Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaka indukcja w bloku sprawdzi się najlepiej?

Płyta indukcyjna przeznaczona do bloku mieszkaniowego w działaniu, sposobie użytkowania i funkcjonalności niczym nie różni się od urządzeń, które montuje się w domach jednorodzinnych. Aby jednak indukcja w bloku działała prawidłowo i nie powodowała kłopotów z instalacją elektryczną, należy wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy przyłączeniowej.  

 

Gaz czy indukcja w bloku?

Coraz więcej osób decyduje się wymienić płytę gazową na indukcyjną. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ pozbywamy się gazu z mieszkania. Poza tym indukcja jest łatwiejsza i bezpieczniejsza w użytkowaniu, a garnki nagrzewają się o wiele szybciej niż podczas gotowania na gazie. Co więcej, płyta indukcyjna ma idealnie gładką powierzchnię, dzięki czemu jest łatwa do utrzymania w czystości, a do tego atrakcyjnie prezentuje się w kuchni. 

Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na montaż płyty indukcyjnej, a chcemy pozbyć się gazu, alternatywą będzie płyta ceramiczna. Z wyglądu przypomina indukcję – ma gładką taflę i sterowanie dotykowe, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości nie sprawia żadnego problemu. 

 
indukcja w bloku
 

Czy można zamontować płytę indukcyjną w bloku?

Płyty indukcyjne nie są jedynie przeznaczone do domów jednorodzinnych – nawet gdy mamy mieszkanie w bloku z powodzeniem możemy zamontować w kuchni indukcję. Czy potrzebna jest nam do tego zgoda spółdzielni? Wszystko zależy od wspólnoty mieszkaniowej – niektóre spółdzielnie nadal wymagają pozwolenia na montaż płyty indukcyjnej, a w innych bez problemu podłączymy płytę na 230 V

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w starym bloku z wielkiej płyty instalacja elektryczna doprowadzona do mieszkania może być dość słaba - mała moc przyłączeniowa, jednofazowa instalacja elektryczna (230 V) oraz niskie zabezpieczenie przedlicznikowe. Oznacza to, że wszystkie pola płyty nie będą mogły jednocześnie pracować z maksymalną mocą. Jeśli zamierzamy przeprowadzić generalny remont kuchni, warto zatem zastanowić się, czy nie doprowadzić do mieszkania tzw. siły (napięcie zasilania 380 V) i nie złożyć wniosku do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

 
indukcja w bloku - moc przyłączeniowa
 

Indukcja w bloku – jaka moc przyłączeniowa?

Jeśli jednak nie chcemy przeprowadzać remontu kuchni, burzyć ścian i załatwiać całej papierologii, będziemy musieli kupić płytę indukcyjną o małej mocy – najczęściej od 2,5 kW do 3,7 kW. Tego typu płyty są jednak rzadko spotykane na rynku, a jak już znajdziemy odpowiedni model, to jego cena będzie bardzo wysoka. 

Większość producentów ma jednak w swoim asortymencie płyty indukcyjne na 230 V z wtyczką do gniazdka, które zapewnią prawidłowe działanie. W starym bloku dobrze sprawdzi się również płyta indukcyjna z regulacją mocy i możliwością podłączenia jednofazowego. Taki sprzęt pozwala na samodzielne ustawienie mocy, jaką ma wykorzystywać. Przykładowo, jeśli w mieszkaniu działa piekarnik i zmywarka, nie będziemy mogli wykorzystać pełnej mocy pól grzewczych, ponieważ wybiją nam bezpieczniki. W takim przypadku możemy po prostu zmniejszyć moc wyjściową, by uniknąć przeciążenia obwodu, a gdy pozostałe urządzenia zakończą pracę, zwiększyć moc do maksymalnego poziomu. Regulacja mocy w płycie indukcyjnej jest bardzo łatwa. Zazwyczaj ustawia się ją zaraz po uruchomieniu płyty z pozycji panelu sterowania. 

 

Płyty indukcyjne 230 V

 

Płyty indukcyjne multi-fazowe (230 V lub 400 V)

 

Jak podłączyć płytę indukcyjną w bloku?

Indukcja w bloku nie musi być instalowana w żaden szczególny sposób. Należy jedynie pamiętać o podstawowych zasadach, jeśli chodzi o ustawienie sprzętu. Płyty nie powinno się montować blisko lodówki ani w pobliżu zlewu kuchennego. Płyta podczas pracy wydziela ciepło, które mogłoby negatywnie wpłynąć na pracę lodówki, natomiast zachlapania wodą ze zlewu mogłyby doprowadzić do zwarcia. 

 

Przygotowanie otworu w blacie

Do podłączenia płyty indukcyjnej w bloku nie jest potrzebna siła, ale czy uda nam się podłączyć sprzęt bez elektryka? W samym montażu płyty nie ma żadnej większej filozofii. Trzeba jednak wyciąć otwór w blacie, a do tego potrzebne są specjalne narzędzia, które nie zawsze znajdziemy w swoim wyposażeniu. Należy pamiętać, że płyty indukcyjne dostępne są w różnych wymiarach. W przypadku modeli dwupalnikowych, których szerokość wynosi około 30 cm, nie będziemy musieli wycinać tak dużych otworów jak na standardową płytę indukcyjną z czterema polami grzewczymi (jej szerokość to ok. 60 cm).  

 

Podłączenie urządzenia

Jeśli chodzi natomiast o podłączenie płyty grzewczej w kuchni, to najlepiej pozostawić to zadanie specjaliście. Jeżeli się nie znamy na podłączeniu takich sprzętów, możemy stworzyć zagrożenie dla siebie i innych mieszkańców bloku. Poza tym producenci sprzętów AGD często zastrzegają, że montaż urządzenia powinien być wykonany przez wykwalifikowanego fachowca. W przeciwnym razie klient straci gwarancję – bez pieczątki jest ona nieważna. Warto zatem skorzystać z usług specjalisty, który dokładnie sprawdzi kabel, bezpieczniki i prawidłowo podłączy płytę.

 
podłączenie płyty indukcyjnej w bloku
 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS