Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie parametry powinna mieć dobra pralka?

Wybór odpowiedniej pralki nie jest łatwym zadaniem, ponieważ na rynku dostępne są modele wolnostojące i do zabudowy, a także modele ładowane od frontu i od góry. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie cechy powinna mieć dobra pralka?

 

Dobra wydajność

Wybierając pralkę, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Jest to podstawowa informacja, która zawsze znajduje się na etykiecie urządzenia. Klasy energetyczne są oznaczone literami od A do G, przy czym pralki klasy G zużywają najwięcej energii – są one jednak coraz rzadziej spotykane na rynku. Najbardziej energooszczędne są urządzenia w klasie B, C i D, które pozwalają przynieść oszczędności w postaci kilkudziesięciu złotych w skali roku. Na razie na rynku jest jeszcze niewiele pralek w klasie energetycznej A, gdyż jest ona zarezerwowana dla najbardziej energooszczędnych urządzeń, które pojawią się w przyszłości. 

 

Pralki ładowane od przodu

Kilka programów prania

Każda dobra pralka powinna posiadać kilka różnych programów prania do wyboru. W tym przypadku powiedzenie „im więcej, tym lepiej” jest całkowicie zasadne. Jeżeli urządzenie będzie oferować kilka lub kilkanaście różnych programów, łatwiej będzie nam dopasować odpowiedni program do rodzaju tkanin i typu pranej odzieży. Do podstawowych programów należą: programy do bawełny, wełny i syntetyków, a także program delikatny i ECO. Równie przydatną opcją jest dodatkowe płukanie, pranie ręczne i pranie wstępne. To ostatnie przyda się szczególnie w przypadku mocno zabrudzonych ubrań. 

 
dobra-pralka-jak-wybrac.jpg [113.85 KB]

 

Dodatkowe funkcje

Niektóre dostępne na rynku pralki są wręcz naszpikowane dodatkowymi funkcjami i technologiami, które mają wpływać na wydajność urządzenia i poprawiać jakość prania. Bez niektórych swobodnie można się obejść, są jednak takie funkcje, które zdecydowanie powinny znaleźć się w pralce. Należą do nich system automatyki wagowej i system kontroli piany. Ten pierwszy przed rozpoczęciem prania dostosowuje ilość potrzebnej wody i detergentów do ilości załadunku. Z kolei system kontroli piany automatycznie wypompuje wodę z proszkiem, jeśli wykryje zbyt dużą ilość piany w bębnie. Obie technologie znajdziemy w pralce Zelmer ZEW 10E20PL.

 

Łatwa obsługa

W przypadku dużej liczby programów i dodatkowych funkcji, łatwo można pogubić się podczas wybierania ustawień. Dobra pralka powinna być więc intuicyjna i łatwa w obsłudze. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie informacje ukazują się na wyświetlaczu i czy jest on czytelny. 

 

 

Cicha praca

Dobra pralka powinna cechować się nie tylko wydajną, ale również cichą pracą. Zbyt głośne wirowanie będzie przeszkadzało domownikom, nawet przy szczelnie zamkniętych drzwiach łazienki, a jeśli mieszkamy w bloku to nawet sąsiedzi będę słyszeć, kiedy robimy pranie. Przyjmuje się, że średni poziom hałasu wynosi około 60 dB podczas prania i 80 dB w czasie wirowania. Warto więc wybierać pralki, które generują hałas nie przekraczający podanych wartości. Dobrym wyborem jest pralka Zelmer ZEW 10E20PL, która generuje hałas na poziomie 58 dB podczas prania i jedynie 74 dB podczas wirowania.

 

Zabezpieczenia

Żadna dobra pralka nie może obyć się bez zabezpieczeń. Do podstawowych należy blokada drzwiczek, która uniemożliwia ich otworzenie podczas cyklu prania oraz ochrona przed zalaniem. Coraz więcej urządzeń posiada również blokadę przed dziećmi, która uniemożliwia zmianę ustawień na panelu sterującym. Aby ją włączyć, wystarczy wcisnąć odpowiednią kombinację przycisków.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS