% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Suszarka do prania w szafie - czy to dobry pomysł?

Suszarka bębnowa to niezwykle przydatne urządzenie w domu. Nie tylko szybko i skutecznie suszy pranie, ale również nadaje miękkości i puszystości ubraniom. Co więcej, znaczną część odzieży wyjętej z bębna możemy od razu poskładać i schować do szafek, gdyż nie ma potrzeby ich prasowania. Niektórzy nie mogą sobie jednak pozwolić na zakup suszarki, z powodu niewystarczającej ilości miejsca w łazience. Tymczasem to urządzenie można z powodzeniem ustawić w innych pomieszczeniach, nawet w przedpokoju, w garażu czy w garderobie. Czy suszarka do prania w szafie to dobry pomysł? W jaki sposób ją zamontować? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

 

Gdzie ustawić suszarkę do prania?

Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży dostępne były jedynie suszarki ewaporacyjne, które wymagały podłączenia do kanału wentylacyjnego. Było to konieczne, ponieważ podczas pracy, suszarka wyrzucała na zewnątrz parę wodną. Bez podłączenia do kanału wentylacyjnego cała para wodna gromadziłaby się w zamkniętym pomieszczeniu, co miałoby opłakane skutki. Takie modele nie są jednak już produkowane, a na rynku znajdziemy jedynie pojedyncze sztuki.

Suszarki bębnowe

Ich miejsce zajęły bardziej nowoczesne suszarki kondensacyjne, które mają o wiele bardziej przemyślaną konstrukcję. Zostały bowiem wyposażone w zbiorniki, w których gromadzi się woda. Dzięki temu suszarka nie musi być podłączona do kanału. To dobra wiadomość dla osób, które mają niewielkie łazienki, ponieważ suszarkę ustawią w dowolnym pomieszczeniu - w przedpokoju, pralni, w sypialni, a nawet w szafie.

 

suszarka obok pralki

 

Wiele osób decyduje się ustawić suszarkę na pralce w kolumnie. Taki montaż w słupku wymaga jedynie specjalnego łącznika, który nie tylko maskuje połączenie obu urządzeń, ale również często jest praktyczną półką, na której możemy ustawić kosz z praniem. Decydując się na taki wariant, pamiętajmy, że pralka i suszarka muszą pasować do siebie pod względem wymiarów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzeń od jednego producenta. Jeśli więc mamy pralkę marki Bosch, wybierzemy suszarkę z tej samej firmy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby suszarkę ustawić zaraz obok pralki, np. w pralni lub innym pomieszczeniu wentylowanym. Taki układ prezentuje się efektownie, a przy tym tworzy praktyczny zestaw do prania i suszenia. Możliwa jest również zabudowa suszarki kondensacyjnej, jednak nie wszystkie modele są do tego przystosowane.

 

 

Czy suszarka do ubrań może stać w szafie?

Skoro suszarka kondensacyjna może stać w dowolnym pomieszczeniu, to czemu by nie umieścić jej w szafie? W ten sposób oszczędzilibyśmy miejsce w małej łazience, a przy okazji nie popsuli jej estetyki. Co więcej, w szafie moglibyśmy ukryć nie tylko suszarkę automatyczną, ale również przechowywać wszystkie niezbędne środki do suszenia, m.in.: zapachowe chusteczki lub perełki, worki do suszenia czy specjalne kule do suszenia, które przyspieszają schnięcie ubrań i zmniejszają ich zagniecenia.

Suszarka do prania w szafie nie powinna sprawiać nam problemów. Podczas swojej pracy generuje duże ilości ciepła, dzięki czemu w powietrzu nie czuć stęchlizny, tylko przyjemną woń zapachowych chusteczek. Nie ma zatem przeciwwskazań, by suszarka automatyczne nie mogła stać w szafie. Decydując się na taki wariant, warto wybrać suszarkę z pompą ciepła, np. Bosch WTH 850S7PL, która pozwoli na suszenie ubrań w niskich temperaturach i zużyje o wiele mniej energii elektrycznej.

Jak ustawić suszarkę do ubrań w szafie?

Instalacja suszarki bębnowej w szafie nie jest skomplikowana. W zasadzie wszystko odbywa się w ten sam sposób, jak w przypadku ustawiania suszarki w łazience. Przed montażem warto jednak zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i zamontować urządzenie zgodnie z podanymi tam wytycznymi. Oto wskazówki, jak ustawić suszarkę w szafie:

  • Jeszcze przed zakupem suszarki, dokładnie sprawdźmy jej wymiary. Może się bowiem okazać, że będzie za szeroka i nie zmieści się do szafy.

  • Suszarka automatyczna powinna stanąć na płaskim i wytrzymałym podłożu. Oznacza to, że jeśli chcemy ustawić urządzenie na wyższej półce w szafie, a nie na jej dnie, powinniśmy odpowiednio wzmocnić półkę. Musi być ona wytrzymała, aby bez problemu udźwignęła ciężar suszarki. 

  • Aby suszarka mogła działać, musi być podłączona do prądu. Ustawmy ją zatem w miejscu, w którym mamy dostęp do gniazdka. W przeciwnym razie będziemy musieli podłączać przedłużacze za każdym razem, gdy będziemy chcieli wysuszyć ubrania. 

  • Niezależnie od tego, gdzie stanie suszarka bębnowa - w garderobie, pralni czy w szafie, powinna zostać odpowiednio wypoziomowana. Suszarka do ubrań Bosch WTH 850S7PL ma regulowane nóżki, za pomocą których możemy ją prawidłowo ustawić. Wystarczy, że obrócimy nóżki, by zmienić wysokość urządzenia. Nieprawidłowe wypoziomowanie sprawi, że suszarka będzie wydawać głośne odgłosy i wibracje. 

 
wypoziomowanie suszarki Bosch

Źródło: www.bosch-home.pl

 
  • Nie ustawiamy suszarki bezpośrednio przy ścianie - podobnie jak lodówka, musi mieć ona zapewniona dobrą wentylację. Nie powinniśmy zatem blokować wentylatora znajdującego się z tyłu urządzenia ani kratki wentylacyjnej, która ulokowana jest z przodu. Z tego względu podczas procesu suszenia należy pozostawić otwarte drzwi szafy. Zapewni to swobodny przepływ powietrza.

  • Pamiętajmy również, że suszarka, a w szczególności ta z pompą ciepła, najlepiej pracuje w temperaturze od 2°C do 35°C. Nie powinniśmy zatem ustawiać jej w chłodnym pomieszczeniu poniżej 0°C, gdyż grozi to zamarznięciem wody w pompie, zaworach lub wężu. 

 

Suszarka do prania w szafie - czy to dobry pomysł?

Umieszczenie suszarki automatycznej w szafie niesie wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience, a przy tym nie wpływa na jej wystrój i nie zaburza estetyki. Łazienka może stać się wreszcie pokojem kąpielowym, w którym będziemy mogli się zrelaksować po ciężkim dniu. Suszarka ukryta w szafie będzie na co dzień niewidoczna - jedynie podczas suszenia będziemy musieli otworzyć drzwi szafy. Pamiętajmy również, że dla osób, które mają małą lub wąską łazienkę, ulokowane suszarki w szafie często jest jedynym możliwym rozwiązaniem. 

Zakup suszarki bębnowej z pompą ciepła to duża wygoda, ponieważ suche ubrania możemy od razu poskładać i ułożyć w szafie. Większość modeli wyposażona jest bowiem w specjalne programy, które redukują zagniecenia, jak np. suszarka do ubrań Bosch WTH 850S7PL z funkcją prosto do szafy. Dzięki delikatnym ruchom bębna ubrania nie są pogniecione, więc można je od razu powiesić w garderobie. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS