Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pralka ładowana od frontu czy od góry? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Pralka jest podstawowym sprzętem AGD, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Jej wybór może jednak przysparzać kłopotów, ponieważ modele występujące na rynku oferują zupełnie inne pojemności, programy prania czy technologie. Obecnie na ryku znajdziemy dwa rodzaje pralek – pralki ładowane od frontu i ładowane od góry. Jeśli nie wiesz, który model wybrać, sprawdź, jakie są ich zalety i wady. To z pewnością ułatwi Ci podjęcie decyzji.

 

Dwa rodzaje pralek na rynku

Zakup pralki to inwestycja na lata, dlatego warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego urządzenia. Zanim jednak przystąpisz do rozważań na temat klasy energetycznej, pojemności bębna czy programów prania, powinieneś zdecydować, czy interesuje Cię pralka ładowana od frontu, czy może od góry.

Pralki ładowane od frontu to klasyczne, powszechnie dostępne modele. Na froncie posiadają przeszklone drzwiczki, przez które ładuje się do bębna brudną odzież. Większość tego typu urządzeń ma około 60 cm szerokości, 85 – 87 cm wysokości i 60 cm głębokości. Dostępne są również pralki typu slim, których głębokość nie przekracza 45 cm. Pralki ładowane od frontu mają bębny o mocno zróżnicowanych pojemnościach – od 3 kg do nawet 13 kg.

 

 

Drugim rodzajem są pralki ładowane od góry. Choć często mają parametry zbliżone do modeli ładowanych od frontu, różnią się od nich pod względem konstrukcyjnym. Przede wszystkim nie posiadają przeszklonych drzwiczek, a do załadunku ubrań służy podnoszona pokrywa. Takie pralki mają maksymalnie 45 cm szerokości, a ich załadunek zazwyczaj wynosi od 4,5 do 7 kg prania.

 

pralka-ladowana-od-frontu-czy-od-gory.jpg [114.39 KB]

 

Pralki ładowane od frontu – zalety i wady

Ze względu na to, że pralki ładowane od frontu są najpopularniejsze na rynku, ich oferta jest bardzo szeroka. Różnią się parametrami technicznymi i designem, dlatego każdy z łatwością znajdzie model, który spełni jego potrzeby, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Poza tym takie pralki występują w dwóch wersjach – wolnostojącej i do zabudowy, co pozwala stworzyć dowolną aranżację łazienki. Dużym atutem takich pralek są przeszklone drzwiczki, które pozwalają na większą kontrolę nad praniem i szybką reakcję w razie zafarbowania ubrań. Osoby mające małe łazienki z pewnością docenią fakt, że nad pralką można bez problemu zamontować wiszącą szafkę, a jej blat wykorzystać jako dodatkową półkę.

Pralki ładowane od przodu

Niestety pralki ładowane od frontu nie są pozbawione wad. Największą z nich jest konieczność schylania się przy każdym załadunku i rozładunku prania. O ile dla młodych osób nie powinno stanowić to problemów, tak już dla starszych może okazać się nie do zaakceptowania ze względu na towarzyszące schylaniu się bóle kręgosłupa. Należy również dodać, że w takich modelach występuje większe ryzyko uszkodzenia uszczelki, co może doprowadzić do zalania łazienki.

 

pralki-ladowane-od-frontu-zalety-i-wady.jpg [118.38 KB]

Jakie zalety i wady mają pralki ładowane od góry?

Pralki ładowane od góry są o wiele węższe niż standardowe pralki, dzięki czemu zmieszczą się we wnękach czy nietypowych łazienkach. Poza tym oferują podobne technologie i programy prania, dzięki czemu ich zakup nie będzie wiązał się z rezygnacją z dodatkowych udogodnień. Takie pralki są również cenione za wyjątkowo komfortowe użytkowanie. By załadować do bębna ubrania, nie musisz się schylać – wystarczy, że podniesiesz pokrywę. W ten sposób nie będziesz nadwyrężać kręgosłupa, gdy ten nie jest w najlepszej formie. Warto również dodać, że takie modele są zazwyczaj tańsze niż pralki ładowane od frontu, a ich konstrukcja sprawia, że ryzyko zalania łazienki jest naprawdę znikome.

Pralki ładowane od góry

Wybierając taką pralkę, musisz pamiętać, żeby zostawić nad nią przynajmniej 60 cm wolnej przestrzeni. Jest to konieczne ze względu na otwieraną klapę i niestety automatycznie eliminuje zawieszenie na ścianie jakejkolwiek półki. Taka konstrukcja pralki sprawia również, że nie jest możliwe umieszczenie jej w zabudowie. Niedogodnością jest również brak przeszklonych drzwiczek, przez co nie można kontrolować procesu prania. Nie ma więc możliwości wychwycenia farbujących ubrań.

 

pralki-ladowane-od-gory-zalety-i-wady.jpg [162.34 KB]

Jaką pralkę wybrać?

Wybór modelu pralki będzie uzależniony nie tylko od indywidualnych potrzeb, ale również od przestrzeni, jaką dysponujemy w łazience. Jeśli masz stosunkowo małe, nieustawne pomieszczenie, w którym nie zmieści się klasyczna pralka, a nie chcesz ulokować jej w kuchni, pozostaje Ci zakup pralki ładowanej od góry. W przypadku większego pomieszczenia, kiedy nie musisz sugerować się tylko wielkością pralki, możesz wziąć pod uwagę inne kwestie, np. wygody użytkowania, bezpieczeństwa czy awaryjności. Jak widać zarówno pralki ładowane od frontu, jak i te ładowane od góry mają kilka plusów i minusów, dlatego decyzję o wyborze tej jedynej powinieneś podjąć samodzielnie.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS