Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wyczyścić żelazko?

Każde urządzenie AGD wymaga regularnego czyszczenia. Szczególnie powinniśmy zadbać o żelazko, ponieważ jego stopa ma bezpośredni kontakt ze świeżo wypranymi ubraniami. Jeśli nie chcemy, aby na prasowanych bluzkach i spodniach zostały nam nieestetyczne żółte plamy albo drobinki z kamienia, powinniśmy odpowiednio dbać o nasze żelazko. Podpowiemy wam, jak wyczyścić żelazko z zabrudzeń, kamienia, rdzy, a także z przypaleń.

 

Od czego brudzi się żelazko?

Przyczyny zabrudzonego żelazka mogą być różne. Najczęściej jednak wynikają z nieprawidłowego użytkowania albo ze złego stanu urządzenia. 

 • Nieodpowiednia temperatura – nieprawidłowy dobór temperatury jest jednym z najczęstszych przyczyn złego stanu stopy żelazka. Dlaczego? Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, szczególnie w przypadku syntetycznych tkanin, może doprowadzić do przypalenia. W takiej sytuacji zniszczymy nie tylko prasowaną tkaninę, ale również przypalimy stopę żelazka. Może się również zdarzyć, że mocno przypalone żelazko nie będzie się nadawać do użycia i konieczny będzie zakup nowego urządzenia. 

 • Uzupełnienie zbiornika wodą kranową – w większości regionów woda jest twarda. Po podgrzaniu w żelazku zacznie wytrącać się z niej kamień, osadzając się w kanalikach na stopie i blokując ujście pary. W ten sposób łatwo może dojść do uszkodzenia żelazka. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego żelazko zostawia żółte plamy na ubraniach, to jest to spowodowane właśnie kamieniem. 

 • Brak regularnego czyszczenia – żelazko powinniśmy czyścić tak często, jak zaleca producent, nawet gdy na stopie nie ma widocznego brudu czy kamienia.

 • Częsty kontakt z wodą – wlewając wodę do zbiornika żelazka, powinniśmy zachować ostrożność, aby woda nie spływała po stopie. Jeśli stopa żelazka będzie mieć zbyt częsty kontakt z wodą, może pojawić się na niej rdza, co negatywnie wpłynie nie tylko na urządzenie, ale również na nasze ubrania. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego żelazko brudzi na brązowo, to są to właśnie plamy z rdzy.

 

 

Jak wyczyścić żelazko parowe?

Zanim zaczniemy szukać porad, jak wyczyścić stopę żelazka, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Najlepsze porady dotyczące czyszczenia i konserwacji żelazka pochodzą właśnie od jego producenta. W instrukcji powinniśmy znaleźć wszystkie najważniejsze informacje, również o tym, jaką wodę wlewać do zbiornika i jakich środków używać do pielęgnacji urządzenia.

Czym wyczyścić żelazko? Wiele zależy od rodzaju zabrudzeń, a także od samego urządzenia. Duża liczba żelazek ma bowiem wbudowane funkcje czyszczenia i odkamieniania, które pomagają utrzymać czystość. 

Oto kilka funkcji, które ułatwiają czyszczenie żelazka:

 • Funkcja Calc-Clean –  jest stosowana w wielu żelazkach Philips. Ułatwia usuwanie kamienia i pozwala utrzymać najwyższą wydajność żelazka.

 • System Quick Calc Release – jest to specjalny pojemnik, w którym gromadzi się kamień. Opróżnienie zbiornika zajmuje raptem 15 sekund. System ten stosowany jest przez markę Philips

 • Funkcja samooczyszczania – zastosowana w żelazkach Russell Hobbs pomaga pozbyć się zabrudzeń, które gromadzą się w zbiorniku na wodę. 

 • System samooczyszczania – niektóre żelazka Cecotec mają wbudowane systemy samooczyszczania, które usuwają kurz i zanieczyszczenia nagromadzone wewnątrz stopy żelazka.

 • System usuwania kamienia – zastosowany w żelazkach Braun pomaga pozbyć się kamienia z otworów na stopie i ogranicza jego powstawanie. 

 • System AntiCalc – zaawansowane żelazka marki Zelmer mają wbudowany potrójny system AntiCalc, który umożliwia automatyczne czyszczenie i zapobiega osadzaniu się kamienia.

Żelazka

Jak wyczyścić żelazko domowym sposobem?

Do czyszczenia stopy żelazka możemy użyć zarówno preparatów chemicznych, jak i naturalnych środków czyszczących. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt duże i uciążliwe do usunięcia, często wystarczy przetarcie stopy żelazka wilgotną ścierką. 

Jeżeli chcemy wyczyścić żelazko bez chemii, możemy skorzystać z wielu domowych sposobów.

 

 

Jak umyć żelazko octem?

Jednym z najpopularniejszych naturalnych detergentów jest ocet, który świetnie sprawdzi się do czyszczenia nie tylko żelazka czy generatora pary, ale również wielu innych urządzeń AGD. Mimo że ocet jest skuteczny i stosunkowo tani, wiele osób z niego rezygnuje ze względu na drażliwy zapach. 

Jeśli jednak chcemy wykorzystać ocet, wystarczy, że namoczymy nim ścierkę, a następnie będziemy przecierać stopę żelazka, dopóki nie usuniemy wszystkich zanieczyszczeń.

 

Jak się czyści żelazko sodą oczyszczoną? 

Soda oczyszczona to popularny i chętnie wykorzystywany środek do czyszczenia różnych sprzętów AGD, m.in. do kuchenek mikrofalowych, zmywarek czy pralek. Z jej pomocą nie tylko usuniemy zabrudzenia ze stopy żelazka, ale nawet usuniemy drobne przypalenia.

 • Sodę możemy rozpuścić w wodzie albo nasypać na wilgotną ściereczkę.

 • Następnie przygotowaną pastę należy wcierać w stopę żelazka.

 

jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną

 

Jak doczyścić żelazko pastą z octu i sody oczyszczonej?

Trudne zabrudzenia możemy usunąć, przygotowując pastę z octu i sody oczyszczonej. Należy jednak pamiętać, aby tej metody czyszczenie nie stosować w żelazkach ze stopą teflonową.

 • Najpierw mieszamy sodę i ocet w proporcjach 2:1, czyli np. dwie łyżki sody i jedną łyżkę octu. Podczas mieszania powinniśmy zachować ostrożność, ponieważ z połączenia tych dwóch składników powstanie dużo piany.

 • Następnie rozgrzewamy żelazko do niskiej temperatury i odłączamy z gniazdka

 • Moczymy ścierkę w przygotowanym roztworze i zabieramy się za czyszczenie stopy żelazka.

 

 

Jak umyć żelazko gazetą i solą kuchenną? 

Do wyczyszczenia stopy żelazka możemy wykorzystać produkt, który znajdzie się w każdej kuchni – sól kuchenną. Jest ona bezpieczna dla stóp żelazka wykonanych z różnych materiałów.

 • Przygotowujemy gazetę lub papier do pieczenia i układamy na desce do prasowania.

 • Wysypujemy na papier sól kuchenną – warstwa soli powinna mieć ok. 1 mm grubości.

 • Następnie powinniśmy kilka razy przesunąć rozgrzanym żelazkiem po soli, dopóki nie zniknie brud lub przypalenie.

 

 

W jaki sposób wyczyścić żelazko tabletką przeciwbólową?

Jeśli brudna stopa żelazka przyprawia nas o ból głowy, możemy sięgnąć po paracetamol. Okazuje się, że dzięki niemu nie tylko wyeliminujemy ból głowy, lecz także pozbędziemy się zabrudzeń ze stopy żelazka.

 • Rozgrzewamy żelazko do wysokiej temperatury i odłączamy z prądu.

 • Za pomocą pęsety lub szczypiec chwytamy tabletkę przeciwbólową z paracetamolem. Następnie kolistymi ruchami wcieramy ją w stopę żelazka. 

 • Następnie uważając, aby się nie poparzyć, wycieramy powierzchnię żelazka wilgotną ścierką. 

 

 

Jak wyczyścić płytę żelazka pastą do zębów? 

 • Smarujemy stopę żelazka niewielką ilością białej pasty do zębów.

 • Pozostawiamy pastę na minutę, a następnie wycieramy stopę za pomocą czystej ścierki.

 • Następnie napełniamy zbiornik wodą i naciskając spryskiwacz, czyścimy stopę parą wodną. 

 

 

Jak wyczyścić żelazko ręcznikiem frotté? 

Aby usunąć drobne przypalenia, możemy wykorzystać ręcznik frotté.

 • Wystarczy rozłożyć ręcznik na desce do prasowania i kilka razy przesunąć po nim żelazkiem.

 • Im grubszy ręcznik, tym lepiej. 

 

czyszczenie żelazka ręcznikiem frotte

 

Jak czyścić żelazko folią aluminiową?

Ten sposób jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów żelazek – rodzaje stóp nie mają znaczenia. 

 • Najpierw musimy przygotować folię aluminiową

 • Następnie wystarczy ją delikatnie pomiąć i rozłożyć na desce do prasowania.

 • Międzyczasie nagrzewamy żelazko do średniej temperatury i odłączamy od prądu.

 • Folię prasujemy średnio nagrzanym żelazkiem.

 

folia aluminiowa do czyszczenia żelazka

 

Jak wyczyścić żelazko w środku?

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić zbiornik wody w żelazku. Jest on jednym z tych elementów, który należy systematycznie czyścić, aby nie rozwinęły się w nim glony. Niestety zbiornik jest na stałe wbudowany w żelazko, więc nie można go wyjąć, wyczyścić, osuszyć i z powrotem zamontować w urządzeniu. 

Jeśli już w zbiorniku rozwinęły się glony, możemy się ich pozbyć za pomocą octu lub kwasku cytrynowego. Wystarczy, że wymieszamy jeden z tych produktów z ciepłą wodą, pozostawimy na kilka minut, a następnie wlejemy do zbiornika. Później należy podłączyć żelazko do prądu i nastawić wysoką temperaturę. Po upływie ok. 15 minut należy odłączyć żelazko z prądu i opróżnić zbiornik. Na koniec wystarczy napełnić zbiornik świeżą wodą i opróżnić, odwracając żelazko do góry nogami. 

Jeżeli zastanawiacie się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z żelazka, należy postępować w ten sam sposób, co w przypadku glonów. To one są bowiem głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z żelazka.

 

 

Jak wyczyścić kabel od żelazka?

Czyszczenia wymagają nie tylko stopy żelazka, ich zbiorniki na wodę czy obudowa, lecz także kable, które łatwo się brudzą. Do wyczyszczenia kabla będziemy potrzebować szczoteczki do zębów, szarego mydła albo koncentratu do prania dywanów.

 • Przede wszystkim pamiętajmy, że żelazko czyścimy tylko wtedy, gdy kabel jest odłączony z gniazdka.

 • Podczas czyszczenia staramy się nie zachlapać wtyczki oraz miejsca, w którym kabel łączy się z korpusem żelazka. 

 • Do około 100-150 ml ciepłej wody wlewamy pół nakrętki płynu do prania dywanów albo rozpuszczonego mydła. Wszystko dokładnie mieszamy. 

 • Następnie moczymy szczoteczkę w przygotowanym roztworze i czyścimy nią kabel. 

 • Po czyszczeniu odstawiamy żelazko, aż kabel całkowicie wyschnie. Na końcu jeszcze przecieramy kabel suchą ścierką.

 

 

Jak usunąć przypalenie ze stopy żelazka?

Kolejnym często występującym problemem jest przypalona stopa żelazka. Najczęściej dochodzi do przypalenia, gdy ustawimy zbyt wysoką temperaturę prasowania. Wówczas włókna ubrań przypalają się i przyklejają do stopy żelazka. W takiej sytuacji trzeba od razu przystąpić do walki ze spalenizną. Najpopularniejsze środki to:

 • Sztyft do żelazka – w sprzedaży dostępne są sztyfty, które mają za zadanie usunąć osady z kamienia, a także wyczyścić stopę z kleju, z plastiku czy z przyklejonego materiału. Jak wyczyścić żelazko sztyftem? Okazuje się, że to bardzo łatwa czynność. Najpierw należy nagrzać żelazko do temperatury 150°C, a następnie ostrożnie odwrócić żelazko parowe i od spodu posmarować sztyftem. Najlepiej robić to przy oknie, ponieważ sztyft ma specyficzny zapach. Gdy sztyft się rozpuści, należy odczekać ok. 3 minut, aby całkowicie wniknął w stopę. Na końcu oczyszczamy stopę żelazka za pomocą ściereczki. Powtarzamy zabieg, dopóki całkowicie nie usuniemy przypaleń z powierzchni. 

 

sztyft do czyszczenia przypalonego żelazka
 
 
 • Czyścik do żelazka – to rodzaj specjalnej gąbki, którą wystarczy namoczyć, a następnie można przystąpić do usuwania przypaleń ze stopy żelazka.

 • Płyn na przypalenia – najczęściej występuje w formie sprayu. Należy spryskać nim przypaloną stopę żelazka i dokładnie wyczyścić. 

 • Ocet – należy namoczyć ścierkę octem i przetrzeć stopę żelazka. Najlepiej zabieg przeprowadzić, gdy żelazko jest rozgrzane. 

 • Sól – przypalone żelazko z kamienia można wyczyścić za pomocą soli kuchennej i gazety. Wystarczy sól rozsypać na gazecie, a następnie mocno prasować ją żelazkiem. Ta metoda jednak nie nadaje się do wszystkich rodzajów stóp żelazka, ponieważ łatwo może je porysować.

 • Pasta do zębów – stopę żelazka należy nasmarować pastą do zębów, a następnie przetrzeć gąbką. Ten sposób będzie skuteczny jedynie przy niewielkich przypaleniach.

 • Soda oczyszczona i ocet – oba składniki należy wymieszać, aż do uzyskania pasty. Następnie pastą należy nasmarować stopę żelazka i przetrzeć gąbką lub ścierką. 

Jeśli mamy żelazko teflonowe albo ceramiczną stopę żelazka, z powyższych metod sprawdzi się jedynie sztyft lub ocet. Pozostałe metody nie są zalecane, ponieważ mogą zarysować delikatne powłoki tych urządzeń.

 

jak wyczyścić przypalone żelazko

 

Jak odkamienić żelazko?

Wiemy już, jak wyczyścić żelazko z zabrudzeń. Jeśli jednak nasze żelazko jest zakamienione, samo czyszczenie niewiele nam pomoże. Konieczne będzie przeprowadzenie procesu odkamieniania.

 

Odkamienianie octem

Ocet to naturalny środek odkamieniający. Aby skutecznie wyczyścić stopę żelazka lub generator pary z kamienia, wystarczy namoczyć ścierkę w occie. Następnie trzeba nałożyć ją na wykałaczkę i po kolei przetykać wszystkie kanaliki w stopie żelazka. Kolejnym krokiem jest wlanie octu i odrobiny gorącej wody do zbiornika na wodę, a następnie włączenie żelazka i ustawienie jak najwyższej temperatury. Następnie rozkładamy deskę do prasowania, kładziemy na nią starą, nieużywaną tkaninę i prasujemy żelazkiem do momentu, aż całkowicie wyparuje roztwór octu i wody. Na koniec napełniamy zbiornik wodą destylowaną i wypuszczamy parę wodną przez otwory. Dokładnie czyścimy stopę żelazka. 

 
jak odkamienić żelazko
 

Usuwanie kamienia za pomocą kwasku cytrynowego

Jak wyczyścić stację parową z kamienia? Do tego celu możemy wykorzystać kolejny naturalny środek, a mianowicie kwasek cytrynowy. Należy jednak pamiętać, że kwasek nie sprawdzi się przy wszystkich rodzajach żelazek. Dlatego, zanim sięgniemy po ten środek, powinniśmy sprawdzić w instrukcji, czy producent żelazka dopuszcza taki sposobem odkamieniania urządzenia. 

Jeśli chcemy odkamienić żelazko kwaskiem, wystarczy, że rozpuścimy 2 łyżeczki w szklance wody. Kolejne czynności będą wyglądać tak samo, jak w przypadku odkamieniania octem. 

 

Produkty odkamieniające do żelazek

Do odkamieniania żelazka możemy wykorzystać też dedykowane preparaty chemiczne, które nie tylko usunąć kamień, lecz także dodatkowo zabezpieczą stopę żelazka przed korozją. Zazwyczaj odkamieniacze występują w formie proszku lub płynu. 

Odkamieniacz rozpuszczamy w szklance ciepłej wody, a następnie roztwór wlewamy do zbiornika na wodę w żelazku. Trzymając żelazko nad zlewem, naciskamy spryskiwacz do momentu, aż pozbędziemy się całego roztworu ze zbiornika. Jeśli chcemy sprawdzić, czy stopa żelazka została skutecznie odkamieniona, możemy wyprasować nieużywaną tkaninę. Na końcu należy dokładnie wypłukać zbiornik żelazka, by pozbyć się z niego ewentualnych resztek odkamieniacza.

 

jak odkamienić żelazko

 

Gdzie wyczyścić żelazko w domu?

Niezależnie od tego, na jaką metodę czyszczenia żelazka się zdecydujemy, powinniśmy wybrać miejsce, które w razie czego łatwo będzie można posprzątać. Najlepiej do czyszczenia żelazka wybrać kuchnię albo łazienkę. Z pewnością przyda nam się też duża miska, do której będziemy mogli opróżniać zbiornik żelazka. 

Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie żelazka sztyftem albo octem, najlepiej róbmy to przy otworzonym oknie ze względu na specyficzny, nieprzyjemny zapach. 

Jak dbać o żelazko?

Jeśli chcemy zadbać o nasze żelazko i przedłużyć jego żywotność, wystarczy, że będziemy przestrzegać poniższych wskazówek:

 • Powinniśmy regularnie czyścić żelazko – przynajmniej tak często, jak zaleca producent.

 • Zawsze używajmy wody destylowanej albo demineralizowanej. Dzięki temu ograniczymy osadzanie się kamienia. 

 • Zbiornik powinniśmy napełniać wodą zawsze, gdy żelazko jest chłodne i odłączone od zasilania.

 • Po każdym prasowaniu powinniśmy opróżnić zbiornik z wody – spróbować go osuszyć i wytrzeć wilgoć z zewnątrz. Jeśli tego nie zrobimy, w środku mogą rozwinąć się glony i powstać trudne do usunięcia osady.

 • Aby zapobiegać wyciekom ze stopy, żelazko powinniśmy przechowywać w pozycji pionowej. Natomiast, aby uniknąć zarysowań, stopę powinniśmy odsunąć od innych przedmiotów.

 • Podczas prasowania dobierajmy temperaturę do rodzaju tkaniny. Nie przesuwajmy żelazkiem po guzikach, suwakach czy innych metalowych lub plastikowych elementach odzieży.

 

jak dbać o żelazko

 

Jaką wodę wlewać do żelazka?

Czy do żelazka możemy wlać wodę z kranu? Czy musi to być woda destylowana? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy producent żelazka ma inne wymagania w stosunku do tej kwestii. 

Wiele współczesnych żelazek, generatorów pary i parownic jest jednak przystosowanych do wody z kranu. Takie żelazka mają w swojej ofercie marki: Philips, Braun, Russell Hobbs czy Zelmer.

Producenci jednak zalecają, aby do zbiornika wlewać wodę destylowaną, szczególnie jeśli w naszej okolicy woda jest twarda. Philips i Zelmer podają, aby najlepiej zmieszać wodę destylowaną lub zdemineralizowaną ze zwykłą wodą z kranu w proporcjach 1:1. Takie działanie znacznie wydłuży okres eksploatacji urządzenia.

 

Jak usunąć brud z żelazka na ubraniu?

Jeżeli zdarzy nam się ubrudzić ubrania żelazkiem podczas prasowania, możemy jeszcze spróbować je uratować. W jaki sposób?

W takiej sytuacji warto zastosować boraks, czyli powszechnie używany środek czyszczący. Należy 2 łyżeczki proszku rozpuścić w szklance wody, a następnie przetrzeć plamę. Później ubranie trzeba wypłukać i osuszyć.

Na plamy skutecznie działa też cytryna. Wystarczy wetrzeć sok w plamę, wystawić na chwilę na słońce, a następnie wybrać w pralce. Musimy jednak pamiętać, że cytryna może mieć działanie wybielające, więc nie zaleca się stosowania jej na kolorowych ubraniach.

 

jak wyczyścić żelazko

 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS