Mogłoby się wydawać, że w każdym kraju na świecie sprzęty AGD będą wyglądać tak samo i mieć takie same funkcje. Okazuje się jednak, że choć poszczególne urządzenia mają takie same funkcje i zastosowanie, różnią się pod kilkoma względami. Co więcej, na różnych kontynentach dostępne są różne marki urządzeń.
Czym się różnią sprzęty AGD na świecie?
Pralka służy do prania ubrań, w lodówce przechowujemy świeżą żywność, a w piekarniku możemy przygotować pieczone potrawy lub ciasta. Każdy sprzęty AGD ma takie samo zastosowanie na całym świecie. Jednak w zależności od kraju albo kontynentu, między niektórymi urządzeniami mogą występować pewne różnice.
Gabaryty
Urządzenia AGD dostępne na świecie różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami i wyglądem. W Stanach Zjednoczonych urządzenia AGD mają inną wielkość niż sprzęty sprzedawane w Europie. Mimo że w krajach europejskich można z powodzeniem kupić dużą, pięciopalnikową kuchenkę gazowo-elektryczną, większość producentów oferuje klientom urządzenia standardowe wyposażone w 4 palniki. Z kolei w Stanach Zjednoczonych królują duże kuchenki 5-palnikowe, pojemne pralki i lodówki.
Duże sprzęty AGD dostępne są również w Korei Południowej. W oczy rzuca się przede wszystkim wielkość pralek i suszarek do ubrań – ich wsad to zazwyczaj 16 kg lub 24 kg. Pralki o mniejszych pojemnościach, np. 10-kilogramowe, które w Polsce są uznawane za duże, w Korei praktycznie nie występują.

Wtyczki
Sprzęty AGD na świecie różnią się między sobą głównie rodzajem wtyczek. W poszczególnych krajach obowiązują odmienne standardy, dlatego jeśli chcielibyśmy korzystać z naszych urządzeń za granicą, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie adaptery.
Obecnie na świecie jest 14 typów wtyczek:
-
Wtyczka typu A – to tzw. wtyczka amerykańska. Ma dwa równoległe płaskie bolce. Występuje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Tajlandii, Boliwii, Curacao czy na Barbadosie. Jeśli zastanawiacie się, jak używać amerykańskich sprzętów w Polsce, to odpowiedź jest prosta: należy dokupić odpowiednią przejściówkę (tzw. złodziejkę, która będzie mieć wtyczkę amerykańską). Konieczny będzie też zakup specjalnego zasilacza, zwanego transformatorem lub konwerterem.
-
Wtyczka typu B – to starszy rodzaj wtyczki amerykańskiej. Oprócz dwóch płaskich bolców ma jeszcze dodatkowo okrągłe uziemienie.
-
Wtyczka typu C – to tzw. gniazdo europejskie. Ma dwa otwory na przewód fazowy i neutralny. Nie ma natomiast uziemienia, czyli charakterystycznego bolca. Taka wtyczka występuje w Gruzji, Bośni, Serbii, Czarnogórze, Chorwacji, Portugalii, Hiszpanii, Albanii, Tunezji, Egipcie, Bułgarii, Grecji czy Turcji.
-
Wtyczka typu D – to stary model wtyczki brytyjskiej, z której wciąż korzystają takie kraje jak Indie, Nepal, Sri Lanka czy Ghana.
-
Wtyczka typu E – to tzw. gniazdo francuskie. Wygląda tak samo jak gniazdo europejskie, ale dodatkowo ma bolec, czyli uziemienie. Tego typu wtyczki znajdziemy we Francji, Belgii, a także w Polsce, Czechach i Grecji.
-
Wtyczka typu F (schuko) – to inaczej gniazdko niemieckie. Ma dwa otwory na przewód neutralny i fazowy oraz blaszki po bokach, które służą do uziemienia. Takie gniazdka występują w Niemczech, Austrii, Norwegii, Finlandii, Grecji, na Węgrzech czy Islandii. Poza Europą są natomiast w Chinach i Iranie.
-
Wtyczka typu G – to tzw. wtyczka brytyjska. Ma trzy prostokątne bolce rozmieszczone na planie trójkąta – jeden z nich umieszczony jest prostopadle do pozostały i służy do uziemienia. To właśnie ten rodzaj wtyczki wyposażony jest w bezpiecznik. Jak sama nazwa wskazuje, wtyczka brytyjska występuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze i na Malcie. Poza Europą znajdziemy ją natomiast w Malawi, Malezji, Ugandzie czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
-
Wtyczka typu H – jest wyjątkowa ze względu na miejsce występowania – występuje jedynie w Izraelu i Strefie gazy. Wtyczka ma trzy okrągłe lub płaskie otwory ułożone w kształcie litery V.
-
Wtyczka typu I – to wtyczka australijska. Ma dwa bolce ułożone względem siebie pod kątem i bolec do uziemienia ułożony do nich pionowo. Taka wtyczka występuje w Australii i Nowej Zelandii.
-
Wtyczka typu J – to tzw. wtyczka szwajcarska, która niewiele różni się od standardu z uziemieniem. Bolec do uziemienia znajduje się pośrodku wtyczki. Takiej wtyczki używa się w Szwajcarii, Liechtensteinie czy w Etiopii.
-
Wtyczka typu K – nazywana wtyczką duńską. Jest podobna do wtyczki europejskiej, ponieważ ma dwa okrągłe bolce prądowe, ale zamiast otworu uziemiającego ma po bokach płaskie blaszki. Ten rodzaj wtyczki występuje w Danii, Grenlandii czy na Madagaskarze.
-
Wtyczka typu L – przypomina standardową wtyczkę C, ale jej bolce są ułożonej w linii prostej. Bolec znajduje się natomiast na środku. Taka wtyczka występuje we Włoszech i na Kubie.
-
Wtyczka typu M – jest nazywana wtyczką południowoafrykańską. Ma trzy okrągłe bolce ustawione w kształcie trójkąta. Taka wtyczka występuje w Lesotho i Suazi.
-
Wtyczka typu N – to tzw. wtyczka brazylijska. Ma trzy okrągłe bolce, które ustawione są w kształcie spłaszczonego trójkąta. Tego typu wtyczka występuje w Brazylii i Republice Południowej Afryki.

Napięcie
Poza wtyczką niezwykle istotne jest napięcie. W większości krajów na świecie napięcie wynosi od 220 do 240 woltów. O ile wahania w granicach 10-20 V nie powinny mieć znacznie dla większości sprzętów elektrycznych, tak już warto zachować ostrożność w przypadku większych różnic. W Kanadzie napięcie wynosi 120 V, w Stanach Zjednoczonych i większości krajów Ameryki Południowej 110 V, natomiast w Japonii tylko 100 V. Jeśli zatem zamierzamy używać w tych krajach suszarki do włosów czy golarki do brody, powinniśmy upewnić się, że zasilacz będzie w stanie pracować przy tak niskim napięciu. Jeżeli nie, będziemy musieli dokupić adaptery i konwertery.
AGD na świecie – marki niespotykane w Polsce
Marki, takie jakie Samsung, Haier, LG czy Bosch znane są na całym świecie. Jest jednak mnóstwo marek, które znane są tylko w konkretnych krajach lub na danych kontynentach.
-
Maytag – to amerykańska marka urządzeń AGD do domu i gastronomii, która została założona w 1893 roku przez biznesmena Fredericka Maytaga. Obecnie należy do znanej korporacji Whirlpool, a swoje produkty sprzedaje nie tylko w Ameryce Północnej, lecz także za granicą: w Meksyku, Japonii, Australii czy w Wielkiej Brytanii. W jej asortymencie znajdziemy: lodówki (french door, lodówki z zamrażalnikiem u góry albo u dołu), zamrażarki skrzyniowe, gazowe i elektryczne kuchnie wolnostojące, piekarniki do zabudowy (pojedyncze lub podwójne), płyty grzewcze (gazowe, indukcyjne i ceramiczne), zmywarki do zabudowy, kuchenki mikrofalowe i okapy. Poza tym w ofercie znajdują się urządzenia pralnicze: pralki ładowane od góry i od frontu oraz gazowe i elektryczne suszarki do ubrań. Aktualnie jest to czwarta najpopularniejsza marka sprzętu AGD w USA.
-
Frigidaire – to kolejny amerykański producent sprzętu AGD, który należy do dobrze znanej w Polsce marki – Electrolux. Firma powstała w 1916 roku i od początku swojego istnienia zajmowała się produkcją urządzeń chłodniczych, w tym głównie lodówek. Obecnie marka Frigidaire zajmuje się produkcją dużych sprzętów AGD do kuchni: lodówek, kuchenek wolnostojących, płyt grzewczych, piekarników, zmywarek i kuchenek mikrofalowych. W swojej ofercie ma również pralki ładowane od góry, suszarki do ubrań zasilane gazowe lub elektrycznie, a także klimatyzatory przenośne, podszybowe i do zabudowy oraz osuszacze powietrza. W 2022 roku marka Frigidaire znalazła się na piątym miejscu wśród najpopularniejszych marek sprzętów AGD w Stanach Zjednoczonych.
-
General Electric Appliances – jest to amerykańska firma zajmująca się produkcją dużych i małych sprzętów AGD do kuchni i domu. W jej ofercie dostępne są: lodówki, piekarniki, kuchnie wolnostojące, zmywarki, płyty grzewcze, zamrażarki skrzyniowe, kuchenki mikrofalowe, maszyny do lodu, szuflady grzewcze, okapy, młynki do odpadów, roboty kuchenne, ekspresy do kawy, tostery, czajniki, blendery ręczne i kielichowe, piekarniki wolnostojące, a także klimatyzatory i osuszacze powietrza.
-
Kenmore – to amerykańska marka sprzętu AGD, która sprzedawana jest w jednym z najpopularniejszych w USA domu towarowym – Sears. Logo marki po raz pierwszy pojawiło się na maszynie do szycia sprzedawanej w latach 1913-1919. Obecnie Kenmore dostarcza na rynek produkty AGD, które cenione są za nowoczesne funkcje, wysoką jakość i niezawodne działanie. Marka produkuje m.in.: lodówki (side by sidde, french door, z zamrażalnikiem u dołu lub u góry), kuchnie wolnostojące, piekarniki, płyty grzewcze, okapy, kuchenki mikrofalowe, zmywarki wolnostojące i do zabudowy, roboty kuchenne, tostery, miksery, czajniki, ekspresy do kawy, pralki, suszarki do ubrań, odkurzacze, grzejniki przenośne, klimatyzatory i wiele innych urządzeń.
-
Ninja – to marka sprzętów AGD do kuchni, która należy do SharkNinja Operating LLC. Firma dostarcza na amerykański rynek nowoczesne i użyteczne sprzęty kuchenne, m.in.: blendery, roboty kuchenne, grille wewnętrzne, szybkowary, frytkownice, sokowirówki, tostery, czajniki, ekspresy do kawy, piekarniki wolnostojące. W ofercie producenta znajdują się też sztućce, garnki, patelnie i inne naczynia kuchenne.
-
Danby – to kanadyjska marka urządzeń AGD. Została założona w 1947 roku w Montrealu. Jest to prywatna firma, która ma ugruntowaną pozycję w Kanadzie, ale ponad połowa produkowanych przez nią sprzętów trafia na zagraniczne rynki. Asortyment produktowy marki Danby jest szeroki i różnorodny – znajdziemy w nim zarówno duże, jak i małe sprzęty AGD do kuchni i domu. Firma produkuje m.in.: lodówki, zamrażarki skrzyniowe, pralki ładowane od góry i od frontu, czajniki, blendery, rozdrabniacze żywności, urządzenia do uprawy ziół i roślin, klimatyzatory, oczyszczacze i osuszacze powietrza, a także chłodziarki do wina i napojów oraz maszyny do lodu.
-
Gree Electric Appliances – to chiński producent drobnych sprzętów AGD z siedzibą w Zhuhai. Firma powstała w 1989 roku. Obecnie jest największym na świecie producentem klimatyzatorów mieszkaniowych. Produkuje również: przenośne klimatyzery, wentylatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, grzejniki elektryczne, kompaktowe zmywarki, lodówki, pralki, multicookery, frytkownice beztłuszczowe, a także irygatory do zębów i ręczne domowe urządzenia do dezynfekcji.
-
Gaggenau – to popularna niemiecka firma, która zajmuje czołową pozycję w produkcji urządzeń AGD do domu. Firma powstała w 1683 roku w Niemczech – najpierw jako zakłady metalowe, a później jako zakłady do produkcji maszyn rolniczych. Na początku 1908 roku marka Gaggenau stała się pionierem w produkcji urządzeń AGD do kuchni. Od 1995 roku naeży do BSH Hausgeräte, czyli największego producenta sprzętu AGD w Europie. Do spółki należą też marki Bosch i Siemens. Dziś w ofercie Gaggenau dostępne są przede wszystkim duże sprzęty AGD wolnostojące i do zabudowy. Są to: piekarniki, płyty grzewcze, wyciągi kuchenne, lodówki, chłodziarki do wina, zmywarki oraz pralki.
-
Fisher & Paykel – to nowozelandzka firma, która została założona w 1934 roku. Szybko rozwinęła się w globalną firmę, której produkty sprzedawane są w ponad 50 krajach na całym świecie. Dziś marka Fisher & Paykel jest spółką zależną chińskiego producenta sprzętu AGD – Haier. W ofercie firmy można znaleźć: piekarniki, płyty grzewcze (gazowe i indukcyjne), kuchnie wolnostojące (elektryczne, gazowe i gazowo-elektryczne), lodówki (z dolnym zamrażalnikiem, chłodziarki jednodrzwiowe, lodówki podblatowe, lodówki Multidoor, lodówki French door), zamrażarki, chłodziarki do wina, okapy kuchenne (teleskopowe, do wbudowania w szafkę, kominowe), pralki ładowane od frontu i suszarki do ubrań.
Nietypowe sprzęty AGD w różnych krajach
Producenci dostosowują swoje urządzenia AGD do potrzeb i wymagań konsumentów na danym rynku. Z tego względu w niektórych krajach dostępne są urządzenia, których nie znajdziemy w innych państwach. Oto kilka przykładów:
-
Lodówka na kimchi – w Korei bardzo popularne są lodówki na kimchi. W ich produkcji specjalizuje się marka Dimchae. Takie lodówki z wyglądu przypominają nasze zamrażarki skrzyniowe. W środku mają jednak wiele pojemników, które służą do przechowywania kimchi. W bardziej zaawansowanych modelach można ustawić temperaturę, w jakiej mają być przechowywane kimchi w danym pojemniku.
-
Deska do prasowania na podłodze – w Korei dostępne są deski, które mają krótkie, kilkunastocentymetrowe nóżki. Deski stawia się na podłodze, a ubrania prasuje w pozycji siedzącej lub klęczącej.
-
Maszyna do wody – kolejnym niezwykle popularnym sprzętem w Korei Południowej są maszyny do wody. Są to urządzenia wielkości mikrofalówek, których zadaniem jest oczyszczanie i filtrowanie wody kranowej. Takich maszyn do wody nie można jednak kupić w sklepie. Maszyny się wypożycza, podpisując umowę na określony czas. Koreańczycy korzystają z takich maszyn, aby nie kupować wody w butelkach plastikowych.
Jak widać, sprzęty AGD na świecie mogą się znacznie różnić od tych, które są tak popularne w Polsce i Europie. Producenci dostosowują bowiem swój asortyment do potrzeb i wymagań konkretnej grupy odbiorców.