% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jaki wiatrak do pomieszczenia wybrać? Przewodnik po wentylatorach
Przez większość roku z niecierpliwością czekamy na lato i słońce. Choć lubimy ciepło, wysokie temperatury często dają nam się we znaki, uniemożliwiając sen i obniżając naszą wydajność w pracy. Tak jak w wielu innych przypadkach, z pomocą przychodzi nam technologia, a konkretnie wentylatory, które zapewnią ożywczy podmuch powietrza. Zastanawiasz się, jaki wiatrak do pomieszczenia w domu będzie najlepszy? W poniższym poradniku przedstawimy wszystkie rodzaje wentylatorów i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Rodzaje wentylatorów
Jeśli nie masz możliwości zamontowania w domu klimatyzacji albo szukasz tańszej alternatywy dla przenośnego klimatyzatora, powinieneś zaopatrzyć się w wentylator. To przenośne, kompaktowe i stosunkowo tanie urządzenie będzie świetnym rozwiązaniem na upalne dni. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jaki wiatrak do pomieszczenia będzie najlepszy, sprawdź, jakie rodzaje wentylatorów domowych można dostać w sklepach.
-
Wentylator biurkowy – jest to niewielki wentylator pokojowy, wyposażony w niską podstawę. Dzięki temu bez problemu zmieści się na biurku, parapecie lub stole. Ze względu na mniejsze rozmiary, cechuje się niższą wydajnością niż wentylator podłogowy. Taki wentylator sprawdzi się nie tylko w domu do punktowe chłodzenia, ale również w biurze, zapewniając przyjemny chłód pracownikowi.
-
Wentylator stojący – to inaczej wentylator podłogowy. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy model spośród wszystkich wiatraków dostępnych w sprzedaży. Jego śmigła mają dużą średnicę, dzięki czemu są w stanie schłodzić całe pomieszczenie. Tego typu wiatraki mają stabilne nóżki, których wysokość można dowolnie regulować. Do sterowania służą przyciski, które znajdują się na obudowie, ale takie wiatraki często są też zdalnie sterowane na pilota.
-
Wentylator kolumnowy – to ciekawy rodzaj wentylatora, który nie ma w środku dużego śmigła. Zamiast niego w jego wnętrzu znajduje się wiele małych śmigiełek, które przymocowane są do obudowy. Wentylatory kolumnowe cechują się smukłą konstrukcją, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i elegancko prezentują się w pomieszczeniu.
-
Wentylator bezłopatkowy – to nowoczesne wentylatory, które cechują się nie tylko estetycznym wzornictwem, ale również są bezpieczne podczas użytkowania. Takie wentylatory nie mają wirnika, a specjalną obręcz, z której do pomieszczenia wylatuje chłodne powietrze. Ich zasada działania polega na zasysaniu, a następnie wypuszczaniu powietrza, co powoduje jego ruch. Wentylatory bezłopatkowe są znacznie cichsze niż klasyczne modele ze śmigłami.
-
Wentylator na USB – to niewielki wiatrak, który podłącza się do komputera. Doskonale sprawdzi się więc podczas pracy biurowej. Występuje w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to mały wiatraczek z dwoma śmigłami i elastycznym kabelkiem zakończonym USB. Jest to tanie urządzenie, które nie pobiera dużo energii, ale też nie zapewnia dobrych rezultatów chłodzenia. Drugi rodzaj wentylatorów USB jest podobny do klasycznych modeli biurkowych. Różnica jest jedynie taka, że zamiast wpiąć wtyczkę do gniazdka, wiatrak podłącza się do portu USB w komputerze lub laptopie.
-
Wentylator ścienny – z wyglądu nie różni się od klasycznych wentylatorów stojących i biurkowych. Nie ma jednak podstawy, na której można go stabilnie ustawić na podłodze czy biurku. Taki wentylator montuje się bowiem na ścianie, a podczas pracy jego śmigło obraca się po łuku, równomiernie chłodząc całe pomieszczenie.
-
Wentylator sufitowy – jest montowany na stałe do sufitu. Taki wentylator rozprowadza chłodne powietrze po całym pomieszczeniu, a dzięki temu, że znajduje się poza zasięgiem domowników, jest całkowicie bezpieczny w obsłudze.
Wentylator, cyrkulator i termowentylator – podobieństwa i różnice
Szukając wentylatora do pokoju, wśród wielu ofert możesz się natknąć również na cyrkulatory i termowentylatory. Choć wszystkie te urządzenia wyglądają podobnie, różnią się zastosowaniem.
Wentylator |
Cyrkulator |
Termowentylator |
|
Funkcje |
Chłodzi powietrze na określonym obszarze. |
Służy do cyrkulacji powietrza, czyli wprawiania go w ruch. Może rozprowadzać chłodne i ciepłe powietrze. Nie ma właściwości chłodzących. |
To inaczej farelka, wydmuchuje ciepłe powietrze. Poszczególne modele mogą mieć funkcję nawiewu zimnego powietrza. |
Konstrukcja |
Urządzenia biurkowe, stojące, sufitowe i ścienne. |
Urządzenia podłogowe, rzadko występują w wersji stojącej. |
Urządzenia podłogowe. |
Budowa |
Najczęściej tworzywa sztuczne, ale też metal. |
Zbudowane ze stali lub metalu, bardziej wytrzymałe. |
Najczęściej tworzywa sztuczne. |
Przeznaczenie |
Wykorzystywany głównie w lecie. |
Może pracować przez cały rok. |
Na zimę i jesień, a jeśli ma funkcję nawiewu zimnym powietrzem to również w lecie. |
Jaki wiatrak do pomieszczenia będzie najlepszy?
Skoro poznałeś już wszystkie rodzaje wentylatorów dostępne na rynku, powinieneś dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją, aby wybrać model, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Na te parametry wentylatorów powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu:
-
Moc urządzenia – od mocy wiatraka będzie zależała efektywność jego pracy. Im wyższą moc wybierzesz, tym lepsze efekty chłodzenia uzyskasz. Większość wentylatorów dostępnych na sklepowych półkach dysponuje mocą od 40 do 70 W.
-
Średnica śmigła – w parze z mocą urządzenia powinna iść średnica śmigła. W większości modeli wynosi ona 40 cm, ale niewielkie wentylatory biurkowe mogą mieć średnicę 10-20 cm. Im większa średnica i liczba śmigieł, tym lepsza wydajność wentylatora. Przeważnie łopatki wykonane są z plastiku lub metalu i osłonięte ażurową obudową, również wykonaną z metalu.
-
Regulacja prędkości pracy – to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ pozwala dostosować pracę wiatraka do własnych potrzeb. W upalne dni wentylator może pracować na najwyższej prędkości, ale niekiedy będziesz potrzebował tylko delikatnego podmuchu powietrza. Większość wentylatorów dysponuje trzema prędkościami pracy.
-
Oscylacja – to praktyczna funkcja, dzięki której wiatrak może obracać się w różnych kierunkach. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób.
-
Głośność pracy – każdy sprzęt elektryczny podczas pracy wydaje pewne dźwięki. Z racji tego, że wentylator będzie chłodził pomieszczenia przez długi czas, warto zwrócić uwagę, ile decybeli generuje w czasie pracy. Za dobry wynik uznawana jest już wartość poniżej 60 dB, ale wiadomo – im mniej, tym lepiej.
-
Długość kabla – przewód zasilający wentylatora powinien być na tyle długi, aby spokojnie dostał do najbliższego gniazdka. Dzięki temu nie będziesz musiał korzystać z przedłużaczy.
-
Wygląd wentylatora – w zasadzie nie jest to najważniejszy parametr, ale ma duże znacznie w pomieszczeniach reprezentacyjnych. W salonie z pewnością lepiej będzie się prezentował wiatrak o atrakcyjnym designie niż zwykłe, klasyczne urządzenie.

Jakie dodatkowe funkcje mają wentylatory?
Zaawansowane modele wentylatorów oferują sporo dodatkowych funkcji, które usprawniają ich pracę i zapewniają większy komfort podczas użytkowania. Oto najpopularniejsze z nich:
-
Tryb nocny – jeśli szukasz wentylatora do sypialni lub do pokoju dziecka, powinieneś wybrać model, który oferuje tryb nocny. Dzięki niemu urządzenie będzie pracować znacznie ciszej i nie obudzi Cię w środku nocy.
-
Jonizator – niektóre wentylatory mają zamontowane jonizatory, które generują jony ujemne. Neutralizują one niekorzystne dla zdrowia jony dodatnie i doskonale odświeżają powietrze w pomieszczeniu.
-
Nawilżanie powietrza – wentylator połączony z nawilżaczem powietrza to świetny wybór na upalne dni. Nie tylko dobrze schłodzi powietrze, ale również odpowiednio je nawilży.
-
Aromaterapia – nowoczesne wentylatory wyposażone są w specjalne zbiorniki, do których można dodać olejki eteryczne lub płyny zapachowe. Dzięki temu w pomieszczeniu szybko pojawi się przyjemny zapach. Taki wentylator nadaje się do łazienki.
-
Programator czasu pracy – to praktyczna funkcja, która pozwala zaprogramować czas włączenia lub wyłączenia wiatraka.
Jaki wentylator do pomieszczenia w domu, a jaki do biura?
Oferta wentylatorów jest bardzo bogata, dlatego możesz mieć trudności z wyborem odpowiedniego modelu. Wybór ułatwi Ci z pewnością określenie, w jakim pokoju będziesz tego wentylatora używał. Inny model wybierzesz bowiem do pokoju o powierzchni 20 m2, a inny do pokoju, gdzie jest 38 osób. W pierwszej kolejności określ więc przeznaczenie wentylatora, a następnie dobierz jego parametry i dodatkowe funkcje.
-
Wentylator do firmy – w biurze sprawdzą się zarówno wentylatory stojące, jak i biurkowe. Warto jednak zwrócić uwagę, aby oferowały funkcję oscylacji i regulację prędkości pracy.
-
Wiatrak do domu – dobrym wyborem do domu będzie wentylator kolumnowy, np. Zelmer ZTW 1500. Nie dość, że estetycznie się prezentuje, to jeszcze jest sterowany za pomocą pilota. Dzięki temu można nim sterować, nie wstając z fotela.
-
Wentylator do pokoju dziecka – najlepszym wyborem będzie wentylator bezłopatkowy, np. Kalorik VT2000, ponieważ jest najbezpieczniejszy w obsłudze. Jego zaletą jest również cicha praca.
-
Wiatrak do kuchni – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się wentylator biurkowy, który można będzie ustawić na parapecie lub blacie roboczym, np. Adler AD 7304.
-
Wentylator do sypialni – powinien być wyposażony w tryb nocny i regulację prędkości pracy. Obie te funkcje oferuje np. wentylator Sencor SFN 5040BL.
-
Wiatrak do łazienki – dobrze by było, aby miał funkcję aromaterapii. Dzięki temu w łazience zawsze będzie panował przyjemny zapach, a kąpiel przebiegnie w nastrojowej atmosferze.
-
Wentylator do pokoju gracza – gracze komputerowi mogą rozważyć zakup kompaktowego wiatraka na USB, np. Xiaomi Solove F5 White. Z racji tego, że na wirtualnych rozgrywkach spędzają wiele godzin, taki mały wiatraczek skieruje chłodne powietrze bezpośrednio na nich, zapewniając komfort w czasie gry.