Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Słuchawki douszne kontra słuchawki nauszne

Dla wielu osób słuchawki stanowią niezbędne wyposażenie. Ich oferta jest bardzo szeroka, dlatego trudno jest zdecydować się na konkretny model. W poniższym artykule skupimy się na słuchawkach dousznych i nausznych, jeśli więc zastanawiasz się nad ich zakupem, sprawdź jakie są ich plusy i minusy.

 

SŁUCHAWKI DOUSZNE

 

ZA: Małe, dyskretne i mobilne

Słuchawki douszne często są mylone z modelami dokanałowymi, które umieszcza się głęboko w uchu. Tymczasem słuchawki douszne różnią się od nich kilkoma elementami konstrukcyjnymi. Są to tzw. pchełki, które wkłada się jedynie do małżowiny usznej. Takie modele są niewielkie, lekkie i bardzo poręczne, dlatego bez problemu można je nosić w kieszeni. Oprócz tego, w przewodzie posiadają wbudowany mikrofon, który umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych.

 

 

PRZECIW: Mogą wypadać z uszu

Modele douszne nie są wprowadzane do kanału słuchowego, a jedynie do małżowiny, przez co często wypadają z uszu. Pchełki trudno jest dopasować do rozmiaru ucha – kupujemy je zazwyczaj na podstawie opisu i zdjęcia, a nie mamy możliwości przymierzenia, stąd biorą się problemy z ich wypadaniem. W sklepach można jednak spotkać pchełki, które mają dodatkowe uchwyty na uszy, dzięki czemu zapewniają większą stabilność.

 

ZA: Ucho ma zapewnioną wentylację

Słuchawki douszne należą do modeli otwartych. Nie przylegają do kanału słuchowego, dzięki czemu nasze ucho ma zapewnioną stosunkowo dobrą wentylację.

 

PRZECIW: Dochodzą szumy z otoczenia

Ze względu na to, że słuchawki douszne nie są wprowadzane do kanału słuchowego, nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej od otoczenia. Dla osób, które chcą cieszyć się czystym dźwiękiem, z pewnością będzie to stanowić duży problem.

 

sluchawki-douszne-zalety-i-wady.jpg [128.31 KB]

 

ZA: Możesz podzielić się muzyką ze znajomym

Kolejną zaletą słuchawek dousznych jest możliwość korzystania tylko z jednej słuchawki. Dzięki temu, możemy oddać drugą słuchawkę innej osobie, aby ona również mogła słuchać z nami muzyki, co w przypadku modeli nausznych jest niemożliwe.

 

PRZECIW: Negatywny wpływ na słuch

Wiele osób zarzuca słuchawkom dousznym, że mają negatywny wpływ na słuch. Nie jest to jednak spowodowane samym emitowanym dźwiękiem, ale sposobem w jaki dochodzi on do naszych uszu. Dźwięk dociera bezpośrednio do kanału słuchowego, dlatego nie powinno się słuchać głośno muzyki na takich słuchawkach. Warto również robić regularnie przerwy w czasie użytkowania.

SŁUCHAWKI NAUSZNE

 

ZA: Idealne do zatłoczonych miejsc

Słuchawki nauszne skutecznie wytłumiają hałas, dlatego doskonale sprawdzą się w zatłoczonych miejscach, np. podczas jazdy pociągiem, autobusem, tramwajem lub w czasie spaceru przy ruchliwej ulicy. Pozwalają w pełni oddać się ulubionej muzyce.

 

PRZECIW: Duży rozmiar

Tego typu słuchawki charakteryzują się dość dużymi rozmiarami, co wpływa na ich małą mobilność. Oczywiście zmieszczą się do torebki lub plecaka, ale w porównaniu z modelami dousznymi, które można nosić w kieszeni, nie są one zbyt wygodnym rozwiązaniem. Ze względu na dość duży rozmiar i wagę, słuchawki douszne nie są odpowiednie np. do uprawiania sportu.

 

sluchawki-nauszne-zalety-i-wady.jpg [137.82 KB]

 

ZA: Czysty dźwięk pozbawiony szumów

Słuchawki nauszne oferują lepsze brzmienie niż modele douszne. Emitują dźwięk wysokiej jakości – naturalny, bardziej przestrzenny, pozbawiony zniekształceń i z większymi basami. Bardzo dobrze wytłumiają hałas zewnętrzny, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na muzyce. Działa to również w drugą stronę – dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz słuchawek, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać innym osobom w naszym otoczeniu.

 

PRZECIW: Ucho szybko się męczy

Słuchawki nauszne występują w dwóch rodzajach: zamkniętych i otwartych. Modele zamknięte szczelnie przylegają do ucha. Sprawia to, że nie zapewniają odpowiedniej wentylacji i w rezultacie ucho szybko się męczy. Oprócz tego, są one dość duże, przez co musimy robić przerwy podczas słuchania, aby ucho odpoczęło.

 

 

ZA: Idealne w zastosowaniu stacjonarnym

Zanim kupimy słuchawki, warto zastanowić się, gdzie i w jakich warunkach najczęściej będziemy z nich korzystać. Modele nauszne doskonale nadają się do słuchania muzyki w warunkach domowych ze względu na ich duży rozmiar oraz bardzo dobrą jakość dźwięku. Takie słuchawki często są wyposażone w mikrofony, dlatego są chętnie wybierane przez graczy. Ich zaletą jest dość długi kabel, dzięki któremu bez problemu możemy podłączyć słuchawki do komputera lub telewizora, a następnie wygodnie położyć się na łóżku i oglądać film.

 

PRZECIW: Konieczność dopasowania pałąka do wielkości głowy

Modele nauszne wyposażone są w specjalny pałąk, który łączy oba głośniki. Jego zadaniem jest rozłożenie ciężaru tak, aby nie opierał się wyłącznie na uszach. Aby móc wygodne użytkować słuchawki, należy dopasować pałąk do wielkości naszej głowy. Nie powinien on być zbyt luźny, ponieważ grozi to zsunięciem słuchawek, zaś zbyt ciasny sprawi, że rozboli nas głowa. Warto więc wybrać słuchawki z elastycznym pałąkiem, który będzie pokryty miękkim materiałem, np. gumą. Takie rozwiązanie zapewni komfort podczas użytkowania i sprawi, że słuchawki będą dobrze trzymać się na głowie.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS