% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki chwyt myszki wybrać?

Dobierając odpowiednią myszkę, nie tylko zapewnimy sobie wygodę podczas użytkowania, ale również możemy znacznie zwiększyć efektywność gry lub pracy przed komputerem. Warto zatem najpierw wybrać chwyt myszki, z jakiego korzystamy, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar gryzonia. Sprawdzamy, jakie są rodzaje chwytów myszki i czym się charakteryzują.

 

Jak prawidłowo trzymać myszkę komputerową?

Z powodu dłuższej i bardziej intensywnej pracy przy komputerze coraz więcej osób zaczyna odczuwać dyskomfort albo nawet bóle nadgarstków. Jeśli będziemy prawidłowo układać dłoń na myszce i stosować się do kilku innych wskazówek, możemy zapobiec tym problemom i zminimalizować ryzyko wystąpienia cieśni nadgarstka.

 • Myszkę należy trzymać delikatnie – nie powinniśmy jej ściskać ani chwytać zbyt mocno.

 • Dłoń powinna zostać umieszczona równolegle do podłoża, w jednej linii z przedramieniem. 

 • Myszka powinna być umieszczona jak najbliżej klawiatury – najlepiej na tej samej wysokości i w podobnej odległości.

 • Co jakiś czas należy robić przerwy w grze lub pracy, by dać odpocząć dłoni. Wskazane jest również rozciąganie mięśni i ścięgien palców.

 • Jeśli tylko możemy, korzystajmy ze skrótów klawiaturowych.

 • Myszka powinna być dobrze dopasowana do naszej dłoni oraz chwytu, z jakiego będziemy korzystać.

 

jak-trzymac-myszke.png [421.89 KB]

 

Myszki

 

Czym jest chwyt myszki?

Chwyt myszki to nic innego jak sposób, w jaki trzymamy myszkę komputerową. Chodzi tu głównie o ułożenie palców na myszce – mogą one leżeć na płasko albo być uniesione. Ułożenie dłoni na myszce w dużym stopniu wpływa na nasz komfort pracy przy komputerze lub laptopie. Kontrola myszki odbywa się za pomocą samego nadgarstka, samymi opuszkami albo końcówkami palców. Chwyt myszki należy dobrać do naszych preferencji i do rodzaju urządzenia. 

Większość osób nie zastanawia się nad wyborem odpowiedniego chwytu, tylko podświadomie układa palce i dłoń na myszce tak, jak jest im najwygodniej. 

 

Jakie są rodzaje chwytów myszki?

Wyróżniamy trzy podstawowe chwyty myszki komputerowej: Palm Grip, Claw Grip oraz Fingertip Grip. Poza nimi istnieją jeszcze tzw. gripy hybrydowe, które są połączeniem powyższych chwytów. Można do nich zaliczyć Circle Grip czy Rage Grip

 
jakie są rodzaje chwytów myszki komputerowej
 

Chwyt myszki Palm Grip

To najpopularniejszy chwyt myszki, wykorzystywany nie tylko przez graczy, ale również przez zwykłych użytkowników. Praktycznie cała dłoń oparta jest na górnej części obudowy myszki, dzięki czemu nie męczy się tak bardzo podczas użytkowania. Chwyt myszki Palm Grip możemy podzielić na dwa rodzaje ze względu na ułożenie palców:

 • Palm Grip klasyczny – lewy i prawy przycisk myszy są wciskane całą powierzchnią palców wskazującego i środkowego. Natomiast kciuk trzyma lewą stronę myszy, a palec mały i serdeczny podpierają prawą stronę.

 • Palm Grip z palcem na scrollu – w tej wersji na lewym przycisku myszy spoczywa palec wskazujący, palec środkowy znajduje się na rolce, a palec serdeczny na prawym przycisku. Jeśli chodzi o ułożenie kciuka i małego palca, to jest ono takie same, jak w przypadku klasycznego Palm Gripu.

 

Palm Grip myszki – wady i zalety

Zalety:

 • Duża wygoda użytkowania.

 • Dłoń ułożona jest w sposób naturalny, dzięki czemu nie męczy się tak bardzo, jak w przypadku innych chwytów. Co więcej, takie ułożenie dłoni odciąża stawy palców i nadgarstka.

 • Pozwala na szybkie wykonywanie ruchów.

 • Do takiego chwytu można łatwo się przyzwyczaić.

 

Wady:

 • Taki chwyt myszki nie zapewnia tak wysokiej precyzji przy małych ruchach, jak inne rodzaje chwytów.

 • Ruch w pionie jest bardziej ograniczony.

 

Myszki do Palm Grip

Chwyt Palm Grip świetnie sprawdza się przy graniu w gry na niskich ustawieniach DPI, takich jak 800 czy 600, a nawet 400. Do tego chwytu najlepiej nadają się myszki duże, podłużne i wyprofilowane. W praktyce jednak każdą myszkę można użyć do tego chwytu, o ile zmieści na niej nasza dłoń. 

 

 

Chwyt myszki Claw Grip

Jak sama nazwa wskazuje, do tego chwytu zginamy palce w szpony, kładąc na przyciskach myszy jedynie opuszki palców. Istnieje też wersja alternatywna chwytu Claw Grip, w której lewy przycisk myszy kontrolowany jest przez palec wskazujący, środkowy palec umieszczony jest na scrollu, a palec serdeczny spoczywa na prawym przycisku myszy. Jeśli chodzi natomiast o kciuk i mały palec, to przytrzymują one obudowę myszki jedynie samymi opuszkami.

W tym chwycie większość ruchów wykonuje nadgarstek, ponieważ śródręcze w ogóle nie ma kontaktu z myszką. Umożliwia to wykonywanie szybkich i precyzyjnych ruchów oraz zapewnia dobrą kontrolę nad urządzeniem.

 

Claw Grip myszki – zalety i wady

Zalety:

 • Duża swoboda ruchów – umożliwia łatwe strzelanie do celu.
 • Zapewnia bardzo szybką reakcję, dlatego jest popularny wśród graczy FPS.
 
Wady:
 • Szybko męczy rękę ze względu na potrzebę napinania mięśni.
 • Taki chwyt myszki jest niewygodny podczas długich sesji. 
 • Nie sprawdza się przy niskim DPI, ponieważ kursor przesuwa się zbyt wolno.
 

Jakie myszki do Claw Grip?

Chwyt myszki Claw Grip najlepiej sprawdza się przy korzystaniu ze średnich i z wysokich wartości DPI, dochodzących nawet do 3000. Do tego rodzaju chwytu najlepiej nadają się myszki z wyższym profilem, które mają wyżłobione miejsca na palce na przyciskach oraz na bokach urządzenia. Poza ty myszka nie może być ani zbyt krótka, ani za długa. Dobrze byłoby, aby miała uniesiony ku tyłowi grzbiet, co pozwoli na dopasowanie do śródręcza.

 

 

Chwyt myszki Fingertip Grip

Jeżeli ani Plam Grip, ani Claw Grip nie są dla nas zbyt wygodne, powinniśmy wypróbować trzeciego chwytu, jakim jest Fingertip Grip. Jest on połączeniem tych dwóch gripów i łączy w sobie ich najlepsze cechy. Ten chwyt myszki występuje w dwóch odmianach:

 • Fingertip Grip klasyczny – w tym chwycie kontakt ręki z myszką jest dość ograniczony. Palce układamy w delikatne szpony (w pozycji prostej), ale nie dociskamy ich do urządzenia, a jedynie opieramy opuszkami. Reszta dłoni pozostaje bez kontaktu z myszką.

 • Fingero-palm – w tej odmianie mniej więcej ¾ długości palców spoczywa na grzbiecie myszki. 

Ruchy wykonujemy głównie nadgarstkiem. Ten chwyt myszki pozwala na wykonywanie szybkich, a do tego precyzyjnych ruchów. Właśnie z tego względu chętnie wykorzystywany jest zarówno przez graczy preferujących wysokie, jak i niskie ustawienia DPI.

 

Fingertip Grip myszki – zalety i wady

Zalety:

 • Wygoda podczas użytkowania.

 • Taki chwyt zapewnia dużą kontrolę nad myszką. 

 • Umożliwia wykonywanie szybkich i precyzyjnych ruchów.

 • Nadaje się do różnych ustawień DPI –  przy niskich wartościach pozwoli dobrze kontrolować kursor, natomiast podczas strzelanek pozwoli szybko przejść w chwyt Claw Grip.

 

Wady:

 • Tego typu chwyt myszki jest trudniejszy w opanowaniu ze względu na złożoność.

 • Mniejsza zwinność myszki.

 

Myszki do Fingertip Grip

Przy chwycie Fingertip Grip najlepiej sprawdzają się małe i stosunkowo niskie myszki. Nasza cała dłoń i tak się na nich nie zmieści, jedynie mała część śródręcza ma styczność z myszką. Dlatego najlepiej stosować zasadę „im mniejsza myszka, tym lepiej”.

 

 

Jak dobrać myszkę do dłoni?

Najważniejsze jest, aby chwyt myszki był dla nas wygodny. Dlatego, zanim kupimy mysz komputerową, najpierw powinniśmy zastanowić się, jakiego chwytu będziemy używać, a następnie dobrać do niego odpowiednią myszkę. 

Istnieje łatwy sposób na sprawdzenie, jaka myszka najlepiej pasuje do naszej dłoni. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedynie metoda poglądowa, która w niektórych przypadkach może się po prostu nie sprawdzić. Co należy zrobić? Ustawić kciuk w pozycji 90 stopni, a następnie zmierzyć długość od czubka palca środkowego do linii, którą tworzy z kciukiem. Następnie do otrzymanego wyniku dodajemy wartości w zależności do rodzaju chwyty myszki:

 • Palm Grip – nie dodajemy nic albo dodajemy jedynie 1 cm. Jeśli mamy dużą dłoń, której wartość przekracza rozmiar produkowanych myszek, to po prostu wybieramy jak największe dostępne na rynku urządzenie.

 • Claw Grip – w przypadku wersji 6-punktowej odejmujemy 0,5 do 2 cm, w wersji 5-punktowej odejmujemy przynajmniej 1 cm od otrzymanej wartości.

 • Fingertip – wystarczy odjąć 1 cm. Praktycznie możemy używać każdej myszki poniżej uzyskanej wartości.

 

Przykładowe wyliczenia

Załóżmy, że po zmierzeniu dłoni otrzymaliśmy wynik 11 cm. Jeżeli szukalibyśmy myszki do chwytu Palm Grip, to wzięlibyśmy modele o długości 11-12 cm. Do chwytu Palm Claw szukalibyśmy modeli o długości 9-10,5 cm, a pod Fingertip myszek o długości 10 cm lub mniejszych.

 
jak dobrać myszkę do dłoni

 

Jak trzymać rękę na myszce?

Prawidłowo ułożenie ręki na myszce jest bardzo ważne, ponieważ wpływa nie tylko na naszą wygodę, lecz także na efektywność grania lub pracy przy komputerze. Jaki chwyt myszki będzie najlepszy? Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Najlepiej wypróbować wszystkie rodzaje chwytów myszki i wybrać ten, który jest dla nas najwygodniejszy. Nie jest jednak powiedziane, że przez cały czas będziemy korzystać tylko z jednego chwytu myszki. Czasami możemy odruchowo zmieniać ułożenie dłoni w zależności od rodzaju gry, w jaką gramy. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS