% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie znaczenie ma częstotliwość odświeżania ekranu?

Telewizory, monitory, laptopy i smartfony – wszystkie te urządzenia multimedialne wyposażone są w ekrany, na których możemy wyświetlać filmy, materiały wideo, zdjęcia, gry i wiele innych treści. Wybierając tego typu sprzęty, zazwyczaj zwracamy uwagę na przekątną i rozdzielczość ekranu, a także na typ zastosowanej matrycy. Warto również zainteresować się częstotliwością odświeżania ekranu, która w dużym stopniu wpłynie na nasze doznania płynące z rozrywki.

 

Częstotliwość odświeżania ekranu – co to jest?

Częstotliwość odświeżania to parametr, który określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Ta wartość wyrażana jest w hercach (Hz). Teoretycznie im wyższa liczba herców, tym więcej klatek obrazu wyświetlanych jest na ekranie w ciągu jednej sekundy. To z kolei przenosi się na płynność ruchu i redukuje efekt smużenia. Częstotliwość odświeżania powinna być dobrana do treści, jakie zamierzamy wyświetlać na ekranie. Inna częstotliwość jest polecana do oglądania sportu, a jeszcze inna dla graczy komputerowych.  

Warto pamiętać, że w przypadku ekranów ciekłokrystalicznych (LCD) nie występuje migotanie obrazu tak jak w odbiorniku CRT. W tym przypadku już częstotliwość odświeżania na poziomie 25 Hz zapewni płynność ruchu odpowiednią do większości zastosowań.

 

częstotliwość odświeżania ekranu - co to znaczy

 

Częstotliwość odświeżania ekranu w telewizorze

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, im wyższa częstotliwość odświeżania, tym obraz będzie płynniejszy i wyraźniejszy, bez rozmazanych scen. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że producenci stosują w telewizorach różne technologie, które wzmacniają odświeżanie. Przeważnie polega to na wyświetlaniu dodatkowych klatek obrazu między klatkami oryginalnymi, co przekłada się na płynniejszy obraz. Duże znaczenie będzie mieć jednak źródło i jakość obrazu. Jeśli wyświetlany materiał będzie słabej jakości, to nawet najlepszy telewizor z wysoką częstotliwością odświeżania nic nam nie pomoże.

 

 

Ile Hz ma telewizor? 

Wszystkie modele od kilku lat pracują na dwóch rodzajach matryc. W Polsce dostępne są odbiorniki z częstotliwością odświeżania równą 50 Hz (w innych krajach europejskich częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz) i 100 Hz (w innych krajach jest 120 Hz). 

Tańsze i mniej zaawansowane telewizory wykorzystują matrycę z częstotliwością odświeżania na poziomie 50 Hz. Przykładem jest 65-calowy telewizor Samsung UE 65TU7092UXXH. Natomiast częstotliwość 100 Hz oferują tylko odbiorniki z najwyższej półki cenowej. Z większej częstotliwości skorzystają osoby, które przy dłuższym oglądania telewizji skarżą się na bóle głowy.

W sprzedaży znajdziemy również telewizory, które mają matryce o częstotliwości odświeżania 200, 400, a w niektórych przypadkach nawet 600 Hz. Aby uzyskać takie wartości, telewizory najczęściej powtarzają jedną klatkę po kilkanaście razy, albo powtarzają tę samą klatkę, ale z delikatnymi zmianami. Dzięki zastosowaniu takich technologii producenci mogą zadeklarować wyższe częstotliwości odświeżania. Powinniśmy jednak pamiętać, że generowanie większej liczby klatek może skutkować nadmiernym rozmyciem, czuli utratą ostrości ruchomego obrazu. Może się zdarzyć, że telewizor z odświeżaniem 200 Hz zapewni lepszą jakość obrazu niż model z częstotliwością odświeżania na poziomie 600 Hz. Dlatego, największe znaczenie w przypadku telewizorów ma technologia odświeżania bez przeplotu – jest ona bowiem standardową cechą wszystkich odbiorników.

Telewizory

Jak sprawdzić, ile Hz ma telewizor? 

To bardzo proste, wystarczy zerknąć do specyfikacji danego urządzenia. Jeszcze do niedawna nie było takiej możliwości, ponieważ producenci powali jedynie informację, że dany model telewizora oferuje optymalizację obrazu wyrażoną konkretną liczbą. Informację o częstotliwości odświeżania ekranu znajdziemy również w menu telewizora.

Dla kogo telewizor z wysoką częstotliwością odświeżania?

Odświeżanie obrazu TV to jeden z tych parametrów, który wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Telewizory z wysoką częstotliwością odświeżania doskonale sprawdzą się przede wszystkim dla fanów sporu i gier. Takie modele oferują nie tylko rozwiązania optymalizujące wyświetlanie dynamicznych scen, ale również niski Input Lag czy wysoki HDR. Przykładowo telewizor Samsung UE 65TU7092UXXH obsługuje standard wideo HDR10+, który zwiększa dynamikę tonalną, aby poprawić kontrast i jaskrawość kolorów. 

 

częstotliwość odświeżania w telewizorze

 

Częstotliwość odświeżania ekranu w monitorze – co to znaczy?

Częstotliwość odświeżania monitora to parametr, który informuje o tym, z jaką częstotliwością aktualizuje się obraz na ekranie. Im wyższy, tym lepsza płynność obrazu. Dużą różnicę w wyświetlaniu obrazu można było szczególnie zauważyć w monitorach kineskopowych, pomiędzy częstotliwością odświeżania 60 Hz a 75 Hz. Ta niższa częstotliwość przy wielogodzinnej pracy powodowała bóle oczu i głowy, natomiast monitor z częstotliwością 75 klatek na sekundę zapewniał już w miarę komfortową pracę. Jednak dopiero częstotliwość powyżej 100 Hz pozwalała na wygodne korzystanie z monitora kineskopowego.

 

 

Ile Hz ma monitor?

Większość dostępnych monitorów na rynku ma częstotliwość odświeżania na poziomie 60-75 Hz. Takie monitory bardzo dobrze sprawdzają się do standardowych zadań, np. do surfowania po Internecie, oglądania filmów czy nawet okazjonalnego grania w gry. Tego typu monitory spełniają potrzeby większości użytkowników, dlatego też ich oferta jest największa.

Monitory

W sprzedaży znajdziemy też monitory gamingowe z częstotliwością odświeżania 144, 165, a nawet 240 Hz. Są one przeznaczone głównie dla graczy, ponieważ zapewniają płynny i bardzo szczegółowy obraz, co z kolei przekłada się na szybszą reakcję. Jak wiadomo, w grach nawet sekundy mogą zadecydować o wygranej lub przesądzić o porażce. 

 

częstotliwość odświeżania w monitorze

 

Jak zmienić rozdzielczość i częstotliwość odświeżania w monitorze?

W monitorach bez problemu możemy zmienić zarówno rozdzielczość, jak i częstotliwość odświeżania. W starszych wersjach systemu Windows wystarczy wejść w „Panel sterowania” i tam znaleźć wszystkie parametry, które nas interesują. Nieco trudniej jest w przypadku systemu Windows 10. Aby zmienić częstotliwość, musimy otworzyć aplikację „Ustawienia”, a następnie przejść do grupy ustawień System. W kolejnym kroku wybieramy opcję „Wyświetlacz”, przewijamy w dół i przechodzimy do sekcji „Wiele wyświetlaczy”. Tam wybieramy opcję „Właściwości karty graficznej”. Otworzy nam się okienko z właściwościami monitora i karty graficznej. Wystarczy, że klikniemy zakładkę monitor, a tam znajdziemy już „Częstotliwość odświeżania ekranu”. Rozwijamy pasek i wybieramy odpowiednią wartość, a następnie zatwierdzamy wybór, klikając w opcję „Zastosuj”.

 

jak zmienić częstotliwość odświeżania w monitorze

Źródło: asus.com

 

Częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie

Wysoka częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie ma swoje plusy i minusy. Do zalet możemy zaliczyć oczywiście płynny wyświetlacz – wszystkie obrazy i animacje są płynne, a do tego nie rozmazują się nawet przy szybkim przewijaniu ekranu. Jeśli chodzi o wady tak wysokiej częstotliwości odświeżania, to z pewnością skraca ona czas pracy na baterii, co oznacza, że znaczniej częściej będziemy musieli sięgać po ładowarkę, by naładować telefon. Poza tym nie wszystkie aplikacje są zgodne z częstotliwościami odświeżania na poziomie 90 Hz lub wyższym.

 

częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonach - porównanie

Źródło: samsung.com

 

Ile Hz ma smartfon?

Podobnie jak w laptopach i monitorach, w smartfonach standardową szybkością odświeżania ekranu przez długi czas było 60 Hz. Jednak coraz więcej producentów wprowadza do swoich smartfonów ekrany o częstotliwości 90, 120, a nawet 144 Hz. Przykładowo smartfon Samsung Galaxy Note10 ma stałą częstotliwość odświeżania 60 Hz, a model Galaxy Note20 obsługuje już częstotliwość do 120 Hz. Oznacza to, że w tym nowszym smartfonie możemy samodzielnie ustawić częstotliwość odświeżania – standardową 60 HZ lub wyższą – 120 Hz.

 

Smartfon Oppo Reno 6 5G 8/128GB 6,4" Czarny
1499.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1369.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2199.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jak zmienić Hz w smartfonie?

Zmiana częstotliwości odświeżania jest możliwa tylko w niektórych modelach smartfonów, a sam proces zmiany jest uzależniony od producenta. Przeważnie jednak można ją zmienić w ustawieniach systemu. W przypadku smartfonów Samsung należy wejść w „Ustawienia”, następnie nacisnąć „Wyświetlacz” i przejść do pozycji „Płynność ruchu”. Wówczas pojawi się okienko, w którym będziemy mogli wybrać interesującą nas częstotliwość odświeżania. 

Smartfony

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach nie można wybrać większej częstotliwość odświeżania. Dzieje się tak wtedy, gdy aktywowany jest tryb oszczędzania energii.

 

jak zmienić częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie

 

Źródło: samsung.com

 

Odświeżanie ekranu a wzrok

Ludzkie oko nie jest w stanie rozróżnić braku płynności obrazu już przy częstotliwości 25 Hz. Mogłoby się zatem wydawać, że taka częstotliwość odświeżania ekranu będzie w zupełności wystarczająca. Tutaj jednak pojawia się problem zdrowotny. Długotrwałe oglądanie programów telewizyjnych z częstotliwością 50 Hz może powodować bóle głowy i przyczyniać się do szybszego zmęczenia organizmu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS