Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa klimator przenośny? Jakie są jego zalety?

Klimatyzacja w domu znacznie poprawia komfort życia w czasie upałów. Niestety wiele osób nie może sobie pozwolić na jej zakup ze względów finansowych lub montażowych. Właśnie z myślą o nich producenci zaprojektowali klimatory, czyli mobilne urządzenia, które schładzają powietrze. Jak działa taki klimator przenośny? Czym różni się od klimatyzatora? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika. 

 

Klimator – co to jest?

Klimator przenośny, inaczej klimatyzer, to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest schłodzenie powietrza w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do klimatyzatora, czy montowanej na stałe klimatyzacji, klimator może wydajnie działać nawet przy otwartych drzwiach i oknach. 

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje urządzeń: klimator na wodę i klimator na wkłady chłodzące. Do niektórych modeli można też włożyć kostki lodu, więc można powiedzieć, że istnieje jeszcze klimator na lód

Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie

Jak działa klimator przenośny?

Zasada działania klimatora jest stosunkowo prosta. Jest to urządzenie, które do chłodzenia wykorzystuje wodę. W starszych modelach wlewa się wodę do specjalnego pojemnika albo montuje butle z wodą. Natomiast w nowszych urządzeniach zamontowane są wkłady chłodzące. 

Po uruchomieniu klimator wodny zacznie zasysać ciepłe powietrze. Następnie przepuści je przez wkłady chłodzące i za pomocą wentylatora z powrotem wypuści do pomieszczenia w postaci chłodnej mgiełki. Taki sposób działania sprawia, że klimatyzer nie tylko obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu, lecz także je oczyszcza i podnosi jego wilgotność. Działanie klimatyzera wykorzystuje proces parowania, a takich mechanizm wykorzystują też nawilżacze ewaporacyjne.

Należy dodać, że klimatory najlepiej radzą sobie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura i niska wilgotność.

 
jak działa klimator przenośny

 

Czy opłaca się kupić klimator przenośny?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić klimator. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są jego największe wady i zalety.

Zalety klimatora:

 • Wielofunkcyjność – klimator ewaporacyjny nie tylko schładza powietrze, lecz także je nawilża. Może zatem zastąpić nawilżacz powietrza w domu.

 • Przyjazny środowisku – wykorzystuje do chłodzenia wodę, więc nie generuje szkodliwych dla środowiska substancji. 

 • Łatwy montaż – klimatyzer wystarczy ustawić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu.

 • Cicha praca – klimator pracuje bardzo cicho, dzięki czemu można korzystać z niego nawet w nocy.

 • Mobilność – większość urządzeń ma wbudowane kółka, dzięki czemu można je łatwo transportować między pomieszczeniami.

 • Niewielki pobór prądu – działający przez cały czas klimator pokojowy nie narazi nas na wysokie rachunki za prąd.

 • Niska cena – klimatyzatory są stosunkowo tanie. Małe urządzenia można kupić za mniej niż 100 zł, a większe nawet za 200-300 zł. Jest to zatem znacznie niższy koszt niż zamontowana na stałe klima w domu.

 

klimator przenośny - zalety i wady

 

Wady klimatora:

 • Stosunkowo niska skuteczność – klimatyzery niestety nie są w stanie skutecznie obniżyć temperatury w pomieszczeniu.

 • Częstsze czyszczenie i konserwacja – ze względu na to, że klimator wykorzystuje wodę, w której łatwo rozwijają się zarazki, należy go systematycznie czyścić. Trzeba opróżniać pojemnik z wodą, czyścić go i wlewać do niego świeżą wodę. 

 • Wzrost wilgotności – należy uważać z użytkowaniem tego urządzenia, ponieważ zbyt wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu może doprowadzić do powstania grzyba na ścianie. 

 

 

Klimator a klimatyzator – różnice

Zdecydowanie popularniejszym sprzętem do schładzania powietrza jest klimatyzator, który działa na zupełnie innej zasadzie niż klimator. Te dwa urządzenia często są mylone przez konsumentów, a występują między nimi ogromne różnice.

 • Klimator wykorzystuje do schładzania powietrza wodę i dodatkowo lód, natomiast w klimatyzatorze znajduje się specjalny czynnik chłodzący. Z tego też względu klimator często określa się jako „klimatyzator na wodę”.

 • Klimatory ochładzają powietrze w pokoju, a klimatyzatory nawiewają do środka świeże powietrze zza okna. 

 • Klimatyzatory przenośne wyposażone są w rurę, którą należy wystawić na zewnątrz, np. przez okno. Takie rozwiązanie jest uciążliwe dla wielu osób. Klimatory nie mają rury, więc są łatwiejsze w montażu i użytkowaniu. Właśnie dlatego niektórzy nazywają je klimatyzatorami bez rury

 • Klimator przenośny może pracować w pomieszczeniach otwartych, a klimatyzator nie – aby jego praca była skuteczna, koniecznie trzeba zamknąć wszystkie okna oraz drzwi w pokoju.

 • W klimatyzatorze można ustawić pożądaną temperaturę, a klimator nie daje takiej możliwości.

 • Klimatyzer domowy dodatkowo nawilża powietrza. Z kolei klimatyzator je wysusza.

 • Wydajność klimatora jest mniejsza niż klimatyzatora. Dostępne w sprzedaży urządzenia są przeznaczone do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 40 m2. 

 
  Klimator

klimator przenośny

 

Klimatyzator

klimatyzator przenośny

 

Źródło chłodzenia

Woda, wkłady chłodzące lub lód

Czynnik chłodniczy, np. R290

Rodzaj pomieszczenia 

Małe, otwarte pomieszczenia

Małe i duże pomieszczenia zamknięte

Regulacja temperatury

Nie

Tak

Dodatkowe funkcje

Nawilżanie powietrza

Osuszanie powietrza

Montaż

Łatwy – wystarczy podłączyć urządzenie do prądu.

Trudniejszy – wymaga wystawienia za okno rury odprowadzającej ciepłe powietrze.

 

Klimator czy klimatyzator –  co lepsze?

Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: klimator czy klimatyzator? Na to pytanie nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór jednego z tych urządzeń będzie uzależniony od naszych potrzeb i warunków mieszkaniowych. 

W małym pokoju lepiej sprawdzi się klimator, ponieważ ma mniejsze rozmiary i generuje znacznie mniejszy hałas podczas pracy. Będzie też dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których panuje bardzo niska wilgotność powietrza.

Z kolei klimatyzator potrzebuje więcej przestrzeni, a do tego uchylnego okna, przez które będzie można wystawić rurę. Co więcej, klimatyzator przenośny polecany jest do mieszkań ze zbyt dużą wilgotnością powietrza, ponieważ często wyposażony jest w funkcję osuszania. Należy jednak zaznaczyć, że klimatyzator cechuje się znacznie większą skutecznością w schładzaniu pomieszczenia. 

 
jaki kupić klimator przenośny do domu

 

Jaki kupić klimator do domu?

Dostępne na rynku klimatory działają w podobny sposób. Różnią się jednak wydajnością i dodatkowymi funkcjami, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • Wydajność – określa, do jakiego pomieszczenia przeznaczony jest klimator. Większość modeli nadaje się do pomieszczeń o wielkości 30 lub 40 m2.

 • Pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli wlewać do niego wodę. 

 • Sposób sterowania – klimatory mogą byś sterowane mechaniczne albo elektronicznie. Te drugie dodatkowo często wyposażone są w pilota, który umożliwia zdalne sterowanie.

 • Regulacja prędkości – warto wybrać klimator przenośny z kilkustopniową regulacją prędkości, dzięki czemu będziemy mogli dostosować nawiew do swoich potrzeb.

 • Funkcja oscylacji – dzięki niej urządzenie ma większy zasięg chłodzenia. 

 • Kółka – wbudowane kółka zapewniają mobilność. Dzięki nim można z łatwością przestawiać klimator z jednego pomieszczenia do drugiego. 

 • Timer – to przydatna funkcja, ponieważ pozwoli nam zaprogramować pracę urządzenia. Timer pozwoli zaprogramować klimator tak, aby rozpoczął on chłodzenie, np. godzinę przed naszym powrotem do domu. 

 • Zabezpieczenia – w gorące dni klimator będzie pracować przez długi czas, dlatego warto wybrać model, który ma zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 
klimator-przenosny-jak-wybrac.png [376.57 KB]

 

Podsumowanie

Klimator przenośny nie jest tak skuteczny w obniżaniu temperatury, jak zamontowana na stałe klimatyzacja. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na jej zakup, warto zdecydować się na klimatyzer. Nie jest on drogi, a z pewnością przyniesie nam ulgę podczas letnich upałów. Najlepiej sprawdzi się w mniejszych pokojach użytkowych i biurowych. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS