% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jaki laptop do szkoły, dla ucznia wybrać?
Początek nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. To dobra okazja, aby kupić swojemu dziecku laptopa, który jest nieocenioną pomocą w czasie nauki i odrabiania zadań domowych. Laptop powinien cechować się dobrą wydajnością, długim czasem pracy baterii, dobrej jakości ekranem i solidną obudową. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając laptop do szkoły, dla ucznia.
Laptop do nauki czy komputer stacjonarny – co lepsze?
Na samym początku warto jednak poruszyć kwestię związaną z samym wyborem komputera. Lepszy będzie mobilny laptop czy może komputer stacjonarny? Każdy z nas ma swoje preferencje i z pewnością znajdzie wiele argumentów przemawiających na korzyść jednego lub drugiego rozwiązania. Wydaje się jednak, że w przypadku uczniów lepiej sprawdzą się laptopy, co doskonale było widać podczas pandemii, gdy uczniowie uczestniczyli w zajęciach online. Laptopy lepiej sprawdzą się do zdalnej nauki, ponieważ mają wbudowane kamery, a często także mikrofony, które umożliwiają aktywne uczestnictwo w lekcjach online. Poza tym laptopy są w pełni mobilne i można z nich korzystać w każdym pomieszczeniu. To ogromny atut, szczególnie gdy w domu jest kilkoro uczniów i wszyscy w tym czasie mają zdalną naukę.
Obecnie Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi program „Zdalna szkoła+”, w ramach którego gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na sprzęt komputerowy dla dzieci ze swoich szkół. Nie zapominajmy, że do zdalnej nauki konieczne będą również inne sprzęty, np. myszki, klawiatury, routery, dodatkowe monitory czy tablety graficzne.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla ucznia?
Musimy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego modelu laptopa, który byłby odpowiedni dla wszystkich uczniów. Innego laptopa wybierzemy dla ucznia szkoły podstawowej, a innego dla licealisty. Natomiast studenci, którzy od nowego roku wybierają się na uczelnię, sięgną po jeszcze inne rozwiązania. Ważne jest zatem, aby laptop był dopasowany do potrzeb ucznia, pozwalał na długą pracę na baterii i umożliwiał szybkie połączenie z Internetem. Wybierając laptop do szkoły, dla ucznia, warto zwrócić uwagę na poniższe parametry:
-
Procesor – jest to jeden z najważniejszych podzespołów laptopa, gdyż wpływa na jego wydajność pracy. Dla ucznia szkoły podstawowej w zupełności wystarczy procesor z niższej półki cenowej, ponieważ z powodzeniem pozwoli na przeglądanie stron internetowych czy uruchamianie aplikacji. Natomiast dla nastolatków, którzy będą korzystać z laptopa nie tylko do nauki, ale również do oglądania filmów i grania w gry, warto zainwestować w procesor lepszej generacji.
-
Dysk twardy – laptop powinien mieć szybki i pojemny dysk twardy, który pozwoli przechowywać sporą liczbę danych. Warto postawić na szybki dysk SSD, ponieważ dzięki niemu laptop będzie szybciej się uruchamiał i znacznie płynniej działał.
-
Karta graficzna – zazwyczaj do zadań szkolnych w zupełności wystarczy karta graficzna zintegrowana z procesorem. Jeśli jednak uczeń ma zajęcia z rysunku lub grafiki komputerowej, warto rozważyć zakup dedykowanej karty graficznej.
-
Ekran – dobry laptop dla ucznia powinien mieć ekran o dobrej rozdzielczości, np. Full HD. Jeśli chodzi o jego rozmiar, to nie może być zbyt mały, gdyż będzie niewygodny w użytkowaniu. W rezultacie szybko zniechęci ucznia do nauki. Jeśli laptop będzie używany tylko w domu, warto wybrać model z ekranem 15,6 cala. Natomiast w przypadku, gdy uczeń będzie zabierał laptopa ze sobą do szkoły, lepiej wybrać model z mniejszym ekranem około 13-14 cali, gdyż będzie on lżejszy i bardziej poręczny.
-
Obudowa – laptop dla ucznia nie musi mieć najnowszych i najszybszych komponentów. Ważne jest jednak, aby był wykonany z dobrej jakości materiałów, które szybko nie zużyją się podczas codziennego korzystania.

Wybór odpowiedniego laptopa do szkoły może sprawiać duże problemy. Dlatego przygotowaliśmy mini-ranking laptopów, które będą dobrym wyborem dla uczniów szkoły podstawowej i średniej, a także dla studentów.
Laptop dla ucznia szkoły podstawowej
Dzieci w szkole podstawowej będą potrzebować laptopa do przygotowania notatek, prezentacji multimedialnej lub wyszukania potrzebnych informacji w sieci. Dobrym wyborem będzie dla nich mały i lekki laptop HP 7DL91EA, który waży niecałe 1,5 kg. Dysponuje on ekranem o przekątnej 14 cali z powłoką antyrefleksyjną, a jego maksymalny czas pracy wynosi 10 godzin. Poza tym laptop ma wbudowaną kamerę i mikrofon, dlatego będzie odpowiedni do zdalnej nauki.
Laptop do szkoły średniej
Licealiści i uczniowie szkoły średniej będą wykonywać już więcej operacji na laptopie. Przede wszystkim będą korzystać z pakietów biurowych Microsoft Office, a także wyszukiwać informacje w sieci i obsługiwać różne nośniki danych. Poza tym będą wykorzystywać laptopa również do celów rozrywkowych. Dlatego w ich przypadku dobrze sprawdzi się laptop Dell Inspirion 15-3583, który ma ekran o przekątnej 15,6 cali. Na jego pokładzie znajduje się także procesor Intela i zintegrowany układ graficzny.
Laptop na uczelnię
Studenci są grupą, która zdecydowanie najczęściej sięga po laptopy do nauki. Przygotowują na nich notatki, projekty czy prezentacje multimedialne. Należy jednak pamiętać, że innego laptopa będą potrzebować studenci kierunków humanistycznych, a innego kierunków graficznych czy technicznych. Ci pierwsi będą potrzebować laptopa z wygodną klawiaturą i ekranem z matową matrycą, która nie będzie odbijać promieni słonecznych, np. laptopa Huawei Matebook D15.
Natomiast w przypadku studentów grafiki, informatyki czy budownictwa, konieczny będzie laptop z ekranem o dobrej rozdzielczości, szybkim dyskiem, wydajnym procesorem i dobrą kartą graficzną, np. laptop HP Pavilion Gaming i7-9750H.