% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Mysz pionowa do komputera - czy warto ją kupić?

Podczas pracy przy komputerze najczęściej używamy myszy. Korzystamy z niej nawet częściej niż z klawiatury. Niestety nieprawidłowo dobrane urządzenie często wywołuje dyskomfort i powoduje ból w nadgarstku. Dlatego osoby, które spędzają przed komputerem dużo czasu, powinny zdecydować się na zakup myszki ergonomicznej. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie mysz pionowa, ponieważ sprawia, że dłoń w czasie pracy układa się w naturalnej pozycji. 

 

Jaki wpływ na zdrowie ma myszka komputerowa?

Choć myszka znacznie ułatwia pracę przy komputerze, na dłuższą metę może niekorzystanie wpływać zarówno na naszą dłoń, nadgarstek, jak i przedramię. Długotrwałe korzystanie z klasycznej myszki może powodować pronację lub supinację, czyli odwrócenie kończyny górnej do wewnątrz lub na zewnątrz w stosunku do osi. Pronacja sprawia, że kości przedramienia i przyczepione do nich mięśnie krzyżują się, co zwiększa napięcie mięśniowe. Poza tym nienaturalne położenie dłoni na myszce powoduje nadwyrężenie i obciążenie w okolicy nadgarstka. Należy dodać, że długotrwała nienaturalna pozycja dłoni podczas korzystania z klawiatury i myszki może wywoływać zespół cieśni kanału nadgarstka.

 

                                                                                                                           Supinacja                        Pozycja neutralna                           Pronacja

myszka do komputera a zdrowie
 

Źródło: http://pracujkomfortowo.pl/o-ergonomii/jak-wybrac-dobra-myszke/

Myszki

Ergonomiczna myszka komputerowa - dostępne rodzaje

Standardowa myszka do komputera może wywoływać ból i dyskomfort w rękach. Aby temu przeciwdziałać, osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem, powinny wybrać ergonomiczną myszkę. Należą do nich: 

 • Myszka pionowa - nazywana inaczej wertykalną. Jak sama nazwa wskazuje, ma pionową budowę. Korzystając z takiej myszki, nasza dłoń przyjmuje taką samą pozycję, jak podczas uścisku. Takie położenie zapobiega nadmiernemu wygięciu nadgarstka w bok i skręceniu przedramienia do wewnątrz.  

 • Myszka-piórko - do ergonomicznych zalicza się również myszki piórkowe, które trzyma się w dłoni podobnie jak długopis. Palce są zwinięte pod kątem, a wygięcie nadgarstka jest o wiele mniejsze niż w przypadku klasycznej myszki komputerowej. 

 • Myszka w kształcie długopisu - tego typu myszką poruszamy tak, jakbyśmy pisali długopisem. Sprawia to, że jej użytkowanie jest znacznie bardziej komfortowe dla naszego nadgarstka niż użytkowanie klasycznej myszki. 

 • Roller bar - jest to specjalna podkładka z przyciskami i specjalną rolką, którą umieszcza się przed klawiaturą komputera. Dzięki temu, że myszka znajduje się bezpośrednio przed nami, nie musimy skręcać ani wysuwać dłoni. Tego typu urządzenie pozwala odciążyć mięśnie i zapewnia ergonomiczną pracę przed komputerem.

 

 

Jak działa mysz pionowa?

Myszki wertykalne nie są nowością na rynku. Producenci już wiele lat temu dostrzegli potrzebę stworzenia myszki, która pozwalałaby na naturalne ułożenie dłoni. Co ciekawe, tego typu myszki są bardzo popularne na Zachodzie i wykorzystywane szczególnie w firmach. W naszym kraju nie są popularne, bo tak naprawdę wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu. Tymczasem myszki pionowe są w stanie ograniczyć dolegliwości bólowe i problemy zdrowotne, na które cierpią osoby pracujące przed komputerem. Tego typu myszki mają pionową budowę, a swoim kształtem nieco przypominają joysticki do gier. Sterowanie odbywa się tak samo, jak w przypadku klasycznych myszek, jednak przyciski położone są po bokach. Dłoń chwyta myszkę tak, że kontroler znajduje się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Wszystko to sprawia, że kierowanie myszką jest bardzo wygodne

 

 

Dlaczego warto kupić pionową myszkę?

Podczas używania klasycznej myszki skręcamy naszą dłoń i ramię, co powoduje powstawanie setek mikro skrętów stawów. Nasz nadgarstek znajduje się w pozycji nienaturalnej, przez co odczuwamy przeciążenie i zwiększone napięcie mięśniowe. Mysz pionowa eliminuje te problemy, ponieważ na niej zupełnie inaczej układamy dłoń - przyjmuje ona pozycję, w jakiej daje się uścisk dłoni. Dzięki temu nadgarstek nie jest nadmiernie wygięty, a ramię nie wykonuje skrętu, który powoduje przeciążenia. Mysz pionowa sprawia, że nasze mięśnie i ścięgna nie męczą się tak bardzo, jak w trakcie korzystania z tradycyjnych myszek. Tego typu myszka ma również inne zalety. Przede wszystkim jest tak samo użyteczna, jak myszka klasyczna. Ma podobne parametry, czułość i odporność przycisków. Często również oferuje dodatkowe funkcje. To, co wyróżnia myszkę wertykalną spośród innych modeli, to interesujący wygląd. Prezentuje się ona bardzo nowocześnie, wręcz futurystycznie, dlatego z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom gadżetów technologicznych. 

 
mysz wertykalna
 

Źródło: http://pracujkomfortowo.pl/o-ergonomii/jak-wybrac-dobra-myszke/

 

Dla kogo polecana jest mysz pionowa do komputera?

Myszki wertykalne są polecane przede wszystkim dla osób, które mają problemy zdrowotne z nadgarstkami, ramionami lub rękami. Osoby, które cierpią na cieśń nadgarstka lub RSI, czyli uraz spowodowany powtarzanym wysiłkiem, od razu odczują ulgę po zamianie myszki klasycznej na wertykalną. Nie oznacza to jednak, że pionowe myszki są dedykowane tylko dla osób ze schorzeniami dłoni. Powinni z nich korzystać wszyscy, którzy przez długi czas pracują przy komputerze

 

Czy mysz pionowa jest dobra dla graczy?

Choć myszka pionowa ma wiele zalet, nie sprawdzi się jako myszka gamingowa. Angażuje całą dłoń, co sprawia, że wykonywanie szybki i precyzyjnych ruchów na blacie jest bardzo utrudnione. Jak wiadomo, w grach zazwyczaj liczyć się szybka reakcja i precyzja, dlatego gracze powinni pozostać przy myszkach poziomych. Mysz wertykalna nie będzie również dobrym wyborem dla grafika, ponieważ łatwo o niedokładne kliknięcia. 

 
mysz pionowa do komputera

 

Jak wybrać dobrą myszkę wertykalną?

Zanim udamy się do sklepu po mysz pionową do komputera, powinniśmy zapoznać się z jej specyfikacją techniczną. Tylko wtedy dobierzemy urządzenie, które będzie odpowiadać naszym potrzebom. Zwróćmy więc uwagę na następujące parametry:

 • Sensor - jeszcze do niedawna do wyboru była myszka laserowa lub optyczna. Jednak obecnie producenci odchodzą od produkcji modeli z sensorami laserowymi, ponieważ optyczne są po prostu lepsze i bardziej precyzyjne. 

 • Sposób komunikacji - przed zakupem musimy zdecydować, czy interesuje nas myszka w pionie przewodowa, czy bezprzewodowa. Te drugie modele są wygodniejsze, ponieważ nie mają kabla, który mógłby ograniczać nasze ruchy i przeszkadzać w codziennej pracy. Wybierając taką myszkę, będziemy musieli jednak pamiętać o regularnej wymianie baterii albo o systematycznym ładowaniu wbudowanego akumulatora. Zwróćmy również uwagę na sposób komunikacji myszki z komputerem - większość modeli wykorzystuje do tego celu odbiornik nano USB albo moduł Bluetooth

 • Rozmiar myszy - wertykalne myszki często dostępne są w kilku rozmiarach, np. małym, średnim i dużym. Powinniśmy więc dopasować myszkę do wielkości naszej dłoni, co zapewni nam wygodną pracę. 

 • Obustronna konstrukcja - w sklepach znajdziemy myszki pionowe, które są obustronne. Sprawdzą się więc zarówno dla prawo-, jak i dla leworęcznych osób. Aby można było zmienić rękę, zazwyczaj wystarczy wcisnąć odpowiedni przełącznik. 

 • Regulacja czułości DPI - jeśli zależy nam na wysokiej precyzji myszki, wybierzmy model z wysoką rozdzielczością DPI. Najlepiej jednak, aby myszka oferowała możliwość samodzielnej zmiany DPI, dzięki czemu dopasujemy ją do naszych potrzeb. 

 • Design - myszki pionowe różnią się kształtem i kolorystyką, dzięki czemu będziemy mogli wybrać model, który najbardziej przypadnie nam do gustu.  

 
Mysz SBOX VM-065W

Mysz SBOX VM-065W

Zdecydowanie warto rozważyć zakup myszki pionowej. Nie dość, że zapewni nam wygodę podczas pracy przy komputerze, to jeszcze pomoże nam lepiej zadbać o nasze zdrowie i w przyszłości uniknąć wizyt u fizjoterapeuty. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS