Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym jest Mozaika klimatyczna? Jakie są jej założenia?

Zmiany klimatu to obecnie jedno z największych zagrożeń, nie tylko środowiskowych, lecz także społecznych i ekonomicznych. Na skutek niekorzystnych zmian klimatu obserwujemy wzrosty temperatury na całym świecie, które powodują topnienie lodowców, a także więcej ekstremalnych zdarzeń pogodowych, takich jak burze, susze czy pożary lasów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podjąć działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu. Uświadamianiem społeczeństwa w tym zakresie zajmuje się organizacja Climate Fresk (Mozaika Klimatyczna)

 

Mozaika klimatyczna – co to jest?

Climate Collage, czyli Mozaika klimatyczna to francuska organizacja non-profit, która została założona w grudniu 2018 roku przez francuskiego inżyniera Cédrica Ringenbacha. Jej misją jest podnoszenie świadomości o przyczynach zmian klimatycznych i skutkach, jakie niosą dla naszej planety. W tym celu organizacja przygotowuje kreatywne warsztaty oparte na współpracy, w których uczestnicy mają stworzyć Mozaikę klimatyczną. 

Od momentu powstania organizacja prężnie się rozwija i wspierana jest przez wielu partnerów, m.in.: przez zgromadzenie obywatelskie Citoyens pour le climat, Carbone 4 (firma specjalizująca się w strategii niskoemisyjnej), Cirses, Le Pacte pour la Transition, The Shift Project i wielu innych. Do tej pory w tworzeniu fresków klimatycznych wzięło udział 180 tysięcy uczestników i 6 tysięcy moderatorów, a warsztaty zostały przeprowadzone w 26 językach. Organizacja niedawno zmieniła nazwę z Climate Collage na Climate Fresk

 

 

Masz w ręku wszystkie karty – warsztaty klimatyczne

Szkolenia organizowane przez Climate Fresk trwają 3 godziny. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 16 osób - uczestnicy dzielą się na grupy cztero- lub ośmioosobowe i gromadzą się przy stole. Odkrywają 42 karty, które reprezentują różne elementy zmian klimatycznych. Uczestnicy współpracują ze sobą, aby stworzyć mozaikę obrazującą przyczyny i skutki zmian klimatycznych. Nad warsztatem czuwa moderator, który wprowadza dodatkowe informacje i zapewnia płynną komunikację. 

 

Kolaż klimatyczny

Źródło: www.circulartogether.pl

 

AGD

Warsztaty „Mozaika klimatyczna” podzielone są na cztery etapy:

 

Etap 1 – Budowanie

Uczestnicy stopniowo otrzymują karty od moderatora – są one podzielone na 5 talii. Każda nowa karta komplikuje stworzony kolaż klimatyczny, a gracze muszą znaleźć odpowiednie związki przyczynowo-skutkowe i połączenia z kartami, które już znajdują się na mapie. W ten sposób tworzą zegar klimatyczny, począwszy od pochodzenia człowieka aż konsekwencje jego działalności. 

Po otrzymaniu karty uczestnik głośno odczytuje umieszczone na niej informacje, a następnie dyskutuje z innymi graczami o tym, gdzie najlepiej umieścić kartę w mozaice. Przykładowe karty mają następujące tytuły: „działalność człowieka”, „przemysł”, „transport”, „paliwa kopalne”, „rolnictwo”, „różnorodność biologiczna” czy „efekt cieplarniany”. Gdy gracze otrzymają już trzecią talię kart, zaczynają rysować strzałki, aby połączyć ze sobą karty. W tym miejscu gra się nieco komplikuje, ponieważ strzałki mogą iść w różnych kierunkach, przez co gracze odkrywają niespodziewane przyczyny i konsekwencje.

W ostatnim zestawie znajdują się karty, które przedstawiają ostateczne konsekwencje zmian klimatycznych, np.: „uchodźcy klimatyczni”, „powodzie”, „zdrowie człowieka”, „cyklony”, „konflikty zbrojne” czy „głód”. Opisy nie są zachęcające, ale odzwierciedlają to, co się stanie (w niektórych przypadkach już się dzieje), jeśli bardziej nie zadbamy o nasze środowisko.

 

mozaika klimatyczna etap 1

Źródło: www.climatefresk.org

 

Etap 2 – Kreatywność

Mozaika Klimatyczna odwołuje się nie tylko do wiedzy naukowej, lecz także do kreatywności uczestników i ich spójności jako grupy. W tym etapie uczestnicy mają wspólnie wybrać tytuł fresku, zilustrować swoje słowa i podkreślić najważniejsze przekazy. Łączą karty strzałkami i ilustrują skutki zmian klimatycznych.

 

mozaika klimatyczna etap 2

Źródło: www.climatefresk.org

 

Etap 3 – Prezentacja

W tym etapie jeden z zespołów przedstawia swoją mozaikę klimatu, która pomoże skonsolidować całą wiedzę. Moderator wówczas zadaje pytanie: „Jak się czujesz?”. Uczestnikom gry towarzyszą rozmaite emocje: nerwowość, frustracja, zniechęcenie albo wręcz przeciwnie – motywacja do działania, chęć zmiany stylu życia i poszukiwanie rozwiązań. 

 

mozaika klimatyczna etap 3

Źródło: www.climatefresk.org

 

Etap 4 – Dyskusja

W ostatnim kroku uczestnicy dzielą się swoimi emocjami i opiniami. Zadają pytania na temat kierunków działania i próbują wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania problemów

 

mozaika klimatyczna etap 4

Źródło: www.climatefresk.org

 

Na warsztatach wykorzystywane są rzetelne materiały bazujące na raportach IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, który został powołany przez ONZ. 

 

 

Mozaika Klimatyczna – warsztaty w Warszawie

Mozaika Klimatyczna istnieje w wielu wersjach, m.in. dla dzieci, dla początkujących albo bardziej zaawansowanych graczy. Specjaliści mogą zagrać w grę z 80 kartami. Do tej w warsztatach, które odbyły się w 45 krajach na całym świecie, wzięło udział 180 tysięcy osób. 

W tym roku Mozaika Klimatyczna gościła też na Targach Zero Waste, które odbyły się pod koniec maja w warszawskiej hali Gwardii. Uczestnicy targów mieli okazję zobaczyć, jak wygląda tworzenie fresku i zapoznać się z zasadami gry. Warsztaty klimatyczne w naszym kraju prowadzone są przez wielu moderatorów, m.in. przez Virginie Little, założycielkę firmy Little Greenfinity oraz Katarzynę Udrycką – obie animatorki są certyfikowane przez francuskie Stowarzyszenie La Fresque du Climat. Mozaika Klimatyczna jest również dostępna w wersji online. 

 
targi Zero Waste w Warszawie Mozaika Klimatyczna na Targach Zero Waste w Warszawie Mozaika klimatyczna szkolenia z kartami
 

Szkolenia Mozaiki Klimatycznej zostały zorganizowane na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie oraz na szczycie COP24 w Katowicach. Powinny być organizowane również w szkołach, na uczelniach i w zakładach pracy, aby uświadamiać społeczeństwo, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na środowisko i jak można im zapobiegać.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS