% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Pralki wirnikowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Starsze osoby z sentymentem wspominają pralkę Franię – pierwszą pralkę wirnikową, która zrewolucjonizowała pranie w polskich domach. Choć obecnie na rynku królują pralki automatyczne, pralki wirnikowe wciąż są produkowane. W prawdzie działają na podobnej zasadzie, ale znacznie różnią się wyglądem od swoich poprzedniczek.
Jak działają pralki wirnikowe?
Pralki wirnikowe znacznie różnią się od standardowych pralek automatycznych. Przede wszystkim posiadają zbiornik na wodę z wirnikiem, który wprawia ją w ruch. Niektóre modele mają dodatkowo zamontowane na dnie grzałki odpowiedzialne za podgrzewanie wody. Tego typu pralki nie posiadają węża, który automatycznie pobierałby wodę z rury. Z tego względu muszą być napełniane ręcznie. Klasyczne pralki wirnikowe nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji z wyjątkiem włącznika. Natomiast bardziej zaawansowane modele, które dostępne są obecnie na rynku, nie tylko same doprowadzają i odprowadzają wodę, ale również mają wbudowane wirówki.
Jak prać w pralce wirnikowej?
Zasadniczo pranie w pralce wirnikowej pokrywa się z praniem w pralce automatycznej. Oto kilka wskazówek, których powinniśmy przestrzegać, jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie naszych ubrań:
-
Zanim włożymy ubraniach do pralki, powinniśmy dokładnie sprawdzić ich metki i posegregować je kolorystycznie. To podstawowa zasada, dzięki której unikniemy zafarbowania i zniszczenia odzieży.
-
Pralki wirnikowe mają określoną pojemność, której nie powinniśmy przekraczać. Zbyt duży załadunek sprawi, że ubrania będą niedokładnie wyprane, a poza tym może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.
-
Warto pamiętać, że swetry i ubrania dzianinowe źle znoszą wirowanie i mogą ulec rozciągnięciu.
-
Jeśli niektóre ubrania są mocno zabrudzone, lepiej wyprać je oddzielnie.
Jakie są ich największe zalety i wady?
Choć pralki wirnikowe nie są już tak popularne jak kiedyś, w dalszym ciągu mają swoje grono zwolenników. Cenione są przede wszystkim za prosta konstrukcję. Brakuje bowiem elektroniki, która często ulega uszkodzeniu i wymaga wizyty fachowca. Obsługa pralki jest tak łatwa, że nawet starsza osoba bez problemu nastawi cykl prania bez uprzedniego przeczytania instrukcji. Kolejną zaletą pralek wirnikowych jest to, że nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Dzięki temu można z nich korzystać niemal w każdych warunkach. Warto również zaznaczyć, że pranie w pralce wirowej jest szybsze niż w pralce automatycznej. Cały proces przeprowadzimy nawet krócej niż w 30 minut. Na korzyść takich pralek przemawiają również małe gabaryty i niskie ceny.
Pralki wirnikowe mają również pewne wady. Najpoważniejszą z nich jest mała pojemność bębna, przez co nie sprawdzą się one w przypadku dużej rodziny. Podstawowe modele nie posiadają wirówki ani grzałek do podgrzewania wody. Co więcej, wymagają samodzielnego napełniania wodą, co na dłuższą metę dla wielu osób może być zbyt uciążliwe. Należy również pamiętać, że pralki wirnikowe nie posiadają dodatkowych funkcji, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych poważną wadą.

Gdzie się sprawdzą pralki wirnikowe?
Pralki wirnikowe są bardzo łatwe w obsłudze, dlatego będą dobrym rozwiązaniem dla starszych osób, którym obsługa nowoczesnej pralki automatycznej może przysparzać kłopotów. Dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do wody. Z tego też względu, pralkę będziemy mogli zabrać ze sobą na kemping, działkę lub do domku letniskowego. Tego typu pralki dedykowane są również dla osób mieszkających samotnie lub tych, które mają mało miejsca w łazienkach.