Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Najbardziej nietypowe sprzęty AGD w kuchni – część I

Czekoladziarka, wałkownica do ciasta, urządzenie do granity czy chłodziarka do mleka – to tylko niektóre nietypowe sprzęty AGD, które można kupić do swojej kuchni. Jeśli chcecie poznać więcej dziwnych urządzeń, dzięki którym poeksperymentujecie z potrawami, zapoznajcie się z naszą listą najbardziej nietypowych urządzeń kuchennych

 

Czekoladziarka – dla miłośników czekolady

Listę nietypowych sprzętów AGD w kuchni otwiera czekoladziarka. Co to jest? To nic innego jak urządzenie do podgrzewania, roztapiania i mieszania czekolady. Taki podgrzewacz do czekolady pozwala zrezygnować z picia czekolady w proszku na rzecz prawdziwej, słodkiej i dobrej jakości czekolady. Poza tym dystrybutor gorącej czekolady możemy wykorzystać do przygotowania ciepłego napoju na bazie piwa lub wina, a także mleka lub kawy. 

 

Dostępne czekoladziarki

Czekoladziarki nie należą do popularnych urządzeń kuchennych. Mimo tego w sprzedaży dostępne są modele przeznaczone zarówno do profesjonalnego, jak i domowego użytku.

 • Czekoladziarka domowa – domowy dyspenser gorącej czekolady do picia cechuje się kompaktowymi rozmiarami i mniejszą pojemnością. Przeznaczony jest do krótkotrwałego użytkowania

 • Czekoladziarka przemysłowa – to profesjonalne urządzenie przeznaczone do kawiarni, restauracji, barów, lodziarni i innych lokali gastronomicznych. Cechuje się dużą pojemnością i wykonana jest z najwyższej jakości materiałów.

 

czekoladziarka - nietypowy sprzęt AGD

Czekoladziarka CookPro Chocopluss, źródło: www.cookpro.pl

 

Jak działa czekoladziarka?

Urządzenie do gorącej czekolady ma dwa termostaty – jeden redukuje temperaturę płyty grzewczej, a drugi utrzymuje wysoką temperaturę przygotowywanego napoju. Ważnym elementem jest również mieszadło, które poprzez ciągłe mieszanie pozwala uzyskać czekoladę o płynnej, jednolitej konsystencji. Mieszadło dba także o to, aby płyny nie przywierały do dna i ścianek zbiornika. Gotowy, gorący napój nalewa się do kubka za pomocą kranika, który został specjalnie przystosowany do gęstej, gorącej czekolady. Taki ekspres do czekolady jest łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu, ponieważ jest wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia. 

Jak przygotować słodką, mleczną czekoladę w tym urządzeniu? Wystarczy do czekoladziarki wlać mleko, a gdy się nagrzeje, czekoladę. Jaka czekolada do czekoladziarki sprawdzi się najlepiej? Do takich urządzeń można stosować zarówno czekoladę w proszku, jak i w krążkach/pastylkach. Dzięki pokrywie z perforowanymi bokami możemy łatwo kontrolować intensywność aromatu przygotowywanego napoju. 

 

gorąca czekolada przygotowana w czekoladziarce

 

Czekoladziarka a fontanna czekoladowa

Wiele osób myli czekoladziarkę z fontanną czekoladową, a są to dwa zupełnie różne sprzęty. Czekoladziarka służy do roztapiania, podgrzewania i mieszania czekolady, natomiast urządzenie do fondue tylko podgrzewa czekoladę, aby zachowała płynną konsystencję. Fontanna ma trzypiętrową budowę i specjalny system, który zasysa płyn i podnosi go ku górze. Dzięki temu czekolada spływa z najwyższego piętra do umieszczonego na dole pojemnika, a następnie cykl się powtarza. Do fontanny wlewamy zatem już rozpuszczoną czekoladę, która będzie przez cały czas podgrzewana. Czekoladziarka jest natomiast znacznie bardziej zaawansowana, gdyż przygotowuje gorącą czekoladę z czekoladowych pastylek lub proszku i podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. Tak przygotowana czekolada przeznaczona jest do picia. 

 

czekoladziarka a fontanna czekoladowa - różnice

 

Jogurtownica – sprzęt do produkcji domowego jogurtu

Jak sama nazwa wskazuje, jogurtownica to urządzenie do produkcji domowego jogurtu. Zbudowana jest z grzałki i termosu, które utrzymują temperaturę na poziomie 40°C. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie taka temperatura sprawia powoduje rozmnażanie bakterii, które przyczyniają się do zakwaszania mleka. 

 

Jogurtownica – dostępne rodzaje

Maszyna do robienia jogurtu występuje w dwóch modelach. Pierwszy model składa się z kilku oddzielnych pojemników – zazwyczaj oferuje od 6 do 12 szklanych pojemników z nakrętkami. Taki jogurtownica ma też element odpowiadający za podgrzewanie i utrzymywanie odpowiedniej temperatury zbiorników. Tego typu urządzenie działa na zasadzie termosu  - utrzymuje odpowiednią temperaturę mleka przez kilka godzin. 

Zdecydowanie bardziej zaawansowana jest jogurtownica, która z wyglądu przypomina sokowirówkę. W zestawie znajduje się nie tylko kubek i sitko do przygotowywania jogurtu, ale również specjalne formy serowarskie, dzięki którym można przygotować domowe sery. Z tego względu takie urządzenie często jest określane mianem sero-jogurtownicy.

Na rynku dostępna jest też jogurtownica przemysłowa, która przeznaczona jest do lokali gastronomicznych. 

 
domowa jogurtownica z pojemnikami domowa jogurtownica stojąca

Jogurtownica z pojemnikami 

Jogurtownica stojąca 

 

Jak zrobić jogurt w jogurtownicy?

Jogurtownice są dość proste w obsłudze. Najpopularniejsze są modele z małymi zbiorniczkami, w których umieszcza się składniki na jogurt, czyli mleko i bakterie probiotyczne. Można je kupić w postaci proszku zapakowanego w szczelną saszetkę. Składniki na jogurt należy dokładnie wymieszać, a następnie przelać do szklanych pojemników i szczelnie zakręcić. Zbiorniczki umieszcza się w jogurtownicy, a następnie ją uruchamia. W kolejnym kroku należy ustawić temperaturę 40°C i czas pracy na co najmniej 8 godzin. Wydłużając czas pracy, uzyskamy gęstszy jogurt.

 

domowy jogurt zrobiony w jogurtownicy

 

Małe AGD do kuchni

Maszyna do waty cukrowej – dla wielbicieli słodkości 

Doskonale znanym z festiwali, jarmarków i wesołych miasteczek urządzeniem, jest maszyna do produkcji waty cukrowej. Okazuje się, że takie urządzenie równie dobrze może nam służyć w domu, np. podczas imprez z okazji dnia dziecka czy innych uroczystości, na których chcemy podać ten słodki przysmak. 

Domowa maszyna do waty cukrowej ma kompaktowe rozmiary, a z wyglądu przypomina miskę ustawioną na specjalnej podstawie. Zasilana jest z sieci elektrycznej, a najwięcej prądu pobiera podczas rozgrzewania.

 

maszyna do waty cukrowej - nietypowe AGD w kuchni

Urzędzenie do waty cukrowej Clatronic ZWM 3478, źródło: www.clatronic.pl

 

Jak działa maszyna do waty cukrowej?

Zasada działania domowej maszyny do waty cukrowej jest dziecinnie prosta. Po podłączeniu do prądu i rozgrzaniu głowicy, wystarczy wsypać cukier do specjalnego pojemniczka w misie, a następnie nawijać watę na patyczek. Niektóre urządzenia pozwalają również na przygotowywanie słodkości z landrynek. W sprzedaży bez problemu znajdziemy specjalny cukier do waty cukrowej – do wyboru są różne smaki i kolory cukru. 

Domowe maszyny do waty cukrowej mają antypoślizgowe nóżki, które zapewniają im stabilność w czasie pracy oraz nasadkę ochronną, chroniącą kuchnię i jej wyposażenie przed zabrudzeniem.  

 

wata cukrowa zrobiona w domowej maszynie do waty cukrowej

 

Urządzenie do hot dogów – koniec z chodzeniem na stację benzynową

Kolejne nietypowe sprzęty AGD, które mogą się znaleźć w naszej kuchni, to urządzenia do hot dogów

 

Rodzaje urządzeń do robienia hot-dogów

Domowe maszyny znacznie różnią się od tych, które spotykamy w barach czy na stacjach benzynowych. Tam wykorzystywany jest specjalny rolkowy grill do hot dogów. Parówki układa się na specjalnych podgrzewanych rolkach, dzięki czemu są one równo opiekane i przez cały czas utrzymują odpowiednią temperaturę. 

Natomiast domowe urządzenie ma w podstawie jeden lub dwa metalowe bolce na bułki oraz specjalny pojemnik na parówki. W zależności od modelu jest on w stanie pomieścić od kilku do kilkunastu parówek. Poza tym tego typu urządzenia mają dwa przyciski – jeden do obsługi pojemnika z parówkami, a drugi do podgrzewania bułek. 

Wśród domowych urządzeń do robienia hot dogów znajdziemy też modele przypominające tostery. Takie urządzenia mają dwa otwory na bułki oraz otwór na maksymalnie dwie parówki. Z tego względu polecane są dla jednej lub dwóch osób. 

W sprzedaży znajdziemy też sam opiekacz do bułek hot dogów. Jest to po prostu metalowa podstawa z kilkoma bolcami, na które zakłada się bułki.

 

Dwa rodzaje urządzeń do hot-dogów

urządzenie do hot dogów - nietypowy sprzęt AGD w kuchni
Urządzenie do hot-dogów Clatronic HDM 3420 EK, źródło: www.clatronic.pl 
urządzenie do hot dogów - nietypowy sprzęt AGD w kuchni
Ariete Hot Dog 186 Partytime, źródło: www.ariete.pl 

 

Urządzenie do hot dogów - czy warto?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Parówki równie dobrze możemy ugotować w garnku, opiec na patelni, przygrzać w mikrofali czy w piekarniku. Nie wydamy pieniędzy i nie zakupimy kolejnego urządzenia, które zajmie cenne miejsce w kuchni. Jeżeli hot-dogi przygotowujemy sporadycznie, nie ma sensu kupować specjalnie przeznaczonego do tego celu urządzenia.

Jeżeli jednak jesteśmy miłośnikami hot-dogów i kilka razy w tygodniu wybieramy się na stację benzynową, aby zakupić taką ciepłą przekąskę, z pewnością przyda nam się domowe urządzenie do hot dogów. Mając taki sprzęt, będziemy mogli w kilka minut przygotować we własnej kuchni hot dogi w różnych wersjach. Nie tylko klasyczne amerykańskie, ale również hot dogi francuskie czy wegetariańskie.

 

Urządzenie do Hot Dogów Ariete Partytime 206/01
189.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

154.29 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

189.00 zł

Zobacz szczegóły
Urządzenie do Hot Dogów Ariete Partytime 206/00
189.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

154.29 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

189.00 zł

Zobacz szczegóły
 

domowe hot-dogi

Urządzenie do popcornu – najlepszy przyjaciel kinomaniaka

Popcorn kojarzy nam się przede wszystkim z wizytą w kinie. Możemy jednak kupić gotowy popcorn w paczce i przygotować go w kuchence mikrofalowej albo usmażyć na patelni. Takie sposoby nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty. Dlatego, jeśli nie wyobrażamy sobie seansów filmowych czy oglądania meczów bez tej chrupkiej przekąski, powinniśmy się zastanowić nad zakupem maszynki do popcornu. To kolejny sprzęt, który znalazł się na naszej liście nietypowych sprzętów AGD do kuchni. 

 
Urządzenie do popcornu Ariete XL 2957/00 Partytime
179.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

164.32 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

179.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jak działa maszyna do popcornu?

Domowe urządzenia do popcornu mają niewielkie rozmiary i są stosunkowo niedrogie – najtańszy kupimy już nawet za około 50 zł, jednak może być on wykonany z gorszych jakościowo materiałów. Dlatego warto zainwestować w nieco droższy sprzęt w cenie do 100 zł.

Takie maszyny do popcornu są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i wsypać do niego kukurydzę. Zazwyczaj wsypuje się ok. 50-100 gramów kukurydzy, ale wszystko będzie uzależnione od modelu urządzenia. Do kukurydzy możemy też dodać sól i ulubione przyprawy. Następnie należy uruchomić maszynę za pomocą przycisku. Proces przygotowywania popcornu trwa kilkanaście minut i zależy od ilości przygotowywanej przekąski. 

 
 
urządzenie do popcornu - nietypowy sprzęt AGD

Urządzenie do robienia popcornu Clatronic PM 3635, źródło: www.clatronic.pl

maszyna do popcornu - nietypowy sprzęt AGD

Ariete Popcorn Popper XL 2953 Partytime, źródło: www.ariete.pl

 

Jaki popcorn do maszyny wybrać? Najlepiej do prażenia nadają się te odmiany kukurydzy, które zawierają więcej bielma

 

Czy warto kupić urządzenie do popcorn? 

Taka maszyna do popcornu ma wiele zalet. Największą z nich jest to, że pozwala przygotować popcorn bez tłuszczu i soli. Dzięki temu przekąska jest znacznie lżejsza, zdrowsza i mniej kaloryczna. Co więcej, w takiej maszynce na pewno nie przypalimy popcornu, co często się zdarza przy smażeniu na patelni. Na koniec warto zaznaczyć, że domowe maszynki do popcornu są stosunkowo tanie – dobre urządzenie kupimy za mniej niż 100 zł.  

 

domowy popcorn

 

Maszyna do lodów - marzenie każdego dziecka

Marzymy o nich przez całą zimę i z niecierpliwością czekamy na pierwsze ciepłe dni, abyśmy mogli delektować się ich smakiem. Mowa oczywiście o lodach, które nie tylko orzeźwiają w upalne dni, ale również stają się wyśmienitym deserem. Mając odpowiednią maszynę do lodów, będziemy mogli przygotować ulubione lody rzemieślnicze bez wychodzenia z domu. 

 

Urządzenie do lodów Ariete 643/00 Gelato Party Time
219.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

201.79 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

239.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Maszyny do lodów domowych – dostępne rodzaje

Mimo że maszyna do lodów nie należy do znanych i popularnych urządzeń, na rynku bez problemu znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowane modele. 

 • Maszyna do lodów ręczna – to tani i prosty sprzęt pod względem konstrukcyjnym. Wymaga jednak więcej wysiłku, ponieważ lody przygotowuje się ręcznie. Taka maszyna przeważnie składa się z misy chłodzącej i mieszadła.

 • Maszyna do lodów elektryczna – tego typu urządzenie wymaga podłączenia do prądu. Oznacza to, że proces przygotowywania lodów jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga od nas żadnego wysiłku fizycznego. 

 • Maszyna do lodów z akumulatorem – podobnie jak maszyna elektryczna do lodów, ten model również nie wymaga od nas użycia siły. Przed uruchomieniem urządzenia należy jednak naładować baterie. 

Maszyny do lodów możemy też podzielić ze względu na zastosowany w nich system chłodzenia. Pierwszym jest chłodzenie specjalnym płynem, który znajduje się w ściance pomiędzy misą a pojemnikiem. Zanim przystąpimy do produkcji lodów, musimy włożyć misę na co najmniej 8 godzin do zamrażarki, ponieważ płyn musi być zamrożony. Drugim sposobem jest chłodzenie kompresorem. Tego typu rozwiązanie jest dość skomplikowane, działa na podobnej zasadzie co system chłodzenia stosowany w przenośnych lodówkach

W sprzedaży nie brakuje też profesjonalnych maszyn do lodów tajskich, do lodów włoskich czy do lodów amerykańskich. Tego typu sprzęty są przeznaczone dla lodziarni, cukierni i innych lokali gastronomicznych. 

 

domowa maszyna do lodów - nietypowy sprzęt AGD

Maszyna do lodów, sorbetów, jogurtu Clatronic ICM 3764, źródło: www.clatronic.pl

 

Jak działa maszyna do lodów?

Dostępne na rynku automaty do lodów są do siebie podobne zarówno pod względem budowy, jak i działania. Większość składa się ze zbiornika, mieszadła i wkładu mrożącego. Oznacza to, że taka maszyna jednocześnie mrozi i miesza, pozwalając przygotować lody o puszystej i kremowej konsystencji. 

Jeśli zechcemy zrobić klasyczne domowe lody, wystarczy, że umieścimy w misie schłodzone wcześniej składniki i uruchomimy urządzenie. Maszyna będzie mrozić i mieszać produkty od 20 do 60 minut. Pod koniec możemy dodać do lodów ulubione dodatki, np. bakalie, pokruszone ciastka czy kawałki czekolady. 

 

lody z domowej maszyny do lodów

 

Urządzenie do wypieku ciastek – dla osób, które lubią domowe słodkości

Jakie jeszcze nietypowe sprzęty AGD można kupić do kuchni? Jeśli jesteśmy wielbicielami domowych ciasteczek, z pewnością przyda nam się maszyna do wypieku ciastek, dzięki której będziemy mogli zrezygnować z pieczenia w piekarniku. 

 

Jakie są rodzaje maszyn do wypieku ciastek?

Wszystkie wypiekacze do ciastek z wyglądu przypominają gofrownice lub opiekacze do kanapek. Składają się z dwóch płyt grzewczych z wgłębieniami, do których nalewa się ciasto. Następnie płyty się zamyka i rozpoczyna się proces pieczenia. W sprzedaży dostępne są maszyny, które pozwolą nam upiec rozmaite rodzaje ciastek. Do najpopularniejszych należą:

 • Urządzenie do wypieku do ciastek typu „pie”– ciasto typu pie jest ulubionym wypiekiem w krajach anglosaskich. „Paj” to okrągły placek z nadzieniem owocowym. W maszynie do wypieku takiego ciasta znajduje się płyta grzewcza z jednym, okrągłym wgłębieniem. 

 • Urządzenie do wypieku do babeczek – pozwala upiec nie tylko babeczki, lecz także muffiny, pączki i ciasteczka.

 • Urządzenie do wypieku donutów – jest bardzo podobna do maszyny do babeczek, z tą różnicą, że okrągłe wgłębienia mają dodatkowo wypustki. Dzięki temu można upiec pączki z dziurką w środku, czyli tzw. donuty.  

 • Maszyna do wypieku ciastek orzeszków – pozwala upiec połówki orzeszków, które później można wypełnić ulubionym kremem orzechowym, czekoladowym lub karmelowym. 

 • Wypiekacz do ciastek na patyku – nazywana również maszyną do cake pops. Urządzenie pozwala upiec ciastka w postaci kulek, czyli słynne cake pops, a także mini pączki. 

 • Urządzenie do wypieku ciastek brownie – to tzw. brownie maker, który pozwala upiec kilka czekoladowych ciastek. Płyty grzewcze takiej maszyny mają kilka wgłębień w postaci prostokątów. 

 • Urządzenie do wypieku ciastek herbatników – taki wypiekacz ma płyty grzewcze z płaskimi formami, którego idealnie nadają się do wypieku herbatników lub innych ciastek. 

 • Wypiekacz do churros – tego typu maszynka ma płyty grzewcze z długimi, prostokątnymi wgłębieniami, które pozwolą przygotować churros, czyli tradycyjne hiszpańskie przekąski z ciasta parzonego.

 • Maszyna do ciastek dla psów – umożliwia przygotowywanie zdrowych przekąsek dla psów. Płyty grzewcze takiej maszyny mają kilka różnych form pieczenia, np. w postaci łapek lub kości.

 

Urządzenie do wypieku babeczekurządzenie do wypieku babeczek

Urządzenie do wypieku muffin Clatronic MM 3496, źródło: www.clatronic.pl

Urządzenie do wypieku donatówurządzenie do wypieku donatów

Urządzenie do pieczenia pączków Clatronic DM 3495, źródło: www.clatronic.pl

Urządzenie do wypieku orzeszkówurządzenie do wypieku orzeszków

Opiekacz do orzeszków Adler AD 3039,
ź
ródło: www.adler.pl

Urządzenie do wypieku cake popsurządzenie do wypieku cake pops

CAKE POP MAKER 3529, źródło: www.clatronic.pl

Urządzenie do wypieku brownie

urządzenie do wypieku brownie

Tristar SA-1125 Brownie maker, źródło: www.tristar.eu

Urządzenie do wypieku herbatników

urządzenie do wypieku herbatników

Źródło: www.conrad.com

 

Urządzenie do wypieku churros

urządzenie do wypieku churros

Urządzenie do Churros Beper, źródło: www.beper.com

 

Urządzenie do wypieku ciastek dla psa

urządzenie do wypieku ciastek dla psa

Urządzenie do wypieku ciastek dla psów Clatronic DCM 3683,
źródło: www.clatronic.pl

Naleśnikarka – pozwoli przygotować najcieńsze naleśniki

Wielbiciele naleśników z pewnością wiedzą, że do zrobienia dobrych naleśników potrzebny jest nie tylko sprawdzony przepis na ciasto, ale również specjalna patelnia do naleśników. Niestety patelnia nie gwarantuje uzyskania najlepszych efektów, gdyż nawet nierównomiernie grzejący palnik może zrujnować naszego naleśnika. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji, powinniśmy zastanowić się nad zakupem naleśnikarki. To kolejny nietypowy sprzęt AGD, który może doskonale sprawdzić się w naszej kuchni. 

 

 
Naleśnikarka Ariete 202/01 Blue
159.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

145.95 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

159.00 zł

Zobacz szczegóły
Naleśnikarka Ariete 202/00 Red
159.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

145.95 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

159.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Rodzaje naleśnikarek

Zacznijmy od tego, że na rynku spotkamy dwa rodzaje naleśnikarek domowych. Pierwsze składają się z okrągłej podstawy z płytą grzewczą i suwaka, który służy do regulacji mocy. W zestawie często znajdują się też szpatułki do wygładzania oraz przewracania ciasta na drugą stronę. Drugi rodzaj naleśnikarek jest znacznie prostszy pod względem konstrukcyjnym. Z wyglądu przypomina niewielką patelnię z uchwytem, na którym znajduje się włącznik. Tego typu naleśnikarkę nazywa się również ręczną lub mobilną. Oba rodzaje naleśnikarek wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego.

W sprzedaży dostępne są również przemysłowe urządzenia do naleśników, które przeznaczone są do gastronomii. Tego typu urządzenia mogą być zasilane z sieci lub gazowo, są wykonane z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w dodatkowe funkcje. Pozwalają na przygotowanie dużej ilości naleśników w krótkim czasie. 

 

naleśnikarka do robienia domowych naleśników

 

Jak smażyć naleśniki na naleśnikarce?

Elektryczne urządzenie do naleśników jest łatwe w obsłudze. Po podłączeniu do prądu musimy poczekać aż urządzenie się nagrzeje i zasygnalizuje gotowość do smażenia. Gdy zapali się lampka kontrolna, wylewamy ciasto na płytę grzewczą. Następnie za pomocą szpatułki rozprowadzamy ciasto po całej powierzchni, najlepiej wykonując koliste ruchy. Cały czas sprawdzamy stan wypieczenia naleśnika i gdy trzeba, przewracamy go na drugą stronę za pomocą szpatułki.

Warto zaznaczyć, że naleśnikarki elektryczne mogą działać bez tłuszczu. Dzięki temu, że są pokryte powłoką nieprzywierającą, nie musimy smarować ich olejem przed każdorazowym smażeniem naleśnika. 

 

domowe naleśniki

 

Gofrownica bąbelkowa – sposób na gofry „z bąbelkami”

Z cukrem pudrem, dżemem, owocami i bitą śmietaną – klasyczne gofry możemy podawać na wiele sposobów. Ale czy słyszeliście o gofrach bąbelkowych? Po raz pierwszy pojawiły się w Hongkongu jako tzw. street food, ale dzięki mediom społecznościowym szybko zyskały popularność na całym świecie. W ubiegłym roku zadebiutowały w Polsce, stając się hitem sezonu branży lodziarskiej. Gofry bąbelkowe, czyli tzw. buble waffles, powstają ze specjalnego ciasta, które umożliwia tworzenie charakterystycznych bąbli. Wypiek ma dość elastyczną strukturę, dzięki czemu można go zwinąć w rożek i wypełnić nadzieniem. 

 

gofrownica bąbelkowa - nietypowe urządzenie w kuchni

 

Jak wygląda gofrownica bąbelkowa?

Do stworzenia gofrów bąbelkowych będziemy potrzebować specjalnego sprzętu – gofrownicy bąbelkowej. Od klasycznej gofrownicy różni się ona konstrukcją i rodzajem płyt grzewczych. Po otwarciu urządzenia zamiast charakterystycznej kratki, znajdziemy płyty grzewcze z okrągłymi wgłębieniami. To właśnie dzięki temu gofry bąbelkowe przypominają plaster miodu

Urządzenie obsługuje się w taki sam sposób, jak gofrownicę tradycyjną. Po podłączeniu do prądu należy poczekać aż nagrzeją się płyty grzewcze. Dopiero gdy zapali się lampka kontrolna będziemy mogli wylać ciasto na płyty i zamknąć urządzenie. Po upieczeniu gofry bąbelkowe będą miały dość elastyczną strukturę, dzięki czemu łatwo będzie można uformować je w odpowiedni kształt. Zazwyczaj takie gofry zwija się w rożek i wypełnia nadzieniem. Można je podawać zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej z ulubionymi dodatkami i sosami.  

 

gofry bąbelkowe na słodko

Gofry bąbelkowe na słodko

gofry bąbelkowe na słono

Gofry bąbelkowe wytrawne

 

Wypiekacz do pizzy – kompaktowa wersja profesjonalnego pieca do pizzy

Kolejnym nietypowym sprzętem AGD, który znalazł się na naszej liście jest wypiekacz do pizzy. Wyglądem przypomina większy opiekacz do kanapek, z tą różnicą, że ma kształt okrągły, a nie prostokątny. Choć nie jest to urządzenie pierwszej potrzeby, z pewnością przyda się osobom, które często przygotowują pizzę. Taki wypiekacz pozwala uzyskać znacznie lepsze efekty niż tradycyjny piekarnik

 

 

Jak zbudowany jest wypiekacz do pizzy?

Taki domowy piec do pizzy wyposażony jest w dwa elementy grzejne – dolna grzałka umożliwia równomierne wypiekanie ciasta, a górna odpowiada za ser i pozostałe składniki. Obie grzałki bardzo szybko nagrzewają się do wysokiej temperatury – w zależności od modelu są w stanie osiągnąć temperaturę od 380°C do 470°, co przekłada się na błyskawiczne pieczenie. Najważniejszym elementem wypiekacza jest jednak ceramiczny kamień, który utrzymuje wysoką temperaturę i jednocześnie pochłania wilgoć z ciasta, co wpływa na jego chrupkość. 

wypiekacz do pizzy - nietypowy sprzęt AGD w kuchni

Jak upiec domową pizzę?

Obsługa wypiekacza do pizzy jest bardzo prosta. Po podłączeniu urządzenia do prądu należy poczekać aż nagrzeją się grzałki. Gdy zgaśnie lampka kontrolna, będzie to znak, że do wypiekacza można włożyć pizzę. Następnie pozostaje nam tylko kontrolować czas pieczenia – zazwyczaj wystarczy 5 minut, aby upiec idealną pizzę.  

 

domowa pizza przygotowana w wypiekaczu do pizzy

 

Maszyna do wałkowania ciasta – rozwałkuje ciasto na jednolite płaty

W naszym kraju maszyna do wałkowania ciasta nie jest tak popularna jak choćby we Włoszech. Z pewnością przyda się jednak osobom, które samodzielnie przygotowują w domu makarony, pierogi i ciasta na inne wypieki. Dzięki niej wałkowanie ciasta na pierogi czy wałkowanie ciasta do pizzy stanie się znacznie szybsze i przyjemniejsze, a do tego uzyskamy płaty o jednolitej strukturze i grubości

 

Maszyna do wałkowania ciasta – rodzaje

Wałkownica należy do grupy urządzeń, które wałkują ciasto na płaty o różnych grubościach, szerokościach i długościach. Szerokość wałkowanego ciasta zależy od modelu urządzenia, zazwyczaj mieści się ona w zakresie od 18 do 22 cm. Jeśli natomiast chodzi o grubość ciasta, to łatwo można ją dopasować do swoich potrzeb za pomocą regulatora. 

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów maszynek do wałkowania ciasta:

 • Wałkownica ręczna – cechuje się prostą konstrukcją i obsługą. Wyposażona jest w korbkę, co oznacza, że do wałkowania ciasta konieczne jest użycie siły. Taką wałkownicę należy stabilnie przymocować do blatu kuchennego. 

 • Wałkownica elektryczna – jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza w obsłudze niż wałkownica manualna. Oprócz korby wyposażona jest w napęd elektryczny, dlatego wymaga podłączenia do prądu. 

 • Wałkownica gastronomiczna – to profesjonalne urządzenie, które wykorzystywane jest w lokalach gastronomicznych. Tego typu wałkownica wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która zapewnia długą żywotność. Poza tym ma większe rozmiary niż domowa maszynka do wałkowania ciasta

 

wałkownica do ciasta do domu

 

Do czego przyda się wałkownica do ciasta?

Wałkownice umożliwiają rozwałkowywanie niemal wszystkich rodzajów ciast, m.in. ciasta drożdżowego, francuskiego, półfrancuskiego czy ciasta na pierogi. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w krajarkę, dzięki której nie tylko rozwałkujemy ciasto, ale również pokroimy je na makaron. Taka maszyna do wałkowania makaronu pozwoli nam przygotować domnowe spaghetti, tagliatelle, pappardelle czy lasagne. 

Na rynku dostępna jest również specjalna maszyna do wałkowania masy cukrowej i marcepanowej, która przeznaczona jest przede wszystkim dla cukierni i piekarni. 

 

urządzenie do robienia domowego makaronu

 

Stacja śniadaniowa – pozwoli przygotować obfite śniadanie

Czy chcielibyście mieć urządzenie, które pozwoli Wam przygotować całe śniadanie? Jeśli zakupicie stację śniadaniową, będziecie mogli przygotować na niej chrupiące tosty, jajko sadzone z bekonem, a do tego zaparzyć ulubioną kawę lub herbatę.

 

Czym jest stacja śniadaniowa?

Stacja śniadaniowa łączy w sobie funkcje kilku innych urządzeń. Zazwyczaj tostera, blachy do smażenia i ekspresu do kawy. W sprzedaży dostępne są jednak modele, które składają się z kilku wymiennych elementów, dzięki czemu pełnią dodatkowo funkcję jajowaru, parowaru i grilla elektrycznego. Na rynku dostępne są również stacje śniadaniowe, które składają się z kawiarki ciśnieniowej, spieniacza i czajnika, dzięki czemu pozwalają w szybki sposób zaparzyć ulubioną kawę.

 

 

Gdzie się sprawdzi stacja śniadaniowa?

Stacja do robienia śniadania 3w1 będzie świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz. Sprawdzi się w małej kuchni, ponieważ zastąpi kilka innych mniejszych sprzętów AGD. Będzie również dobrym wyborem do kampera, akademika czy pokoju studenckiego.

 

Toster do jajek – jajecznica w nowoczesny sposób 

Kolejnym dziwnym sprzętem AGD do kuchni jest toster do jajek, tzw. Egg Maker Rollie. To niewielkie urządzenie w postaci walca, które umożliwia przygotowanie jajek na wiele sposobów. Według producentów, taki toster jest świetną alternatywą dla patelni, ponieważ pozwala przyrządzić jajecznicę bez tłuszczu.

 

Jak działa toster do jajek?

Toster do jajek pozwala na przygotowania zdrowych i lekkostrawnych przekąsek jajecznych, ponieważ praktycznie nie wymaga użycia tłuszczu. Do działania wykorzystuje ciepłe powietrze, które sprawia, że następuje powolny proces ścinania białka. W ten sposób przygotowane jajko jest nie tylko lekkostrawne, ale i puszyste. 

 

 

Jak przygotować jajka w tosterze do jajek?

Egg master jest wyjątkowo łatwy i szybki w obsłudze. Po podłączeniu urządzenia do prądu należy do wnętrza komory wlać odrobinę oleju. Jest ona pokryta powłoką antyadhezyjną, więc jajka nie będą przywierały do jej ścianek. Gdy toster się nagrzeje wystarczy wbić do środka jajka i włożyć drewniany patyczek. Kiedy jajka będą gotowe, same wyskoczą z tostera w postaci rollo, czyli „zwiniętego jajkowego tosta”.

W ten sposób można przygotować przekąski jajeczne na wiele sposobów, np. z dodatkiem boczku lub warzyw. Wystarczy umieścić wybrane składniki w komorze, używając do tego popychacza. Toster do jajek pozwoli nam również przygotować burrito, durum kebab, zawijaną pizzę czy rozmaite desery. Dzięki temu, że przekąski mają postać walca, można je pokroić na mniejsze kawałki i przygotować efektowną przekąskę na domową imprezę. 

 

jak używać tostera do jajek

Źródło: www.toys4boys.pl

 

Urządzenie do granity – napoje dla ochłody

Granita do tradycyjny sycylijski mrożony deser przygotowywany na bazie soków owocowych, najczęściej z cytryn i pomarańczy. Jego charakterystyczną cechą jest ziarnista struktura, którą zawdzięcza grudkom lodu. Do produkcji granity służy maszyna zwana granitorem, która obecnie należy do podstawowego wyposażenia małej gastronomii. Maszyny do granity znajdziemy w miastach turystycznych, w pobliżu plaż i basenów, w kawiarniach, lodziarniach i cukierniach, a także na różnego rodzaju imprezach plenerowych – piknikach, jarmarkach, festynach czy w wesołych miasteczkach. 

 

Do czego służy granitor?

Granitor, maszyna do slushy, dyspenser do granity – to różne nazwy jednego urządzenia, które służy do wytwarzania różnego rodzaju napojów mrożonych. Można w nim przygotować nie tylko granitę, ale również shaki, sorbety, drinki alkoholowe, a także mrożoną kawę i herbatę. Maszyna do granity może być wyposażona w jeden, dwa lub trzy pojemniki. Ich pojemność najczęściej mieści się w zakresie od 6 do nawet 15 litrów. Pojemniki wyposażone są w specjalne systemy chłodzenia, które utrzymują niską temperaturę napojów. Większość urządzeń oferuje też możliwość regulacji stopnia zamrożenia produktu, dzięki czemu można uzyskać nie tylko napoje, ale również zmrożone desery.

 

gastronomiczne urządzenie do granity i slushy

 

Czy można kupić granitor domowy?

Oprócz dużych urządzeń, które przeznaczone są dla gastronomii, na rynku znajdziemy też kompaktowe maszyny, dzięki którym przyrządzimy mrożone napoje we własnej kuchni. Taki domowy granitor z wyglądu przypomina blender kielichowy. Ma jednak dodatkowy pojemnik, do którego wkłada się lód. 

Jak przygotować orzeźwiający napój w takim granitorze? Z jego obsługą poradzą sobie nawet dzieci. Do pojemnika należy wsypać kostki lodu i dodać trochę soli, gdyż spowolni ona proces topnienia. Następnie do kielicha należy wlać ulubiony napój, sok lub syrop. Po włączeniu maszyna będzie się obracać przez 10-15 minut, aż lód odpowiednio schłodzi napój i powstanie orzeźwiające slushy. Podczas pracy konieczne może być zatrzymanie pracy urządzenia i uzupełnienie kostek lodu. 

 

Domowe urządzenie do slushy

domowe urządzenie do slushy

Źródło: www.aldi-suisse.ch

Domowe urządzenie do granity z rozdrabniaczem lodu

domowe urządzenie do granity

Sweet Granita 78 Partytime, źródło: www.ariete.pl

 

Powyższa lista zawiera tylko część najbardziej nietypowych sprzętów kuchennych. Niebawem ukaże się druga część artykułu, a w niej jeszcze więcej "kuchennych dziwolągów".

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS