% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak obrócić ekran w laptopie, komputerze lub smartfonie?

Czasami zdarzy się, że nieopatrznie wciśniesz jakąś kombinację klawiszy, na skutek czego zmienisz orientację ekranu z poziomej na pionową. Nie ma jednak powodów do paniki ani gorączkowych poszukiwań rozwiązania w Internecie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak obrócić ekran w laptopie, komputerze, a nawet w smartfonie

 

Jak obrócić ekran w laptopie?

Co zrobić, jak ekran w laptopie się obrócił? Spokojnie, to jeszcze nie powód do paniki. Bez problemu możesz przywrócić początkowe ustawienia ekranu, wykorzystując skróty klawiszowe. Jest to bardzo prosta czynność, która zajmie Ci zaledwie kilka sekund. Gdy już poznasz wszystkie skróty, będziesz mógł wygodniej pracować i szybciej korzystać z poszczególnych funkcji. Poniżej znajdziesz cztery skróty klawiszowe, które pozwolą Ci obrócić pulpit o 90 lub 180 stopni. Zaznaczamy jednak, że takie kombinacje klawiszy działają jedynie na systemach Windows, np. Windows 7 czy Windows 10. 

Oto cztery popularne skróty klawiszowe:

  1. Ctrl + Alt + strzałka w górę - to pozioma orientacja ekranu

  2. Ctrl + Alt + strzałka w dół - odwraca ekran o 180 stopni, czyli do góry nogami

  3. Ctrl + Alt + strzałka w prawo - obrót ekranu o 90 stopni w prawo

  4. Ctrl + Alt + strzałka w lewo - obrót ekranu o 90 stopni w lewo.

Laptopy

Wiesz już, jak obrócić ekran w laptopie z systemem Windows, ale jak to zrobić, gdy masz system na Mac OS? To również nie jest skomplikowane. Wystarczy, że wejdziesz w „Preferencje Systemowe”, a następnie klikniesz ikonkę „Monitory”. Zobaczysz listę, z której będziesz mógł wybrać, o ile stopni obrócisz pulpit - o 90 stopni, 180 czy 270. Na końcu wystarczy, że zatwierdzisz wybrane ustawienia i gotowe - Twój ekran powinien zmienić pozycję. Jeżeli nie możesz znaleźć tej opcji, najprawdopodobniej Twój laptop nie umożliwia zmiany orientacji ekranu. Jeśli więc zechcesz obrócić ekran, będziesz musiał podpiąć dodatkowy monitor.

 

Jak obrócić ekran w komputerze? Zmień ustawienia systemu

Czasami może się zdarzyć, że skrót klawiszowy nie zadziała, np. kiedy masz ustawione w systemie skróty klawiaturowe. W takiej sytuacji możesz obrócić ekran w ustawieniach systemu. Miej jednak na uwadze, że włączenie tej funkcji może się nieco różnić w zależności od oprogramowania komputera lub laptopa (np. HP, Asus, Acer czy Lenovo). Wszystko jednak sprowadza się do ustawień ekranu i karty graficznej, a sama operacja zmiany obrazu o 180 stopni trwa zaledwie chwilę. 

Aby przekręcić obraz na monitorze, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz „Ustawienia ekranu”.

  2. Następnie wybierz zakładkę „Ekran”.

  3. Na dole zobaczysz zakładkę „Orientacja wyświetlacza”. Możesz ustawić orientację poziomą, pionową, poziomą odwróconą albo pionową odwróconą. 

  4. Po wprowadzeniu zmian zatwierdź je przyciskiem „Zachowaj zmiany”.

 

obracanie-ekranu-na-komputerze-1.webp obracanie-ekranu-na-komputerze-2.webp obracanie-ekranu-na-komputerze-3.webp
 

Jak widzisz, obrócenie ekranu na komputerze lub laptopie jest bardzo łatwe i nawet początkujący użytkownicy powinni sobie poradzić z tą czynnością. 

 

 

Jak obrócić ekran w smartfonie? 

Zmiana orientacji ekranu możliwa jest również w telefonie. Większość dostępnych na rynku smartfonów wyposażonych jest funkcję autoobrotu ekranu. Zazwyczaj przycisk tej funkcji znajduje się w takim miejscu, by użytkownik miał do niej łatwy dostęp, czyli przeważnie tam, gdzie znajdują się takie przydatne funkcje jak Bluetooth, Wi-Fi czy transmisja danych. Co zatem trzeba zrobić, aby uruchomić funkcję autoobrotu? W większości smartfonów wystarczy ściągnąć wysuwany panel menu z góry wyświetlacza, a następnie kliknąć ikonkę automatycznego obrotu. Jeśli masz starszy model smartfonu, funkcję tę znajdziesz w ustawieniach wyświetlacza

Warto wspomnieć, że niektóre modele smartfonów mają fabrycznie włączoną funkcję autoobracania. Co oznacza, że ekran zmienia się automatycznie w zależności od tego, jak trzymamy telefon. Tę funkcję można oczywiście wyłączyć, wybierając odpowiednią ikonkę - często jest to ikonka „nie obracaj”.

Smartfony

Do czego przydaje się obracanie ekranu?

Możliwość obrócenia obrazu na monitorze do góry nogami przydaje się w niektórych zawodach, np. programistom. Obracając ekran o 90 stopni, będą widzieć więcej kodu, co znacznie ułatwi im pracę. Poza tym pionowa pozycja ekranu znacznie ułatwia testowanie prawidłowego działania stron internetowych i aplikacji. Osoby, które pracują na długich arkuszach kalkulacyjnych, też często zmieniają orientację ekranu, gdyż ułatwia im to wprowadzanie lub sczytywanie danych. 

Jeśli chodzi natomiast o smartfon, to automatycznie obracający się ekran przydaje się w szczególności podczas oglądania zdjęć. Dzięki niemu obrazy mogą być wyświetlane w pozycji poziomej, co sprawia, że są lepiej widoczne, gdyż wypełniają cały wyświetlacz. Automatyczne obracanie się ekranu jest możliwe dzięki specjalnym czujnikom, które wykrywają aktualną pozycję telefonu. Jeśli więc przechylisz urządzenie z powrotem do pozycji pionowej, ekran automatycznie wróci do pionu. Choć jest to bardzo przydatna funkcja, nie sprawdzi się w niektórych sytuacjach, np. podczas korzystania ze smartfonu w pozycji leżącej. W takiej sytuacji najlepiej jest więc wyłączyć funkcję automatycznego obracania ekranu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS