Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ręczny czy elektryczny? Jaki młynek do kawy wybrać?

Nic tak nie stawia rano na nogi, jak filiżanka aromatycznej kawy. Jeśli jesteś jednym z wielbicieli tego napoju, z pewnością nie zadowolisz się zmieloną kawą kupioną w jednym z marketów. Prawdziwą głębię smaku i aromatu otrzymasz jedynie ze świeżo mielonych ziaren kawy. Z tego względu, polecamy Ci przerzucić się na kawę ziarnistą i zakupić odpowiedni młynek do kawy. Do wyboru są modele ręczne i elektryczne – sprawdź, jakie są ich wady i zalety i wybierz urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.

 

Jak działają młynki ręczne?

Ręczne młynki do kawy znane są już od wieków. Pomimo pojawienia się na rynku modeli elektrycznych, w dalszym ciągu są bardzo popularne wśród konsumentów. Są to proste urządzenia, w których noże lub żarna napędzane są za pomocą specjalnej korbki. Oznacza to, że zmielenie ziaren kawy będzie od nas wymagało pracy fizycznej, nie jest to jednak bardzo męcząca czynność. Młynki ręczne występują w różnych kształtach i rozmiarach. Oprócz tego, mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z drewna, szkła, stali czy tworzywa sztucznego. Modele ręczne są przeznaczone do domowego użytku, a ich oferta jest na tyle szeroka, że każdy bez problemu znajdzie młynek dopasowany do swoich potrzeb.

ZALETY MŁYNKÓW RĘCZNYCH:

 • Ręczne młynki do kawy są estetycznie wykonane i charakteryzują się tradycyjnym wyglądem, dzięki czemu będą stanowić dodatkową ozdobę w naszej kuchni. Wiele modeli młynków stylizowanych jest na stare - sprawdzą się one szczególnie w kuchniach urządzonych w stylu retro lub vintage.

 • Młynki ręczne będą idealne dla osób, które lubią celebrować sam rytuał parzenia kawy. Sprawdzą się szczególnie do przygotowania niewielkiej ilości kawy, gdy pijemy kawę sami lub w małym gronie.

 • Kawa mielona w młynku ręcznym jest smaczniejsza niż ta zmielona w młynku elektrycznym, ponieważ ziarna mielone są równomiernie i się nie nagrzewają, dzięki czemu zachowują swoje najważniejsze właściwości – smak i aromat.

 • Kolejną zaletą młynków ręcznych jest to, że działają całkowicie manualnie. Nie wymagają więc podłączenia do gniazdka, dzięki czemu nie pobierają energii elektrycznej. Ponadto, można z nich korzystać w dowolnym miejscu, a nawet zabrać ze sobą w podróż.

 • Tego typu młynki nie posiadają żadnej elektroniki, dzięki czemu są praktycznie bezawaryjne – pod warunkiem, że będą prawidłowo użytkowane.

 • Na ich korzyść przemawia również cena, ponieważ młynki ręczne są znacznie tańsze niż modele elektryczne.

 

reczny-mlynek-do-kawy-zalety-i-wady.jpg [125.30 KB]

 

WADY MŁYNKÓW RĘCZNYCH:

 • Jak sama nazwa wskazuje, młynki ręczne wymagają użycia naszych mięśni. Aby zmielić kawę, musimy wykonać kilkadziesiąt obrotów korbką, co dla niektórych osób jest niekomfortową czynnością.

 • Ze względu na to, że młynki ręczne wymagają pracy fizycznej, nadają się jedynie do przygotowywania niewielkiej ilości kawy. Aby zmielić kawę na jedną filiżankę, musimy wykonać około 70 obrotów korbką – jest to więc bardzo czasochłonna czynność.

 • Młynki ręczne zazwyczaj nie posiadają możliwości regulacji grubości mielenia ziaren, co oznacza, że mielą kawę dość grubo. Z tego względu, nie nadają się do przygotowania niektórych rodzajów kaw, np.: espresso.

Młynki elektryczne - żarnowe lub udarowe

Młynek elektryczny to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób na zmielenie ziaren kawy. Sprawdzi się zarówno u osób, które nie mają czasu na ręczne mielenie kawy, jak i u tych, którzy chcą przygotować dużą ilość tego napoju. Wśród młynków elektrycznych znajdziemy modele udarowe i żarnowe. Te pierwsze tną ziarna kawy za pomocą wirującego noża, natomiast młynki żarnowe miażdżą ziarna, dzięki czemu nie tracą one swoich wartości smakowych. Elektryczne młynki do kawy są bardziej zaawansowane niż ręczne i posiadają wiele użytecznych funkcji.

 

 

ZALETY MŁYNKÓW ELEKTRYCZNYCH:

 • Największą zaletą elektrycznych młynków do kawy do kawy jest szybkość mielenia. Wystarczy wsypać ziarna do urządzenia i włączyć przycisk – po kilku chwilach kawa będzie idealnie zmielona.

 • Dzięki temu, że modele elektryczne są w stanie szybko zmielić ziarna, doskonale sprawdzą się, gdy będziemy chcieli przygotować kawę dla dużej liczby osób, np. całej rodziny.

 • Młynki elektryczne nie wymagają użycia siły, ponieważ ziarna są mielone automatycznie. Nasza praca ogranicza się jedynie do wsypania ziaren, podłączenia urządzenia do prądu i wciśnięcia odpowiedniego przycisku – całą resztę wykona za nas młynek.

 • Większość modeli elektrycznych posiada regulację grubości mielenia ziaren, dzięki czemu będziemy mogli ustawić stopień zmielenia kawy od drobno po grubo mieloną – wszystko zależy od naszych preferencji.

 • Młynki elektryczne są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż młynki ręczne, ponieważ posiadają wiele przydatnych funkcji, jak np.: automatyczne programowanie.

 

elektryczny-mlynek-do-kawy-zalety-i-wady.jpg [115.34 KB]

 

WADY MŁYNKÓW ELEKTRYCZNYCH:

 • Młynki elektryczne zużywają energię elektryczną i w rezultacie przyczyniają się do wzrostu rachunków za prąd.

 • Takie młynki mogą mieć dwa rodzaje ostrzy – żarnowe lub udarowe. Te drugie znacznie podnoszą temperaturę kawy, przez co traci ona swój aromat. Oprócz tego, podczas mielenia powstaje duża ilość pyłu kawowego, który może spowodować, że przygotowany napój będzie kwaśny.

 • Tego typu młynki są głośniejsze podczas pracy od modeli ręcznych.

 • Do wad młynków elektrycznych możemy również zaliczyć dość wysoką cenę, w szczególności jeśli chodzi o modele żarnowe.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS