% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jak działa klimatyzator przenośny? Jaki model wybrać?
W czasie upałów najlepiej sprawdzi się domowa klimatyzacja, która szybko i skutecznie ochłodzi powietrze w pomieszczeniu. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jej zakup ze względów technicznych lub finansowych. Dobrą alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji okazuje się jednak kompaktowy klimatyzator przenośny. W jaki sposób działa? Czy warto w niego zainwestować?
Co to jest klimatyzator przenośny?
Klimatyzator przenośny z wyglądu przypomina duży oczyszczacz powietrza. Składa się z kilku elementów: dwóch wymienników ciepła (parownik i skraplacz), sprężarki, zaworu rozprężnego i dwóch wentylatorów. Jego charakterystycznym elementem jest też rura, którą odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze.
Jak działa przenośny klimatyzator? Czynnik chłodniczy przemieszcza się między parownikiem a skraplaczem. W parowniku przechodzi w stan gazowy, odbierając ciepło z powietrza. Następnie czynnik spręża się w sprężarce, w wyniku czego wzrasta jego temperatura i dalej przekazywany jest do skraplacza. W nim zamienia się w ciecz, wydzielając ciepło. Ciecz trafia do elementu rozprężnego, który zmniejsza jego temperaturę i obieg się powtarza. A co z rurą? Rura do wentylacji musi być wystawiona na zewnątrz, np. przez uchylone okno albo drzwi balkonowe, aby urządzenie mogło odprowadzić ciepłe powietrze poza budynek.

Czy istnieje klimatyzator przenośny bez rury?
Niestety każdy przenośny klimatyzator jest wyposażony w rurę wlotową. Rura umożliwia wydmuchiwanie ciepłego powietrza z pomieszczenia na zewnątrz, więc jest niezbędnym elementem urządzenia.
Jeśli szukamy urządzenia, które nie wykorzystuje rury, powinniśmy zwrócić uwagę na klimator, zwany inaczej klimatyzerem. Działa on w zupełnie inny sposób niż klimatyzator przenośny. Do schładzania wykorzystuje nasączone wodą wkłady albo czasem też kostki lodu. Urządzenie zasysa ciepłe powietrze z pokoju. Powietrze przepływa przez wkłady, gdzie zostaje oziębione i nawilżone, a następnie odprowadzone z powrotem do pomieszczenia za pomocą wiatraka.
Nie istnieje zatem takie urządzenie jak klimatyzator przenośny na wodę, klimatyzator bez rury, czy też klimatyzator z nawilżaczem.
Jaki wybrać klimatyzator przenośny do mieszkania?
Jeśli zależy nam na kupnie urządzenia, które dobrze spełni swoje zadanie, przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry.
-
Moc chłodnicza – to ważny parametr, ponieważ determinuje wydajność urządzenia. Moc klimatyzatora powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 potrzeba ok. 0,3 kW. Do schłodzenia pokoju o metrażu 40 m2 będziemy zatem potrzebować klimatyzatora o mocy 3,24 kW.
-
Przepływ powietrza – określa, jak szybko klimatyzator schłodzi pomieszczenie. Wyrażany jest w m3/h. Im wyższy będzie współczynnik, tym szybciej schłodzimy wnętrze.
-
Głośność pracy – warto zwrócić uwagę, ile decybeli generuje urządzenie podczas pracy, gdyż zbyt duży hałas będzie uciążliwy dla domowników. Za cichy klimatyzator uznaje się model, który generuje do 50 dB.
-
Pobór prądu – klimatyzator przenośny wymaga podłączenia do gniazdka. Jeśli ma działać przez długi czas, warto wybrać model w wysokiej klasie energetycznej, aby nie narazić się na zbyt wysokie rachunki za prąd.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i tryby pracy klimatyzatora. Może bowiem służyć on nie tylko do chłodzenia, ale również do grzania czy oczyszczania powietrza.
![jak-wybrac-klimatyzator-przenosny.png [642.61 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/5/11/a426ca31b0d02f19de6649b74e4480a3/png/maxelektro/preview/jak-wybrac-klimatyzator-przenosny.png)
Klimatyzator przenośny z funkcją grzania
Wiele klimatyzatorów przenośny wyposażonych jest w kilka trybów pracy. Oprócz trybu chłodzenia często oferują one też tryb ogrzewania, dzięki czemu można z nich korzystać nawet w czasie chłodnych jesiennych lub zimowych wieczorów.
Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza
Każdy klimatyzator przenośny z rurą wyposażony jest w filtr wstępny, który wyłapuje większe zanieczyszczenia z powietrza. Jednak coraz częściej producenci stosują w urządzeniach różne systemy filtrujące (najczęściej są to modele z filtrem HEPA), które wyłapują z powietrza nawet bardzo drobne zanieczyszczenia. Dzięki temu mogą one pełnić również funkcję oczyszczaczy powietrza.
Zakup klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza będzie korzystny szczególnie dla alergików. Nie dość, że urządzenie ochłodzi powietrze w pomieszczeniu, to jeszcze pozbędzie się z niego pyłków roślin, zarodników grzybów i pleśni czy roztoczy kurzu domowego.
Klimatyzator przenośny Adler AD 7925
Klimatyzator z funkcją osuszania
Przenośne klimatyzatory pozwolą również pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, tym samym ograniczą ryzyko wystąpienia grzyba. Podczas ochładzania powietrza, następuje również jego osuszenie. Wynika to z zależności, że zimne powietrze jest w stanie zgromadzić mniej wody niż powietrze ciepłe.
Na rynku bez problemu dostaniemy klimatyzatory, które wyposażone są w specjalny tryb osuszania. Woda z zimnego powietrza skrapla się w kontakcie z zimnym parownikiem i osadza na jego powierzchni. Następnie woda jest odprowadzana do zbiornika na skropliny.
Jak ustawić klimatyzator przenośny w domu?
Klimatyzator przenośny musimy ustawić w pomieszczeniu z oknami lub drzwiami balkonowymi, aby można było wyprowadzić rurę na zewnątrz. Należy pamiętać, aby ustawić urządzenie na suchej i stabilnej powierzchni.
Jak podłączyć klimatyzator do okna? Wystarczy zamontować odpowiednią końcówkę do otworu wylotowego klimatyzatora – zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu specjalny adapter. Następnie rurę wyprowadza się przez okno na zewnątrz. Aby jednak rura była stabilnie zamocowana, a do środka nie wpadały owady i zanieczyszczenia, trzeba zastosować specjalną osłonę lub kołnierz okienny. Dobrym wyborem będzie zakup uszczelnienia materiałowego na rzep. Taki kołnierz wystarczy zapiąć wokół rury, gdy już przełożymy ją pomiędzy framugą a oknem.

Jak serwisować przenośny klimatyzator?
Przenośny klimatyzator domowy powinniśmy czyścić systematycznie, przynajmniej jeden raz w tygodniu. Jak czyścić urządzenie? Przede wszystkim powinniśmy kontrolować żywotność filtra – o konieczności jego wyczyszczenia lub wymiany powiadomi nas wskaźnik na wyświetlaczu. W zależności od modelu filtr można umyć wodą z mydłem albo specjalnym preparatem bakteriobójczym. Czyszczenia wymagają też zbiornik skroplin, skraplacz i parownik, w których mogą gromadzić się grzyby i bakterie. Konieczne jest również oczyszczenie urządzenia z kurzu, gdyż jest on nie tylko nieestetyczny, ale również szkodliwy dla zdrowia.
Jeśli chodzi natomiast o przeglądy konserwacyjno-serwisowe i dezynfekcję, to zazwyczaj wykonuje się je dwa razy w roku – na wiosnę i pod koniec lata. Warto wówczas oddać urządzenie w ręce profesjonalistów, którzy sprawdzą m.in. szczelność wszystkich układów, zużycie oleju, ciśnienie czy temperaturę obiegu chłodniczego.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?
Przenośny klimatyzator to dobre rozwiązanie dla każdego. Nie wymaga wiercenia w ścianie, jest łatwy w montażu, a poza tym w pełni mobilny, dzięki czemu można z niego korzystać w różnych pomieszczeniach. Po taki klimatyzator najczęściej sięgają osoby, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na zakup klimatyzatora typu split.
Jeśli zdecydujemy się na jego zakup, powinniśmy prześledzić opinie innych użytkowników o konkretnych modelach klimatyzatorów. Dzięki temu uda nam się wybrać dobry model, który zapewni przyjemne ochłodzenie w czasie letnich upałów. Tani klimatyzator można kupić już nawet za mniej niż 1000 zł, natomiast najdroższy może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.