonomia stanowiska pracy
 

Źródło: www.ergopoint.com

 

Ustaw sprzęty multimedialne

Abyś mógł wygodnie pracować przy komputerze albo pisać projekt na studia, musisz odpowiednio ustawić sprzęty multimedialne. Jednostka centralna komputera powinna stać na podłodze, z dala od źródeł ciepła. Poza tym należy pozostawić komputerowi odpowiednio dużo przestrzeni, która zapewni mu właściwe chłodzenie. Dlatego też komputer nie może być wciśnięty między biurko a szafę, nie wolno też ustawiać na nim żadnych przedmiotów. 

Kolejnym ważnym krokiem jest ustawienie monitora tak, aby nie męczył oczu i pozwalał na wygodną pracę. Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika w odległości około 60 cm. Środek ekranu powinien znaleźć się na linii swobodnego patrzenia, czyli pod kątem około 15° – 20° poniżej płaszczyzny oczu. Równie ważna jest wysokość monitora - powinien być ustawiony tak, aby jego górna krawędź znalazła się poniżej linii wzroku. Jeśli Twój monitor nie ma regulacji albo jest ona niewystarczająca, przyda Ci się specjalna podstawka pod monitor. Dzięki niej ustawisz ekran na optymalne wysokości. 

Monitory

Do pracy będziesz potrzebował również klawiatury i myszki. Tę pierwszą możesz z powodzeniem ustawić na blacie biurka. Jeśli jednak masz zbyt mało miejsca, dobrym rozwiązaniem będzie szuflada na klawiaturę, którą zamocujesz pod blatem biurka. To wygodne, a zarazem praktyczne rozwiązanie, gdyż taka szuflada często posiada możliwość montażu w różnych płaszczyznach. Jeśli chodzi o myszkę, to powinna być na tyle duża, abyś mógł swobodnie położyć na niej całą dłonią. Możesz również postawić na alternatywne rozwiązania dla klasycznej myszki i wybrać np. trackball lub myszkę pionową. W obu przypadkach przyda Ci się jednak odpowiednia podkładka pod myszkę. 

Jeżeli pracujesz na laptopie, a nie na komputerze stacjonarnym, również powinieneś zadbać o jego ustawienie. Przyda Ci się podstawka pod laptopa, która zapewni efektywne chłodzenie, dzięki czemu unikniesz przegrzewania urządzenia. Powinieneś również podpiąć klawiaturę i myszkę, gdyż używanie touchpada przez dłuższy czas jest niewygodne i męczące. 

 

 

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że biurko powinno stanąć obok okna. Im więcej dziennego światła wpuścisz do pokoju, tym lepiej będziesz funkcjonować. Będziesz mieć lepsze samopoczucie, większą koncentrację i staniesz się bardziej produktywny. Światło naturalne jest najlepsze do pracy i nauki, ale nie zawsze i nie w każdych warunkach mieszkaniowych można sobie na nie pozwolić. W takiej sytuacji przyda się dodatkowe źródło światła w postaci lampki biurkowej. Jeśli jesteś praworęczny, powinieneś ustawić lampkę po lewej stronie biurka, a jeśli jesteś leworęczny to odwrotnie. Dzięki temu Twoja ręka nie będzie Ci zasłaniała cieniem, gdy będziesz pisał w notatniku czy stukał w klawisze klawiatury. Jeżeli zamierzasz pracować lub uczyć się po zmroku, lampka biurkowa Ci nie wystarczy - koniecznie musisz włączyć oświetlenie sufitowe

 

 

Wpuść trochę świeżego powietrza

Odpowiednia temperatura powietrza jest bardzo ważna do nauki i pracy. W pomieszczeniu nie może być ani za gorąco, ani za zimno. Zadbaj więc, aby temperatura oscylowała na poziomie około 21 stopni Celsjusza. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, a więc nie ma silnego wiatru czy duszącego smogu, regularnie wietrz pokój. W ten sposób wpuścisz do środka trochę świeżego powietrza, a przy okazji wyregulujesz temperaturę. Jeśli podczas pracy, szczególnie w sezonie grzewczym, doskwiera Ci zbyt suche powietrze, powinieneś zastanowić się nad zakupem nawilżacza. To urządzenie ma niewielkie gabaryty, więc nie zajmie Ci dużo miejsca w pokoju, a za to utrzyma wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie. Jakość i czystość powietrza ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację, a więc przekłada się też na wydajność nauki i pracy. Jeśli uważasz, że jakość powietrza w Twoim domu wymaga poprawy, zawsze możesz ją poprawić, kupując odpowiedni oczyszczacz powietrza

Uzdatnianie powietrza

Uporządkuj miejsce do pracy lub nauki 

Zastanawiasz się, jak zorganizować miejsce do pracy i nauki? Zmiany w swoim otoczeniu zacznij od posprzątania biurka. Stosy papierów, książek, ołówków czy naczynia pozostałe z wczorajszej kolacji nie tylko zajmą Ci wiele miejsca na biurku, ale również uniemożliwią szybkie znalezienie rzeczy, której akurat potrzebujesz. Zajrzyj też do szuflad - dokładnie je przejrzyj i pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz. Dzięki temu zyskasz szufladę, w której będziesz mógł przechowywać wyłącznie dokumenty i papiery związane z pracą. Jeżeli Twoje biurko nie ma szuflad, dobrym rozwiązaniem będzie podstawka pod dokumenty, którą ustawisz na blacie. 

Pamiętaj, że równie ważna jest organizacja biurka. Nawet jeśli pracujesz na laptopie, czasami będziesz musiał skorzystać z tradycyjnych metod - długopisu, ołówka czy notatnika. Dlatego warto zaopatrzyć się w różne przyborniki, które umożliwiają przechowywanie długopisów, notatników samoprzylepnych czy spinaczy biurowych. Dzięki nim utrzymasz ład i porządek na biurku, a jednocześnie wszystkie przybory będziesz mieć zawsze na wyciągnięcie ręki. Higiena pracy jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia lepszą koncentrację, co z kolei przekłada się na szybszą i wydajniejszą pracę. 

 
stanowisko do pracy zdalnej

 

Ustaw rośliny doniczkowe

Urządzając swój home office czy przestrzeń do nauki dla dziecka, warto ustawić w pobliżu biurka rośliny doniczkowe. Są one nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również bardzo dobrze wpływają na samopoczucie. Rośliny zielone działają uspokajająco, redukują stres i pomagają odpocząć oczom, które są zmęczone ciągłą pracą przed monitorem. Warto również wspomnieć, że zielone rośliny zwiększają wilgotność powietrza, a niektóre nawet oczyszczają powietrze ze związków formaldehydu. Do miejsca pracy lub nauki doskonale nadają się skrzydłokwiat, paproć, bluszcz, aloes czy zielistka.

 
nauka zdalna w domu

 

Zapewnij sobie wygodę

Pracując w domu, będziesz spędzał jeszcze więcej czasu w pozycji siedzącej niż w biurze. Zniknie bowiem konieczność dotarcia do biura czy wyjście ze współpracownikami na kawę. Niestety siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej mogą doprowadzić do wielu schorzeń. Dlatego warto dokupić ergonomiczne akcesoria, które zwiększą wygodę i pozwolą uniknąć bólów kręgosłupa. Jednym z nich jest podkładka pod stopy, która pozwala zmniejszyć problemy związane z krążeniem, a także zminimalizować ryzyko powstania żylaków. Taki podnóżek będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które zakładają jedną nogę na drugą lub kładą stopy na dolnych oparciach fotela. 

Kolejnym przydatnym akcesorium jest podpórka na krzesło. Jest to rodzaj poduszki, którą montuje się do oparcia krzesła, zazwyczaj za pomocą specjalnego zaczepu. Taka podpórka znajduje się przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa, dzięki czemu dostosowuje się do kształtów ciała i zapewnia plecom optymalne podparcie. 

Natomiast świetną alternatywą dla fotela biurowego jest klęcznik do pracy, nazywany również klękosiadem. Ma on siedzisko i miękkie oparcie dla kolan. Jego konstrukcja pozwala przybywać w pozycji pośredniej między siedzącą a klęczącą. Takie siedzisko wymusza od użytkownika przyjęcie prawidłowej postawy ciała, dzięki czemu eliminuje bóle kręgosłupa i poprawia kondycję mięśni odpowiedzialnych za sylwetkę.  

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika będziesz wiedzieć, jak zorganizować miejsce do pracy i nauki w domu. Pamiętaj, że efekt finalny aranżacji kącika biurowego będzie zależał tylko od Ciebie - od Twoich potrzeb i upodobań. Stanowisko pracy musi być przede wszystkim komfortowe i dobrze uporządkowane, abyś mógł w spokoju i bez towarzyszących bólów kręgosłupa wykonywał swoją pracę lub uczył się do egzaminów. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stanowisko przy komputerze urozmaicił motywującymi cytatami czy śmiesznymi grafikami. Dzięki nim praca lub nauka stanie się przyjemniejsza.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS