Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Smartwatch z NFC, czyli zegarek do płatności zbliżeniowych

Producenci coraz częściej wyposażają swoje smartwatche w funkcje, które jeszcze do niedawna zarezerwowane były jedynie dla nowoczesnych smartfonów. Dzięki temu są w stanie zastąpić telefon, odtwarzacz muzyki, a nawet kartę płatniczą w codziennych sytuacjach. Czym jest smartwatch z NFC? W jaki sposób można zapłacić nim za zakupy? Postaramy się wszystko wyjaśnić w tym poradniku.  

 

Czym jest NFC w smartwatchu?

NFC (z ang. Near Field Communication) to bezprzewodowa i bezdotykowa technologia komunikacyjna, która umożliwia wysyłanie informacji cyfrowych na niewielką odległość – około 20 cm. Do tego celu wykorzystuje fale radiowe. Technologia NFC działa na podobnej zasadzie co Bluetooth, ale nie wymaga źródła energii od obu stron połączenia. Co więcej, przesyłanie danych jest możliwe jedynie na kilkadziesiąt centymetrów, co zapewnia większe bezpieczeństwo. 

Coraz więcej nowoczesnych smartwatchy wyposażonych jest w moduł NFC, ponieważ umożliwia on dokonywanie płatności zbliżeniowych w sklepach, restauracjach czy innych lokalach usługowych. Płatności zbliżeniowe to jednak niejedyna zaleta smartwatcha z modułem NFC. Umożliwia on również szybkie parowanie ze smartfonem, oczywiście pod warunkiem, że on również wyposażony jest w ten moduł. 

 
czym jest smartwatch z nfc

 

Jak płacić zbliżeniowo za pomocą smartwatcha?

Dokonywanie płatności zbliżeniowej smartwatchem jest bardzo proste i przebiega w ten sam sposób, co w przypadku smartfona. Dla wielu osób może być to najwygodniejsza metoda płacenia, ponieważ nie wymaga wyjmowania karty z portfela ani szukania smartfona w torebce czy plecaku. 

  • Na początku musimy dodać kartę płatniczą do naszego smartwatcha. W tym celu należy uruchomić aplikację do płatności mobilnych i wprowadzić wymagane dane. 

  • Gdy dokonujemy zakupu w sklepie, wystarczy, że uruchomimy aplikację finansową na smartwatchu i zbliżymy go do terminala płatniczego.

  • Charakterystyczny dźwięk, wibracja albo informacja wizualna na ekranie zegarka poinformuje nas, że transakcja została dokonana prawidłowo. 

 

Jakie są metody płatności smartwatchem?

Aby zegarek z NFC spełniał swoje zadanie i pozwalał nam na dokonywanie płatności zbliżeniowych, musi mieć specjalną aplikację oraz system zabezpieczenia przed niechcianym użyciem. Obecnie producenci smartwatchy i systemów operacyjnych oferują kilka aplikacji do realizacji płatności zbliżeniowych. 

 

Google Pay Google Pay aplikacja

To najpopularniejsza aplikacja do płatności zbliżeniowych. Jej właścicielem jest amerykańskie przedsiębiorstwo Google. W Polsce usługa Google Pay zadebiutowała 16 listopada 2016 roku, a już dzień później konsumenci mogli korzystać z niej podczas dokonywania zakupów. Google Pay jako jedyna aplikacja nie ogranicza się do smartwatchy jednego producenta, ponieważ jest elementem systemu Wear OS. W tej aplikacji możemy korzystać z więcej niż jednej karty. 

Banki współpracujące z Google Pay: Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, DiPocket, Edenred, EnveloBank, Eurobank, Getin Bank, Grupa BPS, ING, mBank, Millenium Bank, Monese, N26, Nest Bank, Plus Bank, Bank Pocztowy, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Revolut, Santander, SGB-Bank SA, Sodexo, Bank Spółdzielczy Rzemiosła, T-Mobile Usługi Bankowe.

 
metody płatność smartwatchem

 

Garmin Pay Garmin Pay aplikacja

Usługa Garmin Pay pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych w szybki i bezpieczny sposób. Aplikacja działa jedynie na smartwatchach marki Garmin. Jednak oferta nowoczesnych zegarków z płatnościami tego producenta jest bardzo szeroka, więc z pewnością każdy znajdzie model spełniający jego potrzeby. Aby skorzystać z aplikacji, wystarczy wybrać ikonę portfela na ekranie zegarka, a następnie podać hasło i wybrać kartę. Na koniec pozostaje przytrzymanie nadgarstka w pobliżu czytnika kart. 

Banki współpracujące z Garmin Pay: Alior Bank, BNP Paribas, Banco Santander Totta S.A, Bank Millennium, Bank PekaoBank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), Banki Spółdzielcze SGB, Credit Agricole, Curve, Getin Bank, ING, Nest Bank, PKO Bank Polski, Revolut, TransferWise, mBank.

 

Apple Pay Apple Pay aplikacja

To system płatności mobilnych stworzony przez markę Apple. W Polsce obsługiwany jest od 2018 roku i zarezerwowany jest wyłącznie dla smartwatchy Apple. Aby uruchomić aplikację, wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny zegarka, a domyślna karta otworzy się automatycznie. Potem wystarczy tylko zbliżyć nadgarstek z zegarkiem do terminala do momentu, aż poczujemy delikatne stuknięcie i usłyszymy dźwięk. Co ważne, aplikacja Apple Pay nie przechowuje prawdziwych numerów kart na urządzeniach ani na serwerach, co zapewnia bezpieczeństwo i chroni naszą prywatność.

Banki współpracujące z Apple Pay: Alior Bank, Bank Pekao, BGŻ BNP Paribas, Getin Bank, ING, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

 

Fitbit Pay Fitbit Pay

To kolejny system płatności mobilnych, który pozwala dokonywać transakcji smartwatchami i smartbandami marki Fitbit. W naszym kraju usługa pojawiła się w październiku 2018 roku za sprawą Santander Banku. Na razie aplikacja nie obsługuje dużej liczby banków, ale z biegiem czasu powinno się to zmienić. Aby móc zapłacić smartwatchem z funkcją NFC, najpierw musimy zainstalować aplikację Fitbit, a następnie dodać kartę do wirtualnego portfela, tzw. Fitbit Wallet

Banki współpracujące z Fitbit Pay: Bank Pekao, Santander, Alior Bank, Nest Bank, SGB, T-Mobile Usługi Bankowe, mBank.

 

Samsung Pay Samsung Pay aplikacja

To kolejna aplikacja do transakcji mobilnych, która została wprowadzona w 2015 roku. Mimo że rozpowszechniła się w ekspresowym tempie, w Polsce użytkownicy wciąż nie mogą z niej korzystać. Na szczęście Samsung nawiązał współpracę z firmą Google, dzięki czemu na jego smartfonach i smartwatchach działają płatności Google Pay

 

Gdzie można zapłacić zbliżeniowo smartwatchem?

Mając smartwatcha z możliwością płacenia bezdotykowego, będziemy mogli zapłacić praktycznie wszędzie, gdzie jest dostęp do terminala płatniczego. Podstawowymi miejscami, gdzie będziemy mogli korzystać z płatności NFC, są sklepy, stacje benzynowe, bary i restauracje. Funkcja ta jest również dostępna na poczcie i w środkach transportu publicznego, np. w metrze czy w pociągu, a w dużych miastach również w tramwajach i autobusach. Z płatności NFC z pewnością będziemy mogli skorzystać również w wielu lokalach usługowych.

 
gdzie można płacić smartwatchem

 

Jaki smartwatch z NFC wybrać? 

Decydując się na zakup smartwatcha z płatnością NFC, powinniśmy zwrócić uwagę na jego design, parametry i oczywiście na funkcje, które oferuje. Zegarek będzie nam bowiem służył nie tylko jako karta płatnicza, ale również stanie się ważnym urządzeniem w codziennym życiu. Smartwatch pozwoli nam dobrze zarządzać swoim czasem, zmotywuje nas do większej aktywności fizycznej, pozwoli monitorować stan swojego zdrowia, a także zapewni rozrywkę i umożliwi odbieranie powiadomień i połączeń telefonicznych. Każdy powinien zatem dostosować smartwatcha do swoich potrzeb.

Jeśli nie wiecie, jakie smartwatche umożliwiają płacenie bezprzewodowe, sprawdźcie nasz ranking. Znajdziecie w nim zegarki damskie i męskie w różnych przedziałach cenowych. Niestety w cenie do 500 zł nie uda nam się znaleźć smartwatcha, który oferowałby moduł płatności NFC. 

 

Smartwatche

Smartwatch z NFC do 1000 zł

  • Smartwatch Garmin Venu Sq – to inteligentny zegarek o eleganckim wyglądzie, który będzie pięknie prezentował się na nadgarstku, a jednocześnie pozwoli monitorować aktywność sportową i swoje zdrowie. Poza tym pozwala na dokonywanie płatności bezdotykowej za pomocą aplikacji Garmin Pay, oferuje systemu GPS, GLONASS i Galileo, które zapewnią stabilne połączenie w każdym miejscu, a także pozwala korzystać z funkcjonalności smartfona. 

 

Smartwatch z NFC do 2000 zł

  • Samsung Galaxy Watch 4 LTE – to najnowszy smartwatch w ofercie marki Samsung. Jako jedyny z zegarków producenta umożliwia mierzenie składu ciała, w tym m.in. tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych czy wody. To również pierwszy smartwatch z systemem operacyjnym Wear OS Powered by Samsung. Zegarek pozwala mierzyć swoją aktywność sportową i kontrolować najważniejsze parametry organizmu. Poza tym ma wbudowany moduł GPS i obsługuje płatności Google Pay.

  • Smartwatch Garmin Fenix 6 – to męski lub damski zegarek z płatnościami NFC za pomocą aplikacji Garmin Pay. Smartwatch wyposażony jest w szereg funkcji sportowych, w tym biegowe, pływackie, rowerowe czy golfowe. Poza tym ma wbudowany wysokościomierz barometryczny, monitor pulsu, stresu i snu, a także umożliwia pomiar natlenienia krwi i monitoruje stan nawodnienia organizmu. 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS