% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wyczyścić zmywarkę? Opisujemy gotowe produkty i domowe sposoby

Jeśli ze zmywarki wydobywa się brzydki zapach, a naczynia są niedomyte pomimo intensywnego cyklu mycia, nadszedł czas na porządne czyszczenie urządzenia. O tym, jak wyczyścić zmywarkę z brudu, tłuszczu i kamienia, przeczytacie w naszym poradniku. Podpowiemy, z jakich środków skorzystać, aby uzyskać najlepsze efekty czyszczenia.

 

O czym przeczytasz w naszym artykule?

  • Systematyczne czyszczenie zmywarki jest ważne nie tylko ze względu na higienę naczyń, ale również na prawidłową pracę urządzenia. Czysta zmywarka pracuje cicho i skutecznie domywa naczynia, pobierając tylko tyle energii, ile potrzebuje.
  • Czym wyczyścić zmywarkę? Do wyboru mamy specjalistyczne środki czyszczące do zmywarek w postaci tabletek, proszków, płynów lub żeli. Możemy również wykorzystać domowe sposoby czyszczenia – ocet, kwasek cytrynowy, cytrynę, sodę oczyszczoną czy boraks.
  • Jak wyczyścić zmywarkę, aby lśniła czystością? Opisujemy czynności krok po kroku.
  • Jak często myć zmywarkę? Wiele zależy od tego, jak często jest przez nas wykorzystywana. Gruntowne czyszczenie należy jednak przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu.

 

Gruntowne czyszczenie zmywarki – kiedy jest konieczne?

Producenci zmywarek zalecają, aby czyścić je systematycznie. Z filtra i odpływu warto usuwać zabrudzenia przynajmniej raz w miesiącu, aby nie doprowadzić do zatkania urządzenia. Natomiast czyszczenie najlepiej przeprowadzać po ok. 30 cyklach zmywania. Często zdarza się jednak, że zmywarka sama wysyła nam pewne sygnały, które świadczą o tym, że potrzebuje gruntownego czyszczenia. Należą do nich m.in.:

  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z komory zmywania.
  • Resztki jedzenia gromadzące się w filtrze.
  • Resztki żywności ramionach spryskiwaczy.
  • Naczynia i sztućce oblepione resztkami jedzenia lub tłuszczem.
  • Rdza w komorze zmywania.
  • Zmywarka nie odprowadza wody – zapchany odpływ lub filtr.

Jeśli zauważamy jeden z tych objawów, jak najszybciej powinniśmy przystąpić do czyszczenia urządzenia. O tym, jak wyczyścić zmywarkę szybko i skutecznie, przeczytacie w dalszej części tekstu.

 

kiedy-konieczne-jest-gruntowne-czyszczenie-zmywarki.jpg [106.45 KB]

 

Czym najlepiej wyczyścić zmywarkę?

Jeśli nie będziemy regularnie czyścić zmywarki, w pierwszej kolejności odbije się to negatywnie na naszych garnkach, patelniach i sztućcach, gdyż nie będą one dobrze domyte. Natomiast z biegiem czasu może dojść do poważnego uszkodzenia urządzenia. Aby do tego nie dopuścić, należy regularnie czyścić zmywarkę do naczyń.

Możemy wykorzystać specjalistyczne chemiczne środki do mycia zmywarki, m.in.:

  • Płyn do czyszczenia zmywarki – jest bardzo łatwy w użyciu, ponieważ wystarczy odkręcić butelkę z płynem i włożyć ją do góry denkiem w dolnym koszyku na naczynia, a następnie uruchomić automatyczne czyszczenie zmywarki. Płynem Finish wyczyścimy komorę zmywarki z resztki żywności, a także pozbędziemy się tłuszczu i kamienia z filtra.
  • Tabletki do mycia zmywarki – zwykle umieszcza się je na dnie komory i uruchamia standardowy program zmywania. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ komora wyczyści się podczas cyklu zmywania naczyń. Dzięki temu nie trzeba nastawiać osobnego cyklu mycia. Takiej tabletki nie trzeba rozpakowywać przed użyciem.

 

 

Jeżeli nie chcemy korzystać z chemicznych detergentów, do czyszczenia zmywarki możemy wykorzystać domowe sposoby. Będziemy potrzebować jednego z tych środków:

  • ocet,
  • kwasek cytrynowy,
  • cytryna,
  • soda oczyszczona,
  • boraks.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-domowym-sposobem.jpg [187.86 KB]

 

Jak umyć zmywarkę domowym sposobem? 5 naturalnych środków

Środki chemiczne do czyszczenia zmywarek są bardzo łatwe w obsłudze, a dokładna instrukcja użytkowania zawsze znajduje się na opakowaniu. Zwykle wystarczy włożyć środek czyszczący do komory zmywania i nastawić cykl mycia. Dlatego nie będziemy opisywać, jak wyczyścić zmywarkę takimi środkami, a skupimy się na naturalnych detergentach, które można znaleźć w każdej kuchni.

 

Jak wyczyścić zmywarkę octem?

Już od dawna ocet jest uważany za jeden z najlepszych środków czystości, który można wykorzystać do czyszczenia niemal wszystkiego, zarówno pralki, lodówki, mikrofalówki, jak i zmywarki. Ocet jest stosunkowo tani, a do tego łatwo dostępny. Ze względu na mocno kwaśne pH skutecznie usuwa brud i kamień z różnych powierzchni. Jednym minusem zastosowania octu do czyszczenia, jest jego nieprzyjemny, drażniący zapach. Na szczęście można go jednak zneutralizować, opłukując wodą lub dodając na powierzchnię kilka kropel soku z cytryny.

Ocet można wykorzystać do ręcznego mycia ścianek i dna zmywarki albo podczas automatycznego programu czyszczącego. W tym pierwszym przypadku należy przygotować roztwór wody z octem w proporcjach 5:1, czyli 500 ml wody na 100 ml octu. W roztworze należy maczać gąbkę lub ścierkę i przecierać brudne powierzchnie w komorze zmywania.

Warto jednak wykorzystać ocet podczas mechanicznego mycia. Wówczas dokładnie wymyje on całką komorę, a także ramiona spryskiwaczy i filtr. Kiedy wlać ocet do zmywarki? Zanim uruchomimy cykl mycia. Gdzie wlać ocet do zmywarki? Kubek z octem wystarczy postawić w dolnym koszu, a następnie uruchomić automatyczne czyszczenie. Nie należy wylewać octu bezpośrednio na dno zmywarki, gdyż może on zostać odpompowany podczas wstępnego płukania.

Jeśli zastanawiacie się, jak usunąć tłuszcz ze zmywarki, to ocet będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-octem.jpg [185.62 KB]

 

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Innym domowym sposobem, który możemy wykorzystać do czyszczenia, jest kwasek cytrynowy. Skutecznie rozpuszcza tłuszcze i osady z kamienia, ma delikatne właściwości żrące, a do tego sprawia, że stalowe powierzchnie pięknie lśnią.

Jak wyczyścić zmywarkę kwaskiem cytrynowym? Wystarczy do pojemnika na tabletkę czyszczącą, wsypać małą paczkę kwasku (zwykle ok. 50 g) lub po prostu odmierzyć 5-6 łyżeczek. Następnie należy uruchomić program czyszczący albo inny program mycia, który cechuje się wysoką temperaturą ok. 70-90°C.

Kwasek cytrynowy można też rozpuścić w wodzie i wykorzystać do wyczyszczenia ścian i dna zmywarki oraz poszczególnych elementów wyposażenia.

Bardzo dobre rezultaty daje też czyszczenie zmywarki kwaskiem i octem. Połączenie tych dwóch substancji doskonale radzi sobie z usuwaniem trudnych zanieczyszczeń oraz osadów z kamienia. Jeśli chcemy użyć obu składników jednocześnie, ocet wlewamy do kubka i umieszczamy w dolnym koszu, a kwasek wsypujemy do pojemnika przeznaczonego na tabletkę czyszczącą. Następnie ustawiamy cykl czyszczenia zmywarki.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-kwaskiem-cytrynowym.jpg [125.77 KB]

 

Jak myć zmywarkę cytryną?

Podobne działanie do kwasku cytrynowego ma świeża cytryna. Jest to kolejny naturalny, ekologiczny i tani sposób na utrzymanie czystości. Co daje cytryna w zmywarce? Przede wszystkim neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu po otworzeniu drzwi, z wnętrza urządzenia nie będzie wydobywał się smrodek, tylko przyjemny, orzeźwiający cytrusowy zapach. To jednak niejedyna zaleta cytryny. Ma ona również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, więc skutecznie zdezynfekuje komorę zmywania.

Jak wyczyścić zmywarkę cytryną? Można po prostu przetrzeć jej wnętrze sokiem z cytryny wyciśniętym na ściereczkę. Lepszą metodą będzie jednak włożenie kilku grubych plastrów cytryny lub skórki z cytryny do pojemnika na sztućce i włączenie cyklu zmywania. Należy jedynie pozbyć się z cytryny pestek.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-cytryna.jpg [108.86 KB]

 

Jak wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona, czyli inaczej wodorowęglan sodu, to kolejna substancja zaliczana do naturalnych detergentów. Ma silne właściwości czyszczące i odtłuszczające – skutecznie usuwa osady, a także pozbywa się nieprzyjemnych zapachów.

Ile sody do zmywarki należy wsypać? Około 2-3 łyżki sody wsypujemy do pojemnika na tabletkę, a następnie uruchamiamy intensywny tryb mycia lub automatyczne czyszczenie zmywarki. Nie należy jednak rozsypywać sody na dnie urządzenia, ponieważ zostałaby ona wypłukana i odpompowana zaraz na początku cyklu mycia – przy pierwszym płukaniu. Możemy jednak nałożyć sodę na gąbkę albo rozsypać ją po dnie i następnie ręcznie wyczyścić całe wnętrze.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-soda-oczyszczona.jpg [123.21 KB]

 

Jak czyścić zmywarkę boraksem?

Do czyszczenia zmywarki możemy również wykorzystać boraks, czyli czteroboran sodu. Jest to naturalna substancja myjąca, którą bez problemu kupimy w sklepie chemicznym lub w sklepie z ekologicznymi produktami. Boraks skutecznie usuwa tłuste osady i kamień, a także wybiela i zwalcza pleśń.

Jak wyczyścić zmywarkę boraksem? Należy postępować podobnie, jak w przypadku sody oczyszczonej, czyli proszek należy wsypać do pojemnika na tabletkę czyszczącą i uruchomić program zmywania z wysoką temperaturą. Z boraksu można też przygotować papkę i przy użyciu miękkiej ścierki umyć nią ręcznie ściany i dno zmywarki.

Zmywarki do zabudowy

Dlaczego nie wolno czyścić zmywarki sodą i octem lub sodą i kwaskiem cytrynowym?

Niektórzy uważają, że jak połączą kilka naturalnych środków, uzyskają jeszcze lepszy efekt czyszczenia. Jest to jedna błędne myślenie, ponieważ naturalne środki też wchodzą ze sobą w reakcje. Niewskazane jest na przykład czyszczenie zmywarki sodą i kwaskiem cytrynowym albo sodą i octem jednocześnie. Zarówno ocet, jak i kwasek cytrynowy, są kwasami. Soda ma natomiast odczyn zasadowy. Połączenie zatem octu z sodą lub kwasku z sodą sprawi, że substancje wejdą ze sobą w reakcję chemiczną i wzajemnie się zneutralizują. Po zmieszaniu tych substancji uzyskamy po prostu wodę, dwutlenek węgla oraz sól. Dodatkowo mieszanka zacznie efektownie się pienić.

Możemy najpierw wyczyścić zmywarkę octem lub kwaskiem cytrynowym, a dopiero w kolejnym cyklu czyszczenia za pomocą sody. Nigdy nie należy stosować tych substancji jednocześnie.

Zmywarki wolnostojące

Jak wyczyścić zmywarkę? Poradnik krok po kroku

Skoro wiemy już, jakich środków chemicznych i naturalnych możemy użyć do czyszczenia zmywarki, omówimy teraz, jak wykonać gruntowne czyszczenie urządzenia krok po kroku.

 

Krok 1 – przygotowanie zmywarki

Najpierw musimy przygotować zmywarkę do czyszczenia. W tym celu należy wyładować z niej wszystkie naczynia oraz wymontować ruchome elementy, np. koszyk lub szufladę na sztućce. Warto je od razu wymyć w zlewie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

 

Krok 2 – czyszczenie filtra

Teraz możemy rozpocząć właściwe czyszczenie zmywarki. Zaczynamy od wyjęcia i umycia filtra. Jest on bardzo ważnym elementem urządzenia, ponieważ chroni pompę przed zatkaniem lub uszkodzeniem, zatrzymując resztki jedzenia. Filtr należy wymontować, postępując zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Jeżeli filtr dawno nie był czyszczony, będzie na nim pełno zabrudzeń, pestek z owoców i warzyw, drobinek jedzenia, a nawet kawałków papieru, które odklejają się ze słoików i butelek. Filtr należy wyczyścić ręcznie pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Filtr może być również pokryty kamieniem. W takiej sytuacji należy w misce zmieszać ciepłą wodę z octem i włożyć do niej filtr na przynajmniej 30 minut. Jeśli osad z kamienia jest duży, taka kąpiel w occie powinna trwać nawet kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu należy opłukać filtr pod bieżącą wodą i zamontować go w zmywarce.

 

jak-wyczyscic-filtr-w-zmywarce.jpg [113.81 KB]

 

Krok 3 – czyszczenie drzwi i panelu sterowania

Jak wyczyścić zmywarkę? Nie możemy zapomnieć również o drzwiach urządzenia, wyświetlaczu i uszczelkach. Drzwi zmywarki, boki oraz panel sterowania z przyciskami warto przecierać wilgotną ścierką nawet co kilka dni. Są to elementy widoczne z zewnątrz, dlatego bardzo szybko się brudzą.

W zmywarkach do zabudowy, które mają ukryte panele sterowania, przyciski nie brudzą się tak szybko, jednak również należy je systematycznie czyścić.

 

Krok 4 – mycie uszczelek

W kolejnym kroku musimy wyczyścić uszczelki w drzwiach zmywarki. Na szczęście nie trzeba ich wyjmować. Wystarczy przetrzeć uszczelki wilgotną ścierką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeżeli są zabrudzone w trudno dostępnych miejsca, przydatna do czyszczenia może okazać się stara szczoteczka do mycia zębów.

 

Krok 5 – czyszczenie wnętrza zmywarki

Po wyczyszczeniu filtra, wszystkich elementów ruchomych, panelu sterowania, uszczelek oraz drzwi, nadchodzi czas na gruntowne wyczyszczenie komory zmywania. Do tego celu możemy wykorzystać chemiczne środki czystości przeznaczone do zmywarek, np. płyny, tabletki, proszki lub żele, albo naturalne substancje o właściwościach czyszczących, czyli ocet, kwasek cytrynowy, cytrynę, sodę oczyszczoną lub boraks.

Niektóre środki, jak: proszek i żel czyszczący, a także kwasek cytrynowy, sodę oczyszczoną i boraks, aplikuje się do pojemnika przeznaczonego na tabletkę myjącą naczynia. Kapsułkę czyszczącą umieszcza się na dnie zmywarki, natomiast płyn do mycia i ocet w kubeczku ustawia się w dolnym koszu. Następnie uruchamia się zmywanie. Jaki program do czyszczenia zmywarki sprawdzi się najlepiej? Wiele zmywarek ma fabrycznie zaprogramowane programy czyszczące. Jeśli jednak nasza zmywarka, takiego nie ma, to należy ustawić intensywny program zmywania z jak najwyższą temperaturą, ok. 70-90°C.

 

jak-wyczyscic-zmywarke-wewnatrz.jpg [109.83 KB]

 

Jak często należy czyścić zmywarkę?

Wiele osób zastanawia się, co jaki czas należy czyścić zmywarkę. Nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, jak często korzystamy ze zmywarki oraz tego, jak twardą mamy wodę w sieci wodociągowej. Warto jednak przestrzegać poniższego harmonogramu.

  • Czyszczenie po każdym cyklu mycia – na bieżąco należy usuwać resztki żywności lub śmieci, które zalegają na dnie zmywarki.
  • Czyszczenie co miesiąc – gruntowne czyszczenie zmywarki powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Należy wówczas umyć zmywarkę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
  • Czyszczenie w razie potrzeby – jeśli tylko zauważymy zabrudzenia na drzwiach zmywarki lub na wyświetlaczu, od razu powinniśmy je wyczyścić.
  • Czyszczenie po myciu innych przedmiotów niż naczynia – jeśli myjemy inne przedmioty niż garnki, talerze i sztućce, np. akcesoria łazienkowe, zabawki dziecięce czy też elementy wystroju domu, to powinniśmy od razu wyczyścić zmywarkę.

 

Jak pozbyć się kamienia w zmywarce?

Czyszczenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny zmywarki. Równie ważne jest jednak regularne odkamienianie, które należy przeprowadzać przynajmniej jeden raz w miesiącu. Jeśli o tym zapomnimy, zmywarka nie tylko nie domyje naczyń, lecz także będzie głośniej pracować i pobierze więcej energii. Złogi kamienia mogą także zatkać niektóre czujniki, przez co programy zmywania będą się kończyć szybciej, niż powinny. Zakamieniona zmywarka jest też bardziej podatna na różnego rodzaje awarie.

Jak wyczyścić zmywarkę z kamienia? Można do tego celu użyć profesjonalnych preparatów odkamieniających, które działają szybko i skutecznie. Odkamieniacze mają różną konsystencję – występują w postaci płynów, proszków lub granulek. Zwykle wystarczy wysypać środek na dno zmywarki, a następnie ustawić program mycia z najwyższą temperaturą. Po zakończeniu cyklu zmywarka będzie wolna od kamienia.
Oczywiście do usunięcia osadów z kamienia możemy też użyć naturalnych detergentów. Najlepszy do tego będzie ocet, który należy wlać do szklanki i umieścić w dolnym koszu zmywarki, a następnie ustawić program czyszczenia. W przypadku dużych osadów z kamienia czyszczenie można powtórzyć, używając sody oczyszczonej.

 

 

Jak myć zmywarkę? Podsumowanie

Wiemy już, jak wyczyścić zmywarkę w środku i na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy mamy zmywarkę Bosch, Beko, Samsung, Whirlpool, Electrolux, Kernau, czy jeszcze innej firmy, czyszczenie zawsze przeprowadzamy w ten sam sposób.

Warto jednak na co dzień dbać o zmywarkę. Dzięki temu nie tylko o wiele szybciej ją wyczyścimy, ale również będzie ona nam dobrze służyć przez wiele lat. Pamiętajmy, aby z talerzy, misek i szklanek zawsze zgarniać resztki jedzenia do kosza, a dopiero później układać je w zmywarce. Używajmy również specjalistycznej soli, która zmiękcza wodę, chroniąc zmywarkę przed osadami z kamienia.

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS