% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Sound bleed – czym jest wyciekanie dźwięku w słuchawkach?
Z pewnością każdemu z nas wiele razy zdarzyło się dokładnie słyszeć piosenkę, którą słuchała osoba siedząca obok nas w transporcie publicznym czy na ławce w parku. Jeśli udało nam się bez problemu zinterpretować słowa piosenki, to znak, że słuchawki mają pewien problem, tzw. sound bleed, czyli wyciek dźwięku. Czy można to naprawić?
Sound bleed – co to znaczy?
Sound bleed lub inaczej sound leakage to inaczej wyciek dźwięku ze słuchawek, lub z mikrofonu podczas nagrywania albo miksowania muzyki. Definicja podaje, że wyciek dźwięku postrzegany jest jako problem w niektórych gatunkach muzycznych, takich jak jazz, blues czy muzyka orkiestrowa. Natomiast w innych stylach muzycznych sound bleed jest nie tylko akceptowalny, lecz nawet uważany za wartość pożądaną.
Jak wycieka dźwięk w słuchawkach? Wyciek następuje, gdy bariera między głośnikiem zestawu słuchawkowego a otoczeniem zewnętrznym nie może powstrzymać wibracji powietrza, które wytwarzają dźwięk. Dodatkowo im głośniej będziemy słuchać muzyki, tym bardziej będzie przeciekać dźwięk. Okazuje się, że żadne słuchawki nie są odporne na wyciek dźwięku, szczególnie jeśli nie mają dodatkowo uszczelnionej konstrukcji. Nawet jeśli producenci zastosują specjalne materiały pochłaniające dźwięk, i tak nastąpi pewien wyciek dźwięku.

Wyciekanie dźwięku w słuchawkach – czy ma znaczenie?
W niektórych sytuacjach wyciek dźwięku nie będzie nam przeszkadzał. Jeśli słuchamy muzyki, gdy jesteśmy sami w pokoju, podczas jazdy na rowerze czy samotnego spaceru, nawet nie zwrócimy uwagi na sound bleed. W niektórych sytuacjach wyciek dźwięku ze słuchawek będzie niedopuszczalny. Gdzie ma znaczenie? Szczególnie w miejscach publicznych, gdy przebywamy wśród innych osób, np. w komunikacji publicznej, w biurze czy na siłowni. W takich sytuacjach sound bleed powinien być jak najmniejszy. Nasza muzyka może bowiem przeszkadzać osobom przebywającym w naszym otoczeniu, rozpraszać je i powodować problemu z koncentracją. Często my sami również nie chcemy, aby ktoś nieznajomy słyszał, jakiego gatunku muzycznego lub jakiej piosenki słuchamy w danym momencie.
Sound bleed a rodzaj słuchawek
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie rodzaje słuchawek są narażone na wyciekanie dźwięku, zarówno modele nauszne, jak i douszne. Jednak w pewnych modelach słuchawek ten wyciek jest znacznie mniejszy niż w innych.
-
Słuchawki dokanałowe z izolacją akustyczną, które wykorzystują silikonowe końcówki, zapewniają nie tylko lepszą szczelność, lecz także lepiej tłumią dźwięki wydobywające się do otoczenia.
-
Słuchawki zamknięte zapewniają znacznie mniejszy wyciek dźwięku niż słuchawki otwarte i półotwarte.
Co wpływa na wyciek dźwięku w słuchawkach?
Istnieją dwa główne czynniki, które sprawiają, że muzyka ze słuchawek jest słyszana na zewnątrz. Pierwszym z nich jest rozmiar przetwornika, którego zadaniem jest zamiana sygnałów elektrycznych na dźwięki. Im mniejszy przetwornik, tym mniejsze wyciekanie dźwięku. Właśnie dlatego najmniejszy wyciek mają słuchawki douszne i dokanałowe. Należy jednak pamiętać, że większe przetworniki wytwarzają o wiele lepsze basy.
Wpływ na wyciekanie dźwięku ma również konstrukcja słuchawek i ich design. Warto zatem sprawdzić, że urządzenie ma konstrukcję otwartą, czy zamkniętą. Słuchawki otwarte mają nauszniki ze szczelinami, które zapewniają przepływ powietrza. Z jednej strony, jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ zapewnia lepszą wentylację ucha, co przekłada się na wygodę użytkowania. Natomiast z drugiej strony, takie słuchawki przepuszczają wiele dźwięków do otoczenia. Pod tym względem znacznie lepsze są słuchawki zamknięte – ich konstrukcja sprawia, że wyciek dźwięki jest znacznie mniejszy.
![]() |
![]() |
Czy istnieją słuchawki, z których nie wycieka dźwięk?
Sound bleed jest powiązany z izolacją dźwięku. Im wyższa izolacja szumów w słuchawkach, tym mniejszy efekt wyciekania dźwięku. Warto zatem wybierać słuchawki, które mają odpowiednią izolację.
Portal rtings.com, który przeprowadza testy i recenzje różnych urządzeń elektronicznych, m.in.: słuchawek, telewizorów, monitorów czy klawiatur komputerowych, sprawdził, które modele słuchawek mają najmniejszy wyciek dźwięku. Na pierwszym miejscu znalazły się dokanałowe słuchawki JBL Endurance Peak II, w których praktycznie nie występuje problem z wyciekiem dźwięku. Są one tak skonstruowane, że pozwalają nawet głośno słuchać muzyki, nie przeszkadzając ludziom znajdującym się w pobliżu.

Słuchawki sportowe JBL Endurance Peak I, źródło: www.pl.jbl.com
Jak przetestować słuchawki pod kątem sound bleed?
Jeśli mamy założone słuchawki i słuchamy ulubionej muzyki w dość głośnym otoczeniu, przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, że wydobywający się z nich dźwięk, jest słyszany również na zewnątrz. Uświadamiamy sobie to dopiero wtedy, gdy ktoś poprosi nas o ściszenie muzyki. Taka sytuacja jest krępująca i może sprawić, że będziemy negatywnie postrzegani przez inne osoby. Możemy uniknąć takich sytuacji, przeprowadzając test, z którego dowiemy się, jak duży jest wyciek dźwięku z naszych słuchawek.
Rejestracja dźwięku
Jeśli mamy w domu mikrofon albo inny rejestrator dźwięku, możemy nagrać muzykę wydobywającą się ze słuchawek. Wystarczy, że odtworzymy nagranie, a od razu dowiemy się, jak duży jest wyciek dźwięku z naszych słuchawek.
Test z przyjacielem
W przypadku braku mikrofonu lub urządzenia nagrywającego możemy poprosić przyjaciela, lub kogoś z rodziny o pomoc w przeprowadzeniu testu. Jak to zrobić? Wystarczy, że znajomy założy nasze słuchawki i włączy muzykę, a następnie będzie stopniowo zwiększać jej głośność. W ten sposób ustalimy, jak głośno możemy słuchać muzyki, aby wyciek dźwięku do otoczenia nie był zbyt duży. Taki test najlepiej przeprowadzić w cichym pomieszczeniu, aby żadne inne dźwięki nie zagłuszały muzyki ze słuchawek.

Czy istnieją metody redukcji wycieku dźwięku w słuchawkach?
Gdy okaże się, że wyciek dźwięku z naszych słuchawek jest bardzo duży, możemy podjąć pewne kroki w celu jego zredukowania.
-
Jeśli korzystamy ze słuchawek dokanałowych z silikonowymi końcówkami, wymieńmy je na końcówki piankowe, ponieważ zapewniają one lepszą izolację akustyczną. Pianka dopasowuje się do kształtu ucha, dzięki czemu zapewnia lepsze uszczelnienie – blokuje zarówno dźwięki dochodzące z zewnątrz, jak i wydostające się do otoczenia.
-
Jeżeli mamy słuchawki nauszne, możemy spróbować wymienić nauszniki na inne, najlepiej wykonane ze skóry (zarówno naturalnej, jak i sztucznej) albo z pianki z pamięcią kształtu. Takie materiały zapewniają lepszą izolację akustyczną.
-
Sound bleed jest w dużym stopniu powiązany z głośnością muzyki. Aby zmniejszyć wyciek dźwięku, należy po prostu zmniejszyć poziom głośności. Taki zabieg może przynieść efekty jednak tylko w głośnym otoczeniu. Jeśli na zewnątrz jest cicho, samo zmniejszenie głośności niewiele nam pomoże.
-
Aby zapobiec wyciekowi dźwięku, powinniśmy korzystać ze słuchawek z izolacją hałasu.
Poza tym niewiele możemy zrobić. Każdy model słuchawek ma pewne wycieki dźwięku, które należy zaakceptować.

Sound bleed w mikrofonie
Z wyciekiem dźwięku możemy się spotkać nie tylko w słuchawkach, lecz także w mikrofonie. „Spill”, czyli inaczej wyciek dźwięku, możemy opisać jako dźwięk odbierany przez mikrofon z niezamierzonych źródeł. Przykładem może być wykrywanie wokalu przez mikrofon gitary. Sound bleed występuje również w nagrywaniu głosu lub miksowaniu dźwięku na żywo. Aby tego uniknąć, podczas nagrań można podjąć pewne środki, np.:
-
Umieścić mikrofony blisko źródeł dźwięku,
-
Ograniczać odbicia dźwięku w pomieszczeniu nagraniowym,
-
Każdy wokal i instrument nagrywać osobno,
-
Korzystać z mikrofonów kierunkowych,
-
Wokaliści powinni korzystać ze słuchawek zamkniętych,
-
Korzystać z różnych barier akustycznych.
Bibliografia:
- https://www.rtings.com/headphones/tests/isolation/sound-leakage
- https://en.wikipedia.org/wiki/Spill_(audio)
- https://headphonesaddict.com/what-is-sound-leakage/