Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Generator pary, żelazko tradycyjne czy parownica do ubrań? Co wybrać?

Prasowanie – dla jednych przyjemna czynność, przy której mogą się zrelaksować, dla innych nielubiane zajęcie, zajmujące zbyt wiele cennego czasu. Na szczęście producenci oferują coraz więcej nowoczesnych urządzeń, dzięki którym prasowanie stanie się szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Chodzi nie tylko o żelazka z funkcją pary, ale również o generatory wyposażone w oddzielne bojlery na wodę czy ręczne parownice, które doskonale nadają się do prasowania ubrań na wieszakach. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety, dlatego warto dobrze zastanowić się, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku - generator pary, żelazko tradycyjne czy parownica?

 

Żelazko parowe – tradycyjne żelazko z funkcją pary

Niegdyś najbardziej popularne były żelazka tradycyjne, czyli proste, masywne urządzenia, zazwyczaj ze stopą aluminiową. Jednak teraz należą do rzadkości, gdyż najwięcej na rynku jest żelazek parowych. Mają one niewielkie zbiorniki wody, zazwyczaj o pojemności 300 ml, do których wlewa się wodę. Następnie pod wpływem wysokiej temperatury woda doprowadzana jest do wrzenia i wypuszczana na ubranie w postaci pary wodnej. Dzięki temu, że para rozluźnia włókna tkanin, łatwiej można wyprasować zagniecenia. Poza tym, jeśli strumień pary jest bardzo silny, sam jest w stanie wygładzić tkaninę, nawet bez konieczności dotykania stopą tkaniny. Dostępne na rynku żelazka parowe różnicą się mocą, wyrzutem pary, a także rodzajem stopy, gdyż może być okna wykonana z różnych materiałów. 

 

4k-full-hd-ultra-hd-co-to-jest.jpg [54.78 KB]

 

Kiedy wybrać żelazko parowe?

Większość użytkowników ma w swoim domu żelazko parowe. Do jego największych zalet można zaliczyć kompaktowy rozmiar, który zapewnia wygodną obsługę i pozwala na bezproblemowe przechowywanie. Poza tym ceny takich żelazek są mocno zróżnicowane, dlatego każdy będzie mógł pozwolić sobie na zakup odpowiedniego modelu. Żelazka z funkcją pary będą odpowiednie dla osób, które prasują sporadycznie – maksymalnie 2 lub 3 razy w tygodniu. Nadają się do prasowania praktycznie wszystkich materiałów, zarówno jeansowych spodni, bawełnianych koszulek, jak i ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Warto dodać, że żelazka parowe nie generują hałasu podczas pracy, a dzięki temu, że są poręczne i stosunkowo lekkie, pozwalają na wygodne prasowanie. 

Żelazka

Generator pary – budowa i sposób działania

Kilka lat temu na rynku pojawiła się droższa i bardziej zaawansowana wersja żelazka parowego, a mianowicie generator pary. Jest on również nazywany stacją parową, stacją prasowania albo żelazkiem systemowym. W jego skład wchodzą dwa elementy – żelazko z kanalikami, przez które wypuszczana jest para, a także bojler o pojemności nawet powyżej 2 l, w którym podgrzewana jest woda. Obie te części są ze sobą połączone za pomocą grubego przewodu. Aby rozpocząć pracę z generatorem pary, wystarczy do bojlera nalać wodę i podłączyć go do gniazdka. Woda zostanie podgrzana w bojlerze i zamieniona w parę, a następnie przepompowana pod wysokim ciśnieniem do żelazka. Taki sposób działa sprawia, że ze stopy żelazka wydmuchiwana jest para z bardzo dużą siłą, co przekłada się na efektywność i skuteczność prasowanych ubrań. Oprócz stałego wyrzutu pary generatory oferują jeszcze dodatkowe uderzenie pary, które zapewnia jeszcze więcej pary. Ta funkcja doskonale nadaje się do prasowania w pozycji pionowej. 

 

jak-dziala-generator-pary.jpg [187.11 KB]

 

Kiedy warto wybrać generator pary?

Stacja pary będzie dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które prasują często i duże ilości ubrań. Pozwala bowiem spędzić na prasowaniu nawet o 50% mniej czasu. Generatory mają zdecydowanie silniejszy wyrzut pary, co oznacza, że znaczniej szybciej rozprasowują zagniecenia niż tradycyjne żelazka z funkcją pary. Poza tym doskonale nadają się do trudnych w prasowaniu rzeczy – pościeli, firanek, zasłon, koszul czy ubrań z aplikacjami. Równie dobrze poradzą sobie w przypadku delikatnych ubrań wykonanych z jedwabiu, szyfonu, lnu czy tiulu. Warto dodać, że generatory pary są wykorzystywane nie tylko do domowego użytku, ale również w zakładach krawieckich czy salonach, które profesjonalnie zajmują się dbaniem o schludność i nienaganny wygląd ubrań. Należy jednak pamiętać, że stacja parowa to znacznie większy wydatek niż żelazko parowe. 

Generatory pary

Czym jest parownica do ubrań?

Kolejnym urządzeniem, które służy do prasowania, jest parownica do ubrań. Niektórzy mylą ją ze stacją pary ze względu na wykorzystywanie pary wodnej do prasowania. Są to jednak zupełnie inne urządzenia. Parownica nazywana bywa również steamerem i występuje w dwóch wersjach – ręcznej i stojącej. Oba sprzęty do rozprasowywania zagnieceń wykorzystują parę wodną i używa się ich w pozycji pionowej.

Parownice ręczne to kompaktowe urządzenia, które mają wbudowane niewielkie zbiorniki na wodę. Z wyglądu przypominają nieco ssawkę od odkurzacza albo słuchawkę telefoniczną, zakończoną specjalnymi otworkami, przez które wydobywa się para wodna. Ręczne parownice nie wymagają deski do prasowania, gdyż ubrania prasuje się w pozycji pionowej, np. gdy wiszą na wieszaku. Warto dodać, że takie parownice nagrzewają się w błyskawicznym tempie – zaledwie 45 sekund. Dzięki niewielkim rozmiarom bez problemu zmieszczą się w walizce, więc będziemy mogli zabrać je ze sobą w podróż. Tego typu parownice nie sprawdzą się jednak przy prasowaniu trudnych zagnieceń, ale za to doskonale odświeżą i zdezynfekują ubrania

Natomiast steamery stojące zajmują więcej miejsca, gdyż składają się ze stojaka z wieszakiem na ubrania. Niektóre modele mają dodatkowo składane deski do prasowania, dzięki czemu umożliwiają również prasowanie w pozycji poziomej. Stojące parownice do ubrań mają większe zbiorniki na wodę i większą moc niż modele ręczne – dochodzi ona nawet do 2200 W. Sprawia to, że mogą one z powodzeniem konkurować z żelazkiem parowym. 

 

parownica-do-ubran-co-to-jest.jpg [89.19 KB]

 

Dla kogo parownica do ubrań?

Steamery sprawdzą się w przypadku osób, które mają w domu suszarkę automatyczną i potrzebują sporadycznie wyprasować kilka sztuk ubrań. Będą również doskonałym uzupełnieniem generatora pary czy zaawansowanego żelazka parowego, gdyż pozwolą w szybki sposób wyprasować wiszącą na wieszaku marynarkę czy sukienkę z falbankami. Należy jednak pamiętać, że każdy sprzęt do prasowania powinien być w pełni dopasowany do naszych potrzeb.

Parownice do ubrań

Generator pary a żelazko parowe - podobieństwa i różnice

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, generatory pary są bardziej zaawansowane niż żelazka parowe. W ich przypadku wyrzut pary wynosi nawet do 600 g/min, podczas gdy żelazka parowe oferują wyrzut pary na poziomie 230 g/min. Są więc w stanie szybko pozbyć się nawet opornych zagnieceń. Generatory mają także o wiele większe zbiorniki – ich pojemność może przekraczać niekiedy 2 l, dzięki czemu nie ma potrzeby nieustannego dolewania wody. Natomiast żelazka parowe przeważnie mają zbiorniki o pojemności 300-400 ml. Warto jednak dodać, że żelazka tradycyjne mają mniejsze gabaryty, dlatego będą lepszym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań. 

 

 

Generator pary, żelazko parowe i parownica – polecane modele 

Wszystkie wymienione urządzenia do prasowania ubrań wykorzystują parę wodną, dzięki czemu są w stanie nie tylko usunąć zagniecenia, ale również zdezynfekować odzież. Wybór jednego z nich powinien być jednak uzależniony od naszych potrzeb. Warto wybierać urządzenia sprawdzonych producentów, którzy mają w swoich asortymentach wiele sprzętów do prasowania ubrań, takich jak: Philips, Tefal, Braun, Beko, Bosch czy Rowenta. Oto kilka polecanych urządzeń, które zbierają pozytywne opinie wśród konsumentów:

  • Żelazko Philips Azur GC4532/20 – może się pochwalić bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Oferuje moc 2400 W, wyrzut pary do 180 g/min oraz silne uderzenie pary wynoszące 45 g/min. Żelazko parowe zostało wyposażone w stopę SteamGlide, filtr antywapienny oraz funkcję Drip Stop, czyli blokowanie kapania wody.

  • Generator pary Philips PerfectCare Elite GC9620/20 – żelazko zostało wyposażone w stopę T-ionic Glide, zapewniającą doskonały poślizg oraz zewnętrzny bojler o pojemności 1,8 l. Urządzenie generuje ciśnienie pary do 6.5 barów, co przekłada się na silne uderzenie pary do 450 g/min, które szybko rozprasowuje nawet oporne zagniecenia. Poza tym generator wyposażono w funkcję samooczyszczania, automatyczny dobór temperatury i automatyczne wyłączanie. Waga żelazka jest niewielka, co pozwala na komfortowe prasowanie nawet dużej liczby ubrań. 

  • Parownica Blaupunkt VSI601 – to ręczna parownica o mocy dochodzącej do 1600 W, która jest gotowa do działania w mniej niż jedną minutę. Ma zbiornik wody o pojemności 260 ml i wytwarza strumień pary do 30 g/min. Poza tym parownica dysponuje funkcją samooczyszczenia (Anti-calc i Anit-drip) oraz funkcją auto wyłączenia, co zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS