% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jaka kamera internetowa z mikrofonem do komputera?
Kiedyś kamera internetowa z mikrofonem była traktowana jako dodatek do komputera. Obecnie, ze względu na pandemię, stała się podstawowym wyposażeniem, ponieważ umożliwia komunikację na odległość – jest niezbędna do uczestnictwa w zdalnych lekcjach czy telekonferencjach z pracownikami. Jak wybrać dobrą kamerę do komputera? Sprawdzamy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Do czego służy kamera internetowa z mikrofonem?
Kamera internetowa to urządzenie peryferyjne, które umożliwia nagrywanie i przekazywanie obrazu wraz z dźwiękiem na żywo. Kamerka ma niewielkie rozmiary, jest łatwa i wygodna w obsłudze. Wystarczy podłączyć ją do komputera, aby móc z niej korzystać. W sprzedaży dostępne są kamery internetowe z mikrofonami lub bez nich. Modele bez mikrofonu sprawdzą się w przypadku komputerów stacjonarnych lub laptopów, które mają już fabrycznie wbudowane mikrofony.
Kamera internetowa może być wykorzystywana na wiele sposobów. Zainteresowanie tym urządzeniem bardzo wzrosło w trakcie pandemii, ponieważ zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia kontaktów personalnych na rzecz kontaktów online. W rezultacie kamerka służyła nam do:
-
Prowadzenia rozmów z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi,
-
Uczestnictwa w wideokonferencjach i telekonferencjach,
-
Uczestnictwa w wykładach i lekcjach online,
-
Nagrywania kursów i vlogów,
-
Uczestnictwa w rozmaitych video chatach,
-
Streamowania gier.
Jakie parametry powinna mieć kamera internetowa z mikrofonem?
Niezależnie od tego, czy będziemy używać kamerki internetowej do Skype’a, streamowania czy zdalnych lekcji, przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, które zapewnią dobrą jakość obrazu i pozwolą na wygodne transmitowanie obrazu na żywo.
-
Rozdzielczość – to pierwszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ to od rozdzielczości zależy jakość obrazu. Najtańsze są kamery internetowe, które rejestrują obraz w HD 720p. Jego jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Najdroższe natomiast są kamery z rozdzielczością 4K UHD.
-
Regulacja ostrości – jeśli w czasie nagrania wystąpią zakłócenie obrazu, przyda się nam regulacja ostrości przekazu. W tańszych kamerkach znajdziemy manualną regulację ostrości, co oznacza, że musimy regulować ją poprzez przekręcenie pierścienia w obiektywie. Mamy również regulację automatyczną (autofocus), dzięki której kamerka sama ustawia ostrość obrazu według centralnego punktu w kadrze. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja dla użytkowników, ale też najdroższa. Natomiast trzecim rozwiązaniem jest tzw. focus free, czyli stała ostrość. W tym przypadku ostrość jest tak ustawiona, aby obiekty znajdujące w średniej i dalekiej odległości były dobrze widoczne. Z kolei te znajdujące się bardzo blisko obiektywu są niewyraźne.
-
Wbudowany mikrofon – jeśli kamera ma nam służyć do prowadzenia transmisji na żywo, powinna mieć zintegrowany dobry mikrofon. O ile w przypadku laptopów mikrofon jest niepotrzebny, tak już w przypadku komputerów stacjonarnych jest niezbędny do prowadzenia rozmów na odległość. Jednak zawsze warto upewnić się przed zakupem, czy nasz komputer jest wyposażony w mikrofon.
-
Złącza – warto zwrócić uwagę, w jaki sposób kamera internetowa z mikrofonem łączy się z komputerem. Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest złącze USB lub HDMI, czyli podłączenie przez przewód. Jednak coraz więcej kamerek oferuje łączność bezprzewodową za pomocą modułu Bluetooth lub Wi-Fi. Takie podłączenie jest bardzo wygodne, ponieważ pozbywamy się plątaniny kabli, a przy tym możemy ustawić kamerkę w dowolnym miejscu.
-
Dodatkowe funkcje – kamery internetowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, np. możliwość wykonywania zdjęć przyciskiem, funkcję dyktafonu czy wideokonferencji.
Jaka jest dobra kamera z mikrofonem?
To, jaką kamerę wybierzemy, będzie w dużym stopniu uzależnione od naszych potrzeb. Jeśli kamera internetowa z mikrofonem ma nam służyć jedynie do kontaktów z rodziną i znajomymi, w zupełności wystarczy nam tańszy sprzęt o rozdzielczości HD, ponieważ obraz na żywo jest tylko miłym dodatkiem podczas rozmowy. W przypadku gdy potrzebujemy kamerki do streamowania, vlogowania czy prowadzenia kursów online, najlepiej zainwestować w sprzęt o jakości 4K z autofokusem i możliwością obracania obiektywu. Poszukując kamerki do profesjonalnego użytku, nie powinniśmy oszczędzać na jakości obrazu i dodatkowych funkcjach, ponieważ mają one fundamentalny wpływ na efekt końcowy nagrania.
Jeżeli chcemy kupić dobrą kamerkę internetową, powinniśmy przejrzeć najbardziej polecane modele:
-
Kamera internetowa Creative Live! Cam Sync HD – umożliwia nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę i 77-stopniowym polu widzenia. Atutem tego modelu jest podwójny mikrofon, dzięki któremu nasz głos będzie dobrze słyszalny nawet z dużej odległości. Dodatkowo kamera została wyposażona w klapkę, którą możemy przysłonić obiekty, jeśli aktualnie z niej nie korzystamy.
-
Kamera internetowa Logitech HD Pro C920 – dużą zaletą tej kamerki jest możliwość nagrywania w rozdzielczości Full HD w stałych 30 klatkach na sekundę. Co ważne, w czasie nagrywania można korzystać z kompresji H.264. Kamerka została wyposażona w dwa mikrofony, które są w stanie nagrywać wyraźny dźwięk stereo oraz w autofocus, który zadba o odpowiednią ostrość obrazu w czasie transmisji.
-
Kamera internetowa Logitech Brio 4K Stream Edition – to najdroższa kamerka z naszego zestawienia, ale też najbardziej innowacyjna. Umożliwia nagrywanie w rozdzielczości UHD 4K, a dzięki technologii RightLight 3 z HDR zapewnia wysokiej jakości obraz nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Co więcej, kamerka oferuje 5-krotne powiększenie cyfrowe, regulację pola widzenia w zakresie od 65 do 90 stopni, a także automatyczne ustawienie ostrości. Z kolei dwa mikrofony wielokierunkowe z automatyczną redukcją zakłóceń zapewniają bardzo dobrą jakość nagrywanego dźwięku.
Kamery internetowe w sklepie Max Elektro
Jak podłączyć kamerę internetową?
Podłączenie kamery do komputera nie powinno nam sprawić żadnych problemów. Większość dostępnych w sprzedaży modeli działa w systemie Plug and Play, co oznacza, że nie trzeba konfigurować kamery. Wystarczy ją podłączyć do komputera, postępując według poniższych wskazówek.
Krok 1 – Podłączenie kamery internetowej
Kamera internetowa z mikrofonem zazwyczaj wyposażona jest w dwa gniazda – USB i 3,5 mm minijack. Wówczas kabel USB podłączamy do gniazda w komputerze, a przewód 3,5 mm minijack do interfejsu oznaczonego różowym kolorem i ikonką mikrofonu (zazwyczaj znajduje się on na tylnej obudowie komputera).
Jeżeli zakupiliśmy kamerę internetową Wi-Fi, to musimy ją podłączyć do źródła zasilania, a następnie skonfigurować z routerem.
Krok 2 – Instalujemy oprogramowanie
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, większość kamer będzie działać od razu po podłączeniu do komputera. Niektóre modele wymagają jednak zainstalowania oprogramowania dołączonego przez producenta. Jeżeli producent nie dołączył żadnego nośnika ze sterownikami, powinniśmy móc je bez problemu pobrać z jego oficjalnej strony. Po zainstalowaniu oprogramowania ujrzymy okienko, które poinformuje nas, że kamera jest gotowa do użycia.
Krok 3 – Sprawdzamy poprawność działania
Po podłączeniu i zainstalowaniu kamery musimy sprawdzić, czy działa ona poprawnie. Jeśli nasz komputer działa na systemie Windows 10, ma wbudowaną aplikację Aparat, która służy do nagrywania filmów. Wystarczy odszukać ten program do nagrywania w Menu Start i go uruchomić. Jeśli zobaczymy obraz z kamerki, będzie to oznaczało, że działa ona poprawnie.
Dlaczego moja kamera z mikrofonem nie działa?
Może się zdarzyć, że po podłączeniu do komputera nasza kamera nie będzie działać. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest brak odpowiednich sterowników. Każde urządzenie, zarówno wbudowane, jak i podłączane do komputera, np. drukarka, skaner czy mikrofon, musi mieć zainstalowane sterowniki. Jeżeli kamera nie działa, zazwyczaj wystarczy je zaktualizować do nowszej wersji.
Może się również zdarzyć tak, że nasza kamera nie będzie kompatybilna z systemem, na którym pracuje komputer. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy przed zakupem sprawdzić, z jakimi systemami współpracuje kamera. Pamiętajmy również, że niektóre programy antywirusowe mogą blokować dostęp do kamery ze względu na potencjalne zagrożenie.